Czy warto korzystać z zegarka? Dyskusja ogólna

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Czy warto korzystać z zegarka? Dyskusja ogólna

Postprzez MaciekP » Pn, 05 sty 2015 22:42

Wszystko to troche pierdoly, za przeproszeniem.
Do czego uzywac taki zegarek?
Tak jak potrafie zrozumiec zegarki do biegania, tak do outdooru zupelnie nie.
Ekran etrexa 30 wydaje mi sie dolns granica uzywalnosci outdorowej. Nie wspomne o zyciu baterii/aku. Taka cholernie droga zabawka do niczego :shock:
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pn, 05 sty 2015 22:59

MaciekP napisał(a):Do czego uzywac taki zegarek?

Wychodząc z nieco przewrotnego założenia, że mapa wektorowa w GPS outdoroowym to tylko dodatek, sympatyczny, ale jednak dodatek, taki zegarek przy 24 godzinach pracy bez ładowania swietnie sie sprawdzi jako urządzenie do wędrówki po bezdrożach, na grzyby, w nieznany teren, gdzie łatwo utracić orientację.
Mapa w GPS wcale nie jest do tego potrzebna, więc urządzenie nie musi służyć jako mapnik.
Używam fenixa, więc patrzę na to trochę inaczej, z doswiadczenia.
Tu miałbym dodatkowy komfort (własnie ten sympatyczny dodatek) szybkiej kontroli trzymania się szlaku, którego nie znam (spodziewam się, że na kolorowym blisko 1,5 calowym ekranie będę widział szlak, jego kolor i moją pozycję.
Rzut oka na zegarek, to jednak o wiele wygodniejsze, niż najlepiej przymocowany odbiornik.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez MaciekP » Pn, 05 sty 2015 23:11

Skoro garmin podaje 24 godziny trackingu to raczej chodxi o zapis sladu bez wlaczonej i widzianej mapy. To co Garmin podaje dzieli sie przez 2. :D
Ale ma grzyby mozna zabrac etrexa i jeszcze zabrac go na tygodniowa wyprawe bez zasilania i mozna go wykorzystac do setki innych rzeczy....chocby dzieki wymiennej baterii
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pn, 05 sty 2015 23:20

MaciekP napisał(a):To co Garmin podaje dzieli sie przez 2. :D

Kilka Garminów już miałem (widzę, że Ty także ;) ) i chyba nie jest tak źle z tym, co podaje Garmin ;)
Możliwe, że jest funkcja oszczędzania ekranu, jedno "pac" w ekran powoduje widoczność mapy. Jak w nowych ręczniakach.
MaciekP napisał(a):[...] etrexa [...] na tygodniowa wyprawe bez zasilania [...] chocby dzięki wymiennej baterii

Czasy się zmieniają, PowerBanki o pojemności kilku tysięcy mA nie są dziś większe / cięższe niż paczka zamiennych baterii AA, zasilanie inne niż na paluszki przestaje być problemem.
Tak, wiem, że gdy nagle padnie zasilanie w lesie, w deszczu, itp, itd, to zmiana paluszków uda się, a ładowanie PowerBankiem raczej nie, ale rozumiem, że mówimy tu o w miarę planowej, tygodniowej wyprawie.
Rozumiem argument, że etrex jest dużo tańszy, patrząc na zimno oczywiście nie ma sensu kupować kolejnej zabawki za pewnie blisko 2 000, ale w całej tej zabawie jednak nie chodzi o oszczędność, bo tak naprawdę może 0,1% aktywnych czytelników Garniaka potrzebuje czegoś więcej, niż oferuje mu posiadany przez prawie każdego dowolny smartfon... a jednak zobacz podpisy, także swój ;-)
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez septimus19 » Wt, 06 sty 2015 7:37

Na pierwszy rzut oko fajna zabawka. Doświadczenia moje z Fenixem ,studzą mój zapał w ew. zainteresowaniu się i kupnie. Używam obecnie w czasie wędrówek w Tatrach Suunto Ambit2.
Też nie jest doskonały ,dość słabe funkcje nawigacyjne.itp. Ale to na czym bardzo mi zależy czyli działanie wysokościomierza i barometru jest precyzyjne i logiczne.Wysokościomierz działa tak jak w serii Edge .Wzniosy i spadki pochodzą z pomiaru ciśnienia czyli z wysokościomierza i zapisywane są w pamięci urządzenia.
Ostatnio edytowano Wt, 06 sty 2015 10:10 przez septimus19, łącznie edytowano 1 raz
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez Marko » Wt, 06 sty 2015 8:01

Mnie tylko ciekawi działanie wyszukiwarki (czy słaby procesor da radę?).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez GPS Maniak » Wt, 06 sty 2015 11:29

MaciekP napisał(a):Skoro garmin podaje 24 godziny trackingu to raczej chodxi o zapis sladu bez wlaczonej i widzianej mapy.

Te 24 godziny to chyba nie chodzi o tracking lecz training, więc raczej z pełną obsługą GPS. Przy samym zapisie śladu ze zmniejszonym taktowaniem czas pracy wynosi 50 godzin.

Co do użyteczności. Podobnie jak Wojtek i jednocześnie jako użytkownik zegarka MotoActiv uważam że do tego by bez sięgania po dodatkowe narzędzia typu mapa papierwa, tablet czy smartphone zorientować się w terenie zegarek w zupełności wystarczy, więc - jeżeli sprawdzą się czasy pracy - do weekendowego outdooru zabawka nada się jak najbardziej. Oczywiście jeżeli chcemy zobaczyć większy fragment mapy coś dodatkowego musimy jeszcze mieć w plecaku, ale tak po prawdzie i do Etrexa czy nawet do Oregona dodatek z większą perspektywą widoku mapy też czasami jest potrzebny, więc tragedii nie widzę.

Ciekawostką jest to, że zegarek posiada w standardzie subskrypcję BirdsEye, więc poza mapami wektorowymi można do niego wrzucić bez dodatkowych kosztów i dodatkowych kombinacji także rastry.

Reasumując. Jak dla mnie, człowieka który nigdy w outdoorowcu nie szukał mapnika sensu stricte, bomba. Tylko jak o tym powiedzieć żonie? :shock:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 06 sty 2015 12:24

Cena jest już znana: http://www.eazymut.pl/epix/768-ep.html
Trzeba się rozejrzeć, co by tu sprzedać z zabawek, aby złagodzić trochę gorzką pigułkę :)
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez GPS Maniak » Wt, 06 sty 2015 12:46

Osobiście rozważam pozbycie się Oregona, zwłaszcza że i tak miałem pomysł by docelowo zamienić go na coś mniejszego. Decyzji w sprawie sprzedaży Oregona jeszcze nie podjąłem. W sprawie zakupu Epixa w zasadzie tak :D Napomknąłem coś o tym żonie. W domu zapanowała jakaś dziwna cisza. Może świąteczny spacer z wnukiem i sankami jakoś załagodzi sprawę. :wink:

Wracając do tematu zegarka. Póki co dość pobieżnie zapoznałem się ze specyfikacją. Mam nadzieję, że obsługa danych wysokościowych wraz z wykresami profili jest taka sama jak w nowszych outdoorowcach.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez septimus19 » Wt, 06 sty 2015 12:53

Do wędrówek w lecie po szlakach w Tatrach mapa raczej nie potrzebna,nawigacja na krechę do POI lub waypointów jak najbardziej, tego mi brakuje w Suunto.
Jakby czujnik wysokościomierza i baromertu działał tak ja w Suunto to kupuje :)
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez andrzej627 » Wt, 06 sty 2015 13:33

GPS Maniak napisał(a):zegarek posiada w standardzie subskrypcję BirdsEye

tylko na rok
Andrzej
CamperVan, DriveSmart 61, dawniej 3790T, eTrex 32x
Geocaching w Bieszczadach
Avatar użytkownika
andrzej627
Początkujący
 
Posty: 83
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 20:23

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez meridian » Wt, 06 sty 2015 14:14

Oszczędzasz 25 € :D .
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 06 sty 2015 14:35

GPS Maniak napisał(a):Osobiście rozważam pozbycie się Oregona

Dla mnie naturalnym jest pozbycie się fenix'a (jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o PW), na likwidację Oregona nie wpadłbym :)
Nadal bardzo lubię ten odbiornik, dla mnie to nr 1 w segmencie odbiorników ręcznych.
Ciekawe, jak EPIX będzie sobie radził z przesuwaniem / odświeżaniem mapy, mam nadzieję, że ZNACZNIE lepiej niż fenix.
Co do decyzji zakupowej, to u mnie też jest już nie CZY ale KIEDY i ZA CO :-)
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez popej » Wt, 06 sty 2015 14:37

GPS Maniak napisał(a):W sprawie zakupu Epixa w zasadzie tak :D

Super. Przetestujesz wszystko i jak będzie dobrze, to ja też sobie kupię ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin EPIX - zegarek dedykowany do outdooru

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 06 sty 2015 15:14

Motorola MotoActiv ma przekątną ekranu 1,6 cala, EPIX tylko 1,4 czyli jakieś 3,6 cm.
Ze zdjęcia wynika, że ekran jest bardziej zbliżony do prostokąta, niż Motorola, zatem spodziewam się wymiarów w okolicach 30 mm x 20 mm, czy może bliżej 28 mm x 22 mm.
Wyrysowane na papierze nie wygląda to imponująco :)
EPIX na obrazku wygląda tak, że ekran otacza spora, czarna obwódka, wydaje się, że spokojnie można było powiększyć ekran kosztem tego.
Ba, czynny ekran wygląda wręcz trochę nieproporcjonalnie do obudowy zegarka.
Do tego rozdzielczość w stosunku do Motoroli: 205 x 148 pixeli w EPIX, 220 x 176 w Motorili.
Bardzo ciekawe, jak to wygląda w rzeczywistości i czy nie będzie potrzebna, tak jak do fenixa, specjalna wersja TOPO ale tym razem nie z powodu absurdalnego ograniczenia pamięci (24 MB!!).
Tym razem, żeby korzystanie było satysfakcjonujące, może być potrzebna inna generalizacja mapy, a to już nie jest takie oczywiste, jak uproszczenie ilości obiektów :(

edit: Poszukałem zdjęcia z mapą, co nieco ukoiło moje nerwy, nie jest tak źle ;)
(źródło + trochę ciekawych zdjęć: http://www.pocketnavigation.de/2015/01/garmin-epix-gps-outdoor-uhr-kartendarstellung/)

Obrazek
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości