Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez mstaniszczak » Cz, 15 lut 2018 14:59

Dzięki:D ja nie używam Windy i nie chcę żonie truć - i tak musi znosić moje podpinanie sprzętów żeby zaktualizować soft w garminach etc:D
Aktualnie: Garmin Edge 520, Garmin Varia Bike Radar, Garmin Forerunner 920xt
W planach: Garmin Fenix 5(x)
mstaniszczak
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 11 lut 2018 22:07

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Cz, 15 lut 2018 15:38

Przesyłam poprawny FIT. Uwaga: pliku nie pakowałem - proszę tylko o zmianę rozszerzenia z ZIP na FIT.
Trzymam kciuki za rodzinne potyczki z żoną i pozostaję z nadzieją na NAVMIN również w wersji dla Epixa (z góry dziękuję).
Załączniki
OK.zip
(2.13 KiB) Pobrane 367 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez mstaniszczak » Cz, 15 lut 2018 15:42

Dzięki za plik. Z epixem będzie trudno, bo z tego co widzę nie ma wsparcia dla Connect IQ 2, a bez tego nie da się zapisać zdalnie fitów w urządzeniu:/ Mam ten sam problem z moim FR:/
Aktualnie: Garmin Edge 520, Garmin Varia Bike Radar, Garmin Forerunner 920xt
W planach: Garmin Fenix 5(x)
mstaniszczak
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 11 lut 2018 22:07

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Cz, 15 lut 2018 15:49

Podgląd przesłanego śladu z WPT: http://www.cykloserver.cz/f/a850230676/
W zegarku, w polu "Punkt - następny" powinien ukazać się napis "Skalka".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Cz, 15 lut 2018 16:17

Dodam tylko, że WPT nie muszą leżeć na śladzie i działa to dokładnie w taki sposób jak zapisałem:
viewtopic.php?f=2&t=17364&start=15#p199300

Jeśli macie jakiś plik skonwertowany Navmin, to również z przyjemnością przygarnę i sprawdzę w Epixie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 lut 2018 16:33

Przygotowałem trasę, ale sprawdzę dopiero jutro w samochodzie ;-)

Podczas testu "na sucho" (wyszedłem na balkon w celu złapania fixa, brrr), pierwsza różnica jaką widać w zegarku, zapewne nie mająca wpływu na nic to nazwy wyświetlanych punktów.

Przy czym w pliku Navmina cały czas widzę w polu następny punkt: "kontynuuj" (zapewne pierwszy CoursePoint w FIT) i odległość do niego "zero", podczas gdy w pliku TCX2FIT widziałem odległość 0 do punktu "st right", po czym, po chwili, zegarek zapewne "uznał" że pierwszy punkt (i drugi: left) jest już zaliczony i pojawiła się nazwa "right" z odległością 1,1 - 1,2 km.

Jutro jadę na Obornicką to sprawdzę czy ten TCX2FIT działa prawidłowo.
UWAGA: konwerter TCX2FIT ma konfigurowalną prędkość. Ustawiłem ją na 2,5 km/h :wink:

Oba pliki przygotowałem z tego TCXa
2 FITy: Navmin, TCX2FIT conwerter
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Cz, 15 lut 2018 16:52

Gdy wgrałem oba Twoje pliki do katalogu "Courses", to jeden mi wyciął, więc sprawdzam oddzielnie.

GPS Maniak napisał(a):Przy czym w pliku Navmina cały czas widzę w polu następny punkt: "kontynuuj" (zapewne pierwszy CoursePoint w FIT) i odległość do niego "zero"

W Epixie:
a) (w pliku TCX2FIT) dystans do następnego: 0.00m , a punkt nazywa się "straight"
b) (w pliku Navmin) dystans do następnego: 0.00m, a punkt nazywa się "kontynuuj prost".
- z tego wnioskuję, że postawiłeś WPT na początku kursu (pfu, pfu, po naszemu - śladu, trasy, sam już nie wiem...).
Natomiast w swoim pliku do punktu "Skalka" mam 3,17km, czyli odległość od punktu startu do schroniska - ja nie stawiałem WPT na starcie, a właśnie w schronisku, po ok. 3,17 km od startu.
Żeby to miało sens, zapewne trzeba będzie wjechać na kurs.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 lut 2018 17:02

Marko napisał(a):- z tego wnioskuję, że postawiłeś WPT na początku kursu

Tak po prawdzie niczego nie stawiałem, to zostało wygenerowane automatycznie przez Locusa, podczas tworzenia trasy (pfu: kursu :lol: )

<CoursePoint>
<Name>Straight</Name>
<Time>2018-02-15T13:45:43Z</Time>
<Position>
<LatitudeDegrees>52.391518</LatitudeDegrees>
<LongitudeDegrees>17.006443</LongitudeDegrees>
</Position>
<AltitudeMeters>80.91</AltitudeMeters>
<PointType>Straight</PointType>
<Notes>kontynuuj prosto</Notes>
</CoursePoint>
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez mstaniszczak » Cz, 15 lut 2018 17:06

@Marko OKI. Jak to wygląda:
  • twój plik TCX nie zawiera wysokości - wszytkie są ustawione na 0
  • nie ma elementu Notes z ktorego biorę wskazówki nawigacyjne - do tej pory pory widziałem w 99% wskazówki właśnie w tym elemencie, generalnie w pliku nie ma żadnej informacji typu skręć etc.
  • brak Notes powodował wywalenie konwersji - będzie fix
  • co ciekawe, TCX który dostałem poprzednio od TCX maniaka miał Notes a w nim wskazówki:D
[/list]
Przy okazji znalazłem bug w ale w części generatora tras. W weekend postaram się dać poprawki.
Załączniki
navmin.zip
(10.15 KiB) Pobrane 390 razy
Aktualnie: Garmin Edge 520, Garmin Varia Bike Radar, Garmin Forerunner 920xt
W planach: Garmin Fenix 5(x)
mstaniszczak
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 11 lut 2018 22:07

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Cz, 15 lut 2018 17:07

OK
Mój plik jest pozbawiony punktów zwrotów (po staremu to ślad z Waypointami) i oczywiście nie ma DEM.

Moim zdaniem pozostaje zatem sprawdzić/poprawić czy Navmin pozwala na "zaliczanie" punktów, które omija się poza kursem, czy też przyczepia się niezaliczonych jak "rzep psiego ogona".
TCX2FIT na pewno zalicza "ominięte".

Przy okazji prośba przesłana PW.
Ostatnio edytowano Cz, 15 lut 2018 17:09 przez Marko, łącznie edytowano 2 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 lut 2018 17:07

mstaniszczak napisał(a):[*]twój plik TCX nie zawiera wysokości - wszytkie są ustawione na 0

Rozumiem, że to do Marko? :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Cz, 15 lut 2018 17:08

Cykloatlas nie generuje DEM, 100 razy o tym już pisałem ;-)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez mstaniszczak » Cz, 15 lut 2018 17:19

GPS Maniak napisał(a):Rozumiem, że to do Marko? :D


tak:D
Aktualnie: Garmin Edge 520, Garmin Varia Bike Radar, Garmin Forerunner 920xt
W planach: Garmin Fenix 5(x)
mstaniszczak
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 11 lut 2018 22:07

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 lut 2018 23:33

Marko napisał(a):Ależ Garmin miesza młodzieży!

No właśnie. Tak naprawdę trudno zrozumieć dlaczego ślad w postaci pliku GPX, z punktami pośrednimi, wysłany do Oregona z firmowego programu Garmina jakim jest BaseCamp, działa "kak toczno", a w przypadku Fenixa nie dość że zachowuje się inaczej, to na dodatek gubi nazwy punktów, zamieniając je na "001" "002" ... :(
To samo z tymi FITami wygenerowanymi przez Navmina. Skoro działa to w Edge, to dlaczego nie działa w Fenixie? Cały Garmin ... :(

Wracając do tematu. Ni stąd ni z owąd nagle musiałem wyjechać do klienta, więc wykorzystałem sytuację i przetestowałem w Fenixie 5X 2 pliczki.
Oba przygotowane w LocusMap, oba zapisane jako kurs TCX i oba przekonwertowane do postaci FIT, z tym że:
* Pierwszy (jazda do klienta) to efekt pracy TCX2FITRC1
* Drugi (powrót) to plik przekonwertowany Navminem.

Nie znam formatu FIT, więc z mojej strony to tylko gdybanie, ale może w FITach z konwertera są jakieś dodatkowe dane typu długość odcinków, czy coś takiego? W każdym bądź razie faktycznie jest różnica. Pierwszy plik działa w F5X bez zarzutu. Drugi gubi się w zasadzie już po zaliczeniu pierwszego/drugiego punktu.

Co prawda miałem włączone podświetlenie zegarka, ale trudno siedząc za kierownicą samochodu gapić się cały czas w zegarek. Niemniej zrobiłem kilka screenów, więc może będzie łatwiej pokazać co się dzieje. Screeny z jazdy na pliku pierwszym (TCX2FITRC1):

TCX2FIT.jpg

Opis punktów (manewrów) jak też odległość do nich wyglądają poprawnie. Tak było na całej trasie. Dodam, że plik z TCX2FITRC1 dawał też stosowne komunikaty (wibracja i info na ekranie), ale nie da się - przynajmniej ja nie potrafię - zrobić screenshota przy aktywnym komunikacie, więc na załączonych obrazkach tego nie widać.

Powrót (FIT z Navmina):

Navmin.jpg

Pierwszy screen. OK.
Drugi screen. Trudno wyczuć o jaki manewr chodzi, bo Fenix obcina nazwę wyświetlanego punktu, :wink: ale odległość chybiona. Wypada gdzieś w połowie autostrady, gdzie nie ma żadnego manewru do wykonania. Sprawdziłem źródłowy TCX i ponad 10km odcinek na pewno nie zawiera żadnych komunikatów.
Trzeci screen - zegarek przestał wyświetlać nazwy kolejnych punktów (manewrów), pomimo że to końca trasy jest ich jeszcze w pliku TCX co najmniej kilkanaście., a informacja o odległości dotyczy ... odległości do końca trasy.
Czwarty, piaty screen. Zegarek nadal nie pokazuje nazw punktów. Nadal pokazuje odległość do końca trasy. Co prawda ok. 1,5 km od domu zegarek pokazywał odległość 5,18, ale miał prawo zgłupieć bo pojechałem inną trasą niż wynikało to z pliku TCX ;-) Po wskoczeniu na właściwy kurs odległość też wróciła do normy, ale nazwa "do celu" nie pokazała się.

EDIT: Załączam stosowne pliczki. Może się przydadzą?
Załączniki
Desktop.zip
(54.29 KiB) Pobrane 357 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Pt, 16 lut 2018 0:00

Z tego, co udało mi się do tej pory wywnioskować, to, że:
- konwersja programem CourseTCX2FITRC1 działa wzorcowo,
- nazwy 001,002,003 itd. to numery każdego z kilkuset punktów śladu/kursu, czyli tych "bezimiennych" punktów, które rysują nam ścieżkę, ale nie mają przypisanych nazw i/lub komunikatów. Gdzieś wśród nich zapewne pojawi się i właściwy punkt, ale zapewne nazbyt krótko, by to zauważyć. Tak zdaje się jest w pliku wysłanym do zegarka jako GPX.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości