microSD do GPSMAP serii x

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

microSD do GPSMAP serii x

Postprzez Alferek » Cz, 29 mar 2007 12:20

Witam

Naczytałem się już sporo, na poprzednim forum na temat kart pamięci microSD (transflash).
Jedni twierdzą, że 256MB to granica, która nie powoduje zwolnienia pracy/wyświetlania odbiornika. Drudzy chwalą sobie kości 512MB a inni ryzykują nawet kości 1GB.

Przydałoby się jakieś konkretne podsumowanie, kto i jakiej pamięci używa i jaki ma subiektywne odczucia co do jej pracy.

typ / pojemność / odczucia

ja mam tak:

kingston / 256MB / działa tak samo szybko jak standardowa 56MB.

Może w ten spsób zrobimy jakiś mały poradnik kupującego by pewne pamięci polecić a przed pewnymi ostrzec.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Re: microSD do GPSMAP serii x

Postprzez GPS Maniak » Cz, 29 mar 2007 12:43

Alferek napisał(a):kingston / 256MB / działa tak samo szybko jak standardowa 56MB.

Generalnie problem sprowadzałbym raczej do szybkości pracy wyszukiwarki. Odbiorniki turystyczne nie mają zbyt szybkich procesorów i wgranie kawałka mapy Niemiec z CNE9 na kartę 56MB z jednej strony, a z drugiej strony wgranie "całej Europy" na kartę 2GB w moim odczuciu musi wpłynąć na różnicę szybkości w wyszukiwaniu np. miejscowości wg nazw. Po prostu plik indeksacyjny większego zestawu mapowego jest znacznie większy i jego przeszukiwanie wymaga dłuższego czasu.

Zatem to raczej nie problem wielkości karty, ale ilości danych. Stąd zapewne zalecenia do stosowania kart 256MB. W chwili obecnej przesiadłem się na 512 MB, na którą załadowałem ok. 400MB map i w moim odczuciu wyszukiwanie miejscowości wg. nazw po podaniu 1-2 liter jest już naprawdę denerwująco wolne. Ale przyznaję, żadnych testów czasowych nie robiłem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: microSD do GPSMAP serii x

Postprzez Matt » Cz, 29 mar 2007 12:45

Alferek napisał(a):Jedni twierdzą, że 256MB to granica, która nie powoduje zwolnienia pracy/wyświetlania odbiornika. Drudzy chwalą sobie kości 512MB a inni ryzykują nawet kości 1GB.

Przydałoby się jakieś konkretne podsumowanie, kto i jakiej pamięci używa i jaki ma subiektywne odczucia co do jej pracy.

typ / pojemność / odczucia


Kozystam z:

1. SanDisk 64MB
2. SanDisk 256MB
3. Kingston 1GB

Nie widze (po za roznica w pojemnosci) zadnej roznicy w szybkosci pracy porownojac mniejsze karty do wiekszych. Z 1 GB nie ma zadnych klopotow.
GPSmap 60CSx 1GB CNE 9.0, Edge 205
Avatar użytkownika
Matt
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 0:43
Lokalizacja: Łódź

Postprzez GPS Maniak » Cz, 29 mar 2007 17:16

W tym wątku Wieslav pochwalił się jakie ma karty, ale ukierunkował swoją wypowiedź raczej na "powolność" ładowania map na wielką kartę microSD, dlatego pozwoliłem sobie przenieść to do osobnego wątku:
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=1278#1278

Ale sprawa poruszona przez Wieslava ma głębszy sens. Faktycznie warto mieć dużą kartę na CNE9, ale wolne ładowanie map na taką kartę powoduje, że warto też mieć mniejszą kartę na te mapy, które ewoluują (np. Topo_100_PL, UMP_PCPL) i które z tego powodu wgrywamy nieco częściej niż "raz na rok".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez wodnik7 » Cz, 29 mar 2007 18:27

GPS Maniak napisał(a):na te mapy, które ewoluują [i](np. Topo_100_PL,


witamy guru :)

czy mam zrozumiec to tak, ze niedlugo juz dolaczy poludnie Kartuz? Dziekuje:)))
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Witam,

Postprzez ZYR » Wt, 31 lip 2007 14:31

Witam serdecznie kolegów forumowiczów.

Mam pytanie, myślę, że na temat.
Posiadam Garmina GpsMap 60 CSx, z kartą pamięci 512 Mb.

Przy wgrywaniu map do odbiorika - darmowe TOPO, UMP itp. przez MapSourcea otzymuję komunikat - "mapy zajmują 130Mb, na dyku miejsce wolne 489Mb. Przygotuj inny zestaw map" czy coś w tym stylu.

Czy ktoś może spotkał się z podobnym komunikatem?
Wgrywałem mapy już kilkukrotnie wcześniej i nie było problemu.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez John » Wt, 31 lip 2007 15:00

Witam

Warto zapoznac sie z doswiadczeniami Gpsmaniaka.
http://gps.astronet.pl/new/mapy.htm

A to krotki cytat z jego strony:

Taki komunikat przy wysyłaniu map MapSourcem nie oznacza, że mamy uszkodzony odbiornik. Oznacza, że odpowiedzialny za zarządzenie jakimś zestawem mapowym plik TDB jest wadliwy. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Może to być np. niezgodność mapek IMG z mapkami użytymi podczas generowania pliku TDB. Taki komunikat może się także ukazać w sytuacji gdy wygenerowaliśmy plik TDB dla mapek wadliwych z punktu widzenia MapSource czy niektórych mapek komercyjnych.

koniec cytatu :))

Zazwyczaj problem wiaze sie z mapami dopietymi recznie do mapsource, dlatego warto uzywac MapSetToolKit'a.
Mi jak narazie ten problem juz sie nie pojawia, choc sie wczesniej z nim spotkalem
--
Pozdrawiam
John
-----------
VistaHCX
John
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt, 29 maja 2007 9:27
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ZYR » Wt, 31 lip 2007 17:48

Serdeczne dzięki,
Stronę znam, widocznie nie dość dokładnie ją przeczytałem.
Tam właśnie skierowałem swe kroki.
Pozdrawiam,
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez SP2BZW » Śr, 01 sie 2007 23:44

ZYR napisał(a):Stronę znam, widocznie nie dość dokładnie ją przeczytałem.

i tutaj jest generalnie szerszy problem :( sporo odpowiedzi na Wasze (początkujących) pytania tam są właśnie :twisted:

tylko jakoś większości nie chce się dokładnie przeczytać :shock:
SP2BZW
 


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości