Instalacja karty pamięci w Oregon 600

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez Kudlaty » Wt, 07 cze 2016 3:05

Witam ponownie.
Kilka dni temu szukałem na forum porady odnośnie zakupu urządzenia na prezent , po analizie i opiniach również forumowiczów wybrałem Oregona 600 i ku pokusie taki sam nabyłem sobie w miejsce eTrexa :D .
Odkryłem również świat map OSM :D (poleconych również przy okazji), które zaskoczyły mnie swoją jakością w porównaniu z Topo Benelux Garmina ale nie o tym chciałem.
Poczytałem tu i ówdzie o instalacji tych darmowych map i z czytania wynika ,że w folderze Garmin w urządzeniu należy je wkleić i zmienić nazwę na gmapsupp.img i nie może być więcej niż jedna i będzie chulać.
No i wszystko prawie się zgadza z moim Oregonem tzn dwa pliki gmapsupp.img to automatycznie odczytuje mapę alfabetycznie pierwszą, więc włożyłem mu tak jak ściągnąlęm tzn Belgia_topo.img i np polskafreizeit.img i obie je widzę w menu dostosowania mapy i mogę je dowolnie włączać lub wyłączać.
Po instalacji tychże map na karcie pamięci w utworzonym folderze Garmin urządzenie ich nie widzi (nie istnieją w menu ustawienia mapy) , BC jak najbardziej i poprzez MapInstal dokładam mapy ale automatycznie na kartę SD przy czym czy po instalacji (kopiuj-wklej) czy przez mapinstal urządzenie ich nie widzi , nie widzi też śładów , tras i wp zapisanych na karcie sd. Proszę o wskazówkę gdzie robię błąd lub co powinienem zrobić aby mapy i trasy oraz ślady zainstalować na karcie sd i cieszyć się dalej? Sformatować ją w jakiś magiczny sposób? Właczyć obsługę karty sd w urządzeniu?nie umiem tego namierzyć w menu...
Czy wogóle muszę zrobić cały proces inaczej? Celem jest umieszczenie map , tras i śladów na karcie sd i używanie podczas wyjazdu przy jednoczesnym załaczaniu i wyłaczaniu map na obszarze na którym bedę o ile jest taka opcja, choć myślę , że skoro w menu dostosuj mapy mogę je w urządzeniu właczać i wyłączać też powinno to zadziałać tylko jak to osiągnąc?
Dlatego proszę o radę bardziej doświadczonych.
Pozdrawiam Arkadiusz
Pozdrawiam Arkadiusz

Były różne...ostatnio eTrex 30 ,którego zastąpił Oregon 600, Topo Benelux Pro , Open Topo Maps i sterta papieru...
W plecaku Olympus OM i E510 + kilogramy szkła...
Kudlaty
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz, 05 cze 2014 14:20

Re: Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez Zachu » Wt, 07 cze 2016 7:23

Poczytaj podstawy.
viewtopic.php?f=2&t=15310
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez GPS Maniak » Wt, 07 cze 2016 9:02

Moze odbiornik w ogóle nie widzi karty? :idea: Karta powinna być sformatowana na FAT32. Znam taki przypadek, że karta używana wcześniej w jakimś smartphonie nie była widziana przez Garmina (akurat chodziło o Etrexa). Może tu jest podobny przypadek? Niewykluczone jednak ze mamy tu do czynienia z kolizją map.

Jeżeli chodzi o metodę kopiuj/wklej (innej w zasadzie nie stosuję, więc na temat MapInstall/BaseCamp nie będę się wypowiadał): mapy wektorowe img wklejamy do folderu /Garmin - także na karcie.
Pliki GPX kopiujemy do folderu Garmin/GPX, skąd odbiornik zaimportuje to co trzeba.

W Oregonie nie trzeba zmieniać nazw plików na gmapsupp.img, jednak starsze wersje oprogrmowania mogą nie akceptować znaków specjalnych w nazwie. Np. ą,ę,-, spacja, więc lepiej takich znaków nie używać. Ilośc plików IMG też nie jest ograniczona liczbą 1. Możesz mieć kilka/kilkanaście plików IMG w folderze /Garmin. Ograniczenia owszem są, takie jak np. maksymalna ilość kafelków, czy potencjalna kolizja map, ale to już temat na inny wątek.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez Kudlaty » Wt, 07 cze 2016 10:10

Dziękuję za odpowiedź.
Zachu przeczytałem , a ponieważ moim zdaniem moj przypadek jest odmienny zadałem pytanie.
Gps maniak czy folder Garmin na karcie sd musi zawierac jeszcze inne dane(pliki foldery) z folderu Garmin w urządzeniu czy tylko mapy i folder GPX do tras i śladów(w moim przypadku)? Bo może tu coś przeoczyłem? Sformatuję kartę jeszcze raz i zobaczę. A , jeśli Twoją metodą "kopiuj-wklej" robię to zawsze przez Oregona czy mogę kartę do zwykłego czytnika włożyc? Mam wrażenie ,że poprzez kabel do Oregona idzie powoli.
Pozdrawiam Arkadiusz


P.S.
Kartę mogę sformatować tylko w exFat i NFTS. ????
Pozdrawiam Arkadiusz

Były różne...ostatnio eTrex 30 ,którego zastąpił Oregon 600, Topo Benelux Pro , Open Topo Maps i sterta papieru...
W plecaku Olympus OM i E510 + kilogramy szkła...
Kudlaty
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz, 05 cze 2014 14:20

Re: Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez GPS Maniak » Wt, 07 cze 2016 10:44

Kudlaty napisał(a):Kartę mogę sformatować tylko w exFat i NFTS. ????

No i wszystko na ten temat. Dokładnie taki sam przypadek miałem u znajomej z Etrexem. Karta działala w smartphonie, Garmin jej nie widział. Nie pamiętam jak to się skończyło. Chyba pomógł format w aparacie/smartphonie czy jakoś tak. A może trzeba było kupić nową kartę? Nie pamiętam. :(

Żadnych dodatkowych plików w folderze /Garmin nie potrzeba.
Przy większych plikach warto skorzystać z czytnika, który na pewno będzie miał szybszy transfer.

Jeszcze jedno. Jeżeli chodzi o import z plików GPX sprawa wygląda tak, że jest to właśnie import z pliku, a nie obsługa samego pliku. Przykładowo: mamy plik GPX w którym jest 5 śladów. Odbiornik zaimportuje te ślady do pamięci wewnętrznej jako 5 śladów, którymi będzie można osobno zarządzać z poziomu menadżera śladów. Sam plik GPX na karcie jest już wówczas zbędny. Można go usunąć. Tak przyjnajmniej ja to pamiętam :wink: O ile pamiętm odbiornik miewał kłopoty z "zauważeniem" zmian w pliku GPX o tej samej nazwie, więc usuwając zbędny gpx i wrzucając do folderu /Garmin/Gpx nowy plik warto zastosować inną nazwę.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez Kudlaty » Wt, 07 cze 2016 10:57

Właśnie na innym forum doczytałem ,że FAT32 jest dostępny przy pojemności 32GB dla kart SDHC , moja ma 64GB , bo wg Garmin Benelux powinna była działać.
Mam tu kilka przed sobą dla porównania i zaraz to obaczę , chyba ,że jest ktos kto ma więcej ja 32GB i śmiga w Garminie to niech zdradzi jak to ogarnął.
Ja formatowałem też poprzez diskpart z windy i też wyskoczyło ,że nie obsługuje FAT32.
Dzięki GPSMAniak za info, też tak to rozumowałem po czytaniu wątku powyżej , który to podał Zachu.
Z moich doświadczeń z kartami właśnie też różnie bywa ten sam sort Toshiby nie idzie w tablecie ale w aparacie robi szybciej niż SanDisk...
Pozdrawiam Arkadiusz

Były różne...ostatnio eTrex 30 ,którego zastąpił Oregon 600, Topo Benelux Pro , Open Topo Maps i sterta papieru...
W plecaku Olympus OM i E510 + kilogramy szkła...
Kudlaty
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz, 05 cze 2014 14:20

Re: Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez GPS Maniak » Wt, 07 cze 2016 12:03

Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Instalacja karty pamięci w Oregon 600

Postprzez Kudlaty » Wt, 07 cze 2016 12:57

Właśnie odpaliłem Oregona z zainstalowaną mapą osm pl i freizeitkaart pl załądowanymi na kartę pamięci SanDisk 64gb w tymże urządzeniu.Akurat te mapy dodałem poprzez BC są one widoczne w urządzeniu oraz w menu ustawien mapy (mogę je włączać i wyłączać).
Do tego doszło za pomocą programu FAT 32-formatter , który to znalazłem tu
http://www.wideorejestratory24.info/201 ... r-dod.html
wraz z opisem i odnośnikiem do szerszej informacji tu
dod-tech.ca/support/articles/formatting-a-64gb-microsdxc-card-for-dod-tech-cameras/
Postępowałem zgodnie z instrukcją pl z pierwszego linku.
U mnie działa karta została sformatowana w FAT32 i śmiga w Oregonie.
To rozwiązanie problemu (mojego) jest u mnie wystarczające i mam nadzieję ,że przyda się dla innych.




P.S.
Działa problem był moim zdaniem w formacie plików innych niż FAT 32. Dołożyłem mapy poprzez BC i ręcznie metodą kopiuj-wklej poprzez czytnik kart i urządzenie widzi je w menu ustaw mape. :)
Pozdrawiam Arkadiusz

Były różne...ostatnio eTrex 30 ,którego zastąpił Oregon 600, Topo Benelux Pro , Open Topo Maps i sterta papieru...
W plecaku Olympus OM i E510 + kilogramy szkła...
Kudlaty
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz, 05 cze 2014 14:20


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości