Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 13 sty 2017 23:18

Jeżeli chodzi o IQMapReceiver (apka w zegarku). Jak wspomniałem w poprzednim poście na moim F3 nie chodzą wersje, które obecnie są dostępne w CIQ, dlatego cięgle używam - publikowaną wyżej - wersję 2.2, która działa bez zarzutu. Natomiast w przypadki EPIXa nie ma problemu. Zaktualizowałem IQMapReceiver (obecna wersja: 2.2.7) i śmiga jak miło.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 03 lut 2017 17:53

Wygląda na to, że po roku Garmin przypomniał sobie o EPIXie i dokonał kilku znaczących poprawek FW. M.in. to nie powinno już sprawiać problemu:
GPS Maniak napisał(a):w przypadku Epixa mamy do czynienia z bugiem polegającym na tym, że jeżeli do zegarka wgramy więcej niż 3 pola, żadnego z nich nie przypiszemy do aplikacji, bo podczas takiej próby zegarek się wykrzacza

GPS Maniak napisał(a): W sytuacji gdy w Epixie nie mamy możliwości softwerowego wyłączenia dotyku, to zdecydowany plus Fenixa. Doceni to każdy kto próbował coś zmienić w Epixie podczas deszczu.

Nie mam już EPIXA, więc nie sprawdzę o co chodzi z tym poprawieniem elewacji przy projektowaniu punktu z mapy tzn. nie sprawdzę czy EPIX w końcu czyta dane DEM z mapy, czy po prostu kosmiczną wartość, która wchodziła przedtem zastąpiono np. zerem.

W sumie bardzo miło, że coś się dzieje. :D Szczególnie, że zegarek mocno poszybował w dół z ceną, więc przy cenie Fenixa 5X stanowi - dla turysty - coraz ciekawszą alternatywę.

Przy okazji jeszcze jedna uwaga w temacie EPIX v Fenix3. Chodzi o pasek, a raczej jego szerokość. Dzięki szerszemu paskowi ciężar EPIXa rozkłada się na większą powierzchnię, więc w codziennym użytkowaniu EPIX wydaje się wyraźnie lżejszy od Fenixa.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » Pt, 10 lut 2017 4:30

Pierwsze wrażenia z Epixa bardzo pozytywne. Menu jak na Garmina dość uproszczone. Funkcje nawigacyjno mapowe działają OK. Jest możliwość edycji zapisanego kursu :D
Wspólpraca z BC w zakresie transferu map OK. Wysokość dla POI z mapy jak na obrazku :( Po co dali mapę Worlwide DEM ??
Dziwi trochę brak opcji -zablokowania wysokościomierza czyli przejścia w tryb barometryczny.

Przesiadka z "Poloneza -Fenixa 1 na Alfa Romeo Epix" -cytat z Marko tak właśnie jest :D
Załączniki
20170209_044217 (640x360).jpg
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Pt, 10 lut 2017 7:44

@Septimus19
Czy można odczytać dane wysokościowe dla planowanej trasy?
Profil wysokościowe był często w kręgu zainteresowań mojej rodziny w czasie ferii.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 10 lut 2017 11:43

septimus19 napisał(a): Wysokość dla POI z mapy jak na obrazku

A jaki masz FW? Podobno w 3.40 jest jakaś zmiana związana z tym bugiem. Niestey nie mogę tego sprawdzić, bo Epix zmienił już właściciela.

A co wrażeń. Zobaczymy jak będzie z Fenixem 5X, ale w przypadku porównania Fenixa 3 i Epixa, w zastosowaniach stricte turystycznych, odczuwalna, a zatem całkowice subiektywna różnica jest taka jak między Alfą 146, a Giulettą na korzyść Epixa rzecz jasna :-)
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » Pt, 10 lut 2017 11:52

Takie info ,dla kursu utworzonego w Epixie. :( Wersja oprogr. 3.40
Załączniki
20170210_113842 (640x360).jpg
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 04 maja 2017 13:25

Z uporem "maniaka" :wink: staram się popularyzować IQ Map Receiver.

Przypomnę: Jedną z cech androidowej aplikacji IQ MapReceiver jest możliwość "wyłuskania" z pliku GPX Waypointów (oczywiście jeżeli plik zawiera takowe) oraz wysłania ich bezprzewodowo do garminowskiego zegarka. Lista kompatybilnych urządzeń nie jest imponująca, ale EPIX, Fenix3, Fenix5 czy Forerunner 935 są. Co najważniejsze: do przesłania danych owszem potrzebne jest uruchomienie GarminConnectMobile, ale nie jest wymagany dostęp do internetu :!:

Jak już pisałem wyżej, apka przesyła do zegarka wyłącznie nazwę Waypointa oraz jego współrzędne. Nie ma możliwości wysłania informacji o wysokości npm. Do zegarka trafia enigmatyczna informacja typu:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (16.4 KiB) Przeglądane 10481 razy

Chcąc podczas nawigacji do takiego punktu otrzymać prawidłową "odległość pionową do celu", musiałem w przypadku EPIXa i Fenixa3 ręcznie poprawić ten wpis. W przypadku Fenixa 5X, nie ma takiej potrzeby. Zegarek traktuje taką wartość jako "wysokość nieznana" i w efekcie czy to podczas nawigacji "po drogach" czy też podczas nawigacji "na krechę", korzystając z mapy DEM, wyliczy odległość pionową:

Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (17.92 KiB) Przeglądane 10481 razy

WAŻNE: W trybie edycji wysokość 12607 potraktowana jest jako 0:

Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg (11.31 KiB) Przeglądane 10481 razy

Tak zatwierdzona wysokość zostanie potraktowana przez zegarek jako konkretna, prawidłowa wartość i w efekcie uzyska "pierwszeństwo" przed danymi DEM z mapy. Efekt:

Clipboard04.jpg
Clipboard04.jpg (18.3 KiB) Przeglądane 10481 razy

Więc lepiej tego nie ruszać, albo ... wprowadzić prawidłową wysokość.

Co ciekawe, opisane wyżej "czytanie DEM" z mapy przez Fenixa 5X podczas nawigacji "do punktu" (zapisane pozycje) dotyczy zarówno nawigacji "na krechę" :!: jak też "po drogach", podczas gdy nawigacja po trasie przygotowanej na bazie Waypointów zapisanych z IQMapRceiver daje prawidłowy wynik wyłącznie z trasowaniem "po drogach".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez sdsyc » N, 07 maja 2017 22:12

Się wprawiam w radzeniu sobie z plikami fit off-line w telefonie - przynajmniej w kierunku "z zegarka".
W odbiorze aktywności via OTG i konwersji z fit na ślady gpx pomocnym jest https://play.google.com/store/apps/deta ... ader&hl=pl o którym pisano w kontekście komunikacji bezprzewodowej viewtopic.php?p=188070#p188070
Dzięki temu bez internetu mogę rach-ciach zaimportować aktywności do Locus-a
Kłopot mam z Locations.fit. Nie znalazłem innego sposobu jak on-line tj. http://m.gpsies.com/convert.do :-(
Może przeoczyłem jakąś ciekawą apk-ę, która zamieni fit na gpx ze znacznikami wpt?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 07 maja 2017 23:18

@sdsyc. Gratuluję nowej zabawki :D
Jeżeli chodzi o Twój problem. Plikami FIT w zasadzie nie operuję, ale ... Sprawdź może opisywaną wyżej apkę IQ Map Receiver. Apka czyta zarówno GPXy jak i FITy. Z FIT nie sprawdzałem, ale opis jest optymistyczny:

+ import Gpx or FIT files for multiple Waypoint extraction
+ edit or share Waypoints (long press on list items)

Z GPXa wydłubuje waypointy bez problemu. Niestety nie można ich potem zapisać hurtem (cel apki jest inny), ale można wskazać pojedynczy waypoint z listy, po czym "podejrzeć" i w efekcie zapisać :D w kompatybilnej aplikacji mapowej, w tym w Locusie. Apka ma 4 opcje na krzyż, więc nie będę zanudzał szczegółami.

https://play.google.com/store/apps/deta ... WwAei1o_AO
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez sdsyc » N, 07 maja 2017 23:36

Dzięki :-)

Sprawdzałem i tę aplikację - została w telefonie i zegarku. Ale...
Łapie punkty start i stop z plików fit z aktywności.
A z locations.fit - nie :-(
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez sdsyc » N, 28 maja 2017 9:16

IQMapReceiver 2.3.1 - ma już widget, ale nie dla Epix
Ostatnio edytowano Pn, 29 maja 2017 19:14 przez sdsyc, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Usunięcie informacji o błędzie, który został naprawiony
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 01 cze 2017 14:32

Widżetu jeszcze nie sprawdzałem, ale jeżeli działa, to bardzo dobry pomysł: można podczas wycieczki dosłać do zegarka punkt bez przerywania aktywności, czyli przy zachowaniu ciągłości śladu/statystyk.

sdsyc napisał(a): nie dla Epix

Cały Garmin. :( Jak rozumiem dyskusje na Forum Garmina, Connect IQ SDK dla Fenixa3 czy Epixa nie pozwala przeskoczyć pewnych tematów. Szkoda, bo właśnie spełniło się to, na co czekałem od początku mojej przygody z zegarkami Garmina: przesyłanie śladów GPX do zegarka w trybie offline - bez dostępu do internetu: viewtopic.php?f=9&t=17244&p=198151#p198151
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Rogeros » Pt, 02 cze 2017 20:30

no powiem szczerze dziś pierwszy raz odkąd kupiłem Garmina F3 mina mi mocno zrzedła. Wybieram się jutro na rower i chciałem wgrać trasę, wrzuciłem do basecampa GPX od kumpla, wysłałem na zegarek a ten się wywalił... a teraz widzę, że trzeba się doktoryzować w tym temacie. Jakaś paranoja. I zamiast szykować się na wycieczkę ja marnuje swój czas na postawienie zegarka. Żenada. Poszły mi wszystkie ustawienia, tarcze, aplikacje. Nosz ja pie... pierwszy raz żałuję zakupu Fenixa 3. Czy w piątce tez jest taki cyrk ?

Roger
Rogeros
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 05 cze 2016 17:30

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » So, 03 cze 2017 0:32

@Rogeros. Doktoryzacja nie pomoże :( W materii śladów zawierających nieco większą ilośc punktów nie ma reguł, a przynajmniej ja ich nie odkryłem. Jedne ślady wgrywają się prawidłowo do zegarka, inne nie chcą. Mam tu na myśli przede wszystkim Epixa, jak też w pewnym stopniu Fenixa3. Jeżeli chodzi o Fenixa5 sprawa nawigacji wg kursów jest duuuużo bardziej skomplikowana. Przede wszystkim dlatego, że więcej jest opcji konfiguracyjnych, dających zaskakujące i nie zawsze powtarzalne rezultaty. Książkę można by napisać. Temat ciągle rozgryzam ...
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Rogeros » N, 04 cze 2017 12:14

Okej to proszę o jakąś wskazówkę bo wysyłanie kursu do zegarka już jako tako opanowałem do tego stopnia, że zegarek mi wstaje.
Troche po omacku doszedłem do tego etapu i robię tak:

1. Base Camp i wyklikuje sobie nową trasę
2. konwertuje te trasę na ślad po czym filtruję go np. 500pkt max
3. wysyłam z pozycji BaseCampa na zegarek
4. Za każdym razem zegarek najpierw aktualizacja - reset - stres czy wstanie --> opcje nawigacja i kursy - Jest Trasa!



Okej ogarnąłem temat tak więc:

1. jak wcześniej wyklikałem sobie trasę z BaseCamp (ożywając darmowej mapy OSM routable zapewne bez profili wysokości).
2. Dalej zapisałem sobie takiego GPX i wczytałem do http://www.gpsies.com/createTrack.do
3. Wyeksportowałem jako Garmin course TCX
4. Załadowałem znowu do BaseCamp i wysłałem na F3

działa i jest profil wysokości w trasie :)

teraz zastanawiam się czy można to jakoś uprościć.

Roger
Rogeros
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 05 cze 2016 17:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości