Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez kuczi » Cz, 30 lis 2017 8:30

wojtek_ajla napisał(a):Witam, mam pytanie co prawda o Fenix 5 ale pewnie tak samo jest w Fenix 5x. Mianowicie chodzi o moje własne treningi biegowe czy jest w ich przypadku możliwość edytowania pól danych? bo przeszukałem instrukcję, przeklikałem ustawienia i nic mogę edytować każdą aktywność ale moich własnych treningów jeśli chodzi o pola danych nie potrafię edytować a mam problem zwłaszcza z jednym bo biegam i biegam i nie potrafię rozgryźć tego jednego co ono oznacza, dotyczy mojego tępa biegu ale na drugiej stronie mam też dane dotyczące tempa biegu i one się różnią tym co pokazują. Wspomniane pole jest widoczne w załączonym zdjęciu, chodzi o to u góry tarczy zegarka, podejrzewam że pokazuje ono średnie tempo aktualnego etapu treningu i to czy średnia prędkość mieści się w zakresie ustawionym przeze mnie na stronie ale co do tego też nie mam pewności. Czy jest ktoś kto jest w stanie dokładnie odpowiedzieć co wskazuje te pole danych i czy jestem je jakoś w stanie zmienić? Już pomijam fakt dokładności wyświetlania aktualnego tempa biegu przez Fenixa 5, już mój Fenix 2 robił to lepiej ale liczę na to że z kolejnymi aktualizacjami się to poprawi.


A nie jest tak że masz ustawiony zakres tempa, w tym przypadku 4:20-4:30 a strzałka jak jest w zielonym polu to wtedy jest ok ?
Wczoraj robiłem podobny trening, podbiegi i miałem ustawione zakres tętna. Coś mi się pokazywało jak u Ciebie ale inne wartości, już teraz nie pamiętam co dokładnie. Podejrzewam że to było własnie u mnie coś z tętnem.
Dobra, zrobiłem zdjęcia i potwierdzam :) Najpierw pojawił się zakres tętna i strefa a później ta wartość.
Załączniki
DSC_0126.JPG
kuczi
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 29 lis 2017 15:17

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » N, 03 gru 2017 12:28

Firmware 6.83. Czy u Was tez zegarek sam ustawia czas podświetlenia poza aktywnością na 1 minutę, pomimo, iż juz kilka razy ustawiałem sobie na 8 sekund?
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » N, 03 gru 2017 12:41

Problem znany. Poruszany także na Forum Garmina. Spróbuj zainstalować FW 7.00. Wydaje się, że jest OK. Odnoszę też wrażenie, że zużycie energii jest jeszcze mniejsze niż w 6,83, co zresztą może być powiązane z podświetleniem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » N, 03 gru 2017 12:42

Dziekuje, zaraz zaktualizuje zegarek
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » Śr, 20 gru 2017 12:07

Nie mogę usunąć aplikacji, które stworzyłem jako kopie "fabrycznych".
Wywaliłem je z folderu "Sports", nie widać ich po naciśnięciu przycisku "aplikacje", ale jak już tworze nową aktywność jak kopię istniejącej, to na liście aplikacji do skopiowania widzę te, które usuwałem. Również w Garnmin Connect widzę te aplikacje jako gotowe do zainstalowania, ale z poziomu tej aplikacji nie da się ich usunąć.
Aha, do folderu "Sports" pliki z aplikacjami "magicznie" wróciły.
Czy spotkał się ktoś z takim problemem?
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pn, 29 sty 2018 13:54

nelson napisał(a):Zegarek używam praktycznie codziennie do biegu i jestem na tą chwile rozczarowany jego działaniem... liczne przekłamania w tempie biegu, maksymalnej prędkości czy też w zapisie trasy na mapie.

Tak mnie naszło i przejrzałem swoje turystyczne aktywności, a dokładniej ślady z Fenixa 5X, w nieco większej skali. Chciałoby się rzec: "Szok i niedowierzanie". Dwa dość charakterystyczne ślady:

1. Na początek ta sama, bieszczadzka trasa, o której pisałem kilkadziesiąt postów wyżej. Przy podejściu na Przeł. Bukowską w warunkach typu: wędrówka zboczem, las, ale w sumie dość dobra widoczność nieba - zwłaszcza od strony południowej - ślad wyraźnie "pływa" :( Problem znika dopiero po wyjściu na odkryte połoniny.

02.jpg

2. Dolina Kościeliska na odcinku z mocno ograniczoną widocznością nieba (tu - idąc w jednym kierunku - trochę stałem w miejscu, bawiąc się w fotografa ;-) ):

01.jpg

Wysnucie wniosków na temat dokładności GPS w Fenixach, zostawiam czytelnikom.
Dla jasności: nie stosuję Ultratracka, ale nie stosuję też jednosekundowego zapisu śladu, lecz tzw. "oszczędny" (smart).
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Rascal » Cz, 29 mar 2018 15:06

Od wczoraj maaaam ;)

Zaczęła się zabawa nowym 5x. Menu trochę inne niż w F3 Ale intuicyjnie idzie ogarnąć.

Pytanie. Czujnik z nadgarstka i pulsometr. Zauważyłem że jak dodam czujnik tętna z paska to nie przełącza się on automatycznie w sposób mam pas i idę na trening bierze dane z pasa. Wracam ściągam przechodzi na nadgarstek. Z pierwszych zabaw wynika że muszę ręcznie włączać i wyłączać pas. Chyba że coś źle robię. Sprawdzał to ktoś?
Rascal
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz, 09 cze 2011 6:43

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Freud » Pt, 30 mar 2018 15:30

Kolejne pytani zanim i ja zakupię 5X.

Czy w praktyce nawigowanie 5X na prawdę się Wam przydaje czy może lepiej mieć 5-tkę zwykłą i jednak używać ręczniaka?
Pytanie serio, bo nie wiem na ile w praktyce to na prawdę przydatna rzecz czy może zbędny bajer.
Zwykła 5 trzyma dłużej baterię :-)
Odbiornik: Garmin GPSMAP 62st
Avatar użytkownika
Freud
Bywalec
 
Posty: 135
Dołączył(a): Pt, 16 gru 2011 19:27
Lokalizacja: Zielona Góra / Łódź

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez goose » Wt, 03 kwi 2018 22:27

Rascal napisał(a):Chyba że coś źle robię. Sprawdzał to ktoś?
Tak, źle Robisz to się ustawia ;)
Freud napisał(a):Kolejne pytani zanim i ja zakupię 5X.
Czy w praktyce nawigowanie 5X na prawdę się Wam przydaje czy może lepiej mieć 5-tkę zwykłą i jednak używać ręczniaka?)
Map nie pooglądasz ewentualnie Zobaczysz gdzie jesteś, według mnie nawiguje spoko :)
Pozdrawiam Tomek

Nadgarstek: Fenix 5X Miałem:Fenix 3, Fenix 2, eTrex Touch 35, Vivosmart, Vivosmart HR
Na drodze: Nuvi 3790
Romawiam: Xiaomi Redmi Note 4
Avatar użytkownika
goose
Bywalec
 
Posty: 110
Dołączył(a): Śr, 28 sty 2015 8:27
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez świadziu » Pt, 18 maja 2018 17:01

Witam,
od wczoraj jestem posiadaczem fenixa 5x i mam kilka poniższych pytań:
- czy mogę do fenixa wgrać moje waypointy które mam zapisane w 60csx i w MapSource - jeśli tak to w jaki sposób to zrobić ?
- czy z fenixa mogę wysyłać waypointy i trasy ( ślady ) do Mapsorce lub BaseCam - jeśli tak to w jaki sposób to zrobić ?
- jaką mapę topograficzną polski zawierającą poziomice ( warstwice ) plecacie i w jaki sposób mogę wgrać do fenixa ?
- jaki najlepiej program zainstalować na laptopie abym mógł pobierać z fenixa dane dotyczące biegów, pulsu oraz innej aktywności fizycznej ?
- czy jest możliwość regulacji czułości zapisywania śladu, mam na myśli regulację że ślad jest zapisywany np. co 1 czy 5 sekund ?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc !
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez sdsyc » Pt, 18 maja 2018 18:35

Koniecznie przeczytaj viewtopic.php?f=2&t=17364&start=0
świadziu napisał(a):czy mogę do fenixa wgrać moje waypointy które mam zapisane w 60csx i w MapSource - jeśli tak to w jaki sposób to zrobić ?
Najprościej: wgrać pliki GPX do zegarka do folderu NewFiles
Można też wgrywać korzystając z Basecamp, serwisu Garmin Connect + Garmin Express, aplikacji Garmin Connect Mobile
Ślady będą się nazywać kursami
świadziu napisał(a):czy z fenixa mogę wysyłać waypointy i trasy ( ślady ) do Mapsorce lub BaseCam - jeśli tak to w jaki sposób to zrobić ?
Podłącz do BaseCamp a zobaczysz.
Możesz też zsynchronizować z Garmin Connect bezprzewodowo (Garmin Connect Mobile) lub przez usb (Garmin Express) i widzieć ślady (wówczas zwane aktywnościami) w serwisie Garmin Connect, z którego możesz wyeksportować jako plik gpx lub tcx.
świadziu napisał(a):jaką mapę topograficzną polski zawierającą poziomice ( warstwice ) plecacie i w jaki sposób mogę wgrać do fenixa ?
Nie mam fenix tylko epix, który może trochę inaczej renderować. Ja preferuję http://freizeitkarte-osm.de/garmin/en/index.html ze skórką http://download.freizeitkarte-osm.de/De ... tdoorc.TYP
świadziu napisał(a):jaki najlepiej program zainstalować na laptopie abym mógł pobierać z fenixa dane dotyczące biegów, pulsu oraz innej aktywności fizycznej ?
W telefonie ;-) Garmin Connect Mobile
świadziu napisał(a):czy jest możliwość regulacji czułości zapisywania śladu, mam na myśli regulację że ślad jest zapisywany np. co 1 czy 5 sekund ?
https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/fenix5x/PL-PL/GUID-1500E73F-F386-49AF-A542-25D4B1655A08.html
Ustawienia systemowe - zapis danych
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez świadziu » So, 19 maja 2018 7:44

Sdsyc, wielkie dzięki za pomoc !
Wysłałem PW.
Pozdrawiam
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez świadziu » So, 19 maja 2018 18:11

Mam jeszcze kilka pytań :oops:
A więc od początku, posiadam 60csx, mapsource na laptopie z którego korzystam, zainstalowany BaseCamp z którego nie korzystam ( ale jak będzie trzeba to jest ), na telefonie locusa. Na dzień dzisiejszy między locusem, 60csx, mapsource wymieniam sobie punkty i ślady i chciałbym do tego dołożyć Fenixa 5x. Na telefonie dodatkowo wczoraj zainstalowałem Garmin Connect do połączenia telefonu z Felixem.
Dziś dodatkowo na telefonie zainstalowałem IQMapReceiver ale niestety nie wiem jak on działa i w jaki sposób go wykorzystać :(
Dziś kilka razy zapisałem wszystkie waypointy i ślady w mapsource w jednym pliku Format GPX eXchange (*.gpx) i wkleiłem je do katalogu NewFiles w feniksie ale on ich niestety nie widzi lub ja ich nie mogę znaleźć :(
Moje waypointy mają różne ikony: Obrazek

Czy podczas zapisywania i przesyłania wszystkie waypointy mają mieć takie same ikony, waypointy w jednym pliku a w drugim ślady, czy może każdy punkt mam osobno wysyłać lub jeszcze coś innego należy zrobić aby fenix zobaczył te pliki ? A może od razu skorzystać BaseCamp, IQMapReceiver czy Garmin Connect – jeśli jest taka możliwość to chciałbym używać jednego programu, czy aplikacji do przesyłania danych z i do Fenixa. Moim dużym minusem przy aplikacjach czy instrukcjach w języku angielskim jest problem że go nie znam :oops:

Mam jeszcze pytanie dotyczące waszych ustawień zapisywania śladu macie ustawione co 1 sekundę czy oszczędnie ? Jeśli ustawię co 1 sekundę to jak długi czasowo da się zapisać ślad ?

Będę zobowiązany za pomoc w rozwiązaniu tego problemu
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez sdsyc » So, 19 maja 2018 19:22

świadziu napisał(a):Dziś dodatkowo na telefonie zainstalowałem IQMapReceiver ale niestety nie wiem jak on działa i w jaki sposób go wykorzystać
viewtopic.php?p=191970#p191970
Są już nowsze wersje, więc obrazki trochę się zdeaktualizowały, ale idea generalnie ta sama.
Musisz mieć zainstalowany IQMapReceiver w telefonie i zegarku; dodatkowo Garmin Connect Mobile w telefonie. Poprzez Garmin Connect Mobile powinieneś sparować telefon z zegarkiem. Aby wysłać 1 punkt, w zegarku włączasz IQMapReceiver, w aplikacji w telefonie np. Locus w szczegółach zapisanego punkt jest symbol "udostępnij", potem wybierasz udostępnianie przez inne aplikacje, wybierasz IQMapReceiver, jeśli wszystko świeci się na zielono wskazujesz symbol koperty; a w zegarku naciskach "Start"
świadziu napisał(a):Dziś kilka razy zapisałem wszystkie waypointy i ślady w mapsource w jednym pliku Format GPX eXchange (*.gpx) i wkleiłem je do katalogu NewFiles w feniksie ale on ich niestety nie widzi lub ja ich nie mogę znaleźć
Nie mam Fenix5x, ale przypuszczam, że:
- ślady w "nawigacja" / "kursy"
- punkty w "nawigacja" / "zapisane pozycje"
albo coś koło tego ;-)
świadziu napisał(a):A może od razu skorzystać BaseCamp
Bardzo dobra idea :-)
świadziu napisał(a):IQMapReceiver czy Garmin Connect – jeśli jest taka możliwość to chciałbym używać jednego programu, czy aplikacji do przesyłania danych z i do Fenixa.
W Fenix5x przy pomocy IQMapReceiver możesz wysłać ślady i punkty (w Epix można tylko punkty). Garmin Connect Mobile potrafi wysłać ślady(=kursy) i odebrać ślady(=aktywności)
viewtopic.php?p=201014#p201014
Odebranie i wysłanie punktów i śladów oczywiście także kabelkiem w BaseCamp
świadziu napisał(a):Mam jeszcze pytanie dotyczące waszych ustawień zapisywania śladu macie ustawione co 1 sekundę czy oszczędnie ? Jeśli ustawię co 1 sekundę to jak długi czasowo da się zapisać ślad ?
To zależy od potrzeb. Ja zwykle mam "oszczędnie", ale gdybym zbierał ślad do rysowania mapy, to ustawiłbym inaczej ;-) Teraz pamięci są tak duże, że zegarek całodziennego zapisu nie poczuje ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez slaweuszek » So, 02 cze 2018 22:13

Dziś i ja stałem się posiadaczem Fenixa 5X :) .
Zastanawia mnie pole na tarczy zegarka, w którym wyświetlane są kilometry. Zrobiłem dziś spacer 6 km a na tarczy nadal mam 0.0 km. W Garmin Connect pokazuje prawidłowo dystans, liczbę kroków, itp. Zegarek liczbę kroków też pokazuje poprawnie. Co to za kilometry powinny się wyświetlać w danych na tarczy zegarka ?
Screenshot_20180602-230815_Gallery.jpg

Zauważyłem również, że zegarek nie monitorował mojego snu. W Garmin Connect nie wyświetla mi tej zakładki, mimo iż mam ją dodaną. O co może chodzić ?
Ostatnio edytowano N, 03 cze 2018 16:41 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: scalenie kolejnych postów
Na codzień Fenix 6X Sapphire
Na rowerze Edge 1000
Avatar użytkownika
slaweuszek
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): So, 30 maja 2015 20:35
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości