Tempe - Bezprzewodowy czujnik temperatury

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Bies Błądzoń » Śr, 21 lis 2012 10:31



Zadzwoniłem, popytałem, zamówiłem :D
Bardzo miły sprzedawca poinformował mnie, że czujniki pochodzą z najnowszej dostawy.
Towar do sklepu został wysłany 14.11.12.
Z niecierpliwością czekam na kuriera :!: :!: :!:

P.S.
No i z ceną nie przeginają, została na stałym poziomie.
Artur - GPSMAP 62st , ECHO 300c Poprzednio 60CSX, Colorado300 Obrazek
Bies Błądzoń
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): So, 30 sty 2010 19:24
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez mummmin » Pt, 23 lis 2012 0:02

Oby ich tylko nie powaliło z ceną tak jak tych http://www.garmin24.pl/pl/p/Bezprzewodowy-czujnik-temperatury-tempe-010-11092-30-/512
i tych http://www.ontech.pl/product-pol-188936-Czujnik-temperatury-Garmin-tempe-010-11092-30-.html
Żeby było śmieszniej, ci drudzy w zakładce płatności elektronicznych żalą się, że mają tak konkurencyjne ceny, że prowizja za płatność spada na kupującego bo tego już nie są w stanie pokryć :shock:

Przez pewien czas pewnie będą wszędzie szarżować a później mam nadzieję, zacznie kosztować normalne pieniądze.

Sam napaliłem się na ten gadżet, ale takich pieniędzy za TERMOMETR na pewno nie dam... :lol:
--
pzdr mummmin
gpsmap 66s (oczekiwany :) )
były: Vista HCx, eTrex 30, Oregon 600, Oregon 650t, Oregon 750, Oregon 750t
Obrazek
mummmin
Bywalec
 
Posty: 131
Dołączył(a): So, 23 sie 2008 18:50
Lokalizacja: Marki

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Bies Błądzoń » Pt, 23 lis 2012 8:28

Kurier dotarł, niestety na jakiekolwiek testy musimy poczekać do niedzieli, wtedy wróci do mnie mój Garmin.
Po rozpakowaniu pierwsza sprawa jaka rzuciła mi się w oczy to zakres temperatur.
Niestety jest to tylko od -20 do +60stop. C(info z ulotki). Piszę niestety ponieważ zimą bardzo często zdarza mi się pracować w terenie, a temperatrury spadają nawet do -36 - 38stop C.
Uważam więc ograniczenie do -20stop C za bardzo dużą wadę :(
Żyję jednak nadzieją, że być może w testach terenowych czujnik wykaże się większym "rozmachem".

Co do mocowania to wygląda na solidne. Trudno jest wyjąć sam czujnik z "ramki".
Wygląda to tak, że pomiędzy czujnik a ramkę wkładamy ściągacz kurtki lub inną część elementu, do którego chcemy go przymocować. Następnie
wpinamy czujnik i sprawa załatwiona. Trzyma dość solidnie.
Artur - GPSMAP 62st , ECHO 300c Poprzednio 60CSX, Colorado300 Obrazek
Bies Błądzoń
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): So, 30 sty 2010 19:24
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Pietern » Pt, 23 lis 2012 9:15

Hm, ograniczenie temperatury do -20, to rzeczywiście jest problem. To czekam na wnioski kolegi po skompletowaniu całości sprzętu. :)
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez popej » Pt, 23 lis 2012 9:26

Normalnie przy takich temperaturach elektronikę wkłada się za pazuchę i wtedy działa ;)
Przy -20 może być problem z baterią.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Pietern » Pt, 23 lis 2012 13:32

Zgadza się, poniżej 20 jest już problem ze wszystkim. :D
Ale litowa bateria powinna działać, jeżeli będzie skala do pomiaru. A jeżeli nie ma skali, to nawet wyjęcie zza pazuchy nic nie da.
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Casthor » Pn, 26 lis 2012 11:11

Kupiłem trzy dni temu Tempe (w sklepie w Krakowie), chyba nowa seria, bo wszystko wydaje się działać OK. Nie robiłem jeszcze jakiś szczególnych obserwacji. Okresy 24-godzinne liczone są chyba od momentu podpięcia zasilania do czujnika - z resztą jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Niby mogli tam wsadzić zegar czasu rzeczywistego, ale przecież zawsze można zasilić Tempe o północy i na to samo wyjdzie. Reset GPSa nie kasuje pomiaru min i max. Za to wyjęcie na chwilę baterii z Tempe już tak, więc zawsze jakieś możliwości resetu są :)

Czy soft Garminowski potrafi wyświetlać temperaturę w funkcji czasu, a nie odległości? Czy trzeba sobie napisać własny parser gpx (generujący np. plik csv)? W sumie fajnie byłoby też wyświetlić też inne dane w funkcji czasu, więc może jest to jakiś pomysł... Chyba, że już jest coś takiego? W sumie Excel pozwala na import xmla i jakiś prosty wykres można zrobi od ręki, ale punkty musiałby być zapisywane z stałym interwałem czasowym by miało to sens - no ale i tak trzeba by właśnie tak ustawić GPSa, gdy chce się mierzyć zmiany temperatury w jednym punkcie - więc może to jest gotowe rozwiązanie.

Pozdrawiam, C.
62s, (dawniej Dakota 20, Vista HCX), Tempe, PL Topo 2012, UMP
Również łajfon z AppleMaps;) (była defy), Navroad 460 z jakąś starą AM
Avatar użytkownika
Casthor
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 17 lut 2009 23:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Bies Błądzoń » Pn, 26 lis 2012 22:07

Plusy:
- jest
-działa
-trzyma max i min dobową temperaturę

Minusy:
- min mierzona temperatura to -12, a minimalną dobową pokazał -11(nie jest to normą, ale zdarza się)
- min mierzona temperatura to -12, a minimalną dobową pokazał -13(nie jest to normą, ale zdarza się)
- w odległości 1,5 m zaniknęło na chwilę połączenie, na razie tylko raz, zobaczymy przy dłuższym użytkowaniu
Artur - GPSMAP 62st , ECHO 300c Poprzednio 60CSX, Colorado300 Obrazek
Bies Błądzoń
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): So, 30 sty 2010 19:24
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Pietern » Pn, 26 lis 2012 23:40

Ja mam dostać go jutro i zaraz mu urządzę pojedynek z zamrażarką Szajsung. :mrgreen:
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Ajger » Wt, 27 lis 2012 7:18

Nie wiem, czy zamrażarka, to dobry pomysł. Chirp też korzysta z protokołu Ant+ i w instrukcji nie każą go wkładać do metalowych pojemników. Może się zdarzyć, że tempe nie będzie w stanie wysłać sygnału do odbiornika przez blachę i z pomiaru nici.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Bies Błądzoń » Wt, 27 lis 2012 7:36

Wysyła, wysyła :D
Przynajmniej jak go zameldowałem w zamrażalniku to utrzymywał łączność.
Zszed dł do -12 stop C.
Artur - GPSMAP 62st , ECHO 300c Poprzednio 60CSX, Colorado300 Obrazek
Bies Błądzoń
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): So, 30 sty 2010 19:24
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Krzysztof » Wt, 27 lis 2012 9:30

Witam
Po porównaniu wskazań temperatury, którą mierzy czujnik z kilkoma wiarygodnymi termometrami cyfrowymi wynika, że zawyża on temeraturę o około od 0,5 do1,5 stopnia. Wprawdzie na odbiorniku GPS temeratura wyswietla sie tylko z dokładnościa do 1 stopnia, jednakże w zapisie śladu temperatura jest podawana z dokładnościaą do 0,1 stopnia.
Czy inne egzemplarze też tak mają?
Pozdrawiam Krzysztof
----------------
Obecnie: Oregon 550t
Krzysztof
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 20:13
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Pietern » Wt, 27 lis 2012 18:24

Ajger napisał(a):Nie wiem, czy zamrażarka, to dobry pomysł. Chirp też korzysta z protokołu Ant+ i w instrukcji nie każą go wkładać do metalowych pojemników. Może się zdarzyć, że tempe nie będzie w stanie wysłać sygnału do odbiornika przez blachę i z pomiaru nici.

Potwierdzam, sygnał z Szajsunga się wydostaje bez pudła! :D
Zamrażalnik meldował -18, a czujnik wykazał -15. Ale to nic, problemem jest tempo w jakim doszedł do tych wniosków! Przejście z 12 stopni do -15 zajęło mu 1,5 godziny!
To jakieś kpiny są...
Jeżeli to mi się potwierdzi, to znaczy, że nie da rady zrobić pomiaru wyjmując tylko na kilka minut Tempe zza pazuchy. Ale testy trwają, więc nie przesądzajmy.
Teraz mrożę sukinkota do -23. :mrgreen:
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Bies Błądzoń » Wt, 27 lis 2012 18:30

Wydaje mi się, że szybciej mierzy.
Otwórz mu co chwilkę klapę, chyba przesył jest zamulony przy zamkniętych drzwiach zamrażalnika.
Artur - GPSMAP 62st , ECHO 300c Poprzednio 60CSX, Colorado300 Obrazek
Bies Błądzoń
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): So, 30 sty 2010 19:24
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Bezprzewodowy czujnik temperatury tempe

Postprzez Pietern » Wt, 27 lis 2012 19:20

Przedtem w plusowej temperaturze i bez większych barier, bo czujnik był za oknem, zmiany podawał szybciej (m/w stopień na minutę).
Tu chyba nie chodzi o jakość transmisji, bowiem też pomyślałem o zakłóceniach i wsadziłem do zamrażarki Etrexa, na pół godziny. Niewiele to dało. Teraz gdy zmniejszyłem temperaturę do -23 czujnik zszedł do -19 i koniec. Jakoś wolniej reaguje na schładzanie.
Powrót do temp 7 stopni odbył się szybciej, czyli jakiś stopień na minutę (czujnik dalej tkwi w lodowce).
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości