Etrex30 - wgrany track i brak notyfikacji o jego opuszczeniu

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Etrex30 - wgrany track i brak notyfikacji o jego opuszczeniu

Postprzez spytrec » Śr, 22 lip 2015 21:28

Pierwszy post więc zacznę od przywitania się, dzień dobry wszystkim :)

Temat śledzenia wgranego tracka przewija się u mnie od prawie roku - od kiedy postanowiłem zmienić Androida na iOS-a.
W Locusie jest takie coś jak Guidance po wgranym tracku. Można ustawić go tak, aby notyfikował w momencie gdy oddalę się od szlaku o więcej niż X metrów. Super się to sprawdzało na rowerze, kiedy urządzenie z przygotowanym trackiem w plecaku śledzi i nagrywa trasę, a jak coś pomylę to dostanę o tym sygnał, mogę sprawdzić i wrócić na ślad.
http://docs.locusmap.eu/doku.php?id=man ... ng_a_route

Po przejściu na iOS-a (Locus nie wspiera iOS-a) straciłem tą funkcjonalność bo ŻADNA ze sprawdzonych aplikacji nie pozwala na coś takiego (sprawdziłem około 20 różnych).

Obecnie jestem w trakcie eksperymentów z pożyczonym eTrexem 30 i ku mojemu rozczarowaniu też takiej funkcjonalności nie ma.

Czy to co zaimplementował Locus to jakaś fanaberia i nic innego tego nie obsługuje?
Wszelkie głosy w temacie mile widziane.
Ostatnio edytowano Śr, 22 lip 2015 21:59 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa tytułu
Etrex 30 z zielonym sznurkiem :)
spytrec
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr, 22 lip 2015 21:09

Re: Etrex30 - wgrany track i brak notyfikacji o jego opuszczeniu

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 lip 2015 23:16

spytrec napisał(a):Czy to co zaimplementował Locus to jakaś fanaberia i nic innego tego nie obsługuje?

E tam. Nie taka znów fanaberia. Garminowski zegarek wibruje i daje takie komunikaty:

Zalacznik-2.jpg

Z tym, że zegarek robi to wg własnego uznania. Tzn. Nie można zadeklarować odległości granicznej. Przynajmniej ja tego nie widzę.

A czy tak samo działa to w Etrexie 30? Nie powiem. Używałem go jakiś czas temu i raczej nie korzystałem z nawigacji po śladzie. W każdym bądź razie komunikatu o zejściu z kursu nie pamiętam, co nie znaczy że obecnie go nie ma.

Marko korzysta ze śladów w Etrexie 30, może powie coś więcej.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Etrex30 - wgrany track i brak notyfikacji o jego opuszczeniu

Postprzez Marko » Cz, 23 lip 2015 4:08

eTrex 30 nie daje sygnału dźwiękowego dla śladu .
Można to obejść tak:
1. zamienić ślad na trasę z max. 250 punktami (tyle akceptuje eTrex "na krechę", resztę pomija),
2. nawigować "na krechę" po trasie,
3. i kluczowe - ustawić Uwaga - "Alarm morski"! :-) - Alarm zejścia z kursu (wpisać odległość) i cieszyć się "bipaniem" ;-)

P.S. Alarmy dla śladu nie są tylko ficzerem Epixa, a funkcjonują już od dawna w sportowych Garminach, np. dla kursów w Edge 500 czy Fenixie; warto przeszukać pod hasłem "alarm zejścia z kursu".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Etrex30 - wgrany track i brak notyfikacji o jego opuszczeniu

Postprzez GPS Maniak » Cz, 23 lip 2015 10:08

Inna sprawa, że w przypadku kolegi spytrec sprawdza się powiedzenie, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Wrzucenie smartphona do plecaka, ma jakiś sens (chociaż wyciąganie go po każdym alarmie mało wygodne jest), dlatego kolega przywiązuje taką wagę do alarmu. W przypadku ręczniaka Garmina mocujemy go po prostu na kierownicy i na bieżąco widzimy swoje położenie względem obiektów na mapie, w tym względem śladu. Nie mówię, że i w tym przypadku alarm nie byłby pomocny, ale jego rola spada do minimum - przynajmniej w porównaniu do roli alarmu w smartphonie wrzuconym do plecaka.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Etrex30 - wgrany track i brak notyfikacji o jego opuszczeniu

Postprzez spytrec » Pn, 27 lip 2015 16:05

Dziękuję za głosy, poeksperymentuję z trybem morskim.
Rację ma też na pewno Maniak - pikanie w plecaku jest fajne, ale może zostać zastąpione przez urządzenie na kierownicy.
Telefonu nie zamocuję bo za delikatny i po kilku godzinach świecenia padnie. Z pancernym urządzeniem można spróbować.
Etrex 30 z zielonym sznurkiem :)
spytrec
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr, 22 lip 2015 21:09

Re: Etrex30 - wgrany track i brak notyfikacji o jego opuszczeniu

Postprzez spytrec » So, 14 maja 2016 10:31

Po prawie roku używania Garmina na kierownicy potwierdzam, że alarm opuszczenia tracka nie jest niezbędny, choć w pewnych sytuacjach byłby przydatny.
Możliwość ciągłego zerkania na mapkę z różowym śladem wystarcza, aby w miarę pewnie się tegoż śladu trzymać.
Etrex 30 z zielonym sznurkiem :)
spytrec
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr, 22 lip 2015 21:09


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości