Metody rejestracji śladu w 60CSx

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Postprzez Herhor » N, 22 kwi 2007 12:38

Jeżeli nastawisz metodę rejestracji śladu jako interwał czasowy np. co 2 sek., to podczas jednego dnia (zakładając, że będziesz w trasie ok. 12 h) zarejestrowanych zostanie w śladzie na karcie ok. 22000 punktów. Taki plik zajmie ok. 2,5 do 3 MB. Przy takim założeniu sposób podróżowania nie będzie miał znaczenia. Czy samochodem, czy pieszo, odbiornik i tak będzie w takich samych odstępach czasu zapisywał punkty śladu. Przy wyborze metody Auto i przy zakładanych 12 h trasy dziennie, tych punktów będzie znacznie mniej, z uwagi na to, że jeżeli będziesz np. jechał samochodem bardzo długi odcinek prosty, to zamiast dużej ilości punktów zapisanych co 2 sek. będą tylko dwa punkty określające początek i koniec takiego odcinka. Natomiast, gdy będziesz chodził pieszo po ścieżkach z "zakrętasami", to tych punktów w danej chwili będzie więcej.
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez michaex » N, 22 kwi 2007 20:16

Bardzo dziękuję za informacje. Obawiałem się, że będą do dużo większe rozmiary. Na szczęście problem z głowy.

Pozdrawiam
Michał
michaex
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 22 kwi 2007 11:41

Postprzez vit » Wt, 24 kwi 2007 10:24

Herhor napisał(a):Przy wyborze metody Auto i przy zakładanych 12 h trasy dziennie, tych punktów będzie znacznie mniej, z uwagi na to, że jeżeli będziesz np. jechał samochodem bardzo długi odcinek prosty, to zamiast dużej ilości punktów zapisanych co 2 sek. będą tylko dwa punkty określające początek i koniec takiego odcinka. Natomiast, gdy będziesz chodził pieszo po ścieżkach z "zakrętasami", to tych punktów w danej chwili będzie więcej.
Nie do końca umiem się z tym zgodzić. Testy z funkcją AUTO wykazują dość dużą "niefrasobliwość" odbiornika, nawet w opcji najczęściej. Zrób test polegający na jeżdżeniu rowerem w kolko - najlepiej o malej średnicy i jeździj tak do czasu, aż Ci się w głowie zakręci i spadniesz :D. Zobacz wówczas gdzie byłeś i jaką drogą jechałes - uwzględniając oczywiście niedokładność pomiaru.
Na innym forum
GPSManiak napisał(a): A ci, którzy lubią wiedzieć co robią - czyli tzw. świadomi użytkownicy powinni używać zapis ze stałym interwałem, a nie opcję AUTO dla "statystycznego".

I tylko z tym się do końca zgadzam.
Pozdrawiam vit
60
Avatar użytkownika
vit
Bywalec
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:17
Lokalizacja: kwa sity

Postprzez Herhor » Wt, 24 kwi 2007 11:39

vit napisał(a):Nie do końca umiem się z tym zgodzić. Testy z funkcją AUTO wykazują dość dużą "niefrasobliwość" odbiornika, nawet w opcji najczęściej. Zrób test polegający na jeżdżeniu rowerem w kolko - najlepiej o malej średnicy i jeździj tak do czasu, aż Ci się w głowie zakręci i spadniesz :D. Zobacz wówczas gdzie byłeś i jaką drogą jechałes - uwzględniając oczywiście niedokładność pomiaru.
Na innym forum
GPSManiak napisał(a): A ci, którzy lubią wiedzieć co robią - czyli tzw. świadomi użytkownicy powinni używać zapis ze stałym interwałem, a nie opcję AUTO dla "statystycznego".

I tylko z tym się do końca zgadzam.


Oczywiście masz rację. Ja zdaję sobie sprawę z tego, że metoda rejestracji na AUTO jest dość "tajemnicza" (nawet Garmin nie chce zdradzić, na czym ona polega). Właśnie dlatego stworzyłem ten temat, a cytowana przez Ciebie moja wypowiedź jest troszkę wyrwana z kontekstu. Moją intencją było pokazanie różnicy (przynajmniej w teorii) w rejestracji śladu z interwałem czasowym i Auto. Chyba zgodzisz się ze mną, że 12 h ciągłego zapisu śladu co 2 sek. (przy zakładanym podróżowaniu trochę samochodem, trochę pieszo) przyniesie więcej punktów, niż przy metodzie Auto :)
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez vit » Wt, 24 kwi 2007 14:38

Herhor napisał(a):Chyba zgodzisz się ze mną, że 12 h ciągłego zapisu śladu co 2 sek. (przy zakładanym podróżowaniu trochę samochodem, trochę pieszo) przyniesie więcej punktów, niż przy metodzie Auto :)
Zgadzam się w pełni, jednakże w przypadku metody AUTO nie wiesz które punkty dostaniesz, a przy pojemnosci karty 512 MB pare kilo różnicy nie robi wiec moim zdaniem lepiej mieć na postoju 1000 punktów w tym samym miejscu (lub lekko pływając) niz stracić kawałek śladu bo np. odbiornik traci nieco sygnał satelitów , a przecież nie wiemy co on wówczas zapisze w opcji AUTO. Jak dla mnie zapis tracka tylko z interwalem czasowym co 1 s.
Pozdrawiam vit
60
Avatar użytkownika
vit
Bywalec
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:17
Lokalizacja: kwa sity

Postprzez Herhor » Wt, 24 kwi 2007 15:43

I tu doszliśmy do pełnej zbieżności zdań :!: Jakbyś mi to z ust wyjął :) Na początku ja również próbowałem kombinować z zapisem AUTO, ale stwierdziłem, że to nie ma sensu i teraz rejestruję tylko z interwałem czasowym (1 lub 2 sek.) :lol:
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez nauta » Wt, 24 kwi 2007 17:27

Hm, ciekawe rzeczy mówicie, bo ja mam zupełnie inne doświadczenia i używam auto właśnei ze względu na znaczne zmniejszenie rozmiaru tracka. Przy pędzeniu samochodem może faktycznie auto nie zdaje egzaminu, nie wiem, parę metrów błędu (o ile nie trackuje do UMPa) ma dla mnie mniejsze znaczenie niż mały rozmiar pliku, bo duży i tak w praktyce potem gpsbabelem zmneijszam, żeby można było np w googlach wyświetlić. Przy chodzeniu na piechotę, powiedzmy że szybko, tj 5 km/h = 1.4 m/s w 2 sekundy przebywamy 3 metry. Po co mi z kilkudniowego łażenia punkty co 3m? I jak to się ma do dokładności odbiornika?
nauta
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 16:53

Postprzez t8mi » Wt, 24 kwi 2007 21:08

To ja poprę Nautę. Dotychczas używałem zapisu co 1s, ale wgranie kilkugodzinnego tracka do MapSource graniczyło z cudem, zresztą MapEdit też miał problemy, a tracki, no cóż miałem super dokładne :)
Ostatnio przerzuciłem się na Auto-najczęściej (cokolwiek by to nie znaczyło) i w końcu tracki są 'chudsze' a przy pieszych wędrówkach nie robi się czarno na mapie.
Próbowałem używać także interwału 10m ale niestety nie zdawało to egzaminu. Samochodem i tak zapis był co 1s, a pieszo zliczał co 14m-18m, niezależnie czy skręciłem 3 razy w lewo czy nie.
Pozdrowionka Tomek.

(Rower: było min 55 km/h jest max 15 km/h po lesie
& GPS: był eTrex VistaCx już jest GPSMap 76CSx ; )
Avatar użytkownika
t8mi
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:26
Lokalizacja: Grudziądz

Postprzez tadeklodz » Pn, 07 maja 2007 19:56

mam następujące pytanie: pojechałem autobusem na Słowację. GPS wyłączony. Następnego dnia poszedłem w góry na wycieczkę uprzednio włączyłem GPS. Po wycieczce zapisałem ślad. Po powrocie do Łodzi zgrałem ślad do PC i ku mojemu zdziwieniu obraz jest następujący:
prosta linia śladu na Słowację i następnie kręta trasa wycieczki. Długość ok. 400 km. Skąd się wziął ten prosty ślad przy wyłączonym GPS
tadek
nuvi 3790T , nuwi 660 , 60 CSx. GPmapa ,CN 2011, edge 800
tadeklodz
Bywalec
 
Posty: 199
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:50
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Guzik » Pn, 07 maja 2007 20:10

Prawdopodobnie kasowałeś ActiveLog-a przed wyjazdem będąc w zasięgu sygnału GPS i zaraz po jego skasowaniu, ale jeszcze przed wyłączeniem odbiornika do ActiveLog-a trafiła co najmniej jedna pozycja. W MApSource możesz łatwo usunąć to co niepotrzebne.
Pozdrawiam,
Pozdrawiam,

Przemysław (Guzik) Guzinski
GPSmap 62s, UMP PCPl, Góry_PL, PL Topo, GPSWielkopolska
Avatar użytkownika
Guzik
Bywalec
 
Posty: 425
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:01
Lokalizacja: Poznań

Postprzez jerzy » Pn, 07 maja 2007 20:13

tadeklodz napisał(a):Skąd się wziął ten prosty ślad przy wyłączonym GPS

Miałeś ustawiony zapis śladu w momencie kiedy wyłączałeś GPS. Po ponownym załączeniu GPS'a rejestrowany jest kolejny punkt i tworzy się linia łącząca dwa ostatnie punkty.
Ja rejestrację śladu mam z definicji wyłączoną i załączam w momencie rozpoczęcia wycieczki.
Pozdrawiam, jerzy
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Postprzez soko » Wt, 08 maja 2007 8:01

Michaex
Wybieram się w tym roku na wyjazd mający trwać mniej więcej miesiąc. Zabieram ze sobą 60csx i bardzo chciałbym mieć zapisaną trasę całego wyjazdu. Z dostępnych informacji na tym forum i bliźniaczym, zrozumiałem, że jedynym rozwiązaniem jest tracklogger i jego dzienne pliki. Nasuwa mi się jednak pytanie: w przypadku trasy mającej kilka tysięcy kilometrów z czego część będzie pokonana samochodem, a cześć na piechotę, ile powinienem mieć wolnego miejsca na karcie (kartach) aby nie stracić cennego dla mnie tracka?


A może taka rada (może będzie pomocna):
1. kopiować tracki z karty wyjętej z 60CSx do pamięci palmtopa do jakiegoś katalogu. Palmtop musiałby mieć kieszeń na taką samą kartę, jak w 60CSx - lub przejściówkę. (np. z mikroSD na SD).
2. następnie z palmtopa można kopiować na jakąś zapasową (backupową) kartę. Zapobiega to ew.stracie danych w wypadku awarii palmtopa.
Taki zestaw nie zajmuje wiele miejsca.
ew. do przenośnego małego dysku typu xdrive - jeśli archiwizujesz też dużą ilość zdjęć.
Krzysztof.
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez tadeklodz » Wt, 08 maja 2007 9:11

t.znaczy że najpierw muszę włączyć "pracuj z wył. GPS-em" następnie zapisać ślad i wyłączyć urządzenie. Przy ponownym uruchomieniu zacznie zapisywać ślad od miejsca włączenia.To oczywiście jeżeli nie chcę włączać i wyłączać funkcji zapisywania śladu. Czy dobrze spekuluję?
tadek
nuvi 3790T , nuwi 660 , 60 CSx. GPmapa ,CN 2011, edge 800
tadeklodz
Bywalec
 
Posty: 199
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:50
Lokalizacja: Łódź

Postprzez nauta » Śr, 09 maja 2007 9:27

Wystarczy, że skasujesz ślad zaczynając wycieczkę na miejscu docelowym, a nie wyjeżdżając z domu.
nauta
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 16:53

Postprzez tadeklodz » Śr, 09 maja 2007 9:50

Ok. I tak będę robił. Dziękuję za konsultacje.
tadek
nuvi 3790T , nuwi 660 , 60 CSx. GPmapa ,CN 2011, edge 800
tadeklodz
Bywalec
 
Posty: 199
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:50
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości

cron