Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 mar 2014 11:23

Marko napisał(a):Czy próbowałeś porównać ...

Nie pamiętam, ale jeżeli są różnice, to sprawa wydaje się być logiczną konsekwencją przyjętego schematu: "statystyka" śladu jest powiązana (w pewnym uproszczeniu) z wycieczką. Odwrócony ślad to już inna bajka, bo to nie "ta wycieczka". Oczywiście można sobie wyobrazić że odbiornik zamienia ze sobą dane wnios i spadek czy też od nowa liczy spalone kalorie, by statystyka była OK. Trudno jednak spodziewać się by Garmin bawił się w takie subtelności :wink: Najprawdopodobniej odbiornik tworząc kopię śladu z odwróceniem, zeruje bądź wręcz usuwa statystykę. Konsekwencją tego zerowania statystyki jest to, że info o śladzie "odwróconym" będzie pochodną sumy odcinków - niezależnie od tego czy odbiornik utworzył nową statystykę (jako segment pliku GPX) czy też liczy te dane w locie.

Inna sprawa że w kontekście w jakim napisałem to co zacytowałeś tj. "podgląd danych śladu bieżącego podczas wycieczki", to chyba nie bardzo ma znaczenie? Chyba nie można odwrócić/skopiować śladu bieżącego (aktywnego)?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

Postprzez Marko » Pn, 31 mar 2014 11:28

GPS Maniak napisał(a):"podgląd danych śladu bieżącego podczas wycieczki"

Czepiasz się ;-) Oczywiście moja pomyłka i chodzi o ślady zapisane, tutaj konkretnie: zapisane w Ulubionych.
W każdym razie, jest to jakaś dodatkowa funkcjonalność.
eTrex 30 nieco wygładza ślad - na ile - można się przekonać, odwracając zapisane.

Tak przy okazji, czy ktoś nawiguje wg śladu?
Czy w Oregonie 6xx wyświetla się linia prowadząca do Punktu startu, jak - o ile pamiętam - było w Colorado :?:
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 mar 2014 11:39

Marko napisał(a):Czy w Oregonie 6xx wyświetla się linia prowadząca do Punktu startu

Nie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

Postprzez Marko » Pn, 31 mar 2014 11:43

@GPSManiak
Lechu, dzięki za info.
Zapytałem, ponieważ w eTrexie przypadkowo wpadłem na taki ekran - właśnie z prostą krechą (bo mam "Monit") do najbliższego punktu śladu.
To było kiedyś w starych eTrexach. W nowych zostało nieco ukryte.

Otóż: trzeba w nawigacji wg śladu przejść na ekran mapy z wykresu wysokości... brzmi skomplikowanie, prawda, ale efekt jest :wink:
Wtedy nie można uzyskać "Przejrzyj ślad", bo de facto na chwilę jesteśmy na trasie - do momentu wejścia na ślad...
W innym wątku zamieszczę stosowny zrzut ekranu...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 mar 2014 11:57

Marko napisał(a):Otóż: ....

Na to też kiedyś trafiłem, ale Twoje pytanie potraktowałem dosłowniej :wink: Tzn. jako pytanie czy działa to tak jak w starszych odbiornikach (Colorado), tzn. czy jest krecha po aktywowaniu nawigacji - po wybraniu opcji: "Jedź". Nie ma. Po czarach marach można ją zobaczyć, ale widoczny wówczas ekran mapy, to już nieco inny ekran mapy niż ten "do nawigacji".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

Postprzez Marko » Pn, 31 mar 2014 13:29

GPS Maniak napisał(a):Inna sprawa że w kontekście w jakim napisałem to co zacytowałeś tj. "podgląd danych śladu bieżącego podczas wycieczki", to chyba nie bardzo ma znaczenie? Chyba nie można odwrócić/skopiować śladu bieżącego (aktywnego)?

Co prawda nie można odwrócić/skopiować śladu bieżącego (aktywnego), ale można włączyć "powrót po śladzie" (ang. tracback)
316.png
180.png

i w ten sposób odczytać dane, inaczej filtrowane (uproszczone wg trackback), ale za to nawet bez konieczności zapisywania śladu.
305.png


Dla porównania:
- Garmin proponuje dla trasy (DEM chyba recreational): całk. wznios: 391 m/ całk. spadek: 305 m.
- GPSies.com dla tej trasy wylicza z DEM: całk. wznios: 463 m/całk. spadek: 378 m;
Ostatnio edytowano Pn, 31 mar 2014 14:11 przez Marko, łącznie edytowano 2 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 6xx vs Etrex 30 vs Colorado

Postprzez Marko » Pn, 31 mar 2014 13:38

GPS Maniak napisał(a):...widoczny wówczas ekran mapy, to już nieco inny ekran mapy niż ten "do nawigacji".

Zgadza się:
1679.png

Na obrazku:
- ślad bieżący (cyan),
- ślad "trackback" (fiolet "śladu")
- "krecha" do punktu śladu (fiolet "trasy")
Przypomnę przy okazji jak to wyglądało w klasyce (eTrex Vista HCx):
Trasy i ślady w Vista Hcx
Funkcja Tracback (od track i back - w oryginale literka "k" została wchłonięta po złożeniu wyrazów ).
W pamięci odbiornika można zapisać do 20 śladów o pojemności do 500 punktów każdy. Tylko po tych śladach jest możliwa nawigacja. Dodatkowym śladem, dla którego można wywołać funkcję Tracback jest ślad aktywny, tzw. Active Log. Działanie tej funkcji jest podobne do nawigacji po trasie. Różnica polega na sposobie wyświetlania i kalkulacji. Zaletą funkcji Tracback jest brak etykiet punktów pośrednich, co sprawia, że ekran mapy jest czytelniejszy.
ObrazekObrazekObrazek
Trackback zawsze nawiązuje do naszej aktualnej pozycji, więc nie ma potrzeby rekalkulacji trasy, domyślnie nasza aktualna pozycja jest automatycznie łączona linią prostą z najbliżej leżącym punktem śladu - przy zmianie pozycji następuje rekalkulacja, na bieżąco. Przykład: lekko zbaczamy z śladu - odbiornik znajduje najbliższy odcinek (tu: zaznaczony na niebiesko)
Obrazek
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

cron