[eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez GPS Maniak » Wt, 28 lip 2015 15:50

GPS Maniak napisał(a):ad.4 Tak jak w pkt.1. Tzn. w pliku typ trzeba ustawić: Extended Labels -> No Label (invisible) Muszę tylko sprawdzić, o który obiekt chodzi.

Sprawdziłem. Numeracja oddziałów leśnych to: (0x2801, punkt)
Nie wykluczone jednak, że ten obiekt służy też do wyświetlania innych nazw - np. nazw geograficznych. Nie pamiętam :oops:

EDIT:
Wracając do pkt.2 Chyba coś źle zrozumiałem. :oops: Odpowiedż jednak dałem dobrą: "całkowity wznios" to właśnie pole które określa sumę podjazdów od ostatniego zerowania liczników. Przynajmniej tak było w Garminach do tej pory. Moim zdaniem nie ma natomiast sumarycznego licznika wzniosów, tak jak jest sumaryczny licznik podróży (od ostatniego twardego resetu). Przynajmniej do tej pory Garminy tego nie miały.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez zarazek » Śr, 29 lip 2015 9:11

Ad.2. Odniosłem wrażenie, że tuż po rozpoczęciu nawigowania po śladzie (Dokąd? -> Ślady -> Ślad1 -> Jedź) pole "całkowity wznios" pokazywało już spore wartości, tak jakby zliczył podjazdy z całego śladu, po którym nawiguję. Gdyby to pole pokazywało dotychczasowy wznios, to przecież na starcie powinno być koło zera. Ale sprawdzę to jeszcze raz dokładnie.
eTrex 30x, Dakota 10, eTrex Vista HCx
zarazek
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 10:52
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez GPS Maniak » Śr, 29 lip 2015 9:33

Rozumiem. Nie mam dostępu do Etrexa X, dlatego pisząc o polu "Całkowity wznios", zrobiłem stosowne zastrzeżenia, że ... do tej pory tak było. Inna sprawa, że nie sądzę by Garmin zmienił coś w tej materii, chociaż wykluczyć tego nie można. Podobnie jak nie można wykluczyć zwykłego błędu w FW Etrexa X.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez GPS Maniak » Śr, 29 lip 2015 9:39

Jeszcze coś. Spójrz na pkt.2 w powiązaniu z pkt.3 i moją odpowiedzią w tej materii. Zerowanie liczników warto przeprowadzić bezpośrednio przed rozpoczęciem wycieczki i to po złapaniu oraz ustabilizowaniu fiksa.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez zarazek » Śr, 29 lip 2015 11:08

Rzeczywiście, spróbowałem jeszcze raz rozpocząć nawigację po śladzie i wznios całkowity na wykresie wysokości pokazuje 0 m.

P.S. Patent z wrzuceniem pliku Owner_information.txt na pamięci 30x nie działa. Działa za to wyedytowanie pliku Startup.txt :)
http://www.dcrainmaker.com/2013/08/disp ... armin.html
eTrex 30x, Dakota 10, eTrex Vista HCx
zarazek
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 10:52
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez meridian » Pt, 07 sie 2015 17:14

zarazek napisał(a):Natomiast po włączeniu wygląda to tak, jakby na wyświetlacz w 30x nałożono lekko przydymioną folię ochronną. ;)
W warunkach “wieczór w schronisku” grafika oczywiście piękna (w porównaniu z Vistą), dzięki wyższej rozdzielczości.

Wyłącz cieniowanie "zdejmiesz przyciemnioną folię"
O ile pamiętam opcja cieniowania mapy w nowym odbiorniku jest włączona domyślnie.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez zarazek » So, 08 sie 2015 6:05

Cieniowanie mam od początku ustawione na "WYŁĄCZ". :)

P.S. Z innych rzeczy zauważyłem, że 30x bardzo ciężko wypiąć z uchwytu rowerowego. Plecki ma już mocno porysowane przez to wsuwanie i wysuwanie. Ciężka wypinalność ma swoje zalety - mniejsze ryzyko, że wypadnie po drodze.
eTrex 30x, Dakota 10, eTrex Vista HCx
zarazek
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 10:52
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez zarazek » Pt, 18 wrz 2015 11:07

Zabrałem 30x na 7-dniową jazdę rowerem po górach. :)

W urządzeniu miałem mapy:
PL_TOPO_2015.2
Sciezki_PL
UMP_TOPO_2015.07
GPMapa2011
oraz dorzuciłem tam znalezioną w necie mapę Słowacji:
Slovakia_by_Dave_Luv

Głównie korzystałem z PL_TOPO i UMP (przełączając profilami).

Prócz tego miałem przygotowany wcześniej ślad trasy w pliku gpx i w czasie jazdy używałem codziennie "Dokąd? -> Ślady -> Mój ślad itp"

Objawiły się następujące problemy:

1. W trakcie jednego z tych siedmiu dni etrex w ogóle nie zapisał śladu gpx z 8-godzinnej wycieczki, choć w trakcie jazdy pokazywał mi na bieżąco mapę, kursor, pozycję itp. Jest co prawda w urządzeniu plik z datą z tego dnia, ale zawiera tylko kilka punktów, które powstały kiedy ponownie włączyłem urządzenie wieczorem na kwaterze. To bardzo poważna sprawa - Vista nigdy nie wycięła mi takiego numeru. :(

2. Kilkukrotnie urządzenie zawiesiło się. I to w ten perfidny sposób, że nadal pięknie pokazywało mapę, kursor itp - zanim się zorientowałem, że to tak naprawdę "zwis" zdążyłem przejechać już parę kilometrów. Wprowadzało to też zamęt nawigacyjny na bezdrożach. Poważna sprawa - w Viście nie zdarzało się.

Pozostałe kwestie być może wynikają z takiego, a nie innego zaprojektowania urządzenia, ale:

3. Nie mogę postawić waypointa tam gdzie chcę, przeglądając w urządzeniu mapę. Waypoint będzie zawsze postawiony w miejscu aktualnej pozycji, a nie w miejscu przeze mnie wybranym joystickiem. Czy to tak działa, czy źle to robię?

4. Zdarzało się, że urządzenie zaprzestało doładowywania kolejnych kafelków mapy, skutkiem tego nadjeżdżał np. z góry (przy jeździe na północ) coraz większy biały prostokąt. Pomagało przełączenie na inny ekran i powrót do ekranu mapy.

Wcześniej, w trakcie wielu testów na wycieczkach koło domu nie zdarzały się takie problemy. Czy możliwym winowajcą jest ta słowacka mapa?
eTrex 30x, Dakota 10, eTrex Vista HCx
zarazek
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 10:52
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez Marko » Pt, 18 wrz 2015 12:07

@Zarazek,
Czy wykonujesz MR po aktualizacji oprogramowania? Jeśli nie, to zrób, co rozwiąże Twoje problemy nr 1 i nr 2.
Procedura MR opisana jest tutaj:
viewtopic.php?f=14&t=15810&p=188823&hilit=master+reset#p188823

Reszta wynika z poznania odbiornika, problem nr 3 - nie dotyczy - bo WPT można wstawić dowolnie, ale trzeba znać mechanizm zapewne opisywany już na garniaku, nr 4 to już specyfika wolniusiego procesora eTrexa.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez zarazek » Pt, 18 wrz 2015 12:37

Ale ja nie robiłem aktualizacji firmware po zakupie, bo updater wykazywał że mam najnowszą.

Co do 4. to nie jest tak jak myślisz. Wiem, co znaczy nienadążanie procka w pokazywaniu mapy - pojawiają się białe paski o powierzchni 5-10% ekranu, które za chwilę są wypełniane mapą. W moim wypadku ponad 50% ekranu było białe - tak jakby urządzenie przestało doładowywać kafelki. I nie działo się to w trakcie przeglądania mapy joyem, ale w trakcie jazdy, kiedy mapę przesuwa samodzielnie garmin. Być może - gdybym nie przełączył ekranów - zniknęłaby cała mapa.
eTrex 30x, Dakota 10, eTrex Vista HCx
zarazek
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 10:52
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez Marko » Pt, 18 wrz 2015 13:10

Zarazku,
MR nie zaszkodzi, a pomoże.
Ad 4. Nadmiar map, a konkretnie danych wektorowych, eTrexowi zwyczajnie szkodzi, więc ograniczyłbym je do minimum (komercyjne RP+Cz+SK spokojnie działają).
Edit: Białe plamy:
https://youtu.be/_6PTAuipD6w
Źródło: http://www.geocaching.cz/topic/18972-et ... 30/page-16
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez zarazek » So, 21 lis 2015 9:48

GPS Maniak napisał(a):
zarazek napisał(a):Szkoda, że nie ma TYPów z dużymi “Polylines”

Sądzę, że w sytuacji gdy na rynku pojawiają się kolejne nowe odbiorniki z ekranami o wyższej rozdzielczości liniowej niż ta, którą posiada "wzorcowy" Etrex30, czas pochylić się nad problemem. OK. Będzie skórka z szerszymi drogami. :D


Czy coś się dzieje w ramach tej deklaracji? ;)
eTrex 30x, Dakota 10, eTrex Vista HCx
zarazek
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 10:52
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez GPS Maniak » Pn, 23 lis 2015 16:29

Nie dysponując nowym Etrexem nie jestem w stanie przewidzieć co ewentualne zmiany poprawią, a co ... zepsują :wink:

Tak po prawdzie zmiany niewielkie. Po prostu dołożyłem po 1px szerokości do niektórych obiektów. Drogi będą chyba lepiej widoczne. Szlaki na ścieżkach zapewne też. Nie wiem jednak czy nie trzeba by było coś pokombinować ze szlakami, bo na szerszych drogach może być gorzej niż było przedtem.

W każdym bądź razie spróbować można. W razie czego zawsze można wrócić do skórki STD :wink: :D
Można też przygotować skórkę +2px w stosunku do standardu. Najpierw jednak proszę o opinię o załączonej skórce.
Załączniki
1769_S01.7z
(10.74 KiB) Pobrane 334 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [eTrex] Przesiadka z Visty na 30x

Postprzez zarazek » Śr, 25 lis 2015 10:04

Nie wiem, czy to widać dobrze na skrinszotach, ale w urządzeniu (etrex 30x) mapa jest zdecydowanie bardziej czytelna! Zwłaszcza szlaki, ale też drogi. :)

Standardowa:
Obrazek

Po zmianach:
Obrazek
eTrex 30x, Dakota 10, eTrex Vista HCx
zarazek
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 10:52
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości