Fenix 5X Plus

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Fenix 5X Plus

Postprzez jerzy » Wt, 10 lip 2018 22:15

Przesyłka przyszła 2 tygodnie temu, pierwsze wrażenia przedstawiłem w innym wątku.
W weekend mogłem wreszcie wyruszyć na szlak i mogę przedstawić pierwsze wrażenia z funkcjonowania Plusa w terenie.
Zaplanowana trasa na sobotę: Slana Voda - Mała Babia - Babia - Slana Voda. Kurs przygotowany kiedyś-kiedyś na bazie śladu z F5X.
Konfiguracja Plusa : 2 ekrany wędrówki, poza tym ustawienia fabryczne.
I trasa na niedzielę : Sopotnia - H.Miziowa - Sopotnia, przygotowana podobnie jak poprzednia.

Sobota; Start Wędrówki, i nawigacja wg kursu. Po dojściu do Małaj Babiej zobaczyliśmy Babią szczelnie owinięta w czarną chmurę, więc -nie chcąc zmoknąć- zdecydowaliśmy się wracać. A więc operacja : "przerwanie nawigacji" i "powrot do punktu startu".
Poniżej parę zrzutów ekanu i wnioski.

1. Ślad dość mocno różni się od kursu.Jednak podejrzewam, że jest to wynik uproszczeń przy konwersji śladu na kurs - konwertowałem dawno temu i nie sprawdzałem. możemy więc problem na razie pominąć. (Rys.1)

2. Ekran 1 - OK, wszystkie pola uaktualniają się w czasie - bez uwag (Rys.2)

3. Ekran 2 - pole Nachylenie niestabilne; pokazuje jakąś wartość, czasem po sekundzie jest już 0, i to zero utrzymuje się długo (pomimo stromego podejścia). Żeby było śmieszniej, w niedzielę było już wszystko OK, 0 pojawiło się dopiero na odcinku naprawdę płaskim. Nie wiem o co chodzi. (Rys.3)
Załączniki
lad.jpg
Rys.1
lad.jpg (10.26 KiB) Przeglądane 5763 razy
Wędrówka1.jpg
Rys.2
Wędrówka1.jpg (14.08 KiB) Przeglądane 5763 razy
Wędrówka2-1.jpg
Rys. 3
Wędrówka2-1.jpg (13.34 KiB) Przeglądane 5763 razy
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: Fenix 5X Plus

Postprzez jerzy » Wt, 10 lip 2018 22:31

cd. (w jednym poście można dodać tylko 3 załączniki).

4. Nawigacja - Ekran Wykres wysokości.Ekran po początkowej fazie raczkowania w F5X po kolejnych aktualizacja FW osiągnął stabilność, i tu się nic nie zmieniło. Funkcjonuje bez zastrzeżeń. (Rys.4)

5. ClimbPro - Można skonfigurować jedno pole. Ponieważ nie wiedziałem czego się można bo tym ekranie można spodziewać, pozostawiłem konfigurację fabryczną (pole Prędkość pionowa). (Rys.5, Rys.6,)
Apka mi się bardzo podoba, i chyba prędkość pionowa jest najwłaściwsza do wyświetlenia na tym ekranie. Przeznaczona jest chyba głównie dla wyczynowych sportowców, ale w rekreacyjnej wędrówce też się przyda. Widzimy na ekranie ile wysiłku jeszcze przed nami w danym etapie (Rys. 5), a po jego zakończeniu (po zakończeniu wzniosu),kiedy rozpocznie się następny (Rys.6).

6. Pulsoksymetr - po 2 tygodniach użytkowania w mieście, i 2 wycieczkach z ostatniego weekendu pierwsze wrażenia (były negatywne od początku) zostały tylko potwierdzone. Rozrzut wyników pomiaru 80%-100% jest nieakceptowalny. I mam obawy, że aktualizacje FW niewiele ty zmienią. Po prostu skóra w miejscu, w którym dokonuje się pomiaru tętna i nasycenia O2 jest po prostu zupełnie inna i inaczej ukrwiona niż skóra na opuszkach palców. W związku z tym, nigdy nie osiągnie się tu dokładności pomiaru porównywalnej z pulsoksymetrem napalcowym.

7. No i w końcu bateria. W sobotę nie zanotowałem poziomu naładowania baterii przed wyjściem. W niedzielę już o tym pamiętałem. Przed wyjściem stan baterii - 95%. Na H.Miziowej - po 2 godzinach aktywności/nawigacji,częstych zmian ekranów. załączonym cały czas bluetooth, i alertach Tętna (zapomniałem wyłączyć - co 2 minuty wbudowany głośniczek informował mnie o aktualnym tętnie) - 88%. Krótki rachunek: 2*100/7 daje wynik 28,5h, i jest to wynik naprawdę zadawalający.

8. Pozostał jeszcze do skomentowania jeden bajer dołożony do zagarka: Portfel. Aby go uruchomić, musiałem założyc dodatkowe konto w Banku BZ WBK. Przwdopodobnie któryś z prezesów tego banku jest fanem Garmina - BZ WBK jest jedynym bankiem z siedzibą w Polsce, który uruchomił współpracę z GarminPay. Założyłem konto, dostałem 2 karty, utworzyłem porfel - funkcjonuje bezbłędnie. Potwierdzam : bajer, ale bardzo użyteczny.

W sumie zegarek fajny, choć nie wiem czy cena jest adekwatna do funkcjonalności. Ja jestem najbardziej zmartwiony pulsoksymetrem, ale biorąc pod uwagę baterię, na dzisiaj nie żałuję zakupu. A więcej powiem po powrocie z wyprawy w sierpniu.
Załączniki
Profil.jpg
Rys.4
Profil.jpg (12.6 KiB) Przeglądane 5761 razy
ClimbPro1.jpg
Rys.5
ClimbPro1.jpg (15.22 KiB) Przeglądane 5761 razy
ClimbPro2.jpg
Rys.6
ClimbPro2.jpg (12.35 KiB) Przeglądane 5761 razy
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: Fenix 5X Plus

Postprzez MaciekP » Śr, 11 lip 2018 9:54

prawda to znana ale warto wspomniec czasem....wyscig na rynku zmusza firmy do oferowania produktow niedokonczonych i u Garmina, mniej wiecej po roku dopiero firmware osiaga poziom dojrzalosci pozwalajacy na powazne traktowanie urzadzenia...
Jak kupilem wlasnie nieco stary zegarek (29.03.2017 zaoferowany przez Garmina) forerunner 935, czyli de facto fenix 5 w mniejszej obudowie i bez map i jest doskonaly, ale firmware ma numer 9.60:-)
Mam Epixa,ale nie nadaje sie on do codziennego uzywania ze wzgledu na jego grubosc. Firmware chyba 3.40, ale od wielu miesiey sie nie zmienil i tutaj akurat chyba bylo nieco lepiej niz w innych przypadkach, jak np Oregona 600, gdzie nawet powstaly strony mu poswiecone i bledom w firmware...
Z edgem 1030 bywalo roznie i mialem szczescie ze kupilem go kiedy firmware mial numer 5.0 (najnowszy dzisiaj), bo przy 4.0 wszystko sie pono schrzanilo....

Fenix PLUs jest tak nowy, ze moze warto jednak bylo nieco poczekac....
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix 5X Plus

Postprzez septimus19 » Śr, 11 lip 2018 11:20

jerzy napisał(a):
6. Pulsoksymetr - po 2 tygodniach użytkowania w mieście, i 2 wycieczkach z ostatniego weekendu pierwsze wrażenia (były negatywne od początku) zostały tylko potwierdzone. Rozrzut wyników pomiaru 80%-100% jest nieakceptowalny. I mam obawy, że aktualizacje FW niewiele ty zmienią. Po prostu skóra w miejscu, w którym dokonuje się pomiaru tętna i nasycenia O2 jest po prostu zupełnie inna i inaczej ukrwiona niż skóra na opuszkach palców. W związku z tym, nigdy nie osiągnie się tu dokładności pomiaru porównywalnej z pulsoksymetrem napalcowym.


W załączniku metody pomiaru przez palec i metoda odbiciowa . Te metody są porównywalne i stosowane w medycynie. Myślę że aktualizacje FW rozwiąża problem . Na nizinach norma saturacji u zdrowego człowieka to 95-99 % Sp02 w spoczynku.
Załączniki
NJL5501R_outline.jpg
NJL5501R_outline.jpg (27.7 KiB) Przeglądane 5697 razy
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix 5X Plus

Postprzez jerzy » Śr, 11 lip 2018 14:58

Na załączonym obrazku przedstawione są dwie metody pomiaru, ale z tego samego miejsca, tzn. z opuszka palca. Garmin mierzy na nadgarstku, a tam ukrwienie jest zupełnie inne. I obawiam się, że w tym jest problem. Mam miernik napalcowy i nie mam do wyników jego pomiarów żadnych zastrzeżeń. Na nizinach mam 97-98%, w górach wysokich spada i wszystko jest OK. Natomiast jak Garmin pokazuje mi w mieszkaniu 80%, a po 15 minutach (następny pomiar) 100%, to znaczy, że coś jest nie tak. I boję się, że aktualizacje FW dużo tu nie pomogą. Obym się mylił.
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: Fenix 5X Plus

Postprzez septimus19 » Cz, 12 lip 2018 4:23

100 % Sp02 nie może być ze względu na przeciek fizjologiczny w płucach ,80 % może być na nizinach u chorego- ostra lub przewlekła niewydolność oddechowa lub wysoko w górach . Miałem taki kalkulator wartości saturacji na określonych wysokościach, muszę poszukać w kompie. Waro zgłosić ten problem do supportu.
Mierzyłem parę lat temu saturację na Kasprowym u siebie na palcu -było 94 -96 w domu mam 98 wysokość około 180 metrów.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości