[News] fenix 5 Plus

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

[News] fenix 5 Plus

Postprzez Zachu » Pn, 18 cze 2018 15:51

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] fenix 5 Plus

Postprzez jerzy » Pn, 25 cze 2018 9:29

Kurier dostarczył przed chwilą. Optycznie niczym się nie różnią, pudełka tylko dopiskiem : "Plus". Pierwsze dotknięcie - klawiszologia ta sama, układ MENU ten sam. Kupiłem dla jednej dodatkowej właściwości - pulsoksymetr. No i nowy HW zużywający trochę mniej energii, więc bateria ma wystarczyć na trochę dłużej.
A na moich letnich wyjazdach obie te własności są bardzo ważne. Więcej napiszę po pierwszych testach.
Załączniki
Fenix.jpg
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: [News] fenix 5 Plus

Postprzez jerzy » Pn, 25 cze 2018 22:32

Konfiguracja, backup, aktualizacja FW, krótki spacer po mieście, potem chwila zabawy w domu i pierwsze wnioski.
Bardzo wyrywkowe, niedokładne, wymagające jeszcze wielu testów, aby mogły być miarodajne.

1. GPS można załączyć w trybie a/ZWYKŁY, b/GPS+GLONASS i c/GPS+GALILEO
Pierwszy fix robiłem w trybie GPS+GALILEO i zaskoczył po niecałej minucie (miasto, zabudowa średnio-wysoka),
ponowny fix w trybie ZWYKŁY po kilku sekundach.
Wydaje się, że jest dużo szybszy od F5X - zmiana na PLUS :D

2. MENU zorganizowane podobnie jak w 5X, ale są drobne różnice w obsłudze ( dość wygodne - zmiany na PLUS :D )

3. Mapa chyba działa trochę szybciej - PLUS

4. Muzyka, widżet pozwalający słuchać muzyki (możliwość wgrania 500 utworów na bluetooth'owych słuchawkach) - nie mam zdania i raczej nie będę miał.
Usunąłem ten widżet w trakcie pierwszej konfiguracji, i raczej nie będę go instalował. Używam zagarka głównie w górach i wolę słuchać spiewu ptaków lub szumu potoków. BAJER - dla mnie nieprzydatny.

5. Potfel wirtualny - możliwość sparowania z zegarkiem kart kredytowych/debetowych i płacenia zegarkiem. W Polsce trzeba mieć konto w BZ WBK.
BAJER - może być użyteczny w warunkach stricte rekreacyjnych, nad morzem, na basenie itp, kiedy chcemy zapłacić za piwo, a nie mamy portfela.

6. Pulsoksymetr - pierwsze wrażenie negatywne. Może po upgadach FW coś się poprawi. Dla pomiaru wymaga braku aktywności. Czasem pomiar się udaje, ale rozrzut 85% -100% jest absolutnie nieakceptowalny. Na pulsoksymetrze "napalcowym" wyniki pomiaru "96%,97%, 96% sá po prostu wiarygodne.

7. Wydajność baterii - dzisiaj ??? Mam nadzieję, że specyfikacja nie kłamie za dużo i zegarek wytrzyma 24 godziny z GPSem (w/g specyfikacji 32), co będzie działało też na PLUS w stosunku do 5X.

W sumie - na dzisiaj stwierdzam, że tych PLUSów jest za mało w stosunku do ceny. Najbardziej zawiedziony jestem pulsoksymetrem. Mam nadzieję, że upgrade FW to rozwiąże, ale go potrzebuję już, a nie za pół roku.
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: [News] fenix 5 Plus

Postprzez Marko » Wt, 26 cze 2018 7:08

Czas pracy 32h rzeczywiście imponujący!
Dotychczas takie czasy pracy były osiągane przez czyste dataloggerry (od 30 do 40 h. wg specyfikacji).
Mnie osobiście najbardziej interesuje funkcja Climb PRO (dane o podjazdach) - prosiłbym Cię przy okazji o sprawdzenie "czy" i jak to działa...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] fenix 5 Plus

Postprzez jerzy » Wt, 26 cze 2018 8:33

Ja też jestem tym zainteresowany, ale będę mógł to sprawdzić dopiero na trasie w górach. Jakieś informacje mogę więc mieć dopiero po powrocie w sierpniu.
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: [News] fenix 5 Plus

Postprzez sdsyc » Śr, 22 kwi 2020 22:44

Kilka spostrzeżeń nt. Fenix 5 Plus po dobie używania ;-)

1. Tu i ówdzie pojawiło się o tym na forum - pamięć działa tylko w trybie MTP. Ma to swoje konsekwencje:
- po kabelku USB ze smarfona z OTG nie udało mi się zajrzeć do pamięci zegarka; tym samym odpadają takie patenty jak używanie https://play.google.com/store/apps/deta ... ader&hl=pl , wgrywanie tego i owego do folderu NewFiles, pobieranie pliku location.fit z punktami
- w PC aplikacje, które dostają się do pamięci tylko przez zamapowane oznacznia literowe, np. http://www.javawa.nl/jdm_en.html nie pomogą nam w zarządzaniu zawartością zegarka.
Radzicie sobie z odczytem urządzeń MTP przy pomocy OTG?
2. Ograniczenie trybu do MTP budziło moje obawy, że w terenie (bez dostępu do PC) utracę możliwość zarządzania punktami - niepotrzebnie. Garmin Explore https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/614327#overview oraz https://eur.explore.garmin.com pozwala na bezprzewodowe odczytanie punktów zapisanych w zegarku w serwisie WWW i eksport do pliku gpx (uwaga - przeglądarka w telefonie musi mieć tryb wyświetlania "komputerowej" wersji strony). Oczywiście potrzebujemy trochę cywilizacji tj. dostęp do internetu, ale przy zegarkach niezgodnych z Explore (z wyjątkiem Fenix1 ;-) ) też było to potrzebne (dla konwersji location.fit w https://www.alltrails.com/converter). Z poziomu strony WWW możemy zarządzać niemal tak jak w BaseCamp (dodawać punkty, ślady, odczytywać punkty i aktywności, usuwać punkty/ślady); niemal, ponieważ Explore nie ma trasowania :-( No ale od czego jest osmand lub locus z brouter? :-)
3. Hurra, profil wysokości w aktywności nie jest zaniżany wg jakiejś wykładniczej lub potęgowej funkcji o od 0 do ok. -45m. Łał ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości