Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez acydfreak » Śr, 18 cze 2014 19:08

Witam serdecznie.

Zakupiłem gps Etrex 30 i jestem trochę rozczarowany. ślad strasznie pływa w momencie kiedy jest nieruchomo, czy są jakieś możliwości żeby się tego pozbyć ? Chyba trochę mija się z celem używanie tego do zapisu śladu i wracaniu po nim, skoro gdy jest nieruchomy przez kilkanaście minut , potrafi zrobić 1,6 km ( tutaj przykładowy ślad https://www.dropbox.com/s/v3clk95b85lhy ... 017_41.gpx , tutaj można przejrzeć http://www.gpsvisualizer.com/ ) . Również zauważyłem, że w opcjach nie ma możliwości włączenia EGNOS, mam tylko WAAS. Czy przypadkiem WAAS nie działa tylko w Ameryce PN ?
Kiedyś w Andach używałem pożyczonego Garmina 60 , nie pamiętam dokładnie jaki model , miał identyczne zachowania w czasie postoju, cały czas pływał. Czy to normalne , czy nie potrafię czegoś ustawić ?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.
acydfreak
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 18 cze 2014 18:47

Re: Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez GPS Maniak » Śr, 18 cze 2014 19:22

Ustaw zapis śladu z interwałem odległościowym - np. co 10, bądź co 20m. W ten sposób zniwelujesz "pływanie sygnału". Przynajmniej jeżeli chodzi o kształt śladu na postoju.

Co do Egnos - nie mam obecnie Etrexa pod ręką, jednak niewykluczone że to tylko bug w opisie opcji. W Garminie co do zasady włączenie wass/egnos to dokładnie ta sama opcja. Włącz wass - powinno być Ok.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez tboniasty » Cz, 19 cze 2014 12:35

Też mam w menu tylko WAAS, ale tak jak pisał Lechu, jego włączenie równoznaczne jest z wykorzystaniem EGNOSa.

Jeżeli to zapis "parapetowy" to jak dla mnie bardzo przyzwoity. Rozrzut jest niewielki:

plywanie.jpg
plywanie.jpg (8.51 KiB) Przeglądane 6119 razy


Wg śladu odbiornik przewędrował w poziomie 110m:

dlugosc_sladu.jpg


Jaki masz firmware? Te 1,6km to pewnie dystans wzięty z komputera podróży?
No cóż, temat przekłamań danych w komputerze podróży jest spory i niektóre osoby pozostają przy oprogramowaniu 2.80. viewtopic.php?p=173308#p173308

Nota bene - fajnie wiedzieć, że w okolicy jest kolejny Garniak i to podróżujący hen hen :-)
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez meridian » Cz, 19 cze 2014 13:38

acydfreak napisał(a):Czy to normalne , czy nie potrafię czegoś ustawić ?

Nie jest źle, 38 m w zapisie śladu to "skoki" związane z akwizycją satelitów, można włączać zapis śladu
po "złapaniu" Fixa w celu wyeliminowania niestabilności sygnału przy uruchomieniu odbiornika.
Jest wybór interwału zapisu śladu, spróbuj ustawić "Auto", często daje to dobry rezultat.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez meridian » Cz, 19 cze 2014 17:31

napisał(a):Wg śladu odbiornik przewędrował w poziomie 110m.

Jest coś ciekawego w tym zapisie śladu, może zainteresuje to użytkowników etrexa.

Basecamp.JPG


Dystans, który wskazuje MS jest "rzeczywisty" jednak Base Camp w "komputerze podróżnym" wskazuje dystans krótszy ( 30 m ),
ale na ekranie wykresu jest podany dystans 110m. W zapisie śladu jest sekwencja <gpxtrkx:Distance>30</gpxtrkx:Distance>.
Ciekawe jest też wyliczenie spadków w Base Camp, po mimo różnicy w wysokości 151 m, 189 m Base Camp wskazuje
wartość wzniosów i spadków zero a nachylenie wyliczyła na 103%. Na wykresie wznios 35 m, spadek 4 m.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez acydfreak » Pt, 20 cze 2014 9:57

Dziękuje bardzo za odpowiedzi :) .
Kurcze wrzuciłem zły ślad , ten powinien być https://www.dropbox.com/s/ayssyt60pj9p0 ... _39_22.gpx . Tutaj wielka rozbieżność, pewnie spowodowana gubieniem sygnału . Coś takiego właśnie miałem używając tego starszego modelu 60, w czasie postojów, gdzie w kanionach mi gubił sygnał. Potestuje jeszcze w terenie, skoro inni są zadowoleni to ja też muszę być. Liczyłem na jakąś korekcję, albo rejestrację śladu tylko po wykryciu ruchu. żeby wyeliminować takie krzaki w czasie postojów.
Głównie mi zależy na opcji trackback, w razie schodzenia ze szczytu i pogorszenia warunków pogodowych.

Dzięki jeszcze raz za szybką i rzeczową odpowiedź :)
Pozdrawiam.
acydfreak
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 18 cze 2014 18:47

Re: Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez pelsta » Pt, 20 cze 2014 11:41

acydfreak napisał(a):Liczyłem na /.../ rejestrację śladu tylko po wykryciu ruchu.

Tak jak radził @meridian, spróbuj rejestrować ślady w trybie "Auto".
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Etrex 30, pływanie sygnału, brak możlwiości włączenia EGNOS

Postprzez meridian » Pt, 20 cze 2014 11:57

acydfreak napisał(a):Liczyłem na jakąś korekcję, albo rejestrację śladu tylko po wykryciu ruchu.

Rozpoczęcie rejestracji śladu po wykryciu ruchu taka opcja jest w odbiorniku Oregon 6x0 (Auto Pause),
jednak nie sprawdza się w praktyce podczas pieszych wędrówek. Odbiornik zbyt późno
reaguje na ruch o małej prędkości, w turystyce rowerowej to rozwiązanie może być zadowalające.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości