Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez ranzuk » Pt, 02 mar 2018 9:55

Szanowny Moderator raczyl umiescic moj poprzedni post dotyczacy tytulowego tematu w smietniku wiec pisze ponownie.
Mam w swoim etrex'ie 30x zainstalowana mape Pl Topo i numerow oddzialow lesnych nie widze. Chodzi o obszar podlegly Nadlesnictwu Rozwadów (Puszcza Sandomierska).
Co moze byc powodem tego:
- niewlasciwa konfiguracja urzadzenia
- niezbyt aktualna wersja PL TOPO (moja PL TOPO pochodzi z 2015 roku)
- brak tej numeracji w aktualnej PL TOPO na interesujacym mnie obszarze

Dziekuje za pomoc
ranzuk
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 06 gru 2015 10:31

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pt, 02 mar 2018 10:56

Spróbuj większy zoom albo ustaw najwyższą szczegółowość w ustawieniach mapy.
Odziały są. Naprawdę :)

aha,dopiero teraz zobaczyłem, ze masz starą wersję, nie pamiętam w której dodano oddziały, ale jak uaktualnisz, to powinno wszystko być OK
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez djerzyk » Pt, 02 mar 2018 11:02

Szanowny Moderator wie co robi.

Napisz czy przy zoomie 200m też nie widzisz oddziałów leśnych.
Na mapie 2017.3 (jeszcze aktualna) w tej okolicy są.

Lasy zmieniają numerację oddziałów w niektórych obszarach, trzeba uważać.
Pozdrawiam,
Edit: Wojtek był szybszy :)
Jerzy
Teraz: GPSMAP 62stc. Były: GPSMAP 60csx, eTrex Vista.
djerzyk
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 15 gru 2014 21:25

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez roro » Pt, 02 mar 2018 11:42

djerzyk napisał(a):Napisz czy przy zoomie 200m też nie widzisz oddziałów leśnych.

Zbliżenie mapy ( zoom), przy którym jest wyświetlana numeracja oddziałów
może być w zakresie od 30 do 800 m jest to zależne od ustawienia "Szczegółowości mapy".
Jeżeli w odbiorniku będzie ustawiona szczegółowość Najniższa lub Niższa numeracja
oddziałów nie będzie widoczna przy "zoomie" 200 m.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez ranzuk » Pt, 02 mar 2018 11:56

Szczegolowosc mapy mam ustawiona na najwyzsza, ale tych numerow nie ma zarowno przy skali 30m, 100m, 200m, ani 300 m itd. Problem zapewne w tym ze mape PL TOPO mam w wersji 2015.2. Zamowilem aktualna i zobaczę czy te numery w lasach okalajacych Stalową Wolę sie pojawią.
ranzuk
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 06 gru 2015 10:31

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez popej » Pt, 02 mar 2018 12:25

Na Twojej wersji też są oddziały leśne, tyle że niezbyt aktualne. Zobacz tak 5-10km na południe od Stalowej Woli.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez ranzuk » Pt, 02 mar 2018 13:10

Faktycznie sa. Podlaczylem etrex'a do BaseCampa i zobaczylem po bardzo duzym zoomie na poludnie od drogi 872 zaznaczone oddzialy lesne, ale ich numery sa tak mala czcionka zapisane ze tylko z lupa mozna je odczytac. To jedna rzecz. Mnie interesuje obszar lezacy miedzy drogami 871 i 872, a w tym obszarze czyli na polnoc od drogi 872 oddzialow nie ma naniesionych. Moze to kwestia aktualnosci mapy. Druga rzecz to na jakiej podstawie stwierdziles ze te oddzialy sa niezbyt aktualne.


Czy da sie w etrex'ie 30x powiekszyc napisy na mapie takie jak chocby nr oddzialow lesnych. Probowałem w konfiguracji w roznych miejscach to zrobic ale bez skutku.
ranzuk
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 06 gru 2015 10:31

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez popej » Pt, 02 mar 2018 14:27

W aktualnej mapie oddziały wyglądają jak na załączonym obrazku. Możesz zwiększyć czcionkę numerów oddziałów poprzez edycję pliku typ. Do tego potrzebowałbyś GMapTool:
https://www.gmaptool.eu/pl/content/inst ... la-windows
i edytor TYP:
https://sites.google.com/site/sherco40/

GMapTool służy do ekstrakcji pliku TYP z mapy i podmiany TYP po edycji. Ekstrakcję robisz poprzez zakładkę "Dziel" i wybór opcji "Tworz" -> pliki TYP. Podmianę robisz jak na tym przykładzie:
https://www.gmaptool.eu/pl/content/podmiana-typ-u

W edytorze należy poprawić obiekt POI 0x028 subtyp 0x01. Możesz zmienić rozmiar czcionki lub kolor.

Możesz także w odbiorniku konfigurować widoczność POI zależnie od zoomu (chyba, bo nie wiem, czy to menu jest dostępne w Etreksie). Jednak numery są obecne tylko na najbardziej szczegółowej warstwie, więc niezależnie od ustawień POI, będzie je widać tylko w dużym przybliżeniu.

oddz1.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Numeracja oddziałów leśnych w PL Topo

Postprzez ranzuk » Pt, 02 mar 2018 15:25

<do popej>
Dziekuje za odzew i sprawdzenie oddzialow na aktualnej mapie. Skoro na niej sa oddzialy to znaczy ze nie kupiem na darmo aktualnej PL Topo. Wskazane oprogramowanie sprobuje ogarnąć i ... w las.
ranzuk
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 06 gru 2015 10:31


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości