BirdsEye raz jeszcze

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

BirdsEye raz jeszcze

Postprzez szympat » So, 25 lut 2012 15:10

Obtłukłem się już z 62s. Pokochałem go miłością nieobłudną :) Nie dokonuję w nim zmian, nie dotykam firmware, nie opanowałem mnóstwa dodatkowych programów... myślę, że cena za sprzęt w jakiś sposób blokuje moją psychikę do głębszych eksperymentów :oops:
Oczywiście jest parę spraw, które mnie "twórczo niepokoją". Należy do nich BirdsEye. Po licznych wędrówkach i zamyśleniach odkryłem, że są jednak sytuacje kiedy takie zdjęcia "by się przydały". Przeczytałem wątki na Garniaku dotyczące BE i wykonałem kilka instrukcji, by ściągnąć demo. Kiedy przyjrzałem się polskim górom (większości), załamałem się zupełnie. Jakość tych zdjęć jest masakryczna...
1. Czy doczekamy się kiedyś zdjęć w "dobrej" jakości? (Nie jest to pytanie retoryczne.)
2. Od kogo lub czego zależy wykonanie dokładnych zdjęć satelitarnych np. Polski?
Oczywiście BirdsEye nie jest konieczne do życia ale jak napisałem wcześniej istnieją sytuacje, kiedy mógłbym je wykorzystać.
Ponieważ wybieram się na wakacje do mekki polskiej klasy średniej - Chorwacji, próbowałem ściągnąć demo BirdsEye Splitu i jakość również nie zachwyca.
3. Czy ktoś z Was wie może, czy demo podlega jakimś ograniczeniom jakościowym? (Wiem, że można pobrać tylko 75 Mb)
4. Czy kiedy wykupię subskrypcję - otrzymam lepszej jakości zdjęcia?
Avatar użytkownika
szympat
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 18 wrz 2011 18:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez Mariusz65 » So, 25 lut 2012 15:42

Jeśli masz opory przed grzebaniem w FW odbiornika to masz jeszcze do dyspozycji format *KMZ.
Zamiast zdjęć satelitarnych można również użyć skanowanych map lub map historycznych.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez GPS Maniak » So, 25 lut 2012 15:50

Ze zdjęciami SAT i ortofotomapami jest ten dodatkowy problem, że nawet jeżeli są dobrej jakości i prezentują się zupełnie przyzwoicie na ekranie monitora, o tyle czy to w GPSie czy w komórce już nie koniecznie. Oczywiście każdy musi sam dojrzeć do takich wniosków :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez mzksiak » So, 25 lut 2012 15:57

mam wykupioną subbsrypcje i musze sie z Tobą zgodzic, polskie góry w birds eye są nie do uzytku niestety... takich plam jest zreszta wiele, ja kupilem , bo akurat moje reiony (Poznan) są znakomicie zrobione i bardzo szczególowe... poszukaj w google pokrycie birds eye w Pl i Europie i wiedz, ze tylko ta najwyzsza opcja jest cos warta .
A co do grzebania w firmware , tez mialem takie opory, ale w koncu zrobilem to i jestem bardzo zadowolony.. dla JNX warto bylo :)
62s , Nuvi 1390 T LMU Kocham Cię Polsko ;) TopoPl.UMPpcPL Obrazek
mzksiak
Początkujący
 
Posty: 88
Dołączył(a): Cz, 31 gru 2009 18:57
Lokalizacja: Głogów i Suchy Las

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez szympat » So, 25 lut 2012 18:02

No tak... KMZ już znam - limit kafelków jest tu bardziej przykry niż jakość BE :)
Jeśli chodzi o tzw. "opory", co mi tam wywnętrzę się :)
Jakiś czas temu GPS Maniak był bardzo uprzejmy i zaproponował mi pomoc w tym temacie. Nie skorzystałem :cry: . Przekopywałem Garniaka i jakoś tak zauważałem pewną prawidłowość (być może subiektywnie). Posty typu: "GPS zawiesza się"; "Padł mi GPS"; "Kompas nie wskazuje prawidłowo"; "Zachciało mi się zmian"*** zwykle piszą koledzy z wiedzą (o sprzęcie) równą mojej, którzy przerabiali firmware :)
Wiem, że brzmi to zgoła "malkontencko" ale poradnik GPS Maniaka zakłada reinstalację do wcześniejszego Firmware. Trochę mnie to przeraża ponieważ obecne oprogramowanie sprawdza mi się bezawaryjnie.

Ponieważ jednak ostatnio przeżyłem traumę w związku z jakością zdjęć BE, to chyba jak ser pleśniowy dojrzewam do "zmian".

Co, mi tam. Całe życie biegałem z kompasem w ręku - jak padnie GPS to przeżyję ;)
Czy zatem jest jakiś nowy poradnik czy stosować się do tego który podał kolega GPS Maniak?


*** nagłówki wymyślone przeze mnie :)
Jeśli ktoś zna odpowiedź na pytania postawione w 1 poście nadal proszę o odpowiedź.
Avatar użytkownika
szympat
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 18 wrz 2011 18:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez mzksiak » So, 25 lut 2012 18:14

Nie sciągalem nigdy demo, ale wątpie zeby bylo gorszej jakosci niz te po wykupie tranksrypcji... w koncu demo ma zachęcic do kupna, a nie zniechęcic...po prostu sciągnales bardzo slabe tereny, ktorych niestety wiele w Polsce... ale powtarzam jeszcze raz, tam gdzie pokrycie jest szczegołowe, wygląda to naprawe dobrze... jak znajde czas to moze pozniej wysle Ci screena z moich terenów, Głogowa bądz Bydgoszczy bo chyba tylko te sciągalem
62s , Nuvi 1390 T LMU Kocham Cię Polsko ;) TopoPl.UMPpcPL Obrazek
mzksiak
Początkujący
 
Posty: 88
Dołączył(a): Cz, 31 gru 2009 18:57
Lokalizacja: Głogów i Suchy Las

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez GPS Maniak » So, 25 lut 2012 18:15

Jeżeli chodzi o problemy z odbiornikami - np. z kompasem (występuje w eTrexie) to na bank nie jest to spowodowane patchowaniem firmwaru ile dziadostwem programistów Garmina :P Ważne jest tylko to, żeby nie wgrywać plików JNX do pamięci odbiornika, bo nigdy nie wiadomo co Garmin zrobi w kolejnej aktualizacji FW i czy odbiornik się nie zawiesi. Kartę zawsze można wyjąć.

szympat napisał(a):Wiem, że brzmi to zgoła "malkontencko" ale poradnik GPS Maniaka zakłada reinstalację do wcześniejszego Firmware.

Tekst ma blisko rok. Obecnie jnxpatcher ma opcję umożliwiającą "oszukanie" odbiornika i - przynajmniej teoretycznie - nie powinno być problemu z wgraniem patchowenego FW z numerkiem identycznym jak ten, co masz wgrany.

Nadal też - jeżeli zechcesz - mogę podesłać Tobie patchowany FW sprawdzony w moim 62ST. Numerek wersji do wyboru:

Zalacznik.jpg
Zalacznik.jpg (34.86 KiB) Przeglądane 11830 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez szympat » So, 25 lut 2012 18:24

No, to super. W takim razie bardzo proszę o taką wersję jaką uważasz za najlepszą. Ja mam 2.90 ale nie będę się tym sugerował :)
Bardzo Cię tylko proszę o info jak podmienić oraz czy te kroki są do cofnięcia :oops: :D
Avatar użytkownika
szympat
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 18 wrz 2011 18:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez GPS Maniak » So, 25 lut 2012 18:45

Nie powiem, która wersja najlepsza. Dla mnie każda ma za dużo wad :D

Jeżeli odpowiada Tobie 3_90, to nie ma co filozofować.
Spróbuj ten plik: http://gpsmaniak.com/A/gupdate.gcd
Wrzuć go do odbiornika do folderu Garmin, zastosuj bezpieczne odłączenie sprzętu i po wypięciu z PCta włącz ponownie odbiornik.
Jeżeli plik aktualizacyjny zostanie przez odbiornik zaakceptowany, to wystartuje proces aktualizacji.
Testowe JNXy do wgrania na kartę możesz pobrać m.in. stąd: http://gpsmaniak.com/2010/download-jnx.htm

Przy okazji uwaga. Przy opisie jak zrobić własne JNXy bazowałem na starszych wersjach programu mapc2mapc, które dawały JNX "starego" formatu i które na pewno zawiesiłyby odbiornik. Zatem gdybyś sam kombinował z mapami musisz operować nowszymi wersjami mapc2mapc bądź - stosując wersje starsze - przerabiać JNX. No ale to już temat na inną rozmowę.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez szympat » So, 25 lut 2012 18:56

ok proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.
Czy kopiując i archiwizując całą zawartość mojego Garmina - zabezpieczam się na wypadek niepowodzenia? Wystarczy potem tylko przerzucić wszystko z powrotem?
Avatar użytkownika
szympat
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 18 wrz 2011 18:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez GPS Maniak » So, 25 lut 2012 19:05

Teoretycznie zawsze warto zrobić kopię zawartości odbiornika, ale to jakby nieco inna historia niezwiązana z wgrywaniem FW. W przypadku wgrywania nowego firmwaru wystarczy dla bezpieczeństwa zgrać swoje waypointy, ślady i trasy - gdyby przypadkowo wystąpił reset odbiornika (tak się dzieje gdy omyłkowo lub celowo wgramy starszą wersję FW).

Natomiast jeżeli chodzi o powrót odbiornika do stanu poprzedniego, to będzie się to sprowadzało do tej samej operacji, tyle że będzie trzeba użyć oryginalnego, a nie patchowanego pliku gupdate.gcd. Jeżeli aktualizacja na podanym wyżej patchowanym pliku wystartuje, to znaczy że odbiornik nie traktuje tego patcha jako FW 3_90, tylko jako - powiedzmy 3_91, a to oznacza że powrót do oryginalnej wersji uda się za pomocą Webupdatera.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez szympat » So, 25 lut 2012 19:35

Na razie pięknie wszystko śmiga. Dziwnie się sprzęt zachowywał na początku ponieważ mapa nie była wyświetlana w całym oknie tylko na 1/4 ekranu ale już chyba ok. Mam też wrażenie, że wolniej reaguje na "kliknięcia" ale może skołatane nerwy nie wytrzymują ;)
Jedną mam tylko zagwozdkę... Pisałeś, że żeby "wrócić" wystarczy wkleić z powrotem gupdate.gcd ale ja go nie mam :shock: Od nowości nie aktualizowałem firmware... (?)
Avatar użytkownika
szympat
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 18 wrz 2011 18:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez GPS Maniak » So, 25 lut 2012 19:43

szympat napisał(a):Na razie pięknie wszystko śmiga. Dziwnie się sprzęt zachowywał na początku ponieważ mapa nie była wyświetlana w całym oknie tylko na 1/4 ekranu ale już chyba ok.

Być może to problem z szybkością odświeżania. Ciesz się, że nie masz eTrexa. :wink:

Co do powrotu do oryginalnej wersji FW. Nie pisałem, że powinieneś mieć oryginalny plik gupdate.gcd, tylko że tak - między innymi - można przeprowadzić tę procedurę. Oryginalne pliki mam, ale zakładam że nie będą potrzebne. Nie znam nikogo, kto po spatchowaniu odbiornika wracałby do wersji bez JNX.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez szympat » So, 25 lut 2012 19:48

No, to pięknie Ci dziękuję i miłego wieczoru.
Pobiegam teraz z GPS po ulicach i posprawdzam, bo widzę, że chyba będzie sporo nowości (przestrzał od 2.90 do 3.90 jest zauważalny).
Pewnie wrócę jeszcze do tematu BirdsEye ale dziś nie mam już siły :)
Avatar użytkownika
szympat
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 18 wrz 2011 18:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: BirdsEye raz jeszcze

Postprzez Zachu » So, 25 lut 2012 19:50

W odpowiedzi na zapytania.
Obrazy pochodzą od Googla czyli pierwsze dwa pytania możesz skierować do nich.
Trochę informacji na temat aktualizacji i pochodzenia zdjęć: http://geoforum.pl/?page=news&id=12126& ... 6816,46853
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości