Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » Śr, 02 sie 2017 7:53

Dzieki za info o Optimusie, najlepsza tarcza wg mnie, zauważyłem pewne niedogodności, które zgłoszę autorowi:
1. Niestety pole danych z tętnem działa błędnie, pokazuje abstrakcyjny puls, albo z bardzo dużym opóźnieniem zmienia go na pulpicie. Np przy tętnie 65 - 75, pokazuje uporczywie ponad 90 lub w okolicach 100, przy czym widget od tetna pokazuje prawidłowe, gdy się na niego przełączymy.
2. Tak samo pole z zachodem słońca: pomimo aktywnego GPS pokazuje u mnie 21:41, chciałbym, żeby tak było na Mazowszu o tej porze roku :-)
3. I jeszcze ostatnia uwaga: w stosunku do innych tarcz, jest mały wybór pól danych z zegarka. Można włączyć te 4 dodatkowe miejsca na informacje pod zegarkiem, ale... w sumie to nie ma co na nich pokazać.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Frugo » Śr, 02 sie 2017 22:09

ja mam jedno pytanie, chciałbym się przesiąść z EPIXa na 5tkę. Czy 5tka obsługuje mapę OGONKI czy tylko 5x może to zrobić?
Frugo
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 10 sie 2015 19:55

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 02 sie 2017 22:11

:?: Przecież "5"i "5s" w ogóle nie obsługują map.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 03 sie 2017 12:51

Wracają garminowskie koszmary. :lol: :lol: :lol:
FW 5.08 - biały kolor map rastrowych jest wyświetlany w negatywie, czyli jako czarny:

Obrazek
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez nelson » Pt, 04 sie 2017 14:05

Myślałem że gps fenixa 5x szaleje tylko w lesie lub przy wysokich budynkach... ale się myliłem. Wersja oprogramowania 5.08. Wczorajszy trening bieg po pustej przestrzeni, pole brak czegokolwiek co mogło by zakłócić gps... ręce opadają. Nie wiem czy ja mam znowu wadliwy egzemplarz ale czekam aż wyjdzie stabilne oprogramowanie.
Załączniki
las.JPG
Wczorajszy bieg las standardowo
pole.JPG
nelson
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz, 20 kwi 2017 11:28

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 10 sie 2017 12:39

GPS Maniak napisał(a):Wracają garminowskie koszmary. :lol: :lol: :lol:

2 dni wymiany korespondencji z zespołem beta Fenixa. Udostępniłem im swoją mapkę JNX. Poświęciłem się i zrobiłem downgrade zegarka, co powoduje hard reset, a potem wgrywałem kolejne bety, by na prośbę supportu ustalić od której to wersji występują problemy z wyświetlaniem plkiów JNX. No i co? No i pstro. Garmin wypuścił nowy soft w wersji 5.10, w którym mój JNX wygląda tak:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (30.03 KiB) Przeglądane 9201 razy

Po prostu - programiści Garmina to banda ignorantów i jest to najdelikatniejsze określenie jakie przychodzi mi do głowy.

Oczywiście ten problem można jakoś ominąć (pomijając fakt, że w zasadzie w zegarku w ogóle nie używam JNXów), ale wyjaśniałem tym półgłówkom, że wcześniej ta sama mapa była wyświetlana bez tych przebić. Że zaczęli coś psuć trochę później. Posłałem im nawet coś takiego:

F5X_raster_map.jpg

by zobrazować jak wygląd TEJ SAMEJ mapy zaczynał się psuć od wersji 4.10. Oczywiście kamień w wodę. Słów brak ... :evil:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Zachu » Cz, 10 sie 2017 19:36

:D
Z Drive mam lepiej. Opis nie wystarczył i film nakręciłem. Uznali problem i wymienili na nowy. Jeszcze w Garminie sprawdzam i soft ma najstarszy, sprawdzam i wszystko działa Ok. Czyli popsuli później. Napisałem w komentarzu do zgłoszenia. Dostałem niedawno odpowiedź.
Zgloszony problem jest analizowany i bedziemy pracowac nad rozwiazaniem. Niestety na ten moment nie mamy informacji jak dlugo to moze zajac i szanse sa, ze moze to troche potrwac. Usterka jednak zostala zreplikowana i planujemy uwzglednic poprawke do konca biezacego roku.

To jest jak musisz przed sądem udowodnić że fachowiec spi..ił robotę i dach Ci przecieka. Przecież widać że leci woda!
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 10 sie 2017 21:24

Farciarz :D Mnie koniec końców potraktowano jak natręta:

Nowy-1.jpg
Nowy-1.jpg (8.54 KiB) Przeglądane 9162 razy

Żeby było śmieszniej, kiedy używałem Epixa, na okrągło przez blisko 2 lata wyjaśniałem im na czym polega problem renderowania map wektorowych - także tych oficjalnych, garminowskich. Wówczas nie było odzewu. Moje uwagi trafiały kulą w płot. Teraz znaleźli wymówkę. To nie ich mapy, więc to nie ich problem. :lol:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Zachu » Cz, 10 sie 2017 21:41

Z mapami od czasu do czasu przypominam że popsuli "trzymaj się" przez to czasem na skrzyżowaniu wcale nie gada. Głupia sytuacja jak dojeżdżasz z podporządkowanej , staje a ta siedzi cicho jak by coś nabroiła. Ostatnio na mazurach dwa razy zjazdy przejechaliśmy, fakt że tam akurat przebudowali skrzyżowanie. Było "Y" a zrobili "T" ale normalnie by powiedziała trzymaj się.
Odpowiedź jest, w nowych mapach poprawią. Ciekawe co?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez pawelb » So, 19 sie 2017 12:47

GPS Maniak napisał(a):5. Czy zegarek wykorzystuje dane DEM z mapy (wysokość celu wybranego w zegarku, profil wysokości przy projektowaniu trasy w zegarku)?
Chyba jest OK. Wszystko tak jak w ręczniaku. Przynajmniej w przypadku nawigacji "z wolnej ręki" tzn. przy skorzystaniu z sekwencji: Nawiguj->wskazana pozycja/punkt->Idź" zegarek wykorzystuje DEM z mapy.


Mam pytanie w związku z danymi DEM. Używam 5X + PL Topo, w zegarku jest oczywiście "Worldwide DEM Basemap, NR". Czy powinienem dodatkowo wgrać i włączyć dane DEM, np. ze strony GPS Maniaka http://gpsmaniak.com/2010/PL_Topo/DWNL/DEM_PL_100.img, czy zegarek będzie w stanie użyć tych danych?
pawelb
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): N, 31 lip 2011 11:37

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » N, 20 sie 2017 21:29

Teoretycznie - z punktu widzenia skorzystania z danych wysokościowych - zegarek powinien korzystać z tej mapy, która zawiera precyzyjniejsze ("gęstsze") dane DEM. W efekcie - moim zdaniem - Fenix5X nie korzysta z dość lichej w tej materii mapy bazowej, ile raczej z preinstalowanej firmowej mapy Topo Active Europe. Czy DEM 50 jest w tej materii lepsza od Topo Active Europe i czy zegarek z niej skorzysta? Nie wiem. W związku z powyższym nie potrafię odpowiedzieć na pytanie: czy warto tę mapę wgrać z tego właśnie powodu.

Ale są inne powody przemawiające za DEM_50 i osobiście ją używam oraz mam ją zawsze włączoną/aktywną - zarówno wówczas gdy korzystam z PL_Topo jak też gdy korzystam z mapy Góry'17 *** Fenix 5X ***. Dlaczego? Dlatego: viewtopic.php?f=2&t=11276#p140885 To naprawdę działa. Napisy punktów zachowują kolor. :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez pawelb » N, 20 sie 2017 21:45

Dzięki za odpowiedź. Jedno pytanie uzupełniające jeszcze: skąd wziąć mapę DEM_50? Na Twojej stronie widzę tylko DEM_100.
pawelb
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): N, 31 lip 2011 11:37

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » N, 20 sie 2017 21:49

No tak ... :oops: Co prawda link jest na Garniaku ( viewtopic.php?f=2&t=15310#p191883 ), ale faktycznie powinienem go wrzucić na www.

Mapa DEM_50 (wersja instalacyjna dla MapSource/BaseCamp) jest dostępna tu: http://gpsmaniak.com/Download/DEM_50.7z
* Plik rozzipowujemy (programem 7z) w jakimś "gpsowym" folderze.
* Powinien pojawić się folder DEM_50, a w nim m.in. plik install.bat. Klikamy, potwierdzamy i już :wink: (UWAGA: W nowszych systemach Windows należy plik instalacyjny kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję: "Uruchom jako administrator")
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez epifibatyd » Wt, 22 sie 2017 21:49

Cześć,

jestem nowym użytkownikiem nawigacyjnych produktów Garmina, co może powodować pewien brak wiedzy i zrozumienia podstawowych rzeczy i stąd moje pytania.
Uprzedzając: przejrzałem ten wątek, forum i google i nie umiałem znaleźć odpowiedzi na moje pytania:

1. Chciałem zainstalować garmin.OSM, wobec czego ściągnąłem plik z działu download dedykowany dla urządzeń fenix - miał on tylko 8mb i oczywiście nie działał, tzn mapa miała tylko kontur Polski i niektóre nazwy miejscowości. Wobec tego ściągnąłem zwykłą wersje OSM i wgrałem i ta już działa poprawnie (bez zaskoczenia, skoro >50x cięższa). I tutaj moje pytanie: do czego służy plik dedykowany dla fenixów, skoro nie jest to pełna mapa?

2. Widziałem na screenach, że niektórzy z Was mają wgrane na swoje fenixy mapy Compassu, ale totalnie nie ogarniam jak: będę wdzięczny za sugestię jak się w tej kwestii doksztłacić.

Jeżeli pytania są nazbyt oczywiste - to przepraszam. Spędziłem na forum i w internetach ostatnie dwie godziny i nie umiałem sobie samemu odpowiedzieć na nie.
Pozdrawiam,
Piotr
epifibatyd
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 21 sie 2017 23:48

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez sdsyc » Wt, 22 sie 2017 22:13

ad.1. To są mapy dla pierwszej wersji Fenix, który miał tylko 20MB pamięci, prosty cz-b wyświetlacz itd. i trzeba było opracować mapę "lekką" co do wielkości i ilości kolorów ;-)
ad.2. Kupujesz mapy Compass i czytasz na stronie http://www.compass.krakow.pl/content/mapy-gps/garmin że
Wystarczy je skopiować do podfolderu "CustomMaps" w folderze "Garmin" (tylko z tego podfolderu urządzenie będzie ładować mapy oferowane przez nas!).
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 9 gości

cron