Garmin Monterra, na Androidzie.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Ranger » Pt, 23 gru 2016 21:38

Elementem łączącym te testy był Android Ice Cream, czas kiedy urządzenia się pojawiły, itd. :-)
W Twoim przypadku to chyba ... już KitKat ?
To raczej dyskusja o tym, co spowodowało tak różne wyniki dla różnych użytkowników ...
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Miszel » Pt, 23 gru 2016 22:21

Ranger napisał(a):Może wtrącę swoje 3 grosze :-)
Trudno zgodzić się z opinią Miszela, że Marko zrobił coś nie tak. Wręcz przeciwnie :-)

A co do WiFi - chyba nie ma większego sensu sprawdzanie na szlaku, jakież to usługi ma włączone kolejny mijany turysta ;-)

Nieporozumienie. Marko niczego nie zrobił "nie tak". Przeprowadził poprawny test na maksymalny czas pracy, podając dokładnie co było włączone, a co wyłączone. Mój test takiego samego urządzenia w bardzo zbliżonych (nie identycznych) warunkach dał drastycznie inne wyniki. Stąd moje zaskoczenie, czemu dałem wyraz. To, że warunki testu odbiegały od normalnego użytkowania gps-a nie ma tu większego znaczenia, bo wszystko to zostało jasno podane i test każdy może replikować.

A wi-fi? Kto mówił o sprawdzaniu na szlaku? Wi-fi to wi-fi - służy do czego służy... :D

Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Ranger » Pt, 23 gru 2016 22:40

No to mamy jasność co do szczegółów ... :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » Śr, 28 gru 2016 7:10

roro napisał(a):Akumulator: standardowy

Akumlator jakiej pojemności?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » Śr, 28 gru 2016 21:24

Specyfika Monterry:
- w zakresie czasu pracy na jednym komplecie baterii będzie praktycznie identycznie jak dla Montany (do 56 godz. na dobrych bateriach):
http://garminmontanagpsr.wikispaces.com ... ery%20Test
- dla CustomMaps (KMZ): limit zwiększony do 500 kafelków,
- wysokość pod kursorem wymaga aktywnej mapy DEM (musi ona być włączona, co pociąga za sobą czasem uciążliwe cieniowanie, żeby zobaczyć wysokość dowolnego punktu pod kursorem, w tym np. POI), czyli jest inaczej niż w typowym Garminie; za to wykres profilu nie wymaga aktywnej mapy DEM (może ona być wyłączona, a wykres się wykreśli).

I na koniec jeszcze pozwalam sobie postawić dwa nurtujące mnie pytania:
- co z Autokalibracją? U mnie jest tak: rzędna ok. 305 mnpm, załączona Autokalibracja, wysokość ręcznie zmieniona na 0m, fix GPS i... wysokość nie zmienia się, autokalibracja nie działa.
- jak wyłącza się kompas? znalazłem tylko: Ustawienia systemu/Garmin/Kierunek/Tryb kompasu: "Zawsze używaj kierunku kompasu" i "Użyj kierunku GPS podczas jazdy", brak opcji: "OFF".
- jak zmienić czas w Widżecie: "Zegar analogowy"? (wskazówki zawsze pokazują godzinę wstecz w stosunku do aktualnego czasu) Strefę czasową należy ustawić ręcznie..
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » Cz, 29 gru 2016 14:07

Stwierdzam, że Monterra sprawdza się jako mapnik znakomicie, choć w trakcie zabawy widać już znaczny ubytek energii - do 10% na godzinę (na szczęście Android monitoruje akku dosyć dokładnie).
Wyłączając niektóre błędy związane z renderowaniem w 3D, trudno cokolwiek zarzucić GOA - w 2D wszystko odbywa się płynnie i szybko.
Niestety Garmin konsekwentnie nie podaje wysokości w belce, a szkoda - klasyko wróć! ;-)
Dodam, że w Monterze trzeba stawiać szpilkę precyzyjnie w punkt; nie ma patentu stosowanego w Montanie i Oregonach 6xx i 7xx.
Screenshot_2016-12-29-13-50-15[1].png

Screenshot_2016-12-29-13-50-33[1].png

Jest za to zawsze dystans pionowy do celu (o ile mamy DEM "na pokładzie") i to oceniam "na duży plus".
Screenshot_2016-12-29-13-47-17[1].png

Podkład Compassu - Woj. śląskie 1:100k.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » N, 08 sty 2017 20:36

Wczoraj zauważyłem jakiś błąd w zapisie śladu. Niestety nie wiem co spowodowało ten jednorazowy do tej pory błąd (ślad zapisany, ale wysokość cały czas prawie stała).
Dziwne wysokości zostały zapisane w śladzie tylko na trasie Smokowiec-Chata Zamkowskiego.
Później już wszystko było O.K - przy minus 20C, w plecaku Monterra zdała egzamin - po całodniowej wędrówce (od 6 do 16) zostało nadal do wykorzystania blisko 65% baterii.
Co Waszym zdaniem mogło spowodować, że tak dziwne wysokości zostały zapisane w śladzie (ślad zapisany, wysokość cały czas prawie stała)?
Załączniki
07-01-2017 22_04_08_caly.gpx
Smokowiec-Teryho-Smokowiec
(203.12 KiB) Pobrane 277 razy
07-01-2017 22_04_08.gpx
Smokowiec-Chata Zamkowskiego
(42.89 KiB) Pobrane 274 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Ranger » Pn, 09 sty 2017 0:50

Niepoprawny optymista :-)
W śladzie brakuje też kawałka zejścia Teryho - Dolina Małej Zimnej Wody (na tym odcinku skok z góry).
Chyba nie łapał Ci barometr (albo fiks 2D), trudno wyczuć z opisu i danych co tam było w odbiorniku ustawione :-)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » Pn, 09 sty 2017 5:44

Ranger napisał(a):Chyba nie łapał Ci barometr (albo fiks 2D), trudno wyczuć z opisu i danych co tam było w odbiorniku ustawione :-)

Dziękuję!
Zejście z Terinki rozumiem (brak fixa).
Pierwszy raz jednak spotkałem się z zarejestrowanym fixem 2D.
Stąd pytanie, czy kiedyś zarejestrowałeś taki przypadek w śladzie?

Ustawień nie zmieniałem. Pierwszy odcinek to było załączenie Monterry, później tylko włączanie/ wyłączanie gps w schroniskach.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Ranger » Pn, 09 sty 2017 11:02

Korzystam z rozwiązania, które zapisuje do śladu rodzaj fiksa dla każdego punktu i takie sytuacje można łatwo wyłapać.
Natomiast nie wiadomo, czy w Twoim przypadku wysokość była brana z barometru czy to wysokość gps-owa.
Sprawdź, czy jest włączony w ustawieniach dla zapisu wysokości barometr, stąd można wiedzieć, co właściwie odbiornik zapisywał.
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » Pn, 09 sty 2017 11:05

@Ranger
Defaultowo: Zmienna wysokość.
Ale nic, do niczego sensownego nie dojdziemy.
Zrobiłem hard reset i będę monitorował.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Ranger » Pn, 09 sty 2017 11:09

Nic mi to ustawienie nie mówi, nie mam teraz możliwości czytania dokumentacji odbiornika, sorry.
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » Pn, 09 sty 2017 11:14

Ranger napisał(a):Nic mi to ustawienie nie mówi

O.K. Nie zmieniałem ustawień domyślnych. A tymczasem: część śladu ma wysokości zmienne, część stałą. Skąd?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Ranger » Pn, 09 sty 2017 11:25

4 odbierane satelity są potrzebne dla fiksa 3D, dla trzech odbiornik mógł podawać ostatnią znaną.
W przypadku barometru - może się odmroził w schronisku ? ;-)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Monterra, na Androidzie.

Postprzez Marko » Pn, 09 sty 2017 11:29

Ranger napisał(a):4 odbierane satelity są potrzebne dla fiksa 3D, dla trzech odbiornik mógł podawać ostatnią znaną.

Pierwszy raz udało mi się zarejestrować ślad 2D. W innych moich gadżetach nigdy nie było to możliwe (albo ślad z fixem 3D, albo ślad nie był rejestrowany).
Ranger napisał(a):W przypadku barometru - może się odmroził w schronisku ? ;-)

;-)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

cron