Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » Cz, 02 mar 2017 5:01

Lechu -tryb automatycznej wspinaczki dotyczy tylko aktywości ,w Suunto działa w trybie zegarka zmienia baro na alti,ale też można ustawić w aktywnościach.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » Cz, 02 mar 2017 5:06

Nie pytałem o automatyczną wspinaczkę. :shock:
Napisałeś:
septimus19 napisał(a):Tryb auto jest tu i tu. Zegarek w auto, nic nie zamraża, nie myśli, tylko zmienia nam, to na co patrzymy.

A ja zadałem konkretne pytanie:
GPS Maniak napisał(a):A jak patrzymy na tarczę zegarka, albo na komputer podróży i pola danych - to co zmienia?

Krótko: mamy tryb auto i widzimy komputer podróży. Nie patrzymy ani na widżet baro ani na widżet alti. Co TWOIM ZDANIEM zmienia zegarek?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » Cz, 02 mar 2017 5:13

Lechu ,w aktywności gdzie jest stała wysokość ,np na kajakach -chcemy wiedzieć czy nas burza nie zaskoczy ,bedzie ciśnienie barometryczne czyli baro i aktywuje się alarm burzowy
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » Cz, 02 mar 2017 5:32

septimus19 napisał(a):Lechu ,w aktywności gdzie jest stała wysokość ,np na kajakach -chcemy wiedzieć czy nas burza nie zaskoczy ,bedzie ciśnienie barometryczne czyli baro i aktywuje się alarm burzowy

No więc w końcu jak jest? Tak jak w cytacie wyżej, czy tak jak w cytacie niżej?
septimus19 napisał(a):Tryb auto jest tu i tu. Zegarek w auto, nic nie zamraża, nie myśli, tylko zmienia nam, to na co patrzymy.

Zdecyduj się w końcu. Czy o tym co się będzie zmieniało decyduje aktywność czy to na co patrzymy? :shock:

Pytania można mnożyć. A co jeżeli będzie to aktywność: "Wędrówka"?
Albo: Jeżeli nie będziesz miał włączonej żadnej aktywności i będziesz patrzył na tarczę zegarka, to co się będzie zmieniało? Sorry - głupie pytanie.
Oczywiście będzie się zmieniać godzina :wink: :lol: :lol: :lol:

Błądzisz. Błądzisz, a odpowiedź dałeś sam już wcześniej. Pisząc:
septimus19 napisał(a):Lechu W Suunto zmiana profilu auto odbywa sie na podstawie pomiaru predkosci pionowej.

Tak to właśnie - bez GPSu - działa. Szybkie zmiany ciśnienia (niespotykane w naturze) = duża prędkość pionowa zegarek przechodzi w tryb "alti". Wolne zmiany ciśnienia=mała prędkość pionowa, zegarek wraca do trybu "baro". Szczegóły są zapewne bardziej skomplikowane, ale tak właśnie działa "AUTO". Zegarek sam decyduje w jakim trybie pracować.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » Cz, 02 mar 2017 5:38

@Lechu ,teraz mnie wkręcasz,,sprawa jest prosta na kajakach patrzysz na baro , może patrzeć na alti ale alti fałszuje bo interpretuje zmiany ciśnienia jako zmianę wyskokości

mam sprawy w realu ,, nie będzie mnie w sieci ,jak wjadę na Górę z Epixem dam znać
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » Cz, 02 mar 2017 5:47

septimus19 napisał(a):@Lechu ,teraz mnie wkręcasz,,sprawa jest prosta na kajakach patrzysz na baro

Ale ja nie o to pytałem. Błagam. PLESAE zacznij czytać pytania, bo inaczej nigdy nie zrozumiesz tego o czym tu piszemy. Pytanie brzmiało:
GPS Maniak napisał(a):Krótko: mamy tryb auto i widzimy komputer podróży. Nie patrzymy ani na widżet baro ani na widżet alti. Co TWOIM ZDANIEM zmienia zegarek?

Możesz być nawet na kajakach :D ale nie patrzysz ani na widżet baro ani na widżet alti. Rozumiesz? Patrzysz na komputer podróży. Co TWOIM ZDANIEM będzie zmieniał zegarek?

Rozumiesz pytanie i jego założenia? Jak rozumiesz to odpowiedz.
Jak nie rozumiesz, to lepiej zamknijmy ten wątek, bo naprawdę szkoda naszego czasu i ... mojego zdrowia :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » Cz, 02 mar 2017 7:13

@Lechu

Patrzysz na BARO czyli np. ciśnienie barometryczne ! jest takie coś w komputerze podróży ? , bo ALTI fałszuje -interpretuje zmiany "pogody" jako zmiany wysokości.


Jestem uparty,ale trafiła kosa na kamień :)
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez sdsyc » Cz, 02 mar 2017 7:50

septimus19 napisał(a):@sdsyc Oregon ,Fenix konfiguracja-czujniki-wysokość- wykr.baro- 3 opcje -zmienna ,stała,ciśnienie otoczenia. Brak auto :?:

1. Garmin: zmienna = Suunto: auto
2. Garmin: stała = Suunto: baro
3. Garmin: ciśnienie otoczenia = Suunto: alti

Zwracam także uwagę na dwa ciśnienia w Garmin:
A. otoczenia (to co zamierzone wprost; wg mnie to jest dla Ciebie "baro")
B. barometryczne (fatalna nazwa; inaczej pisząc zależnie od ustawień przeliczane do poziomu morza; zmiany tej wartości służą do prognozowania burzy)

W moim teście, o który na forum prosiłeś, w ustawieniu 1. przy szybkim wzroście wysokości A malało a B pozostało bez zmian (co przekłada się na brak alarmu burzowego)
Ostatnio edytowano Cz, 02 mar 2017 10:00 przez sdsyc, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Santo -> Suunto :-)
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez Ranger » Cz, 02 mar 2017 9:49

@septimus19
Różnica pomiędzy informacjami producentów jest taka - Suunto pisze w jakich sytuacjach wyniki Ambita mogą się różnić od rzeczywistości(profile), Garmin nic. I co wtedy należy zrobić. Cóż z tego, skoro i tak wiesz swoje :-)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » Cz, 02 mar 2017 12:47

septimus19 napisał(a):Jestem uparty,ale trafiła kosa na kamień :)

Mój upór nie ma tu nic do rzeczy. Wiedząc sprzeczności w Twoich wypowiedziach, staram się pytaniami doprowadzić do sytuacji w której też dostrzegłbyś te sprzeczności. Pytania są proste jak budowa cepa, a mimo to jakoś ich nie potrafisz ich zrozumieć. Nie wiem. Może przejdziemy na chiński? Może będzie łatwiej?

Dlatego zresztą ostatnio zadałem pomocnicze pytanie: CZY ROZUMIESZ MOJE PYTANIE? :idea:
Niestety widzę, że NIE ROZUMIESZ. :( :oops:
GPS Maniak napisał(a):Krótko: mamy tryb auto i widzimy komputer podróży. Nie patrzymy ani na widżet baro ani na widżet alti. Co TWOIM ZDANIEM zmienia zegarek?

21 wyrazów. Którego nie rozumiesz?
Może inaczej: CZEGO NIE ROZUMIESZ W TYM PYTANIU:
- tego że mamy tryb "auto"?
- czy tego że widzimy komputer podróży?
- czy tego, że skoro widzimy pola danych komputera podróży, to nie widzimy ani widżetu baro ani alti?
- czy w końcu samego pytania: co - przy powyższych założeniach - zmienia Twoim zdaniem zegarek: ciśnienie czy wysokość?

Czy widzisz w tym pytaniu cokolwiek o kajakach, rowerach, wspinaczkach? NIE, NIE i jeszcze raz NIE. :!:
Czy mówię w tym pytaniu o tym, że w komputerze podróży jest jakiś widżet? NIE. WYRAŹNIE NAPISAŁEM ŻE NIE PATRZYSZ NA ŻADEN WIDŻET.
Sytuacja jest następująca: włączasz dowolną aktywność, a w niej włączasz podgląd komputera podróży. JESTEŚ W STANIE WYOBRAZIĆ SOBIE TAKĄ SYTUACJĘ?

septimus19 napisał(a):Patrzysz na BARO czyli np. ciśnienie barometryczne ! jest takie coś w komputerze podróży ?

Ale nie masz patrzeć na BARO. O TO WŁAŚNIE CHODZI żebyś nie patrzył na żaden widżet. To właśnie jest podstawą mojego pytania. Dlatego napisałem:
GPS Maniak napisał(a):Nie patrzymy ani na widżet baro ani na widżet alti.

Interesuje mnie właśnie ta sytuacja: NIE WDZISZ ANI WIDŻETU BARO, ANI WIDŻETU ALTI, widzisz pola danych komputera podróży, a zegarek pracuje w trybie "auto", co Twoim zdaniem będzie zmieniał zegarek? Wysokość czy ciśnienie?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » So, 04 mar 2017 6:05

GPS Maniak napisał(a):
septimus19 napisał(a):Jestem uparty,ale trafiła kosa na kamień :)


Ale nie masz patrzeć na BARO. O TO WŁAŚNIE CHODZI żebyś nie patrzył na żaden widżet. To właśnie jest podstawą mojego pytania. Dlatego napisałem:
GPS Maniak napisał(a):Nie patrzymy ani na widżet baro ani na widżet alti.

Interesuje mnie właśnie ta sytuacja: NIE WDZISZ ANI WIDŻETU BARO, ANI WIDŻETU ALTI, widzisz pola danych komputera podróży, a zegarek pracuje w trybie "auto", co Twoim zdaniem będzie zmieniał zegarek? Wysokość czy ciśnienie?


Na czym polega "auto" na przęłaczanieu w zależności od ruchu na baro lub alti. W alti bedzie zmieniał wysokość, w baro ciśnienie barometryczne.

Jeszcze nie wiem jak będzie działał w Epixie -"tryb automatycznej wspinaczki" a tym bardzie "auto"w Fenixie 5 mogę domniemywać :)

Nie wiem jak alarm burzowy w Epixie :?:

W Suunto jest aktywny tylko w profilu baro.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (24.89 KiB) Przeglądane 6800 razy
Przechwytywanie 2.PNG
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » So, 04 mar 2017 8:40

septimus19 napisał(a):Na czym polega "auto" na przęłaczanieu w zależności od ruchu na baro lub alti.

W zależności od ruchu zegarek sam będzie zmieniał tryb pracy? :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez sdsyc » So, 04 mar 2017 8:58

septimus19 napisał(a):Nie wiem jak alarm burzowy w Epixie :?:
Sam napisałeś:
septimus19 napisał(a):W Epixie jest wartość do ustawienia mb/3 h alarmu burzowego
Ale pamiętamy o błędzie Epix
GPS Maniak napisał(a):Raczej źle [...] Otóż gościu zakłada na rękę Epixa i Fenixa3, włącza widżet: "wykres baro", po czym wsiada do windy i jedzie do góry. Barometr Epixa szybuje w dół, Fenixa3 stoi jak żyleta. Fenix3 rozpoznał, że zmiana ciśnienia jest spowodowana zmianą wysokości. Epix niestety nie :(

septimus19 napisał(a):W Suunto jest aktywny tylko w profilu baro.
A ponieważ w trybie "auto" zegarek przełącza się w tryb "baro" przypuszczam (ale tylko przypuszczam) że alarm burzowy może być aktywowany także w trybie "auto". W każdym bądź razie nie jest napisane "tylko w baro" ale "nie w alti".
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » So, 04 mar 2017 9:41

Prędzej już to podejrzewałem. Teraz rysunki utwierdziły mnie w tym przekonaniu, chociaż oczywiście nie znając Suunto mogę się mylić. Otóż całe nieszczęście z uporem Septimusa bierze się z tego, że "profil" w Suunto oznacza dokładnie właśnie to. Profil czyli wykres.

My możemy sobie analizować zachowanie zegarka w widoku komputera podróży czy tarczy zegarka. Możemy zastanawiać się czy i kiedy zegarek automatycznie zmieni tryb pracy, bo dla nas jest to właśnie TRYB pracy - także wówczas gdy patrzymy na tarczę zegarka. Dla nas to oczywista oczywistość że zegarek korzysta z czujnika ciśnienia nawet w widoku tarczy zegarka czy w widoku komputera podróży i że także wówczas musi podjąć decyzję czy przeliczać ciśnienie zredukowane czy wysokość, że musi zmieniać tryby pracy. Dla Septimusa tryb pracy zegarka w widoku komputera podróży, czy w widoku tarczy zegarka jest pojęciem abstrakcyjnym, bo wówczas ... nie widać żadnego profilu, żadnego wykresu :? Stąd nasze rozbieżności.

My mówimy o zachowaniu zegarka w ogóle, a Septimus jak z mantrą powraca z "profilami". Ja pytam o zachowanie zegarka z widokiem tarczy, a dostaję odpowiedź że na kajaku ogląda się profil/wykres baro, a nie profil alti ... :twisted:

Zawsze mówiłem że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, ale żeby aż tak? Naprawdę nie do uwierzenia. :shock:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez Ranger » So, 04 mar 2017 13:29

No cóż, kolega septimus19 jest już na dobrej drodze, cytuje dokumentacje :-)
A stąd pewnie wkrótce obczai znaczeniowe róznice pojęć używanych przez Suunto i Garmina. Na dwoistość jest chyba skazany ... :-)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości