Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » N, 12 lut 2017 10:36

Kursor nad warstwicą z mapy DEM i wiemy jaka wysokość . Epix mape DEM traktuję jak zwykłą mapę bez DEM.

Nie ogarniam jeszcze Epixa i mam pytanie ,czy można uzyskać takie pole danych w aktywności np. rower ? Jak na pierwszej fotce -wysokościomierz z Suunto -aktywność rower. Może jest jakaś aplikacja ?
Załączniki
20170212_101141 (640x360).jpg
20170212_100154 (640x360).jpg
20170212_100139 (640x360).jpg
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 12 lut 2017 11:33

Wykres wysokości jaki widać na pierwszej fotce w Suunto, siedzi w Epixie jako widżet dostępny przy przewijaniu ekranów poza trybem "aktywności". Na całe szczęście w EPIXie - w przeciwieństwie do Fenixa3 - można przeglądać ekrany, w tym widżety podczas trwania aktywności.
Krótko: podczas trwania aktywności naciskamy prawy dolny i zegarek z "ekranów aktywności" przechodzi w tryb oglądania "ekranów zegarka":
- widzimy tarczę zegarka taką jaką wybraliśmy- także taką z CIQ, czego znów: Fenix 3 nie potrafi,
- a przewijając ekrany (przyciski z lewej) możemy przeglądać widżety.
Aktywność nadal trwa i pracuje w tle. :!: Ponowne naciśnięcie prawego dolnego i następuje powrót do "ekranów aktywności".
Można też poszukać czegoś w CIQ i dograć własne pola danych, które będą oglądane bez przełączania trybów, ale wydaje mi się, że sensownego graficznego pola danych z wykresem wysokości tam nie widziałem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » N, 12 lut 2017 16:07

Dziękuję Lechu
Działa, w terenie sprawdzone na bicyklu.Tym bardziej przydałby się tryb baro w czasie używania zegarka do pomiaru czasu i przewidywania pogody.Wykres w Suunto jest trochę inny bo zaczyna się z chwilą rozpoczęcia aktywności.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 12 lut 2017 18:39

Jeżeli chodzi o prognozowanie pogody, to Garmin jakiś taki mało gadżeciarski jest.
W niskobudżetowym Canyon'ie można na głównej tarczy zegarka zobaczyć i mini wykres baro, jak też ikonki typu chmurka, słoneczko etc. Może to nazbyt gadżeciarskie rozwiązanie, ale miłe dla oka :D W Fenixie3 poza widżetem typu 4-o godzinny wykres ciśnienia (w Epixie też jest) jest coś takiego jak "strzałkowy" trend ciśnienia. Jak widać na fotce mamy tu pełną zgodność obu zegarków: ciśnienie ma trend spadkowy.

Barometr.jpg


W F3 tę strzałkową informację można też umieścić na tarczy zegarka. W Epixie używałem wyłącznie tarcze pobrane z CIQ, ale odnoszę wrażenie że grzebiąc w ustawieniach fabrycznej, garminowskiej tarczy zegarka też można tę dodatkową, strzałkową informację trendu ciśnienia umieścić. Należy mieć jednak świadomość, że wysokościomierz/barometr Epixa miewa kaprysy i jego algorytmy dużo rzadziej niż w F3 czy w Canoyonie potrafią rozróżnić czy zmiana ciśnienia jest spowodowana zmianą warunków atmosferycznych czy zmianą wysokości. Takie przynajmniej jest moje odczucie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » Pn, 13 lut 2017 5:29

Na garminowskiej tarczy zegarka jest strzałka ona chyba informuje o trendzie ciśnienia. W Suunto jest "słoneczko" :)
Tak mi się wydaje że altimetr/barometr nie rozpozna charakteru zmiany ciśnienia . Zinterpretują ja w zależności od trybu w którym pracuje w trybie baro jako zmiana ciśnienia atmosferycznego a w alti jako zmiana wysokości.
Załączniki
20170213_051112 (640x360).jpg
20170213_035215 (640x360).jpg
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 13 lut 2017 10:08

septimus19 napisał(a):Tak mi się wydaje że altimetr/barometr nie rozpozna charakteru zmiany ciśnienia.

Moim zdaniem, w większości przypadków rozpozna. Tak po prawdzie nie bardzo nawet wiem o co chodzi z tymi trybami alti/baro. W garminowskich zegarkach, podobnie jak w Canyonie nie ma trybów alti i baro, ani znanego z ręczniaka ustawienia: stała/zmienna wysokość, więc gdy korzystasz tylko z tarczy zegarka, albo ekranu ABC (Fenix3 - fotka wyżej - jest i wysokość i trend ciśnienia na jednym wspólnym ekranie) a nie z widżetów/wykresów barometru czy wysokościomierza, zegarek niby nie wie czego od niego oczekujesz, a mimo to gdy 2-3 dni nie wychodziłem z domu, Fenix3 nawet przy zmiennej pogodzie pokazywał stałą wysokość oraz prawidłowy trend ciśnienia, a wystarczyło żebym zszedł 3 piętra w dół np. wynieść śmieci i wysokość spadała o 10m.

Zapewne to kwestia szybkości zmian ciśnienia, chociaż algorytmy analizujące charakter zmian mogą być bardziej skomplikowane, a może też w rachubę wchodzi tu współpraca z innymi czujnikami? Nie wiem, ale prawda jest taka że mimo braku trybów baro/alti zegarek nieźle sobie radził z rozpoznawaniem chrakteru zmian. Oczywiście nieomylny nie był. Przy czym mam tu na myśli Fenixa 3. W Epixie mocno to szwankowało. Zdarzało się, że przy stabilnej pogodzie wywalał komunikat "Storm alert" bo akurat pokonałem 2-3 piętra :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » Wt, 14 lut 2017 5:30

Mam Epixa do paru dni nie wiem jak będzie się pracował barometr i wysokościomierz. Widzę że ustawienia są bardzo uproszczone.Profil/to jest lepsze okreslenie niż tryb/ BARO to garminowskia stała wysokość.A ALTI to garminowskie ciśnienie otoczenia lub wysokość zmienna. W Epixie nie ma takich ustawień ,nie mamy też np. jednego profilu do wyswietlenia na tarczy zegarka np. barometru ,rzeczywiście zegarek nie wie czy chcemy śledzić trendy pogodowe czy zmiany wysokości. Barometr powinien stać w miejscu i zinterpretuje zmiany ciśnienia jako zmianę pogody. W Suunto jak wjeżdżam na Gorę Św. Anny zawsze jest alarm burzowy przy pięknej pogodzie.
W Epixie jest wartość do ustawienia mb/3 h alarmu burzowego w Suunto nie ma tego. W Epixie nie można skalibrowć baro/alti przez wpisanie znanego ciśnienia.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 14 lut 2017 9:41

septimus19 napisał(a):Mam Epixa do paru dni nie wiem jak będzie się pracował barometr i wysokościomierz.

Raczej źle :wink: Ciekawie obrazuje to ten post: https://forums.garmin.com/showthread.ph ... pix-(video) i to zdanie: " I think that barometer algorithm in Fenix 3 is smarter: "

Niestety film już wyparował, ale wiem co na nim było. Otóż gościu zakłada na rękę Epixa i Fenixa3, włącza widżet: "wykres baro", po czym wsiada do windy i jedzie do góry. Barometr Epixa szybuje w dół, Fenixa3 stoi jak żyleta. Fenix3 rozpoznał, że zmiana ciśnienia jest spowodowana zmianą wysokości. Epix niestety nie :(

Niby ta sama firma, a jednak urządzenia zupełnie inaczej działają. Zapewne inny zespół programistów. Chociaż diabli wiedzą gdzie naprawdę leży przyczyna problemu, bo również w Fenix3HR są jakieś problemy związane z barometrem/altimetrem, co jest już zupełnie niezrozumiałe. Nawiasem mówiąc tego najbardziej się obawiam oczekując na Fenixa 5X, a znając Garmina jest się czego obawiać :( :evil:

septimus19 napisał(a):W Suunto jak wjeżdżam na Gorę Św. Anny zawsze jest alarm burzowy przy pięknej pogodzie.

Czyli też do bani. Co ciekawe, niskobudżetowy Canyon, pozbawiony czujników ruchu etc jakoś sobie daje radę z tym problemem i z reguły też "wie" czy ciśnienie spada, bo zmienia się pogoda czy dlatego że idę na połoniny :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » Wt, 14 lut 2017 12:52

Filmu nie widziałem ale ma watpliwości , w takim przypadku powinien działać wysokościomierz ,w Suunto jest taka opcja auto- profil baro zmienia się na alti.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 14 lut 2017 13:27

septimus19 napisał(a):Filmu nie widziałem ale ma watpliwości , w takim przypadku powinien działać wysokościomierz

Nie pamiętam czy na filmie pokazano wysokość. Jednak tak na zdrowy rozum, jeżeli F3 uznał, że zmiana ciśnienia nie jest związana ze zmianą warunków pogodowych i baro było wyświetlane jako constans, to zapewne zmieniły się wskazania wysokości. Innej możliwości chyba nie ma. W Epixie odwrotnie. Jeżeli wykres baro poszybował w dół, wysokość zapewne była constans, co było niezgodne ze stanem faktycznym.

Generalnie, ten przypadek nie jest najbardziej upierdliwym jeżeli chodzi o pracę altimetru w Epixie. Bardziej wkurzający jest przypadek, który nazwałbym "dualizmem". Chodzi o to, że zegarek pamięta jakby dwie wartości wysokości, które z reguły różnią się o ok. 40m. Widać to doskonale podczas korzystania z tarczy posiadających funkcję "Wysokość". Po kalibracji wysokościomierza - powiedzmy na 90m wszystko jest OK. Po pewnym czasie na tarczy zegarka widzimy wysokość ok. 130m. :( Jeżeli jednak przełączymy tarczę na widżet wysokości nagle następuje skok do ... 90m. Przełączamy tarczę zegarka: jest 90m :mrgreen: . Po chwili znów 130. Ten dualizm widać też w śladach/aktywnościach, gdzie z kolei wysokość jest z reguły zaniżona o te ok. 40m. Po prostu cyrk :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » Śr, 15 lut 2017 5:35

Na filmie wydaje mi się prawidłowo działał tryb alti/baro Epixa.F3 coś nie tak ? Tylko spekuluje, filmu nie widziałem.

Tak się zastanawiam jaką ustawić wartość w alarmie sztormowym ,w Suunto jest spadek 4 hPa lub więcej w okresie 3 godzinnym. I alarm jest aktywny tylko w profilu baro.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 lut 2017 9:59

septimus19 napisał(a):Na filmie wydaje mi się prawidłowo działał tryb alti/baro Epixa.F3 coś nie tak ?

Pisałem już. Zresztą to wynika też z tekstu postu na Forum Garmina. Było dokładnie na odwrót. F3 zachował się prawidłowo, Epix nie. Autor filmu stawia wręcz tezę, że barometr Epixa jest całkowicie bezużyteczny :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Śr, 15 lut 2017 11:00

GPS Maniak napisał(a):Autor filmu stawia wręcz tezę, że barometr Epixa jest całkowicie bezużyteczny :(

Proponowałbym porównać działanie barometru na ustawieniach fabrycznych i po zainstalowaniu widżetu (być może on zaburza prawidłowe wskazania barometru?).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 lut 2017 11:52

Z tym, że widżet jest właśnie fabryczny. Generalnie niczego tu nie wymyślimy. Epix ma blisko 2 lata i wszystkie jego bugi zostały zdiagnozowane i opisane na Forum Garmina. Jedyna nadzieja, to poprawki w FW. Wydaje się to mało prawdopodbne, ale nikt też nie przypuszczał, że Garmin dokona jakichkoliwek zmian, a tu po blisko roku od poprzedniej wersji FW jest nowa, która usuwa jeden z największych bugów: wadliwe działanie blokady ekranu, a więc kto wie ...
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez septimus19 » Cz, 16 lut 2017 3:25

Mam Epixa krótko ,śledzę profil baro i wydaje mi się że jest OK. Zbliża się niż Pierre ciśnienie spada, Epix zanotował spadek z 1036 do 1033 hPa wykres w dół.Nie wiem jeszcze jak działa wysokościomierz.
W windzie przy przemieszczaniu do góry spada ciśnienie i wykres baro to rejestruje. Constans tak mi się wydaje nie może być. Dlatego uważam że z Fenixem jest coś nie tak.
Ciekawe jak w Epixie działa alarm burzowy ,w Suunto jest aktywny tylko w profilu baro , ostatnio jak byłem w górach ,działał w profilu alti. Jakiś błąd chyba.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

cron