Dakota 20 - parę pytań na początku..

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez scanik » Śr, 16 kwi 2014 7:43

Cześć,

Od wczoraj jestem posiadaczem nawigacji Garmin Dakota 20, po przestudiowaniu forum nauczyłem się wgrywać mapy, trasy itp.

Teraz mam prośbę o odpowiedź na parę pytań..

1. Co się dzieje gdy mam włączonych parę map? np. UMP-pcPL, OSMapa, CN Europe NT.

2. Czy można je mieć wszystkie włączone i czy to jest wskazane?

3. Jak działa wtedy wyszukiwanie i przeliczanie tras, ze wszystkich map ? Czy jak..

3. Dlaczego dzieje mi się tak ze gpx, z trasą szlaku na kompie ma np 18km a w urządzeniu wylicza 34km? Dodam ze to szlaki górskie..

4. Jestem też zaskoczony wyszukiwaniem bo np nie znajduje mi jednej z głównych ulic Katowic ale na mapie ona jest i nawet dobrze opisana.

Z góry dziękuję za objaśnienia i proszę o zrozumienie moich dla Was banalnych wątpliwości, pozdrawiam - Sławek
scanik
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So, 05 kwi 2014 8:22

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez h007 » Śr, 16 kwi 2014 8:51

Witaj,

Ad.1. W skrócie - robi się bałagan. Odbiornik pobiera informacje z kilku źródeł.
Ad.2. Włączanie kilku map wektorowych jednocześnie nie powinno mieć miejsca. Przyjmij zasadę, że aktywna jest tylko jedna mapa. Pomiędzy mapami najprościej przełączać się poprzez zmianę profili (w każdym profilu aktywna powinna być tylko jedna mapa).
Ad.3. Patrz punkt 2. Nie ma sensu analizowanie przeliczania tras przy aktywnych kilku mapach.
Samo przeliczanie tras w Dakocie działa optymalnie i dość szybko. Skonfiguruj opcje unikania odpowiednio do potrzeb.
Wyszukiwanie:
a. Adresy. Niezależnie jaka mapa jest aktywna przy wyszukiwaniu adresu wybierasz mapę do przeszukania.
b. POI. Punkty poi wyszukiwane są we wszystkich zainstalowanych mapach, niezależnie czy któraś jest aktywna czy nie. Niestety nie ma filtrowania po konkretnej mapie.
Ad.4. Niestety Basecamp i Dakota mają inne algorytmy wyliczania tras. Przy założeniu, że to ta sama mapa porównaj parametry liczenia tras w kompie i Dakocie.
Ad.5. Być może jest to błąd mapy. Jeśli jest to UMP, zgłoś na Flyspray.
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez scanik » Śr, 16 kwi 2014 10:24

Dziękuje serdecznie, naprawdę wiele mi to wyjaśniło.

Odnośnie adresów to gdy kupiłem Dakote to była wgrana UMP-pcPL i sie ją wybierało a gdy wgrałem nowszą i inne mapy to wybór przy wpisywaniu adresu zniknął. Jest na to jakaś rada?

Sławek
scanik
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So, 05 kwi 2014 8:22

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez Zachu » Śr, 16 kwi 2014 10:28

Tu jeszcze masz podwieszony temat z wiadomościami podstawowymi viewtopic.php?f=2&t=11105

Co oprócz wgrywania robiłeś? Nic nie kasowałeś? Może nie tę wersję ump wgrałeś?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez scanik » Śr, 16 kwi 2014 11:23

Wgrałem mapki za pomocą BaseCamp, faktycznie usunąłem starszą wersję UMP-pcPL z marca i zastąpiłem nowszą, z kwietnia.

Największy problem mam z wyszukiwaniem adresów, np interesuje mnie słowacki raj, wrzuciłem mape TOPO słowacji, widzę nazwy na mapie a wyszukać ich nie umiem.. wybieram adresy, kraj Słowacja i nic nie wyszukuje.. ani krain ani miast

Ps. Dziękuję za podesłanie wątku, czytałem go już :-)
Ostatnio edytowano Śr, 16 kwi 2014 11:34 przez scanik, łącznie edytowano 1 raz
scanik
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So, 05 kwi 2014 8:22

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 kwi 2014 11:34

scanik napisał(a): kraj Słowacja

Tak na marginesie - ciekawostka związana z ręczniakami Garmina. Jeżeli będziesz miał kilka map posiadających możliwość wyszukiwania adresów, tych "Słowacji" może być więcej. Może też być "Slovakia". Dlaczego?
GPS Maniak napisał(a):Jeżeli chodzi o adresy ... "na starcie" odbiornik widzi wszystkie mapy. Z tym, że podając kraj wybierasz mapę. Przykładowo w azymutowej PL_Topo 2013, Polska zgłasza się jako Polska Topo, w przeciwieństwie np. do CNE, gdzie Polska zgłasza się jako Polska, czy OSM, gdzie Polska zgłasza się jako Poland. W efekcie wiedząc co i jak możesz wybrać odpowiednią mapę - wybierając kraj: Polska Topo, będziesz szukał adresów tylko na mapie PL_Topo, a wybierając Poland będziesz szukał adresów w OSM.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 kwi 2014 11:36

scanik napisał(a): widzę nazwy na mapie

Ale jakie nazwy? Czego szukasz? Adresu (adres: kraj, miasto, ulica, numer domu), czy czegoś innego?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez meridian » Śr, 16 kwi 2014 11:37

scanik napisał(a): wrzuciłem mape TOPO słowacji, widzę nazwy na mapie a wyszukać ich nie umiem.. wybieram adresy, kraj Słowacja i nic nie wyszukuje.. ani krain ani miast

Mapa nie posiada danych adresowych > szukaj według "Miasta".

Ps.
Dokładniej, to żadna mapa którą masz w odbiorniku nie posiada danych adresowych dla tego obszaru.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez scanik » Śr, 16 kwi 2014 12:40

No to teraz rozumiem skąd mam pare "Słowacji" - dzięki :-)

Jak na TOPO PL szukam np Czantoria w POI to mi wyszukuje pięknie a jak nazwę Słowacją np RAJ to już nic, pomimo ze mam mape TOPO Słowacji. Tak samo TOPO PL wyszukuje mi polskie miasta a Słowckie TOPO nie.. może to po prostu uboga mapa Słowacji. Szkoda, że pomimo wyłączenia map w adresach one są wszystkie.


A czy można mieć włączone dwie mapy różnych obszarów np mapę PL i mapę Słowacji jednocześnie - nie zrobi to bałaganu?

I czy da się w prosty sposób zapisać gpx z trasy wyznaczonej w mapie google?

Już mi się torszke miesza i może trochę zakręciłem - ciężki dzień :-(
scanik
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So, 05 kwi 2014 8:22

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez meridian » Śr, 16 kwi 2014 12:45

Otrzymałeś odpowiedź, nie jest zalecane włączenie więcej niż jednej mapy z autoroutingiem dla danego obszaru,
jeżeli chodzi o mapy nie posiadające autorotingu przeszkód nie ma.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 kwi 2014 12:48

scanik napisał(a):A czy można mieć włączone dwie mapy różnych obszarów np mapę PL i mapę Słowacji jednocześnie - nie zrobi to bałaganu?

Można. Ale jeżeli mapy nie są kompatybilne - np. nie są idealnie przycięte wg granic państwowych, trochę bałaganu na ekranie może być.

Tak na marginesie mała prośba. Gdy w przyszłości będziesz zgłaszał jakieś problemy z mapą, nie stosuj skrótów myślowych typu: "wrzuciłem TOPO Słowacji". Pisz dokładniej o jaką mapę chodzi. Dla mnie np. Topo Słowacji oznacza dokładnie mapę: Slovakia TOPO v4 (komercyjna) i tak pisałbym gdybym zgłaszał problem z tą mapą, ale dla kogoś innego może to być np. jakiś klon OSM (no właśnie w przypadku OSM mapie nie jest równa) czy jeszcze coś innego.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 kwi 2014 12:51

scanik napisał(a):I czy da się w prosty sposób zapisać gpx z trasy wyznaczonej w mapie google?

Wrzuć taki plik na kartę pamięci do folderu Garmin\GPX. Jeżeli plik odpowiada standardowi stosowanemu przez Garmina, odbiornik będzie wiedział co z takim plikiem zrobić. Podejrzewam, że znajdziesz go potem w menadżerze śladów.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 kwi 2014 13:02

scanik napisał(a): RAJ to już nic,

Odbiornik GPS to nie wyszukiwarka Google :wink: Bieszczady zapewne też byłoby trudno w nim wyszukać, ale Wetlinę znajdzie się bez trudu. Spróbuj zatem odszukać w "Miastach" czy "Miejscowościach" jakąś miejscowość w pobliżu Raju. np. Hrabusice.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez meridian » Śr, 16 kwi 2014 14:37

scanik napisał(a):A czy można mieć włączone dwie mapy różnych obszarów np mapę PL i mapę Słowacji jednocześnie

Sądzę, że możesz mieć włączone jednocześnie te dwie mapy ,
mapa Słowacji zapewne nie posiada autoroutngu ( automatyczne wyznaczanie tras), sprawdź czy możesz automatycznie wyznaczać trasę.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Dakota 20 - parę pytań na początku..

Postprzez scanik » Cz, 17 kwi 2014 11:08

Dzięki za odpowiedzi, oczywiście będę używał pełnych nazw map zgodnie z sugestią :-)

Autoroutng to znaczy, ze mi nie przeliczy trasy z punku A do B po szlaku tylko poda w linii prostej?
scanik
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So, 05 kwi 2014 8:22

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości