EU Topo (Azymut) - Instalacja mapy w MapSource

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez veges » Cz, 21 lis 2013 20:52

Azymut napisał(a):Mapa zawiera nie tylko same dane OSM, ale także Viewfinder Panoramas. Ponadto "EU Topo" została przygotowana jako jeden zwarty produkt, podczas gdy inne mapy tworzone na podstawie OSM dostępne są w postaci rozproszonej i chcąc mieć to, co jest zawarte w "EU Topo" trzeba je kompletować. Tu zaś użytkownik dostaje do ręki gotowy kompletny zestaw. Niezależnie od tego każdy posiadacz "PL Topo" może ją sobie ściągnąć za free, bo jest pomyślana jako forma extra bonusowego dodatku do mapy "PL Topo".


O to mi chodziło, choć jeszcze nie wiem, co to jest Viewfinder Panoramas. Bez routingu w europie też można żyć, choć może z routingiem zamiast 2 plików powinno być 5-8 regionów i każdy może zapakować, co potrzebuje.
Artur
motorbike, bike: eTrex 30x, Montana 650t, car: nüvi 2405, UMP, Topo Polska ,EU Topo, OSM, CNE NTU, history: TT Rider,
Avatar użytkownika
veges
Początkujący
 
Posty: 94
Dołączył(a): Pn, 02 cze 2008 17:10
Lokalizacja: Kraków, Kolno, Gliwice

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 21 lis 2013 21:02

Norick napisał(a):Drogi Azymucie, zróbcie większe karty i problem zniknie :)

W gorszej sytuacji są posiadacze licencji na odbiornik: pamięć wewnętrzna to z reguły znacznie mniej niż 8 GB :(
Ci pewnie nie wgrają nawet połówki EU.
Faktycznie, jest to sprawa do rozwiązania, może podobny podział jaki stosuje CNE w wersjach regionalnych mapy...

EDIT: po wpisie Popeja:
popej napisał(a):Z tego co wiem, to licencje na odbiornik są przydzielane do odbiorników bez slotu karty, jak np. Dakota 10. W tym wypadku niestety brakuje miejsca na dodatkowe mapy.

A jeśli tak, to faktycznie "problem" nie istnieje - ograniczeniem jest odbiornik a nie polityka sprzedażowa, dzięki za wyjaśnienie.
Ostatnio edytowano Cz, 21 lis 2013 21:31 przez Wojtek Szydlowski, łącznie edytowano 1 raz
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez Norick » Cz, 21 lis 2013 21:11

Myślę że jest to do przeskoczenia. Aczkolwiek biegły nie jestem. Chodzi mi li tylko o to by Azymut był elastyczny i dawał możliwość nabycia mapy na większych kartach...założę się że jest wielu chętnych
(zwłaszcza właścicieli odbiorników ""rastrowych). Zawsze się może okazać że się coś wywali
Ale do tego, tym razem Garmin chyba wszystkich przyzwyczaił :lol:
Pozdrawiam Norick i przepraszam za brak polskich znakow
64st,
Avatar użytkownika
Norick
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt, 31 maja 2013 14:17

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez popej » Cz, 21 lis 2013 21:25

Z tego co wiem, to licencje na odbiornik są przydzielane do odbiorników bez slotu karty, jak np. Dakota 10. W tym wypadku niestety brakuje miejsca na dodatkowe mapy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez Azymut » Cz, 21 lis 2013 21:31

robin60 napisał(a):1, Jeżeli wypuszca się mapę PL Topo za pieniądze , to się dotrzymuje słowa i robi się 4 aktualizację tak jak zakładano i wszem i wobec informowano potencjalnych użytkowników, a tak nie jest.

Powyższe stwierdzenie jest niezgodne ze stanem faktycznym, bo aktualizacje były udostępniane, a obecna edycja 2013.3 jest już piątą aktualizacją tej mapy.


robin60 napisał(a): 2, Jeżeli się mówi, że się udostępnia mapę EU Topo dla użytkowników posiadających PL Topo to się to robi od A do Z z pełnym profesjonalizmem, niestety tak nie jest.
- jako , że pierwszy raczyłem poinformować firmę Azymut , iż jest jakiś błąd przy ściąganiu mapy EU Topo Pan w telefonie z Azymuta instruował mnie , bym powyłanczał antywirusy i inne przeszkody mogące miec wpływ iż pokazywał się fatal error,

Jak sam Pan to zaznaczył, poinformował nas Pan o problemie jako pierwsza osoba, stąd pracownik z Panem rozmawiający w pierwszej części rozmowy sądził, że chodzi o problem wcześniej już nam znany, a występujący czasem przy pobieraniu aktualizacji mapy Polski (i co przy innych okazjach było opisywane także na tym forum). Ponieważ aż do tego momentu wcześniej żadnych innych problemów z pobieraniem aktualizacji nie mieliśmy, stąd też ta osoba miała prawo sądzić że chodzi właśnie o tego typu problem.


robin60 napisał(a): -Panowie jak się mówi ludziom to i to to ma to być, tym bardziej iż robicie to za pieniądze , i żadne dla Was usprawiedliwienie, że to co robicie to robi grupa ludzi maniaków czy chobbystów, jeżeli tak uważacie to nie powinnicie brać za to żadnych pieniądzy.

Za mapę Europy nie bierzemy żadnych pieniędzy i nic Pan za nią nie zapłacił. Dostał Pan ją od nas w prezencie.


robin60 napisał(a): wszystko jest do obejścia tylko więcej profesjonalizmu i uczciwości z Waszej strony ,w informowaniu że mapa ta bedzie bez rutingu.

Chciałem zauważyć, że na stronie użytkownika skąd pobiera się mapę w akapicie "Ważne uwagi", w punkcie nr 2 znajduje się następująca informacja: "Mapa "EU Topo" nie jest rutowalna, co oznacza że na tej mapie odbiornik nie wyznacza tras "zakręt po zakręcie" tak jak na mapie "PL Topo".


robin60 napisał(a):Szanowni państwo i przedstawiciele firmy Azymut wypadałoby poinformować forumowiczów i przeprosić ich za Swą niedoskonałość i określić kiedy ten błąd bedzie naprawiony.

Są problemy przy pobieraniu mapy "EU Topo" i co oczywiste wolelibyśmy, aby nie miało to miejsca. Jednak wynika to z tego, że największą "niedoskonałością" było danie ludziom za friko bonusowego dodatku. A że nie musieliśmy tego robić, więc skoro jest z tym aż taki problem, to myślę, że jak ten bonus w postaci "EU Topo" za chwilę zlikwidujemy, to i ten problem bardzo szybko zniknie. ;-)

A bardziej na poważnie - popyt na ściąganie mapy "EU Topo" okazał się tak duży, że mimo iż nie ma ograniczeń w transferze, to serwer niestety przy bardzo dużej ilości równoczesnych pobrań i tak nie daje rady. Dziś około 18.00 dawało się pobrać wszystkie pliki, przed chwilą sprawdzałem i niestety znowu wyskakuje błąd. :(
Azymut
Bywalec
 
Posty: 347
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 1:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez JacekN » Cz, 21 lis 2013 21:41

Odnosnie mapy EU TOPO jest jeden problem.Na co komu mapa TOPO w jednym kawałku?Jadąc w jakąś część Europy kompletujemy najczęściej zestaw map i tu mapsource jest nieodzowny.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez jacze » Cz, 21 lis 2013 21:41

Jesli ktos chce i azymut sie zgodzi moge udostepnic mape prywatnie juz np rozpakowana.

mam swoj serwer i chetnie udostepnie link.

zawsze to jakas pomoc. mowa o topo EU.
jacze
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): Cz, 21 lip 2011 17:01

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez kamiln » Cz, 21 lis 2013 21:55

JacekN napisał(a):Odnosnie mapy EU TOPO jest jeden problem.Na co komu mapa TOPO w jednym kawałku?Jadąc w jakąś część Europy kompletujemy najczęściej zestaw map i tu mapsource jest nieodzowny.

A może by mapa Eu topo była podzielona na kraje (jeden plik jeden kraj wtedy mogła by być chyba routowalna) bo tak na prawdę korzystamy w danej chwili z mapy jednego kraju a jak coś to można by je połączyć w jeden plik jak tutaj to było opisywane
Oregon 600 + Tempe + PL Topo
kamiln
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Cz, 18 lip 2013 10:53

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez JacekN » Cz, 21 lis 2013 22:02

Wcale nie musi być jedno państwo po podłączeniu map do mapsourca wszystko jest widoczne i podział jest.Traci się tylko opcje wyszukiwania i to jest problem.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez Norick » Cz, 21 lis 2013 22:04

jacze napisał(a):Jesli ktos chce i azymut sie zgodzi moge udostepnic mape prywatnie juz np rozpakowana.

mam swoj serwer i chetnie udostepnie link.

zawsze to jakas pomoc. mowa o topo EU.
Myślę że Azymut się nie zgodzi bo jest ona dostępna dla osób mających aktywną subskrypcje. I proszę nie dyskutujcie tu o 7z czy WINRARze bo to raczej należy do abecadła kompa a nie dotyczy konkretnego produktu. Ktoś nie może rozpakować 7zip to może ściągnąć program i zainstalować...przecież jest dostępny i gratis :idea:

Natomiast jeśli chodzi o przygotowanie sobie mapsetu przed podróżą to wiem że ludzie pakują różne dziwne rzeczy do odbiorników mimo że jest małe prawdopodobieństwo skorzystania z tego ...( np miny sahara) ale taka wola posiadacza i nikomu nie można tego zabraniać :D
Pozdrawiam Norick i przepraszam za brak polskich znakow
64st,
Avatar użytkownika
Norick
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt, 31 maja 2013 14:17

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez JacekN » Cz, 21 lis 2013 22:07

Ale po co cała Europa.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez Norick » Cz, 21 lis 2013 22:14

bo niektórzy podróżują często po Europie i mając mapę samochodową dobrze by było mieć wsparcie w postaci topo, by nie trzeba było żonglować kartami w najmniej spodziewanym momencie stąd prośba o większą pojemność :)
Pozdrawiam Norick i przepraszam za brak polskich znakow
64st,
Avatar użytkownika
Norick
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt, 31 maja 2013 14:17

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez JacekN » Cz, 21 lis 2013 22:27

To niech sobie biorą laptopa do auta z mapsourcem.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez Mariusz65 » Cz, 21 lis 2013 22:34

Jak ktoś się wybiera do Włoch czy Hiszpanii to nie pojedzie nagle do Norwegii czy Szwecji ;-)

Cała EU i jeszcze z routingiem i DEM to będzie jednak duże obciążenie odbiornika, zwłaszcza, że używa się też różnych innych map.

kamiln napisał(a):A może by mapa Eu topo była podzielona na kraje bo tak na prawdę korzystamy w danej chwili z mapy jednego kraju.

Przecież w każdej chwili możesz sobie ściągnąć potrzebny fragment OSM ;-)
Nic nie stoi na przeszkodzie, to darmowa mapa.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: PL Topo 2013.30

Postprzez GPS Maniak » Cz, 21 lis 2013 22:39

JacekN napisał(a):Wcale nie musi być jedno państwo po podłączeniu map do mapsourca wszystko jest widoczne i podział jest.

Pytanie pomocnicze brzmi - czy taka mapa tzn. wysłana z MapSource (MapInstall), będzie wiodczna w odbiorniku czy będzie zgłoszenie: "Nie mogę odblokować map"?
JacekN napisał(a):Traci się tylko opcje wyszukiwania i to jest problem.

To nie jest problem, bo mapa w wersji jaką ściągasz (EU_CS/EU_WNE) też tego wyszukiwania nie ma.
Krótko mówiąc osoby kupujące PL_Topo otrzymują dodatek w postaci takiego wyraźnie lepszego "Recrationala", w którym wydaje mi się (piszę z pamięci, być może się mylę) też wyszukiwanie nie działa.

Z tą wyszukiwarką map kompilownych w oparciu o narzędzia OSM jest zresztą pewien problem. Następuje kolizja plików indeksowych i najczęściej nie można wówczas użyć wyszukwiania miejscowości na innych mapach. Miałem taki przypadek. Szukałem jakiejś dziury w Polsce (nie ma jej na OSM) i pomimo że jest na PL_Topo odbiornik uparcie dawał: Brak wyników". Nie wiedziałem w czym rzecz. A to była konsekwencja wgrania mapy Polski z http://freizeitkarte-osm.de/de/index.html

Pierwsze wersje EU_Topo (Azymut) - z indeksacją dawały - ten sam efekt. W konsekwencji z indeksacji zrezygnowaliśmy, bo uznaliśmy że priorytetem jest pełna funkcjonalność PL_Topo. Tak więc na mapie EU działa wyszukiwanie ale tylko na zasadzie przeszukiwania przez odbiornik mapy w pobliżu kursora.

JacekN napisał(a):Ale po co cała Europa.

Czasami to kwestia mentalności. Czyli jak coś mam, to wolę to mieć w odbiorniku niż w laptopie, chociażby po to by ciągle nie myśleć o tym co dograć, a co można wyrzucić. Dlatego wolę jest mieć 120 JNXów w odbiorniku niż 10 w myśl zasady: zabiorę ze sobą laptopa, to w razie czego sobie dogram :D
Inna sprawa, że czasami fajnie jest sprawdzić to i owo np. gdzieś w Hiszpanii, pomimo że siedzę akurat na Słowacji :D
Pomijam jeszcze jeden fakt: "Krajami" to - jak już ktoś zauważył - każdy może sobie ściągnąć OSMa sam. Ta mapa m.in. tym właśnie się różni, że obejmuje całą EU, czyli coś dla tych którzy nie chcą kombinować "z krajami" i mniejszymi mapami.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości