Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez Marko » Wt, 02 lip 2013 8:38

W ogólności: obsługa eTrexa w zakresie funkcji mapowych i wyszukiwarki jest dla cierpliwych :D

Jak widać jednak, po przekątnej, można zobaczyć ca. 400 metrów więcej na "setce" przy przeglądaniu mapy z lewej na prawo...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez meridian » Wt, 02 lip 2013 8:43

Marko napisał(a):W ogólności: obsługa eTrexa w zakresie funkcji mapowych i wyszukiwarki jest dla cierpliwych :D

Zachu napisał(a):Nie, eTrex to porażka patrząc na współczesną technikę.......

Bez komentarza
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez GPS Maniak » Śr, 03 lip 2013 9:24

Co wy z tym eTrexem? Oczywiście eTrex jako "mini mapnik" to faktycznie nieporozumienie. Nie zmienia to faktu, że rozpatrując odbiornik GPS wyłącznie w kategorii "kompan wędrówki", czyli jako urządzenie które ma pomóc zorientować się w terenie, bądź pomóc w odszukaniu tego czy owego (także w kontekście map rastrowych WIG), czy dostarczać na bieżąco parametry wycieczki, eTrex_30 jest najlepszym odbiornikiem jakiego kiedykolwiek używałem. Zarówno najlepszy moim zdaniem outdorowiec jakim jest 62-ka jak też używany przeze mnie obecnie Oregon 600 w kategorii "szlakowiec" nie dorastają eTrexowi do pięt i mówię to z pozycji człowieka, który katował w terenie eTrexa przez półtora roku.

Sytuacja - o czym wspomniałem w pierwszym zdaniu - zmienia się w kontekście tematu wątku: mapnik, w szczególności z mapami jakie zasugerował Marko: mapami rastrowymi. Tu oczywiście eTrex przegrywa z kretesem. Nawiasem mówiąc tym bardziej się dziwię, że taki wątek otworzył właśnie użytkownik eTrexa :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez sdsyc » Śr, 03 lip 2013 9:52

OT
GPS Maniak napisał(a):Nawiasem mówiąc tym bardziej się dziwię, że taki wątek otworzył właśnie użytkownik eTrexa :wink:

Bo jest cierpliwy :wink:
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez Marko » Śr, 03 lip 2013 10:03

Wątek założyłem z jednego powodu: aby pytającym o Garmina pokazać jak wiele można zobaczyć na ekranie 2,2"; i do tego "zobaczyć" w znaczeniu dosłowym, czyli w sensie: można przeczytać, a nie tylko zobaczyć plątaninę konturów bez szans na odczytanie (co zdarza się na malutkich ekranikach z niemiłosiernie upakowanymi pikselami).
Jeszcze jeden przykład "po przekątnej zasięg" i czytelność Geoportalu:
650.png

O takie "podane na tacy" wielkości mi chodziło... dla pytających "co wybrać"...

OT
Oczywiście, że jestem cierpliwy; taki zawód - dla cierpliwych ;)

eTrex to oczywiście świetny odbiornik, choć jw.: dla cierpliwych. Z powodzeniem i satysfakcją z niego korzystam i bawię się nim, a niejednokrotnie wyprowadził mnie z opresji; ale: nie ośmieliłbym się paradować nim wśród koleżanek i kolegów, a tym bardziej jeśli korzystają oni z nowoczesnej technologii, jaką reprezentuje Oregon serii 6xx czy powszechne już smartfony.
Poza wszystkim ślad w eTrexie nie wykazuje takich przekłamań w zakresie odległości jak inne odbiorniki Garmina. Widać tutaj zakręcone algorytmy i filtry komputera podróży spisują się znakomicie:
13666.png

No i zwracam uwagę, że w przypadku e30 nie potwierdza się teza Trapera
Traper24 napisał(a):... wszystkie dotychczas znane mi bliżej odbiorniki GPS (O600 niestety się do nich się zalicza) wykazywały tendencje do skracania dystansu wyświetlanego "na żywo" o kilka %

bo tutaj komputer pokazuje nieco więcej niż ślad (zapis: Auto)... Nigdy (FW 3.00) te rozbieżności nie przekroczyły kilkuset metrów.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez Ranger » Śr, 03 lip 2013 11:40

A nie robią się z tematu odskoki ? :-)
No bo to że Etrex ma rozdzielczość telefonów sprzed kilku lat, to można wyczytać w podstawowych danych.
Tylko jest pytaniem, jak to się ma do map i tego co człowiek w takim mapniku widzi :-)
Zazwyczaj przeciętnie odróżnia 0.1-0,15 milimetra, więc na cal jakieś 170-250 punktów na mapie papierowej. Ile Etrex ma tych punktów na cal można bez trudu wyczytać. Nie da się po prostu identycznie wyrazić detali przy tak niskiej rozdzielczości. Więc robienie z tego zalety urządzenia to chyba jednak lekka przesada. Etrex prezentowane tu przez Marka mapy zazwyczaj "upycha" w dół. Ma po prostu mało dużych pikseli i tyle. A że efekt finalny jest niby najlepszy ? No coż, bywa i tak.
Widzę że koledzy nadal jak ognia unikają przykładow map wektorowych w funkcji mapnika na różnych ekranach, tak jakby ich używanie w ten sposób bylo tabu. Za to widać jakieś komputery podróży (na mapniku występują ... flamastrem) :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez Marko » Śr, 03 lip 2013 11:53

No nie, bez flamastra też się obejdziemy.
No to teraz wektor ;)
264.png


Oczywiście można sobie przeskalować:
331.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez popej » Śr, 03 lip 2013 12:12

Przecież widać wektor na tym "rastrowym" zrzucie ekranu pokazanym przez Marko :)

Sam wektor z tego miejsca mógłby wyglądać np. tak:

v1.png
v1.png (12.17 KiB) Przeglądane 9804 razy
v2.png
v2.png (15.18 KiB) Przeglądane 9804 razy
v3.png
v3.png (17.63 KiB) Przeglądane 9804 razy
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez GPS Maniak » Śr, 03 lip 2013 12:34

Ranger napisał(a):No bo to że Etrex ma rozdzielczość telefonów sprzed kilku lat, to można wyczytać w podstawowych danych.

Nawiasem mówiąc mój faworyt w kategorii: "Najlepszy outdoorowiec" tj. 62-ka ma mniejszą rozdzielczość liniową od eTrexa, a mimo to - ze względu na szybszy procesor - lepiej nadawała się do przeglądania rastrów.
Ranger napisał(a):Widzę że koledzy nadal jak ognia unikają przykładow map wektorowych w funkcji mapnika na różnych ekranach, tak jakby ich używanie w ten sposób bylo tabu.

Bo mapy wektorowe w tej konkurencji: "Ile mapy widać przed kursorem" grają w innej lidze. :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez meridian » Śr, 03 lip 2013 12:56

Marko napisał(a):Wątek założyłem z jednego powodu: aby pytającym o Garmina pokazać jak wiele można zobaczyć na ekranie 2,2"; .

Tak przypuszczałem, że to wątek "promo",
to, co innego, jeżeli watek jest o Etrexe, to o 6x0 nie będę pisał.
Marko napisał(a):czyli w sensie: można przeczytać, a nie tylko zobaczyć plątaninę konturów bez szans na odczytanie (co zdarza się na malutkich ekranikach z niemiłosiernie upakowanymi pikselami). .

Może jakiś konkretny przykład ekranu napakowanego pikselami, na którym nic nie można nic przeczytać, ja z takim się nie spotkałem. Przy normalnym wzroku nie ma takich sytuacji.

załącznik1.jpg
załącznik1.jpg (98.54 KiB) Przeglądane 9775 razy


Załącznik2.jpg
Załącznik2.jpg (116.9 KiB) Przeglądane 9775 razy
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez Ranger » Śr, 03 lip 2013 14:37

@Lechu
Może jednak warto machnąć te same okolice w skalach jak u popeja z Oregona ? :-)
Tak dla ilustracji.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez popej » Śr, 03 lip 2013 15:13

Obejmowany obszar byłby po prostu większy. A jak porównasz na tym samym monitorze komputerowym, to różnice w jakości ekranu odbiornika, kontraście czy rozdzielczości też znikną.

Ale dla zabawy, tak np. mogłaby wyglądać Monterra:

v21.png


v22.png


A jak komuś zależy, to pewnie można by ustawić i taki widok:

v24.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez meridian » Śr, 03 lip 2013 15:24

Żeby nie było tylko o obszarach zurbanizowany, to zamieszczę kilka zrzutów ekranu 650-ki.
Większa Ilość pikseli nie jest wrogiem czytelności, przypuszczam, że Pompeja Nuvi ma większą rozdzielczość lub zbliżoną.

Załącznik1.jpg
Załącznik1.jpg (104.52 KiB) Przeglądane 9709 razy


Zalącznik2.jpg
Zalącznik2.jpg (105.91 KiB) Przeglądane 9709 razy


Mapa Compas „wariant 0”.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez Marko » Śr, 03 lip 2013 16:04

meridian napisał(a):Może jakiś konkretny przykład ekranu napakowanego pikselami, na którym nic nie można nic przeczytać, ja z takim się nie spotkałem. Przy normalnym wzroku nie ma takich sytuacji.

Nuvifone M20: ekran 640x480pix ;), wielkość 2,8 cala. Może nie jest tak, że nic się nie da przeczytać, ale już w oddaleniu, np. jeśli takie maleństwo przymocujemy do szyby, to trzeba mocno wytężać wzrok, żeby cokolwiek odczytać.
Myślę, że takich komórek jeszcze kilka by się znalazło ;)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapnik, czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez meridian » Śr, 03 lip 2013 16:34

Marko napisał(a):Nuvifone M20: ekran 640x480pix ;), wielkość 2,8 cala.

Ekran 640x480pix nie jest ekranem gdzie są upchnę piksele, 1200 x800 to już by było coś,
ekrany produkuje się w zależności między wielkością i rozdzielczością, więc ekranu 2,8 cali z rozdzielczością 1200x800 nie znajdziesz.
Nie wiem jak w M 20, ale w M10 można wszystko odczytać, jeżeli rozdzielczość będzie większa, będzie lepiej.

Screen03.jpg
Ekran M10


Edycja:
Dodany link do postu ze zrzutem ekranu mapy wektorowej ( M10)

viewtopic.php?p=164682#p164682
Ostatnio edytowano Śr, 03 lip 2013 16:50 przez meridian, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości