Mapy testowe. Szukanie mapy szczegółowej w 62, eTrex30 etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Mapy testowe. Szukanie mapy szczegółowej w 62, eTrex30 etc.

Postprzez daaap » Wt, 28 lut 2012 17:03

Hej,
czy komuś udało się uruchomić na etrex 30 testową mapę Zabierzowa? Waypointy są widoczne, mapa w spisie też, ale obrazu żadnego.
Plik testowy można pobrać z http://www.compass.krakow.pl/content/mapy-gps/garmin

Pozdrawiam
daaap
Ostatnio edytowano Cz, 25 sie 2016 15:52 przez GPS Maniak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zmieniono link do strony Compassu
--
etrex30 + http://freizeitkarte-osm.de (Alpy/DE/PL) + szlaki i radary UMPpc
daaap
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz, 16 lut 2012 14:44

Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez asandrzej » Wt, 28 lut 2012 17:13

To jest mapa w pliku Custom Maps ( .kmz), na karcie w katalogu Garmin utwórz katalog Custommaps, tam wklej ten plik.
( przeglądanie mapy przy zbliżeniu 300/200 m, jeżeli tak zrobiłeś, powinieneś widzieć mapę.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez Boru » Wt, 28 lut 2012 17:45

Mam tą mapkę, pojawia się przy zbliżeniu 1,2 km.
Reszta, tak jak napisał asandrzej.
Pozdrawiam Mieczysław
Outdoor: eTrex_30 [UMP_TOPO, GPS_Walker_Mini+, PL_Topo]
Smartphone: Motorola Defy [Orux, Androzic]
Avatar użytkownika
Boru
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So, 07 sty 2012 21:32
Lokalizacja: Kraków

Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez Zachu » Wt, 28 lut 2012 18:03

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez GPS Maniak » N, 10 cze 2012 11:26

Nie wiem czy było o tym w innych wątkach - w każdym bądź razie na hasło: "Skoczów" wyszukiwarka nic na ten temat nie mówi ...
Na stronie galileos.pl istnieje możliwość zakupu map w formacie KMZ z podziałem na stosunkowo nieduże obszary zlokalizowane w Beskidzie Śląskim i Żywieckim w cenie 2,30 zł/szt.

Zalacznik1.jpg

Na www jest też do pobrania mapka testowa okolic Skoczowa:

Zalacznik2.jpg
Zalacznik2.jpg (49.57 KiB) Przeglądane 29576 razy

Mapka testowa ma 17 "kafelków" co oznacza, że kupując mapy z tej serii można byłoby do Garminka wrzucić bez żadnych przeróbek 5 arkuszy.

A przy okazji - dla kolegów, którzy rozpoczynają dopiero przygodę z Garminem i korzystali z innych urządzeń mobilnych bazujących na nieco innej filozofii niż Garmin - dwa słowa na temat: "Jak znaleźć mapę szczegółową w Garminie". Temat co prawda był wałkowany na Garniaku ale ponieważ co rusz pojawia się ktoś, kto ma kłopoty ze znalezieniem mapy w odbiorniku wydaje się że wątek "o mapach testowych" jest właściwym miejscem by przypomnieć że:

1. W odbiorniku należy mieć aktywną "mapę bazową" (1) oraz mapę szczegółową którą chcemy obejrzeć (2) (tu plik: Bieszcz_WIG.kmz - pobrany z serwisu: gps.bieszczady.pl).
2. Jeżeli nasza lokalizacja GPS ("Kursor GPS" - ostatni fiks odbiornika) jest poza obszarem mapy szczegółowej należy przezoomować odbiornik do zoomu powiedzmy 300km, przy jakim - dzięki mapie bazowej - uzyskujemy ogólną orientację co gdzie i jak (3)
3. Następnie "joyem" naprowadzamy wskaźnik (strzałka - tak to działa w eTrexie i 62) na obszar który nas interesuje (4) (Tu: z Poznania w Bieszczady)
4. Zoomujemy odbiornik do zoomu powiedzmy 300-500m, (5) odczekujemy 1-3 sek. (w eTrexie może to być nawet 5 sek.) aż odbiornik odrysuje mapę i ... już :D Cudów nie ma - to musi działać. Oczywiście pod warunkiem, że ograniczenia związane z ilością tzw. "kafelków" KMZ nie zostaną przekroczone, a każda mapa wymieniona w tym wątku i wgrana do folderu Garmin\CustomMaps POJEDYNCZO (samodzielnie) na pewno tego limitu nie przekracza.

Zalacznik3.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez daaap » Pn, 11 cze 2012 12:58

asandrzej:
Dzięki zadziałało.

GPS Maniak:
Dzięki może jakoś się przekonam do tych map. Mam głupie pytanie czy na mapie KMZ mogę używać routingu z mapy OSM?
No i jeśli mam mapy takie i takie, czy one się nie pogryzą? Ew. która wygra? Czy jest może jakiś opis algorytmu wyboru mapy?

dap
--
etrex30 + http://freizeitkarte-osm.de (Alpy/DE/PL) + szlaki i radary UMPpc
daaap
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz, 16 lut 2012 14:44

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez asandrzej » Pn, 11 cze 2012 13:04

Tak, routing działa niezależnie od wyświetlanej mapy. Kmz,
może być tylko problem z niezgodnością zaznaczonych dróg na mapach.
Jest to problem tyłko wizualny, routing będzie według mapy wektorowej..

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez Mariusz65 » Pn, 11 cze 2012 13:23

daaap napisał(a):Ew. która wygra?

A słyszałeś o problemie wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia i vice versa :?: :lol:

"Raster kontra wektor" - 60 str. ;-) :arrow: viewtopic.php?p=114781#p114781
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez GPS Maniak » Pn, 11 cze 2012 15:04

daaap napisał(a):Czy jest może jakiś opis algorytmu wyboru mapy?

Sądzę że można rozwiązać to na różne sposoby.
Z KMZ-ami nie sprawdzałem ale np. z plikami JNX można zrobić to tak jak pisałem tu: viewtopic.php?p=142609#p142609
Czyli podbijając parametr draworder JNXa z rastrem, tak by mapa wektorowa (a dokładniej obiekty liniowe i powierzchniowe) pozostały pod spodem rastra.

Można też przełączać mapy. Wyznaczyć trasę na wektorze, po czym przełączyć się na rastra.
Tyle, że w takim układzie trzeba zadeklarować w odbiorniku dość dużą wartość "odchylenia" od trasy po jakiej odbiornik ma rekalkulować nową trasę, tak by po ewentualnym odejściu od trasy na odległość 200-300m tego rekalkulowania nie wykonywał, bo na samym rastrze odbiornik oczywiście nie przeliczy trasy.

Efekt w odbiorniku:

Obrazek

Czy to się komuś podoba czy nie to odrębna sprawa. Osobiście nie jestem fanem takich widoczków. Podczas wędrówki wolę klarowniejsze mapy, w związku z czym używam wyłącznie map wektorowych ale już np. "na popasie" czy wieczorkiem w schronisku, zwłaszcza gdy nie mam pod ręką mapy papierowej chętnie zerkam na raster.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez daaap » Pn, 11 cze 2012 23:59

GPS Maniak napisał(a):
daaap napisał(a):Czy jest może jakiś opis algorytmu wyboru mapy?
Można też przełączać mapy. Wyznaczyć trasę na wektorze, po czym przełączyć się na rastra.

A używasz może profili? Ja miałem z tym problemy (reset odbiornika, utrata ustawień) ale jeśli chce się używać różnych funkcjonalności bez wielokrotnego klikania (aktywne mapy, list ekranów itd) to raczej nie da się tego obejść. Być może podręcznym rozwiązaniem jest stworzenie profilu rastrowego i wektorowego.

Obecnie mam 2 główne profile i jeden dodatkowy:
1) Do nawigacji (w 2D) co działa b. dobrze przejechałem na niej Rabka-Cieszyn-Brno-Praga-Monachium bez większych problemów (czasami tylko dłużej czekało się na obliczenia trasy).
Tu etrex z odpowiednią mapą oraz skonfigurowanymi polami danych jest ok. Jak dla mnie nieco gorszy od Nokia Ovi Map - ale tylko nieco.

2) Do geocachingu, czyli określonych współrzędnych - w tym wypadku odbiornik pokazuje najkrótsza drogę od miejsca startu. W tym wypadku routing robię już osobiście, w oparciu o mapę. Niestety tu etrex z uwagi na pływanie sygnału nie ułatwia sprawy. Dodatkowo w najnowszej wersji beta jest błąd z odwracającym się zwrotem strzałki. Trochę irytująca jest też konieczność trzymania odbiornika poziomo, gdyż opuszczenie ręki wraz z odbiornikiem od razu zmienia wskazania kierunku.

3) Trzeci profil górski, właśnie zaczynam znowu używać. Tu w grę wchodzą rastry na znane albo małe trasy, ale też dobre wektorówki z górskim routingiem. Zobaczymy jak to zadziała na trasie.
dap
--
etrex30 + http://freizeitkarte-osm.de (Alpy/DE/PL) + szlaki i radary UMPpc
daaap
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz, 16 lut 2012 14:44

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez sdsyc » Wt, 12 cze 2012 7:00

daaap napisał(a):A używasz może profili?

:-) Złota czcionka! ;-)
@daaap: wpisz w wyszukiwarce "profil*" i w polu autor "GPS Maniak" ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez Mariusz65 » Wt, 12 cze 2012 7:31

daaap napisał(a):A używasz może profili? Ja miałem z tym problemy (reset odbiornika, utrata ustawień) ale jeśli chce się używać różnych funkcjonalności bez wielokrotnego klikania (aktywne mapy, list ekranów itd) to raczej nie da się tego obejść.

Przyjemnie jest odkryć Amerykę, ale Kolumb i tak był pierwszy ;-)

daaap napisał(a):Niestety tu etrex z uwagi na pływanie sygnału nie ułatwia sprawy.

Chcesz powiedzieć, że narzekasz na czułość eTrexa? Ciekawe!

PS
Widzę, że eTrex sprawdza Ci się najlepiej w roli odbiornika samochodowego ;-)
daaap napisał(a):1) Do nawigacji (w 2D) co działa b. dobrze przejechałem na niej Rabka-Cieszyn-Brno-Praga-Monachium bez większych problemów (czasami tylko dłużej czekało się na obliczenia trasy).
Tu etrex z odpowiednią mapą oraz skonfigurowanymi polami danych jest ok.

Co to jest nawigacja 2D w eTrexie? ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Mapy testowe. Szukanie mapy KMZ w Garmine: eTrex, 62 etc

Postprzez GPS Maniak » Wt, 12 cze 2012 8:24

daaap napisał(a):A używasz może profili? Ja miałem z tym problemy (reset odbiornika, utrata ustawień)

A jaki używasz FW? Pamiętam, że na wczesnych wersjach FW w eTrexie też miałem problemy z profilami.
daaap napisał(a):jeśli chce się używać różnych funkcjonalności bez wielokrotnego klikania (aktywne mapy, ...

Prawdę powiedziawszy do tego właśnie celu (zarządzanie mapami) używam profili. Pisałem kiedyś o tym:

GPS Maniak napisał(a):... jeszcze przed wycieczką "podpinamy" poszczególne mapsety pod odpowiednie profile i wówczas przełączanie między mapami odbywa się błyskawicznie:

Obrazek
W 62 czy eTrex_30 dostęp do "Zmiana profilu" możemy uzyskać jednym naciśnięciem klawisza, zatem działa to naprawdę sprawnie.
...


oraz o tym jak to mam dokładniej ustawione w eTrexie:

GPS Maniak napisał(a): ... w ubiegłym tygodniu testowałem na Pogórzu Przemyskim zachowanie JNXów i faktycznie przy takich zabawach "na szlaku" z wykorzystaniem różnych map, system profili użytkownika sprawdza się bardzo dobrze. Na dodatek zastosowałem w konfiguracji odbiornika (sekwencje stron) - wariant uproszony w stylu:

Obrazek
wówczas jednym kliknięciem przycisku BACK przechodziłem z Widoku Mapy na opcję Zmień Profil, po czym po wybraniu profilu, znów jednym kliknięciem BACK wchodziłem na widok - nowej już - mapy. Wszystko szybko, łatwo i przyjemnie. Jedynym wyjątkiem jest profil "Walker Mapset", w którym do sekwencji stron mam dołożny ekran Komputer Podróży, tak więc tu aby dojść do Zmień Profil muszę kliknąć na BACK dwa razy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy szczegółowej w 62, eTrex30 etc.

Postprzez jkmassi » Pn, 18 cze 2012 22:56

Witam.

W informacj od GPS Maniak,a:

"Tyle, że w takim układzie trzeba zadeklarować w odbiorniku dość dużą wartość "odchylenia" od trasy po jakiej odbiornik ma rekalkulować nową trasę, tak by po ewentualnym odejściu od trasy na odległość 200-300m tego rekalkulowania nie wykonywał, bo na samym rastrze odbiornik oczywiście nie przeliczy trasy."


Ostanio miałem właśnie potrzebę zwiekszenia wartości odchylenia aby Oregon 450 (mapa Topo 2011 Polska Garmin) nie rekalkulował co kilka sekund na routuwalnym szlaku kajkaowym (szlak na Mazurach).
Na jeziorze często występowała sytuacja, że musiałem trzymać się brzegu i od szlaku z mapy oddalony byłem o około 200-300m.

Pytanie, jak w Oregonie 450 można zwiększyć opisany parametr: Wartość odchylenia od wyznaczonej trasy?

Pozdrawiam
massi
Oregon450t,Oregon600
jkmassi
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Śr, 06 lip 2011 21:56

Re: Mapy testowe. Szukanie mapy szczegółowej w 62, eTrex30 etc.

Postprzez Mariusz65 » Pn, 18 cze 2012 23:03

Wydaje mi się, że :arrow: Menu :arrow: Konfiguracja :arrow: Wyznacz. trasy :arrow: Zejścia z drogi :arrow: Dystans
ale nie mam Oregona ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości