Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Wt, 06 lut 2018 21:41

Ja wysokości wpisuję ręcznie, co wynika z braku kabla OTG. Jakoś te kable mi w ogóle przeszkadzają...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Wojtek Szydlowski » Śr, 07 lut 2018 10:22

@GPSManiak (...)gdyż ten podczas wyznaczania celu doczyta dane wysokościowe z DEM mapy.(...)
Trochę wypadłem z obiegu, więc jeśli pytania banalne to przepraszam. Jakiej mapy DEM używasz w zegarku? Tej od Garmina, zaszytej w fabrycznie zainstalowaną Topo Europa, czy coś innego?
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 07 lut 2018 13:05

W kontekście danych wysokościowych, to warstwa DEM w TopoActive Europe, fabrycznej mapie Garmina, jest na całkiem dobrym poziomie. Niemniej wyrzuciłem ją z zegarka, bo preferuję nieco inne (z kolorowymi szlakami).

Ponieważ moja własna produkcja (Góry'17), posiada DEM, dodatkowej mapy w zasadzie nie potrzebuję. Jednak w sytuacji gdy znajdę się poza zasięgiem Góry'17, będę korzystał z DEM_50, która poza Polską obejmuje całkiem sporą część Czech i Słowacji, więc jako pracujące w tle, uzupełnienie azymutowej EU_Topo na pewno się sprawdzi. Gdyby to nie starczyło, bo będę się poza obszarem DEM_50, to sięgnę po mapę DEM z NUVIego, albo przeproszę się z TopoActive Europe.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 08 lut 2018 11:12

Co prawda z kursami i waypointami niewiele to ma wspólnego, ale z turystyką jak najbardziej ...

Każdy człowiek ma swoje fobie. Ja, człek starej daty wychowany na tradycyjnych, dzisiaj często już zapomnianych turystycznych standardach, ciągle pamiętający nauki jakie w młodości zaczerpnąłem z nieśmiertelnych przewodników Józefa Nyki, wśród swoich fobii mam jedną szczególną. Otóż chronicznie nie cierpię sytuacji, gdy podczas wędrówki przez lasy i góry, nagle w odgłosy przyrody wkrada się dźwięk dzwonka telefonu. A już najbardziej mnie bierze cholera, gdy ten dźwięk dzwonka dochodzi gdzieś z ... MOJEGO :-( plecaka.

A że latka lecą, skleroza postępuje, zdarza się że nie tylko zapomnę wyciszyć telefon, ale wręcz zapominam w jakim stanie wrzuciłem go do plecaka. Wówczas trzeba się zatrzymać, zdjąć plecak ...
Dzisiaj dzięki widżetowi "Glance" nie ma takiej potrzeby. To czy telefon ma aktywny dzwonek czy nie, mogę sprawdzić z poziomu Fenixa (funkcja free). Ba! Korzystając z opcji płatnej (niecałe 7,- zł) bez zdejmowania plecaka mogę wyciszyć smartphona. :-D

Nowy-2.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 11 lut 2018 23:05

Powrócę do poruszonego wcześniej problemu:
GPS Maniak napisał(a): IQMapReceiver ... GImporter. ... obie apki operują na źródłach GPX, a nie TCX i nie wykluczone że tylko tu tkwi problem.

Marko napisał(a):Istotniejszy jest sam konwerter TCX - FIT, który chyba zawsze musi być użyty.
W efekcie komunikaty są i to zarówno dla skrętów jak i własnych Waypointów,

Czyli problemu kursów z komunikatami zwrotów, punktami pośrednimi etc.

A to za sprawą apki jaka miała premierę dosłownie kilka dni temu. Chodzi o aplikację Navmin, która wysyła do zegarka kursy w postaci plików FIT, ale - w przeciwieństwie do iQMapReceivera i gimportera - przygotowuje je nie z plików GPX, lecz właśnie TCX.

Nowy-2.jpg

Androidowa aplikacja składa się jakby z dwóch płaszczyzn:
* Pierwsza służy do przygotowania tras (zacytuję autora: "Większość z nas zawsze ma telefon komórkowy podczas naszych podróży, trenowania i tak dalej. Dlaczego go nie użyć jako narzędzia do łatwego tworzenia tras nawigacyjnych dla naszych Garmin Edge?"). Ta część - działająca w trybie online - korzysta z komercyjnego interfejsu do generowania routingu, więc wymaga opłat subskrypcyjnych.
* Druga - nie wymagająca opłat licencyjnych - służy do bezprzewodowej wysyłki wcześniej zapisanych tras, co odbywa się już w trybie offline. Odbiór w urządzeniu Garmina następuje przy wykorzystaniu apki lub widżetu. Lista kompatybilnych urządzeń:

Approach® S60
D2™ Charlie
Edge® 1000
Edge® 1030
Edge® 520
Edge® 820
Edge® Explore 1000
Edge® Explore 820
ForeAthlete® 735XTJ
Forerunner® 735XT
Forerunner® 935
fēnix® 5
fēnix® 5S
fēnix® 5X
fēnix® Chronos
Oregon® 7 Series
Rino® 7 Series

Co ważne, przynajmniej dla mnie, to fakt, że aplikacja korzysta nie tylko z tras/kursów przygotowanych za jej pomocą. Możliwy jest też import kursów w formacie TCX, więc chcąc skorzystać z potencjalnych dobrodziejstw jaki niosą za sobą pliki w tym formacie, nie muszę zmieniać przyzwyczajeń, bo aplikacja przyjmuje TCXy wygenerowane w LocusMap i robi to - to łącznie z wysyłką do zegarka - bez opłat licencyjnych.

Na testy terenowe i sprawdzenie praktycznych możliwości jakie dzięki aplikacji zyskają nasze Fenixy 5, 5S czy 5X przyjdzie czas. Na dzisiaj, testy "na sucho" wyglądają naprawdę obiecująco.

Kilka słów na temat przygotowania kursów w LocusMap, w następnym poście.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 11 lut 2018 23:49

Kontynuując temat plików TCX. Dwie uwagi techniczne:

* Punkty zwrotu oraz waypointy dodane do trasy, stanowią osobną informację (CoursePoint) niż punktu śladu/kursu (TrackPoint) i są przez zegarek traktowane jak punkty trasy, których ilość w zegarku jest limitowana do 50 szt. Podczas kilkunastokilometrowej wycieczki w plenerze nie powinno to mieć znaczenia, jednak dłuższa trasa w terenie zurbanizowanym, przy dużej ilości zwrotów może spowodować przekroczenie limitu i w efekcie obcięcie/zredukowanie zbioru.

* O komunikacie wyświetlanym w zegarku decyduje nie nazwa punktu (parametr <Name>) lecz parametr <Notes>:

Nowy-3.jpg

W LocusMap temu parametrowi odpowiada pole "Opis", więc dodając punkty drogi do wygenerowanej trasy nie musimy zbytnio przejmować się nazwą dodawanego punktu, bardziej jego opisem:

Nowy-5.jpg

Punkt nie zawierający opisu, nie da w pliku TCX parametru <Notes> co spowoduje brak możliwości zaimportowania kursu do zegarka (w obecnej wersji apki/widżetu - trafiłem właśnie na taki problem).

Ważne: W przypadku informacji o zwrotach wygenerowanych automatycznie przez Locusa (a właściwie w moim przypadku przez BRoutera) z wykorzystaniem tej opcji:

Nowy-1.jpg

pole "Opis" co prawda zostaje puste, ale Locus generując plik TCX sam dodaje stosowne opisy, więc nie ma potrzeby uzupełnienia tych pól.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 12 lut 2018 0:22

Kurs wzbogacony o potencjalne punkty zwrotu lub waypointy, przygotowany w Locusie, zapisujemy jako KURS TCX w folderze /Download smartphona.
Uruchamiamy aplikację Navmin, importujemy plik i nie zamykając aplikacji w smartphonie, przy aktywnym "serwisie serwera":

Nowy-2a.jpg

uruchamiamy widżet/apkę w zegarku, wskazujemy stosowny plik i jeżeli nie zawierał on błędów technicznych, powinien wylądować w zegarku :D

Przykładowy pliczek - bez zwrotów, za to z 4 punktami trasy, w tym wymienionym wcześniej: "Ch 1646" jako pierwszym "do zaliczenia":

Nowy-3a.jpg

przechodzi do zegarka "kak toczno". Łącznie z opisami punktów. Żadne tam 001, 002, 003. Po aktywowaniu kursu widać nazwy/opisy punktów (Ch 1646, 1460, Gr 730, Vr 750 ):

Nowy-5a.jpg
Nowy-5a.jpg (23.55 KiB) Przeglądane 9055 razy

Nazwa pierwszego punktu pojawia się też w komputerze podróży:

Nowy-7a.jpg
Nowy-7a.jpg (15.87 KiB) Przeglądane 9055 razy

Co prawda odległość zerowa, ale nie wykluczone że gdybym znalazł się na kursie sytuacja uległaby zmianie. O tym jednak będzie można się przekonać podczas testów w terenie.

PS. Podziękowania dla autora Navmina za błyskawiczną reakcję na zgłoszone uwagi.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez mstaniszczak » Pn, 12 lut 2018 9:53

GPS Maniak napisał(a):PS. Podziękowania dla autora Navmina za błyskawiczną reakcję na zgłoszone uwagi.


Postanowiłem dołączyć do grona Garniaków:) Dzięki za wspomnienie o Navminie :) W razie uwag, propozycji etc, chętnie w miarę możliwości pomogę. Niedługo (hmmm... +/- miesiąc – wiadomo, po godzinach) będzie nowa wersja, ale dodatek zainteresuje tym razem też głównie rowerzystów. Może zdążę dodać też importowanie GPX-ów.
Aktualnie: Garmin Edge 520, Garmin Varia Bike Radar, Garmin Forerunner 920xt
W planach: Garmin Fenix 5(x)
mstaniszczak
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 11 lut 2018 22:07

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Wt, 13 lut 2018 16:03

Trochę OT.
Ależ Garmin miesza młodzieży!
Młodzież jest tego nieświadoma, a i my niedługo zapomnimy o tym, że drzewiej, w starych, dobrych "ręczniakach" można było po prostu sobie nawigować wg śladu i bez zbędnych ceregieli widzieć wskazane WPT-y (nawet te nieco oddalone od śladu), i to nie z FIT-ów, ale z GPX-ów. Wadą tego rozwiązania jest co najmniej konieczność korzystania z kabelka OTG - o co, jak wiadomo, na szlaku może być bieda, albo niepotrzebna strata czasu.

Stąd, żeby nie wypaść z obiegu i dla doskonalenia transmisji bezprzewodowych, postanowiłem sam pobawić się po nowemu i przyznam, że można "zbaranieć" przy tym co Garmin zrobił z nawigacji wg śladów (czytaj: kursów) w zegarkach.
Przy okazji zauważyłem co następuje:
GPS Maniak napisał(a):Żadne tam 001, 002, 003.

Jeśli kurs jest oparty o trasę utworzoną z POI/WPT i przy użyciu trasowania "bezpośredniego" (na krechę), wówczas nazwy zostają zachowane.
Problem z 001, 002, 003 itd. zauważyłem dla kursów - śladów i w przypadku routingu (każdy zwrot ma swój numer w zegarku).

Edit: zauważyłem ponadto (w EPIXIE), że po zejściu z kursu nawigacja do POI/WPT zostaje niejako zamrożona (w ręczniakach się zmienia, co czasem myli), czyli odległość do następnego punktu nie zmieni się o ile nie wejdziemy na kurs. Ma to niejaki sens...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 14 lut 2018 16:51

Marko napisał(a): a i my niedługo zapomnimy o tym, że drzewiej, w starych, dobrych "ręczniakach" można było po prostu sobie nawigować wg śladu i bez zbędnych ceregieli widzieć wskazane WPT-y (nawet te nieco oddalone od śladu), i to nie z FIT-ów, ale z GPX-ów.

Szkoda słów. :(

Wracając do topika:
GPS Maniak napisał(a):Na testy terenowe i sprawdzenie praktycznych możliwości jakie dzięki aplikacji zyskają nasze Fenixy 5, 5S czy 5X przyjdzie czas.

Krótki test terenowy wykazał, że przygotowane za pomocą Navmina kursy - przynajmniej w F5X - mają podobną przypadłość:
Marko napisał(a):Przejechałem trasę i zachowanie FIT-ów z GPSies jest takie, że punkty na mapie są widoczne, ale nie pojawiają się ekrany komunikatów. Poza tym w polu danych pozostaje tylko 1-szy WPT, mimo, że przezeń przejechałem; dystans, etc. ubywa, ale komunikatów brakuje.

Podobną, bo nie do końca wygląda to tak samo, ale objawy "choroby" są zbliżone :(

Nie zmienia to faktu, że podczas wędrówki z aktywnym kursem, plik z dodatkowymi informacjami na ekranie mapy - bez konieczności wgrywania do zegarka waypointów - jest miłą odskocznią od tego co nam oferują GPXy wysłane do zegarka, ale niestety chyba nadal jesteśmy dość daleko od tego, by podczas wędrówki wg kursu z punktami pośrednimi, przygotowanego poza zegarkiem - w Locusie, liczyć na rzetelną informację typu "Następny punkt" i ":Dystans do następnego". :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez mstaniszczak » Śr, 14 lut 2018 17:38

W weekend zobaczę jak to wygląda na moim FR - tylko będę musiał fit-a niestety wrzucić ręcznie:D Jeśli się da, to poprawię co trzeba:)
Aktualnie: Garmin Edge 520, Garmin Varia Bike Radar, Garmin Forerunner 920xt
W planach: Garmin Fenix 5(x)
mstaniszczak
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 11 lut 2018 22:07

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 14 lut 2018 19:41

Ciekawe jak to zadziała w FR. :?:
Nie wykluczone, że zegarki, w przeciwieństwie do Edge potrzebują jakiejś dodatkowej informacji w plikach FIT. Dlatego bezpośredni zapis pliku FIT trasy z gpsies.com nie daje zadowalających wyników, podczas gdy ta sama trasa zapisana z gpsies.com jako TCX i przekonwertowana do FIT konwerterem TCX2FITRC1, zachowuje się - podobno - inaczej. Niestety nie jestem na tyle oblatany w temacie, by pomóc. :oops:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez mstaniszczak » Cz, 15 lut 2018 10:33

Jeśli macie plik fit który działa na fenixach poprawnie, to chętnie go przygarnę. Może uda mi się wychwycić różnice:)
Aktualnie: Garmin Edge 520, Garmin Varia Bike Radar, Garmin Forerunner 920xt
W planach: Garmin Fenix 5(x)
mstaniszczak
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 11 lut 2018 22:07

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Cz, 15 lut 2018 12:05

Podsyłam niepoprawne pliki (poprawnego nie potrafię niestety przesłać):
1. GPSies.GPX ślad z waypointami,
2. GPSies.TCX - jw. po konwersji w GPSies,
3. GPSies.FIT - jw.
Niestety mam teraz kłopot z uruchomieniem programu CourseTCX2FITRC1 z powodu braku bibliotek dll.
Liczę, że koledzy (GPSManiak) pomogą i prześlą poprawnie działający plik FIT.

P.S. Więcej na tym blogu: http://runningbadger.blogspot.co.uk/201 ... on-on.html
Załączniki
GPSies.zip
(5.77 KiB) Pobrane 335 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 lut 2018 14:56

Ponieważ nie bardzo interesują mnie rozwiązania "na komputer", nie rozgryzałem tematu TCX2FITRC1 w sposób doświadczalny. Opierałem się na informacjach z Forum Garmina i uporczywym twierdzeniu użytkowników Fenixów 3, że konieczne jest stosowanie konwertera TCX2FITRC1.

Czasami jednak korzystam z "nawigacji" z punktami pośrednimi, a ponieważ wygodniej to zrobić w smartphonie niż w zegarku, więc jestem zainteresowany tematem przygotowania kursów na bazie TCX, z poziomu smartphona :D Dlatego przetestuję dokładniej temat kursów uzyskanych z TCX2FITRC1. Jeżli to się sprawdzi, potwierdzą się informacje użytkowników pisujących na Forum Garmina, przygotuję stosowne pliki do porównania tzn. przygotowane zarówno Navminem jak też TCX2FITRC1.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości