Wyznaczanie trasy w eTrex 30

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Wyznaczanie trasy w eTrex 30

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 lip 2015 8:56

Pisałem o tym kiedyś na Garniaku. Odbiornik wyszukując obiekty geograficzne "skanuje" mapę zataczając - w stosunku do aktualnej pozycji - coraz większe kręgi. W terenie to się sprawdza, bo zawsze szukamy czegoś co jest w miarę blisko. Ten sposób wyszukiwania powoduje jednak, że przy dużej odległości obiektu od kursora, odbiornik w określonej konfiguracji mapowej może sobie nie poradzić z wyszukiwaniem. Trwa to wieki, a w skrajnym przypadku odbiornik może się nawet zawiesić. Dlatego należy przejść w tryb symulacji GPS i przenieść kursor w region naszego działania. W omawianym przypadku: np. do Szczawnicy. Będzie łatwiej. Oczywiście pod warunkiem ze dany obiekt. którego szukamy w ogóle jest na mapie (mapach jakie mamy w odbiorniku) i że jest pod taką nazwą pod jaką ją szukamy.

Nie używam UMPa. Mam Pl_Topo plus moje własne produkcje. Kursor w Szczawnicy: dokąd->punkty geograficzne->obiekty lądowe->Przehyba. Odbiornik wypluł bez trudu (jako szczyt). Po kilku sekundach. Co prawda Oregon, ale Etrex też da radę. Jeżeli Przehyba jest na UMPie rzecz jasna. Schronisk należałoby szukać w noclegach. Przynajmniej na moim zestawie map tak jest.

Tak czy siak - najważniejsze: przenieść kursor w region wycieczki!
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Wyznaczanie trasy w eTrex 30

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 lip 2015 11:45

Jak już zainteresowałem się - w związku z poruszonym tematem - Szczawnicą w ręczniaku i m.in. Bacówką Pod Berśnikiem, sprawdziłem jak to wygląda na archiwalnej wręcz mapie: Góry_PL ( http://gpsmaniak.com/Garniak/gory_pl_2010_10.exe ). Kursor w Szczawnicy. Szukałem przez "Zakwaterowanie":

zal-1.jpg

Hmm. Mapa stara ale jara :D
Natomiast na PL_Topo odbiornik odmawia wyszukania Bacówki. Za to jest ona widoczna na mapie "jak na dłoni":

zal-2.jpg
zal-2.jpg (49.08 KiB) Przeglądane 3589 razy

Przyjrzymy się sprawie wyszukiwania i zastanowimy się czy to zmieniać czy nie. Tak czy siak przez przypadek okazało się (i warto to zapamiętać), że i takie rzeczy są możliwe: obiekt jest na mapie, wygląda niby normalnie, ale wyszukiwarka nie potrafi go wypluć.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Wyznaczanie trasy w eTrex 30

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 lip 2015 13:49

Wyszukiwarka, wyszukiwarką. Bezcenne :D Z tym, że w Etrexie wyszukiwarka działa - no powiedzmy: tak sobie. Dlatego jeszcze bardziej bezcenne - dla turystów wędrujących od schroniska do schroniska, bądź dla których schroniska jak też szczyty są punktami odniesienia - jest taki wizualny dobór tych elementów mapy przy nieco mniejszych skalach, by nawet nieco dłuższą trasę można było kliknąć w odbiorniku bez większego wysiłku. Tak jak widać to na tym screenie:

zal-1.jpg
PL_Topo 2015_10 + Ścieżki_PRO (DEM). Odbiornik Oregon 600. Szczegółowość wyższa
zal-1.jpg (25.25 KiB) Przeglądane 3570 razy

Jak na dłoni, na jednym ekranie niewielkiego przecież ręczniaka widać wszystkie interesujące kolegę "iwi" schroniska:
* Bacówka Pod Bereśnikiem
* Schronisko na Przehybie
* Schronisko Pod Durbaszką
(dodatkowo: Schronisko Orlica)
Trasę można wyklikać w zasadzie bez przesuwania i bez zoomowania mapy :D

Sorry za autopromocję i mały marketing na rzecz PL_Topo, ale czasami warto pokazać, że mapa mapie nierówna i że nie zawsze - w odbiorniku GPS - liczy się tylko i wyłącznie ilość kresek i punktów na mapie. W wielu przypadkach nie mniej ważna jest koncepcja mapy, opracowana pod konkretne zastosowania.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Wyznaczanie trasy w eTrex 30

Postprzez Zachu » Pt, 17 lip 2015 10:08

iwi napisał(a):Czym się różni opcja "Dystans po drogach" od "Czas po drogach"?
Szybka i krótka.
Skomplikowane, wyznaczyć dwie trasy w domu i sprawdzić efekt?

Nie można znaleźć?
Wyszukiwanie punktów Geograficznych - eTrex 10/20/30 etc.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości