[dokładność systemu GPS i pływanie pozycji]

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

[dokładność systemu GPS i pływanie pozycji]

Postprzez Krab » Śr, 03 gru 2014 12:37

Witam wszystkich pozytywnie zakręconych na tle szwędania się z nadajnikiem gps w ręku :D

To mój pierwszy post na forum, i od razu muszę zacząć od rozczarowania :cry: Kupiłem nadajnik z mapą jak w tytule i wczoraj pierwsza wyprawa w teren aby sprawdzić co i jak. Co mnie zaskoczyło to niedokładność w terenie.

Szukałem pomnika przyrody 'Skalny Wodospad" na Dolnym Śląsku i jak się okazało miałem go nie w tym miejscy co trzeba. Stojąc przy Wodospadzie GPS pokazywał, że jestem w całkiem w innym miejscu, gdy postanowiłem pójść tam gdzie odbiornik wskazywał obiekt to byłem ok 100m od Wodospadu. Dla mnie nie do przyjęcia, co o tym sądzicie?

Stojąc przy wodospadzie https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing

Dodatkowo, szedłem droga krajową i nadajnik pokazywał że idę obok niej. Co również irytujące to pełzanie wskaźnika pozycji w chwili postoju, nadajnik rysuje ślad w piękną rozgwiazdę, która swoimi ruchami zatacza się do kilkunastu metrów?

Co o tm sadzicie? Co robić? :(
Krab
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 02 gru 2014 16:45

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez mummmin » Śr, 03 gru 2014 12:45

Ze zdjęcia wynika tylko tyle, że lokalizacja pokazywana na odbiorniku jest zdecydowanie daleko od szlaku i oznaczonych obiektów.
Powinieneś na miejscu sprawdzić dokładność wskazań GPS, co pozwoliłoby na określenie, czy to mapa jest nie tak, czy może faktycznie odbiornik wariował (Twój oregon jest tylko odbiornikiem i nic nie nadaje ;) )
Możliwe że ukształtowanie terenu powodowało przekłamania w związku z niewidocznością odpowiedniego kawałka nieba.
Czy sytuacja ma miejsce cały czas, czy tylko przy wodospadzie?

Jak bardzo odbiornik przekłamywał Twoje położenie względem drogi?

Odnośnie pływania na postoju, jest to (nie)normalne w Oregonie i wszyscy posiadacze czekają na rozwiązanie tego problemu w kolejnych aktualizacjach oprogramowania.
Ta sprawa była też wielokrotnie opisywana na tym forum.
--
pzdr mummmin
gpsmap 66s (oczekiwany :) )
były: Vista HCx, eTrex 30, Oregon 600, Oregon 650t, Oregon 750, Oregon 750t
Obrazek
mummmin
Bywalec
 
Posty: 131
Dołączył(a): So, 23 sie 2008 18:50
Lokalizacja: Marki

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez MaciekP » Śr, 03 gru 2014 12:49

trzeba porzadnie zafixowac odbiornik za raz po po wlaczeniu, dac mu polezec ze dwie minuty zanim zacznie sie wedrowke.
Wskazywana dokladnosc powinna spac do kilku metrow, najlepiej 3-4m. Potem dopiero ruszamy. Jest szansa, ze bedzie lepiej.
Trzymac go przytroczonego do ramienia plecaka (jak go mamy).
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez GPS Maniak » Śr, 03 gru 2014 12:53

Błędy na mapach się zdarzają. Czasami nawet spore. Sprawę wodospadu można by podciągnąć pod taką właśnie kategorię. Nieco inaczej patrzę na sprawę krajówki, której przebieg nie powinien być obarczony zbyt dużym błędem. Co do zasady ślad powinien trafić w drogę. Napisałeś, że kursor szedł koło drogi, nie podając jednak o ile obok, więc trudno coś powiedzieć w tej materii.

A propos pełzania wskaźnika pozycji. Tak bywa. W 2006r publikowałem taki screen:

Obrazek
Trzeba się z tym pogdzić oraz liczyć że jakiś soft Oregona będzie potrafił odsiać ziarno od plew. To jednak w przypadku odbiorników turystycznych, a więc przystosowanych do pracy z małymi prędkościami nie jest chyba zbyt łatwe, czego wyżej zaprezentowany screen (ślad pochodzi z 60csx) jest najlepszym przykładem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Krab » Śr, 03 gru 2014 13:22

Dziękuję za odzew, z nerwów nie sprawdziłem ile od drogi wędrował wskaźnik ale jutro wybiorę się w teren i na spokojnie go potestuję. Z tego wszystkiego obszedłem tylko teren wodospadu i jamy którą widać na zdjęciu - przy jamie było równie niedokładnie.

Przy okazji zapytam, czy w GPSMAP 62s też występuje takie pląsanie wskaźnika? Pytam bo zastanawiałem sie nad tym modelem ale w sklepie doradzali bardziej oregona.

Oczywiście odbiornik, nie nadajnik :roll:
Krab
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 02 gru 2014 16:45

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez GPS Maniak » Śr, 03 gru 2014 14:05

W każdym ręczniaku występuje pływanie kursora. W jednym większe w innym mniejsze, ale w przeciwieństwie do odbiorników samochodowych nie da się tego w 100% wyeliminować. Oregon pływa dość mocno. Chyba mocniej niż niż 62-ka, ale to tylko moje odczucie. Nigdy nie robiłem bezpośredniego porównania obu odbiorników. Przynajmniej jeżeli chodzi o pływanie. Generalnie - pomijając różnice w chipsecie i jego oprogramowaniu - antena spiralna jaka występuje w 62ce powinna zapewnić większą stabilność odbiornika, szczególnie w pozycji pionowej. Nie sądzę jednak by była to różnica powalająca z nóg.

Porównując 62S z Oregonem 6xx, plusy 62ki dostrzegałbym gdzie indziej niż mniejsze pływanie kursora. Żeby było jasne. Nie jest to gra do jednej bramki. Nie mówię że 62S jest lepszym odbiornikiem od Oregona 6xx w sensie ogólnym, ale z tezą że Oregon jest "tak w ogóle" lepszy od 62-ki też się nie zgadzam :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez MaciekP » Śr, 03 gru 2014 14:07

Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez mummmin » Śr, 03 gru 2014 14:29

Krab napisał(a):Dziękuję za odzew, z nerwów nie sprawdziłem ile od drogi wędrował wskaźnik ale jutro wybiorę się w teren i na spokojnie go potestuję. Z tego wszystkiego obszedłem tylko teren wodospadu i jamy którą widać na zdjęciu - przy jamie było równie niedokładnie.


Przede wszystkim, zanim wyjdziesz znowu w teren, zrób master reset odbiornika (na youtube jest nawet filmik jak to zrobić), znajdź miejsce gdzie nic nie będzie zasłaniać nieba i uruchom Oregona.
Zostaw go w spokoju na parę minut, żeby porządnie zafiksował.
Przy następnych uruchomieniach daj mu też chwilę, żeby zdążył złapać pozycję.
Na ekranie satelitów masz podana dokładność pozycji. W moim sprzęcie waha się ona zazwyczaj w przedziale 3 - 7 metrów i raczej to jest świadectwem prawidłowego działania odbiornika.

Pamiętaj też, że ukształtowanie terenu, takie jak wysokie budynki wokół, góry a czasem nawet las, potrafią skutecznie zmniejszyć dokładność wskazań GPS.
--
pzdr mummmin
gpsmap 66s (oczekiwany :) )
były: Vista HCx, eTrex 30, Oregon 600, Oregon 650t, Oregon 750, Oregon 750t
Obrazek
mummmin
Bywalec
 
Posty: 131
Dołączył(a): So, 23 sie 2008 18:50
Lokalizacja: Marki

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Krab » Cz, 11 gru 2014 17:21

Witam,
Koledzy trochę potestowałem przez ostatnie dni i nadal lipa, dalej pokazuje niedokładne pozycje. Zrobiłem master reset, poczekałem żeby zafiksował, pogoda dobra, teren płaski.

Jestem na autostradzie i pokazuje https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing

Jestem na drodze gminnej https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing

Wszedłem na drogę gminną ze ścieżki https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing nie dość że pokazuję iż jestem na poboczu to jeszcze ślad w stosunku do ścieżki którą szedłem też jakiś koślawy

Stoję na głównej drodze biegnącej przez miejscowość https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing

A tu spacer przy zbiorniku wodnym. Są dwa ślady bo szedlem w tą i na zad, szedłem jedną scieżką ale wygląda jakbym szedł różnymi, a że spacerowałem po tafli wody jak Jezus to już nie wspomnę... https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing

co robić :(


Postanowiłem też poszukać kesza. Nie znalazłem bo mnie szlag trafiał. Ciężko było dojść dokładnie w to miejsce gdzie były koordynaty kesza. Pierwotnie myślałem że najlepsze miejsce w okolicy będzie przy mostku bo tam mniej więcej pokazywał gps ale tam kesza nie było no i po chwili juz pokazywał mi że miejsce jest trochę dalej przy drzewie... ale tam też różnie to wyglądało ... ehhh

https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0Byna1c ... sp=sharing
Krab
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 02 gru 2014 16:45

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez GPS Maniak » Cz, 11 gru 2014 17:49

Krab napisał(a):Jestem na autostradzie i pokazuje

... Idealnie :D

Zastanów się. Przecież autostrada ma co najmniej kilkadziesiąt metrów szerokości, co przy zastosowanym przez Ciebie zoomie (5m) oznacza, że de facto autostrada w naturze obejmuje cały ekran, a nie tylko symboliczną linię jaką widzimy na ekranie mapy. Inaczej mówiąc ślad trafia w autostradę perfekcyjnie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Krab » Cz, 11 gru 2014 22:00

GPS Maniak napisał(a):
Krab napisał(a):Jestem na autostradzie i pokazuje

... Idealnie :D


Idealnie? Nie rozumiem... jadę skrajnym prawym pasem w kierunku zachodnim, czyli pokazuje że jadę ponad 10m poboczem. Może gdybym podążał w kierunku wschodnim bym się zgodził że ślad idzie w obrębie drogi ale w tym wypadku :?:
Krab
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 02 gru 2014 16:45

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez GPS Maniak » Cz, 11 gru 2014 22:20

Rozumiem, że nie mówimy o Wyspach, tylko o Polsce, gdzie obowiązuje ruch prawostronny? Jeżeli tak, to jadąc prawym pasem na zachód powinieneś być po północnej stronie, zatem powyżej osi drogi. Jesteś? Jesteś. A więc jest lepiej niż dobrze. Jest perfekcyjnie. Ale nawet gdybyś jechał na wschód, tragedii by nie było. Nadal uważałbym, że jest dobrze. System GPS ma swoje błędy, mapy też. Gdy błędy się zsumują wynik może być nieciekawy.

Tak czy siak póki co nie widzę problemu z dokładnością Twojego odbiornika.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez GPS Maniak » Pt, 12 gru 2014 13:33

Jeszcze coś ...
Krab napisał(a):Są dwa ślady bo szedlem w tą i na zad, szedłem jedną scieżką ale wygląda jakbym szedł różnymi,

Hmmm. Czy to jest Twój pierwszy odbiornik GPS? Pytam, bo odnoszę wrażenie że Twój problem sprowadza się do tego, że Twoje wyobrażenie o GPSie nijak się miało do realiów jakie ten system w segmencie konsumenckim może zaoferować.

Pokazując screena z dwoma niepokrywającymi się śladami na tej samej ścieżce/drodze, nie wzbudzisz sensacji na Garniaku. Takie rozjechanie się śladów czasami bywa. Ja swego czasu publikowałem taki screen:

Obrazek

Zauważ że w skrajnym oddaleniu, te ślady biegną ok. 20m od siebie. Zdarza się. Nic na to nie poradzimy. Taka właśnie jest dokładność czy raczej niedokładność systemu. Oczywiście bywają też ślady prawie się pokrywające, wręcz perfekcyjne. Na tym polega "urok" GPS: raz jest lepiej, a raz gorzej. Zależy to od wielu czynników, na które najczęściej nie mamy żadnego wpływu. Można tylko stwierdzić, że jeżeli błąd mieści się w granicach maksymalnej dokładności jaką GPS (jako system) może zapewnić w określonych warunkach, trudno mówić że odbiornik jest do bani. Nie. Do bani jest system i wystarczy mieć tego świadomość, żeby spać spokojniej :wink:

OK. Różnice między odbiornikami bywają. Jakość, rodzaj chipsetu oraz jakość jego oprogramowania, rodzaj anteny, a w końcu także sposób noszenia odbiornika, to czynniki które mogą dawać i dają różnice, a Oregon 6xx mistrzem precyzji na pewno nie jest. Z tym, że najlepszy, najdokładniejszy nawet odbiornik segmentu konsumenckiego nie gwarantuje tego, że przez 100% czasu będziemy mogli cieszyć się realną dokładnością na poziomie 2-3 metrów. Jeżeli tego oczekiwałeś, to prostu oczekiwania były zbyt wygórowane. Stąd rozczarowanie.

Odrębnym zagadnieniem jest kwestia dokładności map. Spójrz na mój obrazek (pochodzi z odbiornika Rino 530HCX z VMapą). Jeden ślad biegnie 30, a drugi 50m obok osi drogi. Nie sądzę by to była wyłącznie wina błędów systemu GPS. Zakładam raczej, że droga na mapie jest przesunięta o dobre kilkadziesiąt metrów. O tym też warto pamiętać, by potem się nie dziwić że się spacerowało po wodzie :wink:

Jak dla mnie EOT. Temat wyczerpany. Nie mam w tej materii nic więcej do powiedzenia.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Ranger » Pt, 12 gru 2014 14:55

Krab napisał(a):... Co o tym sadzicie? Co robić? :(

Po pierwsze trzeba zrozumieć, że poruszasz się w realnym terenie, a nie w modelu widocznym na ekranie odbiornika :-) Czyli nie panikować ;-)
Natomiast można postawić kilka pytań i udzielić sobie odpowiedzi :-)
Pierwsze jest np. takie, że producent podaje zazwyczaj dokładność wykonania mapy i jeżeli ktoś ją wyświetla grubo poniżej skali opracowania (5m podziałki ???), to się naraża na oglądanie błędów . Jaka jest skala opracowania mapy w tym przypadku ? :-)
Drugie jest takie, że dla odbiorników konsumenckich gps można obejrzeć na ekranie deklarowana dokładność systemu w danym miejscu i czasie, jeżeli np. się pojawiają wątpliwości co do dokładności wskazań pozycji. A jaka była w tych przypadkach ?
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Zachu » Pt, 12 gru 2014 16:35

GPS Maniak napisał(a):Jak dla mnie EOT. Temat wyczerpany. Nie mam w tej materii nic więcej do powiedzenia.

Zamiast produkować się na cztery strony papieru kancelaryjnego, czytelnikowi trzeba w prosty i ładny sposób zaprezentować problem ;)
Jeden link a jak dużo pokazuje, polecam zwłaszcza pod łukiem tryumfalnym zobaczyć jak to ładnie się ślad układa.
http://www.citylab.com/commute/2013/11/ ... data/7692/
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości