Jeżeli nie utrudnię, to może ułatwię poszukiwania
Swego czasu przyglądałem się temu zagadnieniu w kontekście różnic w dystansie, w moim (również "dwusystemowym") Oregonie i odniosłem wrażenie, że do pliku FIT trafiają te same informacje co - na bieżąco - do śladu. Tzn. gdy zsumujemy parametry poszczególnych odcinków śladu otrzymujemy wartość identyczną/zbliżoną do tego co mamy w pliku FIT. Wpływ na wartość tych danych zarówno w przypadku pliku FIT jak też pliku GPX ma ustawienie odbiornika, a dokładniej ustawienie zapisu śladu.
Skąd zatem te różne informacje na ekranie odbiornika? Otóż myk polega na tym, że odbiornik
(chyba także BaseCamp, ale MapSource już nie) wyświetlając informacje o śladzie nie korzysta z danych sumarycznych poszczególnych odcinków śladu, lecz z informacji zawartej w "nagłówku śladu", w sekcji "Statystyka", a tam - podczas końcowego zapisu śladu - trafiają informacje z liczników komputera podróży, na działanie których nie mamy wpływu.
W moim przypadku, w Oregonie 600 różnice był tym większe im częstsze i dłuższe popasy miałem podczas wycieczki, a to dlatego że zapis śladu ustawiony z interwałem 20m skutecznie filtrował "pływanie pozycji" na postoju i nawet podczas 30 minutowego odpoczynku nie były zapisywane nowe punkty (nowe odcinki) śladu, podczas gdy licznik komputera podróży potrafił podczas takiego półgodzinnego popasu nabić nawet kilkaset metrów, a to właśnie ta zawyżona, nabita na postoju wartość trafiała do statystyk śladu i była wyświetlana przez odbiornik, chociaż
sam ślad przeglądany w sofcie nie korzystającym z garminowskich statystyk miał długość mniejszą i odpowiadającą temu co wynikało z pliku FIT (na prawo dokładnie ten sam plik GPX co w Oregonie, ale "długość" śladu zdecydowanie mniejsza):
Co prawda w Oregonie problem dotyczył dystansu, a nie sumy przewyższeń, ale mechanizm błędu może być taki sam. By sprawdzić czy o to właśnie biega, trzeba by było po wycieczce, bezpośrednio przed zapisem śladu odczytać liczniki komputera podróży i porównać potem z tym co odbiornik wyświetla jako informację o śladzie (co siedzi w GPXie w sekcji statystyka).
viewtopic.php?f=2&t=13263&start=60#p164808