Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez Vuego » Cz, 31 lip 2014 15:00

Witajcie,
Posiadam gps Garmin etrex 30. Do przesyłania map/plików urządzenie łączę z komputerem za pośrednictwem kabla usb.
Maksymalne transfery jakie osiągam są na poziomie 355kb/s. Jak na interfejs usb to wartość symboliczna (chyba, że to usb 1.0).
Na infolinii Garmina nie potrafią określić z jaka szybkością te pliki powinny być przesyłane. Więc otrzymałem głupią odpowiedź "jak plik jest przesyłany to znaczy, że jest wszystko ok".

Jak to u was działa? Czy takie transfery to norma czy może coś w ustawieniach trzeba zmienić aby osiągnąć lepsze rezultaty?
Testowałem kopiując jeden plik około 500 Mb.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Vuego
Garmin Vista, Garmin etrex 30
Vuego
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 31 lip 2014 14:43
Lokalizacja: Jabłonna

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez MaciekP » Cz, 31 lip 2014 15:03

Jest wolny jak cale urzadzenie. Wystarcza.
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez pelsta » Cz, 31 lip 2014 16:24

Jedyny sposób na zwiększenie prędkości to przełożenie karty do czytnika. Ale w związku z umieszczeniem karty w eTrexie pod bateriami, jest to niewygodne. W Viście dało się to zrobić bez wyciągania baterii.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez Vuego » Cz, 31 lip 2014 16:44

Jak urządzenia miały 24 Mb pamieci (tyle np. ma moja stara vista) i interfejs rs to takie wartości mogły być ok. Ale w urządzeniu kilka generacji nowszym z karta 8 Gb i złączem usb to bardzo marny wynik.
Niestety przekładanie karty do niezależnego czytnika jest zdecydowanie mniej wygodnym rozwiązaniem. A czy inne odbiorniki Garmina radzą sobie w tym temacie lepiej czy to przypadłość wszystkich modeli?

Ps. Karta pamięci w Viscie? To chyba w tych nowszych modelach :) Moja nie posiada.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Vuego
Garmin Vista, Garmin etrex 30
Vuego
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 31 lip 2014 14:43
Lokalizacja: Jabłonna

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez pelsta » Cz, 31 lip 2014 17:24

Vuego napisał(a):Ps. Karta pamięci w Viscie?

Miałem kiedyś Vistę jak w podpisie.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez traper_24 » Cz, 31 lip 2014 19:46

Vuego napisał(a):Witajcie,
Posiadam gps Garmin etrex 30. Do przesyłania map/plików urządzenie łączę z komputerem za pośrednictwem kabla usb.
Maksymalne transfery jakie osiągam są na poziomie 355kb/s. Jak na interfejs usb to wartość symboliczna (chyba, że to usb 1.0).

Nie da się ukryć, że Garmin w typowy dla siebie sposób błysnął humorem i w roku 2011 wypuścił urządzenie obsługujące wcześniejszy o ponad dekadę standard USB 1.1. Co oznacza, że więcej niż 1.5 MB/s (zwracam uwagę na wielkość liter) transferu po kablu nie ujrzysz.
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez psu » Pt, 01 sie 2014 16:28

Tak się składa, że mam ten model i ostatnio wgrywałem mapy do niego (jak i geocache, których swoją drogą nie polecam mieć zbyt wielu - przy 760 urządzenie włącza się bardzo długo). Myślę, że wszystko zależy od tego jak z niego korzystamy - jeżeli tak jak ja - wgraliśmy mapy i później po prostu je używamy, to da się przeboleć te kilkanaście minut które schodzi na wgranie 0,5 GB. Gdybyśmy jednak robili to często, a przy okazji spieszyłoby się nam, to transwer w E30 byłby denerwujący. USB jest na pewno w wersji 1,1, postaram się przy najbliższej okazji zmierzyć prędkość.

Wgrywanie pojedynczych śladów nie stwarza tych uniedogodnień (ze względu na mały rozmiar plików).

ed: Zrobiłem test. Plik 222MB wysyłałem w czasie 6,5 minuty. Daje to prędkość około 0,5 MB/s. Co ciekawe, na początku miałem jakieś kosmiczne transfery rzędu 2,5 MB/s, jednak potem się to unormowało. Nie wiem, czy to kwestia oprogramowania do przesyłania plików, czy też samego Garmina.
psu
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył(a): Śr, 23 lip 2014 16:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez Vuego » Wt, 05 sie 2014 13:58

Jasne, czyli archaiczny standard złącza usb nie pozwala na osiągnięcie wyższych transferów. W danych technicznych jakoś nie można się dopatrzyć jaka to wersja portu usb. Teraz wiadomo dlaczego - nie ma się czym chwalić. Zauważyłem, że w nowszym edge jest dopiero port mikro usb (taki jak od dawna obowiązuje w komórkach). Ja w swoim etrexie mam mini usb.
Pozdrawiam
Vuego
Garmin Vista, Garmin etrex 30
Vuego
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 31 lip 2014 14:43
Lokalizacja: Jabłonna

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez psu » Śr, 06 sie 2014 20:58

Pewnie, że nie ma się co chwalić  :lol: Za to w GPSMap62s jest napisane - "szybkie usb". Wszystko zgodnie z prawem, tu i tu USB, no ale w drugim przypadku to szybkie ;)
psu
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył(a): Śr, 23 lip 2014 16:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Szybkość przesyłania map przez usb - etrex 30

Postprzez Szuwarek » So, 07 mar 2015 14:51

Vuego napisał(a):Zauważyłem, że w nowszym edge jest dopiero port mikro usb (taki jak od dawna obowiązuje w komórkach). Ja w swoim etrexie mam mini usb.

Może nie będą to wykopaliska roku, ale dorzucę swoje 3 grosze:
Z moich doświadczeń miniUSB jest dużo trwalsze niż microUSB. Częste podłączanie kabelka powoduje problemy z kontaktem w microUSB. Może jest to krok w stronę standaryzacji, ale niekoniecznie w dobrym kierunku.
Pozdrawiam
Szuwarek
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 18 maja 2007 16:34


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości