GPS na rower a funkcja

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

GPS na rower a funkcja

Postprzez Matt » Cz, 22 mar 2007 11:00

Pomyslalem sobie (wow!) ze majac niemapowego GPS-a i nie dysponujac trackami konkretnej pasujacej trasy np w gorach mozna wykorzystac funkcje rysowania sladu w Mapsource bazujac na np. Topo_PL i/lub CNE 9.0 Jest wtedy mozliwosc stworzenia tracka dowolnej indywidualnej trasy, mozna robic odgalezienia tracka (mozliwosci objazdow, trasa alternatywna, awaryjna, latwiejsza czy trudniejsza). Podejzewam ze przy zoom 150-300m dokladnosc bedzie wystarczajaca. Gdy track bedzie wiekszy jak 500pkt (co na jeden dzien zadko ma miejsce - mowie o tracku "sztucznym" nie prawdziwym z wyjazdu) to albo go po prostu zoptymalizowac, podzielic lub wrzucic jako active log (ryzykowne bo latwo go skasowac :-) ). Kilka wpt pomagalo by w zorientowaniu sie czy to rozgalezienie tracka to trasa do najblizszego noclegu/pomocy medycznej czy piwiarni :-) Tylko pozostaje jeszcze kwestia czulosci niemapowych urzadzen. Moze antena zewnetrzna/dodatkowa ?

Pozdrawiam
GPSmap 60CSx 1GB CNE 9.0, Edge 205
Avatar użytkownika
Matt
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 0:43
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Azzie » Cz, 22 mar 2007 11:10

Jak tak robiłem (rysowałem sobie ślad dla planowanej trasy) nawet w moim mapowym 60CS :-) Uznałem to za zadowalające rozwiązanie dla rejonów gdzie nie było wystarczająco dokładnych map, a nie miałem czasu szybko zrobić swojej. Na łatwo dostępnym rastrowym podkładzie można takie ślady szybko wyklikać (na przykład w OziExplorerze) i później bardzo fajnie taka trasa wraz z alternatywnymi odgałęzieniami wygląda na kolorowym wyświetlaczu ;-)
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Postprzez Matt » Cz, 22 mar 2007 11:24

W ostatni weekend chcialem sprawdzic dokladnosc takiego rysowania w Mapsource na podstawie CNE 9.0 ale pogoda pokrzyzowala plany. Ulozylem trase po jak najbardziej bocznych trasach, gruntowkach z dala od drog krajowych itd. Dam znac jak tylko ja przejade co z tego wyniknelo :-)
GPSmap 60CSx 1GB CNE 9.0, Edge 205
Avatar użytkownika
Matt
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 0:43
Lokalizacja: Łódź

Postprzez vit » Cz, 22 mar 2007 11:28

co do niemapowca to doświadczeń nie mam :P, ale w mapowym drażni mnie że jak się nie wyłączy mapy to mnie na nią "na sile" przyciąga (opisałem to http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=88), szczególnie w lesie, wiec może być kłopot, jeżeli chcesz zobaczyć gdzie byleś, a tu skoki .... :(
Pozdrawiam vit
60
Avatar użytkownika
vit
Bywalec
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:17
Lokalizacja: kwa sity

Postprzez Matt » Cz, 22 mar 2007 11:47

vit napisał(a):co do niemapowca to doświadczeń nie mam :P, ale w mapowym drażni mnie że jak się nie wyłączy mapy to mnie na nią "na sile" przyciąga (opisałem to http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=88), szczególnie w lesie, wiec może być kłopot, jeżeli chcesz zobaczyć gdzie byleś, a tu skoki .... :(


a tego nie doswiadczylem, przy wylaczonym "klej do drogi" nie klei do drogi i juz
GPSmap 60CSx 1GB CNE 9.0, Edge 205
Avatar użytkownika
Matt
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 0:43
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Tomek » Cz, 22 mar 2007 18:34

Azzie napisał(a):Jak tak robiłem (rysowałem sobie ślad dla planowanej trasy) nawet w moim mapowym 60CS :-) Uznałem to za zadowalające rozwiązanie dla rejonów gdzie nie było wystarczająco dokładnych map, a nie miałem czasu szybko zrobić swojej. Na łatwo dostępnym rastrowym podkładzie można takie ślady szybko wyklikać (na przykład w OziExplorerze) i później bardzo fajnie taka trasa wraz z alternatywnymi odgałęzieniami wygląda na kolorowym wyświetlaczu ;-)

U mnie jest to pewnego rodzaju rytuał. Siadam przy Ozim i skanem turystycznej mapy Beskidów i wpatruję się miejsca, które wydaja mi się interesujace. Potem wyklikuje ślad, zaznaczam miejsca widokowe i inne, na które warto zwrócić uwagę. Napisałeś "zadowalające rozwiązanie". Dla mnie jest to rozwiązanie idealne :) Dużo radości daje mi właśnie to slęczenie nad mapą i wpatrywanie się w szlaki, poziomice i w ogóle. Z Oziego zrzucam ślad do formatu *.plt, co konwertuję dalej do formatu *.gpx. A to jak wiadomo potrafi już wczytać MapSource :)

Plusy takiego rozwiązania, to wlaśnie niesamowita prostota i szybkość. Pieć minut wystarczy, aby przygotować trasę wycieczki. Dowolnej wycieczki :)
Tomek
 

Postprzez Azzie » Cz, 22 mar 2007 19:02

Tomek napisał(a):U mnie jest to pewnego rodzaju rytuał. Siadam przy Ozim i skanem turystycznej mapy Beskidów i wpatruję się miejsca, które wydaja mi się interesujace. Potem wyklikuje ślad, zaznaczam miejsca widokowe i inne, na które warto zwrócić uwagę. Napisałeś "zadowalające rozwiązanie".


Ja też planuję wycieczkę z rastrem, ale odkąd mam wektorowe mapy topograficzne okolicy (z tego samego źródła zresztą) to zaznaczam tylko waypointy, a trasę automatycznie prowadzi mi MapSource (jeśli chcę coś tam dodać) albo najczęściej sam odbiornik.

Tomek napisał(a):Dla mnie jest to rozwiązanie idealne :) Dużo radości daje mi właśnie to slęczenie nad mapą i wpatrywanie się w szlaki, poziomice i w ogóle. Z Oziego zrzucam ślad do formatu *.plt, co konwertuję dalej do formatu *.gpx. A to jak wiadomo potrafi już wczytać MapSource :)


W miarę aktualny Ozi potrafi zapisywać do GPX, ale najłatwiej to chyba bezpośrednio z jego poziomu wgrać do odbiornika.

Tomek napisał(a):Plusy takiego rozwiązania, to wlaśnie niesamowita prostota i szybkość. Pieć minut wystarczy, aby przygotować trasę wycieczki. Dowolnej wycieczki :)


Ja się wpatruję do woli, później klikam kilka waypointów i wgrywam do GPSa :-) A jak chcę sobie wybrać najlepszy wartiant, zobaczyć profil, czy dodać coś w MapSource, to zapisuję waypointy do GPXa, wgrywam je w MapSource i już tam się prowadzi po drogach.
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Postprzez Tomek » Cz, 22 mar 2007 19:36

Azzie napisał(a):...W miarę aktualny Ozi potrafi zapisywać do GPX, ale najłatwiej to chyba bezpośrednio z jego poziomu wgrać do odbiornika...

Widocznie nie mam aktualnego Oziego :) Ważne, że jest taka mozliwość.

Jest jeszcze jeden drobiażdzek, o którym mozna tu wspomnieć. Chodząc po róznych platformach często istnieje konieczność przeliczenia współrzędnych z jednego formatu na drugi. Jest wiele na to sposobów. Mozna w ustawieniach programu zwyczajnie ustawić żądany format. Ja wolę jednak uzywać odpowiedniej funkcji w bardzo populalnym kalkulatorze..
Obrazek
Tomek
 

Postprzez Magnoom » N, 25 mar 2007 18:32

Jeśli mowa o formatach zapisu pozycji to owszem najlepsze są automaty (sam odbiornik GPS, programy na PC czy kalkulator). Można też policzyć "w głowie". Trzeba tylko zapamiętać zasady, a ściągę skrobnąłem kiedyś na mojej stronce Formaty pozycji i ich konwersja.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

cron