[News] GPSMap 66

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez bartekrowery » So, 09 mar 2019 12:40

sdsyc napisał(a):
bartekrowery napisał(a):Na razie na szybko wgrałem na karte micro SD mapy UMP, OSMapa i to działa poprawnie, można włączać i wyłączać mapy
No to masz obejście. Czym wgrałeś? MS? BC? Pobrane pliki ze stron WWW?
Wgrałem za pomocą MS. Pliki pobrane ze stron WWW.
Ostatnio edytowano So, 09 mar 2019 15:01 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Korekta znaczników cytowania
Colorado 300, 910 XT, Edge 1000, GPSMAP 66ST
bartekrowery
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Śr, 02 kwi 2008 20:37
Lokalizacja: Poznań

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pt, 19 lip 2019 9:08

Prośba do osób, które posiadają 66s - czy po kilku miesiącach sytuacja z firmware ustabilizowała sie? Działa to jako / tako?
Czy widzicie jakieś upierdliwe, większe bugi, które mocno utrudniają zycie?
Aha i czy baterie niezłej jakości są w stanie utrzymać czas w okolicach 15 godzin?
Byłbym bardzo wdzięczny za Wasze opinie - dzięki z góry :)
Wojtek
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez robert59 » Pt, 19 lip 2019 18:30

Zablokował mi na kalibracji kompasu,wyjęta bateria na chwilę i wróciło do normy.Notabene pierwszy raz mnie to spotkało,w 62st który mam do dzisiaj taka sytuacja nie miała miejsca nigdy.Zobaczymy czy znowu się zablokuje,czas pokaże.
Garmin Fenix 7X Sapphire /Solar z PL Topo 2020.3
DriveLuxe 50 LMT-D/GPSMAP 62st/GPSMAP,66st./Garmin Drive Smart 66.
robert59
Bywalec
 
Posty: 106
Dołączył(a): So, 06 paź 2007 22:30
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez Strok » N, 21 lip 2019 20:14

Witam od kilku lat uzytkuje GPSMAP64 ST czy jest ses przesiadać sie a 66S zalezy ma sychroizacji urzadzeia z telefoem zgrywaie sladow w 64 to ie dziala jak te sptawy wyglądaja w GPSMAP66?
Strok
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 21 lip 2019 20:12

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez Fenervil » So, 21 mar 2020 12:46

bartekrowery napisał(a):Jak go porównam z moim pierwszym colorado 300 z 2008 r to różnice są kosmetyczne.
W roku 2008 Colorado 300 to była przepaść.
Mamy 2019 rok i nie czuję żebym kupował niewiadomo jaką myśl technologiczną.
Garmin poszedł w zegarki i tylko dzieki temu mamy garmin explorer.
Za to co dostajemy - cena jest za wysoka.


Seria GPSMAP osiągnęła już swój klimaks czyli coś co świecie marketingu powinno być samobójstwem dla marki.

Lecz firma Garmin od wielu lat testuje możliwość utrzymania na rynku produktu, który osiągnął doskonałość technologiczną i nie potrzebuje dalszego ulepszania. Przeciwieństwem tego typu rozumowania jest rynek smartfonów.

Cieszmy się, że Garmin nie zaczął instalować w swoich ręcznych urządzeniach GPS 4 rdzeniowych procesorów, ekranów OLED w rozdzielczości 4K oraz Androida. Jest w tej firmie jeszcze grupka zapaleńców, którzy wiedzą, że postęp czasem jest tylko domeną marketingu.
Fenervil
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): So, 18 cze 2016 12:09

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez Fenervil » N, 13 wrz 2020 7:03

Chcę w październiku kupić 2 szt GPSMAP 66s, między innymi ze względu na możliwość monitorowania na ekranie pierwszego użytkownika GPSMAP 66s, lokalizacji drugiego użytkownika, w ramach sesji Group Track, bez potrzeby posługiwania się smartfonami w tym celu.

Jak wyglądają postępy w usuwaniu błędów oprogramowania ?
http://www.gpsrchive.com/GPSMAP/GPSMAP% ... ssues.html
Fenervil
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): So, 18 cze 2016 12:09

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez sdsyc » N, 13 wrz 2020 15:16

Musisz kupić i nam o tych postępach raportować ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Gpsmap 66s

Postprzez cichy_men » Pn, 05 kwi 2021 13:34

Cześć,
Właśnie przesiadłem się z 60CSX na 66S no i muszę jakoś ogarnąć te wszystkie zmiany. Większość funkcji jest podobna chociaż wiadomo że możliwości są dużo większe, ale pytanie do użytkowników 66-ek.
Chodzi mi głównie o funkcje rejestrowania śladów. W 60 nie było oczywiście czegoś takiego jak aktywności itp, ale można było zapisywać ślad aktywny z możliwością utworzenia z niego śladu zapisanego, oraz niezależnie na karcie SD śladu który ograniczała tylko pojemność karty.
W 66 w funkcjach zaawansowanej rejestracji są co prawda opcje które sugerowały by że można to ustawić podobnie ale jakoś nie działają jak bym się spodziewał.
Autostart - chodzi o autostart aktywności czy ogólnie rejestracji?
Format wyjściowy - no OK niby zapisuje w dwóch formatach, ale tylko aktywność
Autoarchiwizacja - jak rozumiem chodzi o zapis śladu z aktywnego na zapisany w określonych sytuacjach (codziennie, nigdy itp)?
Zapis podróży - to interesuje mnie najbardziej bo niby można ustawić zapis tylko z aktywnością lub zawsze, ale jakoś nie widzę różnicy. Przez "podróż" można tu rozumieć ślad?

Próbowałem różnych kombinacji, ale bez włączenia i zapisania aktywności - nie widzę żadnych zapisanych śladów.

Po co mi to wszystko? Po pierwsze lubię wiedzieć jak co działa. Po drugie opcje z włączaniem rejestrowania aktywności i później automatycznego przesłania do Connecta są super, ale ja na dłuższych lub nawet krótszych wycieczkach lubię mieć kompletny ślad np również ten z dojazdu w góry. Do Connecta (czy Stravy) nie chcę oczywiście wysyłać dojazdu, tylko samą aktywność. Jest tu w ogóle taka możliwość?
Druga kwestia to struktura folderów na urządzeniu (chodzi mi teraz o foldery do zapisu śladów): do Activites zapisują się pliki *.fit z aktywnością - to jest jasne. W folderze GPX jest natomiast więcej folderów: Archive - na zapisane, Current - tu spodziewałem się tych aktywnych śladów, NAV - ?

Kiedyś na tym forum można było znaleźć bardzo obszerne i szczegółowe opisy każdej z funkcji, testy "balkonowe" itp, ale nie znalazłem tego typu recenzji dla 66. :cry:
Jest tu jeszcze ktoś kto jest w stanie odpowiedzieć na moje pytania? Niezależnie sam też staram się to posprawdzać.
Pozdrawiam
Jaro (cichy_men)

60CSx + CNE NT 2009 + inne
Moja galeria
Avatar użytkownika
cichy_men
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): Cz, 03 sty 2008 17:22
Lokalizacja: Jasienica

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez wodzirej » Wt, 06 kwi 2021 1:32

ze strony http://gpsmaniak.com/new/gps.htm

GPS Maniak napisał(a):Obsługa śladów w 'nowych' (po 60CSx) odbiornikach wygląda moim zdaniem tak:

* ślad aktywny - tu nazywany śladem bieżącym - tak jak we wszystkich znanych mi outdoorowcach odkłada się w pamięci wewnętrznej odbiornika i faktycznie ma ograniczenie do 10000 punktów. Dokładnie - ślad zawija się od punktu 9667. Inaczej: tyle wyciąga MapSource, bo żeby było śmieszniej ślad aktywny po zarchiwizowaniu ma faktycznie 9999 pkt. Nie odkryłem przyczyny skąd ta różnica jak również nie odkryłem w odbiorniku funkcji trackloggera, a to oznacza że na "całodniową" wycieczkę trzeba ustawić interwał 5 sek co daje: 5x(9667/60/60)=13,42 godz. No i oczywiście trzeba pamiętać o archiwizacji śladu wieczorem.
* ślady zapisane są archiwizowane jako pliki GPX - (niestety nie odkryłem możliwości ich archiwizowania na karcie) i jako takie - nie są automatycznie wyciągane przez MapSource. Przy czym jest to pełna kopia śladu aktywnego. Ja przynajmniej nie zauważyłem żadnych uproszczeń typu: brak godziny etc. zatem należy raczej mówić o śladzie zarchiwizowanym niż o śladzie "zapisanym" w takim rozumieniu jak to było dotychczas.
* Nie ma limitu śladów zarchiwizowanych. Przynajmniej nie jest to liczba 20. Zapisałem 23 ślady i wszystkie są - są również dostępne z poziomu odbiornika.
* Jako informację pomocniczą podaję, że zarchiwizowany ślad o długości 9999 pkt ma wielkosć 4 217 173 Bajty zatem 20 śladów to nieco ponad 80 MB
* Obsługa śladu zarchiwizowanego polega na tym, że po wybraniu konkretnego pliku GPX odbiornik importuje ślad gdzieś do pamięci wewnętrznej i dopiero wówczas pojawiają się możliwości obejrzenia profilu śladu. Jest też opcja: "Pokaż na mapie" ale nie bardzo chwyciłem na czym ona polega. Na pewno działa to inaczej niż w przypadku śladów "zapisanych" w 60CSX. Ja w każdym bądź razie żadnego śladu na mapie nie zauważyłem. A może nie starczyło mi cierpliwości żeby poczekać na wykreślenie śladu przez odbiornik?
Ostatnio edytowano Wt, 06 kwi 2021 2:41 przez wodzirej, łącznie edytowano 1 raz
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Gpsmap 66s

Postprzez wodzirej » Wt, 06 kwi 2021 1:41

cichy_men napisał(a):Jest tu jeszcze ktoś kto jest w stanie odpowiedzieć na moje pytania? Niezależnie sam też staram się to posprawdzać.

Posprawdzaj samodzielnie według niezależnej metody:
1. Ściągnij https://www8.garmin.com/manuals/webhelp ... _PL-PL.pdf
2. Kombinacja 'CTRL + F' pokaże Ci tam autostart, autoarchiwizacja etc.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 06 kwi 2021 20:30

Może jest tu jakiś desperat, co zastąpił Edge 66-tką i mógłby wyrazić swoją opinię?
Chodzi mi głównie o nawigację po szlakach rowerowych, czego kompletnie nie potrafią inne niż Edge odbiorniki.
Turystyczne jakie znam wiodą drogami dla samochodów.
Dziękuję z góry.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Gpsmap 66s

Postprzez cichy_men » N, 18 kwi 2021 12:33

wodzirej napisał(a):
cichy_men napisał(a):Jest tu jeszcze ktoś kto jest w stanie odpowiedzieć na moje pytania? Niezależnie sam też staram się to posprawdzać.

Posprawdzaj samodzielnie według niezależnej metody:
1. Ściągnij https://www8.garmin.com/manuals/webhelp ... _PL-PL.pdf
2. Kombinacja 'CTRL + F' pokaże Ci tam autostart, autoarchiwizacja etc.


Cześć,
Instrukcję przeglądnąłem w pierwszej kolejności, ale zapis typu:
"Zapis podróży
Umożliwia ustawienie opcji zapisu podróży."
Niewiele mówi.

Na stronie GPSmaniaka nie odnalazłem cytowanego Przez Ciebie artykułu więc nie wiem jakiego modelu dotyczy. Sam jednak jakieś wnioski już mam co do zapisywania śladu.
Wypisałem funkcje z ustawień (oraz zaawansowanych ustawień) rejestracji które wg mnie wymagają omówienia. Reszta jest raczej jasna.

Autostart- powoduje że po włączeniu urządzenia, aktywność włącza się zaraz po złapaniu pozycji
Format wyjściowy - jeśli ustawiony FIT i GPX - po zapisaniu aktywności, zapisuje się również ślad zarchiwizowany w folderze GARMIN/GPX/Archive
Autoarchiwizacja GPX - jeszcze nie do końca to sprawdziłem, ale prawdopodobnie chodzi o automatyczne zapisywanie gdy włączona jest aktywność. Gdy nie ma włączonej aktywności to nic się nie archiwizuje, bo nie ma co zapisywać.
Zapis podróży - wg mnie ta funkcja nie działa a jest to jedna z funkcji o którą mi chodzi. Do wyboru jest ZAWSZE lub PODCZAS AKTYWNOŚCI. Nie zauważyłem różnicy. Liczyłem że pod słowem "podróż" kryje się tu coś w rodzaju śladu aktywnego i że przy ustawieniu ZAWSZE, będzie się on zapisywał właśnie jako ślad aktywny czy coś w tym stylu.

Kilka innych spostrzeżeń
  • Z aktywności można zapisać ślad i wtedy ląduje on bezpośrednio w folderze GARMIN/GPX
  • Nie zauważyłem żeby kiedykolwiek był zapisany jakiś plik w folderze GARMIN/GPX/CURRENT (current - aktualny, bieżący?)
  • Różnica między śladem zapisanym a zarchiwizowanym jest taka że dla śladu zapisanego mamy więcej opcji do wyboru (np kopiowanie) i możemy po nim nawigować, natomiast ślad zarchiwizowany możemy tylko podglądnąć. Możemy go również poprzez funkcję USTAW JAKO ULUBIONY przenieść do śladów zapisanych.
  • Zapisywanie śladu podczas aktywności działa tak że zapisuje segment czyli np ślad od startu do momentu zapisu, natomiast później zapisując aktywność i tak zapisze się cały ślad od początku do końca.
  • Po zatrzymaniu aktywności i wznowieniu ślad łączy punkt zatrzymania z punktem wznowienia
  • Tryb wycieczki sam włącza aktywność. Czyli mają zatrzymaną aktywność, ale przechodząc w tryb wycieczki ta aktywność się włącza i rejestruje tylko z mniejszą częstotliwością niż ustawiona. Po uruchomieniu (wznowieniu) aktywność znowu rejestruje się tak jak w ustawieniach (np co 1sek).
W zasadzie to tyle z moich obserwacji. Najbardziej zastanawia mnie funkcja Zapis podróży i dlaczego nic nie ma w folderze CURRENT. Czy coś nie działa jak powinno, czy to ja wysnuwam jakiś złe wnioski? Można jakoś inaczej "zmusić" 66 żeby zapisywał ślad niezależnie od włączonej rejestracji aktywności?
Pozdrawiam
Jaro (cichy_men)

60CSx + CNE NT 2009 + inne
Moja galeria
Avatar użytkownika
cichy_men
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): Cz, 03 sty 2008 17:22
Lokalizacja: Jasienica

Re: Gpsmap 66s

Postprzez roro » N, 18 kwi 2021 13:10

cichy_men napisał(a): więc nie wiem jakiego modelu dotyczy.

Artykuł dotyczy odbiornika Colorado.

cichy_men napisał(a):[*]Nie zauważyłem żeby kiedykolwiek był zapisany jakiś plik w folderze GARMIN/GPX/CURRENT (current - aktualny, bieżący?)[/*]

W pliku Current.gpx znajdziesz dane niezapisane i niezarchiwizowane ( ślad bieżący) .

cichy_men napisał(a):[*]Zapisywanie śladu podczas aktywności działa tak że zapisuje segment czyli np ślad od startu do momentu zapisu, natomiast później zapisując aktywność i tak zapisze się cały ślad od początku do końca.[/*]

Można zastosować sposób: zapisać ślad podczas aktywności, następnie usunąć zapisaną część śladu ( dojazd),
a dalszą aktywność pozostawić do archiwizacji automatycznej.

Sposób archiwizacji wybrałbym, archiwizację "Codziennie" lub "Auto", archiwizacja "Auto" o tyle jest ciekawa,
że w założeniach może archiwizować ślad, uwzględniając kryterium dystansu. Nie każda opcja auto sprawdza się w praktyce,
zrezygnowałbym z opcji "Auto Start" jak również wyłączył opcję "Auto Pause" , zwłaszcza w turystyce pieszej,
przy innych rodzajach aktywności jak rower "Auto Pause" może być przydatna.

cichy_men napisał(a): GPX - jeszcze nie do końca to sprawdziłem, ale prawdopodobnie chodzi o automatyczne zapisywanie gdy włączona jest aktywność.

Jeżeli liczba punktów śladu bieżącego zbliża się do liczby granicznej, część śladu jest automatycznie archiwizowana w pamięci użytkownika,
po trzech godzinach przy interwale 1 sekunda jest to, około 3 000 punktów - w przypadku maksymalnej liczby punktów 10 000.
W odbiorniku z maksymalną liczbą punktów 20 000 częściowa archiwizacja może dotyczyć innej liczby punktów.
Interwał zapisu śladu na dłuższą wycieczkę nie musi być ustawiony na 5 sekund, może być ustawiony na dowolną wartość, nawet 1 sekundę.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: [News] GPSMap 66

Postprzez sdsyc » N, 18 kwi 2021 17:19

Badania, kiedy następuje autoarchiwizacja w wątku https://www.gpsrchive.com/Discussion/vi ... f=36&t=397
Opis struktury plików i limitów plików / punktów w plikach w http://www.gpsrchive.com/GPSMAP/GPSMAP% ... lders.html
A w https://www.navigation-professionell.de ... tup-guide/ taka obserwacja
Leifur Hakonarson on 2. August 2019 at 13:28
I am struggling with my 66S – I bought it as a replacement for my 62ST for the bigger display – the fitness features (everything needing to be an "activity") are really irritating me (I have a vivoActive strapped to my arm – I don’t need another fitness device). I tried not starting an activity, that didn’t work for the obvious reason that the receiver then didn’t save a track log at all (after all, "GPX only" isn’t even an option). I was also shocked to find that deleting an activity also deleted the GPX file logged and stored in current.gpx (I thought it would only delete the .FIT file).
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Gpsmap 66s

Postprzez roro » N, 18 kwi 2021 18:40

cichy_men napisał(a):Instrukcję przeglądnąłem w pierwszej kolejności, ale zapis typu:
"Zapis podróży
Umożliwia ustawienie opcji zapisu podróży."
Niewiele mówi.

Z tą opcją nie wiązałbym dużych nadziei, w starszych odbiornikach też jest taki wybór ( przynajmniej jest w Oregonie 650T),

W moim odbiorniku funkcja " Zapis podróży" występuje trzy razy:
- Ślad >Zawansowana konfiguracja > Zapis podróży > wybór - Podczas śledzenia, Zawsze
- Ślad >Zawansowana Konfiguracja > Restart zapisu > wybór -Ślad i podróż, Monit
- Komputer podróżny > Zeruj > Zeruj podróż, stoper, średnie ( w domyśle - średnie dystansów) itp  

Nic więcej nie mogę napisać na temat działania tej funkcji.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości