Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Wt, 19 maja 2015 9:18

GPS Maniak napisał(a):EDIT:
Jest jednak mały problem. TypViewer nie pozwala zdefiniować obiektu z DrawOrder=0. Pamiętam, że na tej czeskiej stronie z edytorem online było to możliwe, więc trzeba poszukać innego edytora, który - być może - na taką operację pozwoli.

Niewykluczone, że wystarczy wyłączyć DrawOrder i wówczas będzie to oznaczało właśnie "zero":

Zalacznik-3.jpg


@MikeSpy. Pliki TYP z reguły nie mają zdefiniowanego backgroundu. Trzeba go dodać - jako biały.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MikeSpy » Wt, 19 maja 2015 9:39

No nie mam tam 04b. Jest taka lista:

;=========== POLYGONES : PRIORITE DANS L'AFFICHAGE ======
[_drawOrder]
Type=0x009,1
Type=0x028,1
Type=0x032,1
Type=0x03b,1
Type=0x04e,1
Type=0x04f,1
Type=0x052,1
Type=0x001,2
itd...

Pewnie wystarczy zrobic tak jak napisales, odhaczyc, lub wpisac tutaj 0.
Jesli nie ma, to rozumiem ze moge dopisac?

W całym pliku znalazlem 04b i jest to:

[_point]
Type=0x04b
SubType=0x00
String1=0x04,osrodek zdrowia
String2=0x15,osrodek zdrowia
ExtendedLabels=N
DayXpm="24 24 4 1" Colormode=16
"! c #000000"
"# c #FF0000"
"% c #FFFFFF"
" c none"
" "
" "
" "
" "
" !!####!! "
" !##!!!!##! "
" !#!!%%%%!!#! "
" !#!%%%##%%%!#! "
" !#!%%%%##%%%%!#! "
" !#!%%%%##%%%%!#! "
" #!%%%%%##%%%%%!# "
" #!%##########%!# "
" #!%##########%!# "
" #!%%%%%##%%%%%!# "
" !#!%%%%##%%%%!#! "
" !#!%%%%##%%%%!#! "
" !#!%%%##%%%!#! "
" !#!!%%%%!!#! "
" !##!!!!##! "
" !!####!! "
" "
" "
" "
" "
;123456789012345678901234
[end]

:)
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 19 maja 2015 9:57

WYGLĄD
------------
Zegarek wygląda lepiej niż fenix 1, który miałem wcześniej.
Trochę dlatego, że jest kwadratowy (w fenixie była nienaturalna sytuacja: kwadratowy wyświetlacz upchnięty w okrągłą obudowę).
Odbiornik sprawia wrażenie bardzo lekkiego, na nadgarstku w zasadzie nie czuje się urządzenia, także dlatego, że pasek jest bardzo wygodny.
Pasek jest dość długi, ale osoby o „grubej kości” mogą mieć zapięte na ostatnią dziurkę, trzyma pewnie, guma jest dobrze spasowana i przyjemna w dotyku.
Guziki pracują dobrze, jest wyczuwalny klik, działa to przyjemnie.

EKRAN / CZYTELNOŚĆ
-----------
Powiedziałbym, że jest jak w Oregonie 600 albo nieco gorzej.
Zarówno w słońcu jak i w cieniu, jest moim zdaniem nieco mniej jaskrawy i kontrastowy od Oregona, który już sam nie był wzorcem w tej dziedzinie.
Mocno odbija się wszystko od szybki zakrywającej ekran (jak w smart fonach) i ekran palcuje się (jak w smartfonach).
Dotyk działa dobrze, aczkolwiek czasem ekran po prostu nie reaguje na dotyk. Raz pomogło dopiero zablokowanie i odblokowanie ekranu (można zablokować ekran dotykowy lub ekran i klawisze jednocześnie)

URUCHAMIANIE / FIX
------------
Co tu dużo gadać: rakieta.

FILOZOFIA MENU:
-------------
I tu spore zaskoczenie: tak, jak dopiero przy Oregonie 600 Garmin zauważył, że zmiana hardware (dodanie dotyku) musi pociągać za sobą zmianę podejścia do menu i wyszedł mu superkonfigurowalny odbiornik, tak samo w EPIX Garmin zrobił znacznie lepszą robotę, niż w fenixie. Fenix 1 (wyższych modeli nie znam) był hybrydą z menu ręczniaków, co nie za bardzo pasowało do zegarka. Tutaj jest inna filozofia, potknąłem się już na pierwszym „a gdzie się włącza GPS?”.
Okazuje się, że.. nigdzie J
Garmin zakłada, że epix pracuje non stop w trybie zegarka, czyli oszczędza energię.
Na życzenie przełączamy ekrany (dotykowo lub guzikami) i wtedy załączamy poszczególne sensory (wysokościomierz, termometr) lub mapę.
A nad tym wszystkim są zdefiniowane „aplikacje”, czyli „aktywności”, które działają na zasadzie makra lub „profilu”, załączając odpowiednią konfigurację ekranów, załączając GPS (lub nie) itp., itd.
Dla mnie rozwiązanie świetne, o wiele lepsze od fenixowego ręcznego załączania trybów: GPS / SENSORY / ZEGAREK

ŁĄCZENIE ZE SMARTFONEM
--------
Mam smartfona niewymienionego na liście zgodnych (Samsung Grand 2), łączenie działa bezproblemowo, epix odczytuje SMS-y, powiadamia o połączeniach, ściąga pogodę.
Dodatkowo, dzięki Garmin Connect możemy ściągać alternatywne widety, wyglądy tarczy ekranu, aplikacje.

Na razie ani razu się nie zawiesił, poza okresowym nie reagowaniem przez ekran dotykowy nie dostrzegłem problemu.

MAPY
------
W odbiorniku mam PL TOPO i Topo Recreational a także zestaw mapek BirdsEye.
TOPO PL zapewne będzie wymagała podziałania z typami obiektów, bo epix inaczej niż inne ręczniaki interpretuje obiekty, ale to już pozostawiam ocenie Kolegów produkujących mapę, mają wiedzę, której nie mam ja. Mapa odświeża się szybko, zoomuje także szybko, punkty mapy są wyszukiwane, są kategorie punktów, wszystko działa z PL TOPO.
Fajna jest opcja „pacnięcia” w ekran mapy, po którym załączają się sensory do skalowania mapy oraz przesuwanie mapy gestem.
Kolejne pacnięcie w „back” dezaktywuje to i możemy normalnie przechodzić guzikami do kolejnych widżetów.

Podsumowując ten krótki opis wrażeń z kilku godzin zabawy:
Nie testowałem jeszcze śladów, nawigacji po szlaku, bardzo wielu innych rzeczy, zabawkę mam od kilkunastu godzin.
Nie ma żadnego poważnego rozczarowania, za to jest pole dla programistów (widżety, itp).
Dla mnie - warto było czekać.
Załączniki
ekran.jpg
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Wt, 19 maja 2015 10:20

MikeSpy napisał(a):W całym pliku znalazlem 04b i jest to:

[_point]
Type=0x04b

To punkt. Chodzi o poligon. Trzeba go dodać. Z DrawOrder=0, bądź bez DrawOrder, jeżeli inaczej nie można.
Nie obiecuję, że to pomoże, ale póki co nie mam lepszych pomysłów :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Marko » Wt, 19 maja 2015 10:36

Wojtek Szydlowski napisał(a):W odbiorniku mam PL TOPO i Topo Recreational a także zestaw mapek BirdsEye.

Wojtku, jak prezentują się mapki BirdsEye?
Edyta: Czy oprócz widoku mapy, działa również routing (PL TOPO) i czy jest podgląd manewrów?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 19 maja 2015 12:15

Pierwszy poważny problem: nie działa wyszukiwanie miejscowości po nazwie.
MENU -> PUNKTY MAPY -> MIASTA -> SZUKAJ WG LITER -> [wpisuję miejscowość NISKO i każę szukać]
Szuka, szuka, szuka.... szuka, szuka.... i wraca do ekranu startowego, czyli zegarka.
Powtórzone 3 razy pod rząd.

EDIT: i od razu kolejny:
MENU -> NAWIGACJA -> PUNKT MAPY -> [otwiera sie mapa... pusta, na każdym zoomie]

EDIT: następny...:
Po wyłączeniu i ponownym właczeniu liczba przebytych dziś kroków spadła z prawie 4 500 do 2357...

EDIT: Na koniec perełka :-):
Przytrzymać klawisz LIGHT -> WYŁĄCZ -> powoduje... ponowne uruchomienie :lol: :lol:

No dobra, czas na pierwszy twardy reset, dobrze to nie wygląda na razie...

EDIT NR 4 - Ha! po resecie (25 sekund przytrzymać przycisk LIGHT) 2 ostatnie błędy ustapiły, ale wyszukiwanie miejscowości nadal nie działa (szuka, szuka i nic)
Ostatnio edytowano Wt, 19 maja 2015 12:44 przez Wojtek Szydlowski, łącznie edytowano 4 razy
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Marko » Wt, 19 maja 2015 12:25

@Wojtek
Czyli na razie z routingu niestety nici. Błąd gruby, więc szybko poprawią.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MikeSpy » Wt, 19 maja 2015 12:47

Jak to zwykle bywa. Pol roku potrzebuja na naprawe bledow. Niczego innego sie nie spodziwalem. Moj Fenix2 zostaje w backupie.
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Wt, 19 maja 2015 13:05

Marko napisał(a):Czyli na razie z routingu niestety nici.

Z tego co zrozumiałem nici z wyszukiwania. Nie wykluczone jednak, że routing działa, po wskazaniu (paluchem) punktu na mapie. Instrukcja w każdym bądź razie o czymś takim wspomina.

Wracając do tych nieszczęsnych czarnych przebarwień, o których wspominał kolega MikeSpy. Trochę pomyliłem tematy :oops:
Recepta, którą podałem z zastosowaniem backgrounda dotyczyła zielono brązowych przebarwień przy włączonym cieniowaniu mapy (w ręczniakach). W przypadku tych czarnych przebić raczej nie pomoże :(

Podobne czarne przebarwienia już gdzieś widziałem i jak poszperałem w pamięci to ... już wiem. W moim Nuvifonie :lol:
Wrzuciłem do Nuvifona OSM z Freizeitkarte. Mam to samo:

Zalacznik-4.jpg

Żeby było śmieszniej - jak widać - przy większych zbliżeniach (zapewne wówczas gdy wyświetla się Level_0) problem znika. To jakaś grubsza afera. Nie wiem czy uda się to ominąć samym grzebaniem w skórce.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MikeSpy » Wt, 19 maja 2015 13:37

Ojtam, nie wątpię w umiejętności. Czekam az kolega dostanie w swoje ręce Epixa z niecierpliwością :)
Niestety, zoom nie pomaga. Mam czarno az do samego konca i to nie tylko jakieś kawałki ale całe lasy. Postaram sie jeszcze pogrzebac, ale wiedzy mam bardzo malutko wiec troche to pewnie potrwa. Na szczescie pozostaja jeszcze inne mapy :)
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Wt, 19 maja 2015 13:45

Te przebarwienia powstają w ściśle określonych miejscach, więc zależności typu co, gdzie i jak będzie można stosunkowo łatwo wychwycić. Nie wiadomo tylko, czy wystarczy samo grzebanie w skórce, czy też konieczna będzie ponowna kompilacja poprawionej mapy. Ale i to nie problem. Zrobi się :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 19 maja 2015 14:00

GPS Maniak napisał(a):Z tego co zrozumiałem nici z wyszukiwania. Nie wykluczone jednak, że routing działa, po wskazaniu (paluchem) punktu na mapie.

Nic nie działa.
Jedynie nawigacja na krechę.
Dodatkowo zaliczyłem 2 kolejne resety, znowu odbiornik sie resetuje po wybraniu opcji wyłącz.
Jest tak, że po kilkuminutowym intensywnym klikaniu, odbiornik głupieje, całkowicie.
Wyłączam mapę. włączam inną, odbiornik tego nie widzi, dalej pokazuje, że właczona jest PL TOPO, chociaż ją wyłaczyłem... i za chwile znowu restart (błąd krytyczny).
Jak na razie to firmware wygląda BEZ-NA-DZIEJ-NIE, rano miałem pozytywne nastawienie do całokształtu, ale już mi przeszło.
Na razie jest źle.
FW 2.20


EDIT: OK, mam..... trzeba wyedytować aktywności (aplikacje) bo każda ma ustawioną nawigację na krechę, zaraz spróbuje ustawić na samochód....
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MikeSpy » Wt, 19 maja 2015 14:28

U mnie na razie codzienne uzywanie bez problemow i zwiechow.
Zapomnialem napisac ze przy tworzeniu/edytowaniu aplikacji mozna ustawic rodzaj routingu wiec on musi byc.
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Wt, 19 maja 2015 14:30

Wojtek Szydlowski napisał(a):Jest tak, że po kilkuminutowym intensywnym klikaniu, odbiornik głupieje, całkowicie.

Cały Garmin. Powtórka z rozrywki. Z Oregonem 6xx było to samo.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Wt, 19 maja 2015 15:56

Dobra. Na routing/mapy etc. przyjdzie czas. Moje założenie było takie: wieczorkiem planuję sobie na androidowym tablecie trasę (Locus z BRouterem), podłączam zegarek do tableta. Wysyłam trasę. Rano daję "ćwicz" (tak się nazywa zamiast "jedź") i wio. Na ekranie mam kontrolę położenia względem fioletowej krechy zaplanowanej trasy i to na tle mapy! oraz mam podane na bieżąco podstawowe parametry wycieczki. Czy to działa? Działa :D No prawie. Skubaniec nie podaje mi różnicy wysokości do celu, pomimo że dane wysokościowe są w śladzie i - zapewne - w standardowej mapie dołączanej z zegarkiem :?

Dodam, że:
* eksportując trasę z Locusa zostawiłem ją w postaci śladu (tak lubię, ale jak to działa po zamianie na typową trasę też sprawdzę jak wgram routowalną mapę)
* plik GPX skopiowałem do folderu Garmin/NewFiles i trasa, a raczej ślad pokazał się w "kursach".

Z technicznych zagadnień: o ile się zorientowałem, na jednym ekranie można mieć co najwyżej 4 pola danych. Oczywiście przewijanych ekranów można mieć więcej.
Niestety gonią sprawy zawodowe, więc zegarek do szuflady. Do zabawy powrócę jutro.

Zalacznik-4.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Mariusz65 i 8 gości