PL Topo 2015.4

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez kagb » Pn, 02 maja 2016 19:22

Kilka kolejnych "niedociągnięć", niestety szlakowych. Punkty wysokościowe, zgadzają się wyśmienicie, nawet te poza szlakowe, niestety z pokryciem szlaków jest kiepsko. W jednym masywie, aż dwie duże rozbieżności.

Poniżej na szczycie Zasolnicy:
2272.jpg
2272.jpg (17.65 KiB) Przeglądane 9331 razy


A dalej już bardzo kiepsko:
6475.jpg
6475.jpg (18.7 KiB) Przeglądane 9331 razy


Rzut na szlak czerwony:
P1010212.JPG
Ostatnio edytowano Pn, 02 maja 2016 19:26 przez kagb, łącznie edytowano 1 raz
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez kagb » Pn, 02 maja 2016 19:22

I niebieski:

P1010242.JPG
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez iwi » Śr, 11 maja 2016 11:25

a jeszcze jedno - W domu planuję trasę. Zaplanowałem powiedzmy 5 punktów na trasie. Etrex wybierze jakąś trasę.
1 - Czy jest gdzieś możliwość ustawienia po czym ma wybierać trasę - chciałbym np ustawić żeby wybrał najkrótszą niekoniecznie po szlakach
2 - Idąc sobie już po trasie wyznaczonej przez Etrexa jeśli zboczę z niej to Etrex będzie mnie kierował z powrotem do wyznaczonej trasy czy zaktualizuje położenie i wybierze nową trasę?
iwi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 01 wrz 2014 12:33

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez keruj_jp » Pn, 16 maja 2016 20:20

Dzień dobry,
Długo, naprawdę długo zastanawiałem się czy pisać cokolwiek w temacie map czy po prostu dać se spokój, postanowiłem jednak zaprezentować jeden z błędów mapy PL Topo2015.4, było już ich kilka ale mniej irytujące i pokasowałem.
Otóż mapa PL Topo 2015.4 na szlaku czerwonym na trasie pomiędzy Orłowcem a Jawornikiem Wielkim (Góry Złote) wyprowadza nas gdzieś pomiędzy szlakiem żółtym a czerwonym, przy czym warto zauważyć, że na mapie Topo również błędnie oznaczono szlak żółty w części jako zielony jednak ,i tak przebieg szlaku zielonego (w rzeczywistości żółtego) nie odpowiada przebiegowi szlaku żółtego w terenie, ten zielony najpierw udaje żółty a potem idzie gdzieś .....
Czerwony zaś w pierwszej fazie od węzła "Pod Jawornikiem" prowadzi wraz z żółtym (którego na mapie nie ma) i w punkcie ich rozejścia kieruje w dukty leśne - (nie przeszedłem tych duktów, grupa mnie wyśmiała :oops: bo wypasiony sprzęt poległ przy podglądzie mapy google na telefonie, odległość śladu w GPS od rzeczywistego szlaku ponad 200m).
A zresztą sami oceńcie, na fotkach widać przebieg tych szlaków z różnych źródeł:
Topo 2015.4, którą zakupiłem wraz ze sprzętem i doinstalowałem "ścieżki"
https://www.dropbox.com/s/jdglid9c084bc ... 4.png?dl=0

OSMap
https://www.dropbox.com/s/wm7h8s8csxmmf ... a.png?dl=0

Mapa papierowa:
https://www.dropbox.com/s/dorggrpjbv14h ... a.png?dl=0

i na deser tak w nawiązaniu do otwierania dwóch i więcej map, to obraz połączenia mapy płatnej KMZ z podkładem Topo 2015.4,
https://www.dropbox.com/s/arccoi57wwx6f ... o.png?dl=0

Ten pas ziemi niczyjej jest rewelacyjny, a dodatkowo mapy KMZ (nie tanie) w skali 1;50 000 przy powiększeniu do 200m są już na ekranie nieczytelne - dopiero mapy w większej skali dają w miarę czytelny obraz.

Po miesięcznym użytkowaniu GSMAP64s na pieszej trasie ok. 100km uważam ze sprzęt wraz z mapami jest taki sobie, kasę można było przekierować na dłuuugi wypad w góry i mapy papierowe wraz z kompasem, który na trasie poza szlakami jest bardzo przydatny. :wink:
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez Ranger » Wt, 17 maja 2016 10:18

W rzeczywistości nie ma pasa ziemi niczyjej, to raczej kwestia wyszukania dostępnych map :-)
Np. http://www.compass.krakow.pl/p/gory-zlo ... ske-hory-2
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez robert59 » Wt, 17 maja 2016 15:39

Jest nowa wersja do pobrania,2016.1,sprawdź co poprawili.
Garmin Fenix 7X Sapphire /Solar z PL Topo 2020.3
DriveLuxe 50 LMT-D/GPSMAP 62st/GPSMAP,66st./Garmin Drive Smart 66.
robert59
Bywalec
 
Posty: 106
Dołączył(a): So, 06 paź 2007 22:30
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez kagb » Wt, 17 maja 2016 15:57

Wątpię czy zostało to poprawione. Nie wiem czy się mylę, ale problem leży po stronie dostawcy danych mapowych, czyli emapa_pl.
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez Azymut » Śr, 18 maja 2016 20:42

Jak to już zostało na forum zauważone, dokonaliśmy kolejnej aktualizacji map "PL Topo", "EU Topo" oraz "PL Topo Adresy" do wersji 2016.1. Poza standardowymi poprawkami dodaliśmy do mapy Polski między innymi ponad 2 tysiące kilometrów dróg (głównie gruntowych), ponad 3 tysiące nazw ulic, ponad 40 tysięcy punktów adresowych, 215 planów miejscowości oraz ponad 3 tysiące turystycznych punktów POI. Zapraszamy do pobierania.
Azymut
Bywalec
 
Posty: 347
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 1:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez iwi » Pn, 23 maja 2016 12:31

Witam wszystkich użytkowników tych map.
Zakupiłem mapy na maraton Kierat i powiem szczerze że jestem niezadowolony. Mapy papierowe mimo że wydane dużo wcześniej (dużo starsze) o wiele dokładniej odwzorowują rzeczywistość szlakowo - ścieżkową. Bardzo często były na mapie drogi, których nie było w rzeczywistości i odwrotnie - były drogi w rzeczywistości, których nie było na mapie. O rzekach już nie wspomnę. Natomiast najgorszym mankamentem przynajmniej do tego rodzaju spacerów jest wprowadzenie do map obszarów lasów, podziałów terytorialnych itp. Na tak małym ekranie jak Etrex często wprowadzało to w błąd bo widziałem linie łączące a okazuje się że to granica powiatu , granica oddziału - las iglasty itp.
i pytanie czy w Etrexie oraz BaseCamp da się wyłączyć wyświetlanie granic lasów, granic powiatów itp - bo to do niczego nie jest potrzebne?
Zobaczcie na to zdjęcie - [img]2016-05-23%2013_34_46-Garmin%20BaseCamp.jpg[/img]

Przerywana czarna linia - co to jest? Pisze na niej Węglówka 44 , Po prawej czarna linia to jest wg opisu Lepsza droga gruntowa
Dwie linie przy opisie to Linie oddziału - po co to jest i czy to komuś do czegoś jest potrzebne?

Czy nie można dróg asfaltowych oznaczać jak na mapach papierowych dwoma liniami cienkimi z białym, żółtym czy czerwonym tłem pośrodku - od razu człowiek orientowałby się co to za droga.
Załączniki
2016-05-23 13_34_46-Garmin BaseCamp.jpg
iwi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 01 wrz 2014 12:33

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez keruj_jp » Pn, 23 maja 2016 13:08

Mapa PL Topo 2016.1, jest generalnie słaba (taka jest również moja ocena) pomijając fakt naniesienia na niej wszelkich danych czysto geodezyjnych właśnie granice lasów oddziałów, powiatów a chyba i nawet podziału geodezyjnego terenu, co zakłóca obraz i powoduje małą czytelność na niewielkich ekranach nawigacji to jak już wcześniej pisałem przebieg szlaków turystycznych znacząco odbiega od rzeczywistości i nie jest to kwestia dokonywania zmian w terenie.
wpis mój został jednak przeniesiony i własciwie umiera śmiercią naturalną zamiast chronić przysłych użytkowników.
Sprzedawca komercyjnej mapy i tak raczej tym się nie przejmie - KMK :evil:
Praktycznie z każdego wyjścia w trasę mogę zgłosić poprawki - zgłosiłem już i nadal będę zgłaszał ujawniane błędy na mapie - prawidłowa mapa zapewni bezpieczeństwo wędrującym, a to podstawa.
Ciekawe jednak w jaki terminie pojawia się poprawki.
W kompleksowe rozwiązanie i prawdziwą aktualizację nie liczę.

P.S. Ciekawe czy i teraz mój wpis zniknie z tematu :P
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez kamiln » Pn, 23 maja 2016 13:23

Wygląd mapy można sobie zmienić , wystarczy edytować plik typ.
Tutaj są porady jak go wyciągnąć i podmienić http://gpsmaniak.com/2010/PL_Topo/mapy-sciezki_pl.htm
http://garminwpolsce.pl/porady/
Ja plik typ edytowałem programem TYPViewer.
Oregon 600 + Tempe + PL Topo
kamiln
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Cz, 18 lip 2013 10:53

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez GPS Maniak » Pn, 23 maja 2016 21:17

iwi napisał(a):Dwie linie przy opisie to Linie oddziału - po co to jest i czy to komuś do czegoś jest potrzebne?

Osobiscie też nie lubię "przegadanych" map i jako klasyczny łazik na wiele "nadmiarowych" informacji w PL_Topo patrzę z przymrużeniem oka, a właściwie nie patrzę, bo przerabiam sobie plik TYP w taki sposób, by wszystko co dla mnie zbędne np. granice powiatów, wyłączyć. Jeżeli jednak chodzi o granice oddziałów, które z reguły pokrywają się z przecinkami, duktami leśnymi, to akurat dla mnie są naprawdę przydatne. Odpowiadając zatem na pytanie: Tak. Niektórym linie oddziałów są do czegoś potrzebne :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez Emapa S.A. » Wt, 24 maja 2016 10:32

Dziękujemy czujnym Forumowiczom za wszystkie zgłaszane poprawki! Dokładamy wszelkich starań, aby dane były na bieżąco weryfikowane i poprawiane. Wspomniane ronda przy najbliższej aktualizacji (czerwiec 2016) pojawią się na mapie. Zgłaszane błędy w szlakach również są śledzone i sukcesywnie korygowane przez nasz Dział GIS.
Zachęcamy do zgłaszania uwag również za pomocą formularza "Zgłoś poprawkę" na Emapi.pl (prawy klawisz myszy).

Z pozdrowieniami,

Zespół Emapy
Emapa S.A.
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 24 maja 2016 10:15

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez Frugo » Wt, 28 cze 2016 12:54

GPS Maniak napisał(a):
iwi napisał(a):Dwie linie przy opisie to Linie oddziału - po co to jest i czy to komuś do czegoś jest potrzebne?

Osobiscie też nie lubię "przegadanych" map i jako klasyczny łazik na wiele "nadmiarowych" informacji w PL_Topo patrzę z przymrużeniem oka, a właściwie nie patrzę, bo przerabiam sobie plik TYP w taki sposób, by wszystko co dla mnie zbędne np. granice powiatów, wyłączyć. Jeżeli jednak chodzi o granice oddziałów, które z reguły pokrywają się z przecinkami, duktami leśnymi, to akurat dla mnie są naprawdę przydatne. Odpowiadając zatem na pytanie: Tak. Niektórym linie oddziałów są do czegoś potrzebne :D


a ja się nie zgodzę. Jako łazik i jako ratownik grupy poszukiwawczej jak najbardziej potrzebne są wszelakie odnośniki, podziały lasów, granice, linie energetyczne ... to bardzo pomaga odnaleźć się we mgle tudzież kierować działaniami i ludźmi w odniesieniu do tych punktów.
Frugo
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 10 sie 2015 19:55

Re: PL Topo 2015.4

Postprzez Ranger » Wt, 28 cze 2016 14:15

Człek to proste bydlę, albo coś widzi, albo nie :-)
Nie lejemy przecież w terenie po to żeby się odnaleźć na węch, za to czasem używamy gps-u.
Co pomaga a co przeszkadza w orientacji to chyba jednak sprawa dość indywidualna, byle bez mgły ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości