Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez Ajger » Pn, 07 lut 2011 7:57

asandrzej napisał(a):pytanie w jaki sposób kalkulować trasę przy każdej próbie wyznaczenia jest moim zdaniem zbędne.

A moim zdaniem jest bardzo pomocne i zawsze mi tego brakowało w Colorado. Przy ustawieniu na sztywno rodzaju trasy, w przypadku konieczności zmiany trasy trzeba się przeklikać przez menu i ponownie ją skalkulować. Dlatego pytanie o typ trasy jest zasadne i pozwala za każdym razem zdecydować, czy ma być na krechę, czy wg dróg.
Chyba, że ktoś używa tylko jednego rodzaju trasy, to wtedy takie pytanie będzie zbędne.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez olpi » Pn, 07 lut 2011 8:34

Witam
Ja osobiście nigdy nie zatęskniłem za pytaniem o rodzaj kalkulacji. Było by to dodatkowe (zbędne wg mnie pytanie). Jeśli planuję trasę w profilu , który kalkuluje wg dróg wtedy wyznacza jak ustawiłem w profilu. Natomiast jeśli jestem w profilu gdzie mam ustawione bezdroże to profil po drogach nie jest mi do niczego potrzebny bo i tak drogę wybieram w trakcie wędrówki i nie wiem na początku którędy pójdę. Inną sprawą jest, że raczej rzadko korzystam z podglądu profilu trasy, wyjątkiem jest wyjazd w góry na rowerze i zmiana zaplanowanej trasy.
pozdrawiam
Piotr

Colorado 300 + Forerunner 50 + Edge 500 + Nuvi 255W + Forerunner 220 +
Edge 800
Avatar użytkownika
olpi
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): Wt, 06 maja 2008 19:46
Lokalizacja: Rybnik

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez asandrzej » Pn, 07 lut 2011 8:37

Ajger napisał(a):Dlatego pytanie o typ trasy jest zasadne i pozwala za każdym razem zdecydować, czy ma być na krechę, czy wg dróg.

Zgadza się to, co napisałeś, ale pośrednie odcinki trasy(podgląd profilu wys.), jakie wyznaczamy na podstawie profilu wysokości dokonujemy w określonych warunkach.
Jeżeli poruszamy się po bezdrożach lub po drogach dokonujemy jednorazowego wyboru sposobu kalkulacji.
W przypadku, gdy chcemy zweryfikować trasę w dwóch wariantach sytuacja jest podobna w obu rozwiązaniach.
W Colo zastosowano inne rozwiązanie niż w starszych odbiornikach, ale czy jest to aż tak istotny problem żeby o tym napisać,
prawie jako ostrzeżenie ( „Uwaga”) przecież zmieniając sposób kalkulacji odcinka nie utracimy żadnych danych, nie musimy planować powtórnie trasy.

andrzej

Dodam jeszcze to, na co zwrócił uwagę, „olpi” że starsze odbiorniki nie miały możliwości konfigurowania profików użytkownika,
może, dlatego zrezygnowano z każdorazowego „pytania” o sposób kalkulacji, które lubią „tygryski”
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez Marko » Pn, 07 lut 2011 10:18

@asandrzej
W klasyce można nawigować "na krechę" i jednocześnie podejrzeć profil wysokości wg dróg, bez zmiany ustawień routingu.
W Colorado jest "prawie" tak samo, ale to "prawie" robi różnicę!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez asandrzej » Pn, 07 lut 2011 10:25

Inny odbiornik i inna filozofia Garmina,
ale tragedii nie ma.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez Marko » Pn, 07 lut 2011 10:27

asandrzej napisał(a):...ale tragedii nie ma.

Jasne, że tragedii nie ma. Po prostu, funkcję wycięto i tyle.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez asandrzej » Pn, 07 lut 2011 10:30

No.. ale jakie dodano, widocznie wszystko nie „mieści” się w urządzeniu.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez Marko » Pn, 07 lut 2011 10:39

asandrzej napisał(a):No.. ale jakie dodano...

To wiemy, ale nie o tym mowa.

Edit:
W FW 3.60 (patched) zauważam dziwne (jednolicie niebieskie) kolory ikon na profilu wysokości: Obrazek
Czy to tylko u mnie, czy ten FW tak ma?
Ostatnio edytowano Śr, 16 lut 2011 14:58 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez asandrzej » Pn, 07 lut 2011 11:20

Marko napisał(a):W klasyce można nawigować "na krechę" i jednocześnie podejrzeć profil wysokości wg dróg, bez zmiany ustawień routingu.

Do czego to jest potrzebnę, jeżeli nawigujesz po bezdrożach.
Poza tym, tą funkcję wypełnia zmiana profilu.
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i ustawień

Pozdrawiam

Edit e>ę
Ostatnio edytowano Pn, 07 lut 2011 11:41 przez asandrzej, łącznie edytowano 2 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 07 lut 2011 11:32

olpi napisał(a):Ja osobiście nigdy nie zatęskniłem za pytaniem o rodzaj kalkulacji.

Wpływ na te upodobania może mieć - jak zwykle - inny rodzaj turystyki i inny rodzaj używanych map.
Zwróć uwagę, że np. Topo Czech nie ma routingu po szlakach, a mapa Góry_PL (bądź Topo_100), nie ma routingu po drogach.
Sztywno ustawiony profil uzytkownika - nawet jeżeli zawsze chodzę tylko na piechotę w tej sytuacji nie jest "przyjazny" użytkownikowi, gdyż to czy trasę kalkulować po drogach czy "na krechę" może zależeć od wycieczki jaką chcę wykonać (po obiektach tylko routowalnych, bądź nie) czy też od elastyczności decyzyjnej "na szlaku".

Oczywiście brak tej funkcji nie stanowi jakiegoś poważnego mankamentu odbiornika, ale osobiście cieszę się, że wśród wielu przydatnych rzeczy, które wyparowały w 62ST w stosunku do 60CSX, ta możliwość została zachowana.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez Marko » Pn, 07 lut 2011 11:51

@asandrzej
Ta zmiana krecha/według dróg ułatwiała mi zawsze poruszanie się po mapie w klasyce (tu szybciej było "przewinąć" profil i przejść na mapę np. w najwyższym punkcie lub w celu).
Faktycznie, w Colorado, dzięki błyskawicznemu odświeżaniu i skalowaniu mapy, ta metoda odpada. Faktycznie, można się czepiać, ale nie ma to większego znaczenia.
EOT.

Skoro jednak już jesteśmy przy "brakach", to pozwolę sobie zapytać o 1 sprawę dot. ustawień Colorado, a mianowicie:
Czy, i w jaki sposób, można ustawić wielkość podziałki przy której mapa przełącza się automatem z ustawienia "Track up" na "North up"?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 07 lut 2011 11:55

Marko napisał(a):Czy, i w jaki sposób, można ustawić wielkość podziałki przy której mapa przełącza się automatem z ustawienia "Track up" na "North up"?

Obaiwam się, że w Colorado - podobnie jak w 62ST nie ma takiej opcji :( North Up włącza się przy 80km :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez Marko » Pn, 07 lut 2011 11:57

GPS Maniak napisał(a):North Up włącza się przy 80km :(

Potwierdzam :)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez london » Cz, 26 gru 2013 18:32

Witam wszystkich i od razu w pierwszym swoim poście proszę o pomoc.
Od pewnego czasu jestem właścicielem Colorado 300. Kilka dni temu wgrałem
mapę UMPpcPL. Na początku wszystko wyświetlało się super. A od pewnego momentu mapa wyświetla się na czarno. Jeszcze jedynie w profilu "geocaching" mapa wyświetla się w jasnych przyjemnych barwach. W każdym innym profilu jest czarne tło i kolorowa siatka ulic.
london
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 26 gru 2013 12:51

Re: Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez meridian » Cz, 26 gru 2013 19:07

london napisał(a):Na początku wszystko wyświetlało się super. A od pewnego momentu mapa wyświetla się na czarno.

Ustawienia> Morskie> Marine Chart Mode > wyłączone.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron