etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez roro » Wt, 15 lis 2022 11:54

_PrEzY_ napisał(a):Apropos, mam pytanko odnośnie etrexa 35t (albo i etrexa 32) - czy jak się nawiguje nim za pomocą wgranego, przygotowanego wcześniej śladu to czy urządzenie Ciebie faktycznie nawiguje - informuje o skrętach w jakiejś odległość itp lib wydaje sygnały dźwiękowe, lub jedno i drugie ?

Takiej formy nawigacji według śladu jak nawigacja według trasy wyznaczanej autoroutingiem nie uzyskamy w odbiorniku,
niektóre odbiorniki między innymi Colorado ma możliwość wyznaczenie trasy na podstawie danych śladu ( rysowanego )
zapisanego w pliku gpx. Uruchomienie nawigacji według śladu przy ustawieniu kryteriów wyznaczania trasy po "Bezdrożach"
skutkuje wyświetleniem toru wędrówki jako ślad, a uruchomienie tego samego śladu przy ustawieniach kryterium wyznaczania
tras "Po drogach" powoduje wyznaczenie trasy według autoroutingu mapy.

Poruszasz temat nawigacji według śladu przygotowanego w oprogramowaniu zewnętrznym ( rysowanym), podobnie jak w przypadku
śladu zapisanego w odbiorniku ( bieżącego ) gęstość punktów nie ma znaczenia przynajmniej w moim odbiorniku,
Oregon 650T wyświetla punkt Start, punkt End i dodatkowo wskazuje punkty wzniosów i spadków na wyznaczonym torze wędrówki.

Przy nawigacji według śladu można uzyskać informacje o punktach zwrotu, stawiają w tych miejscach waypointy, można zmienić
nazwy przypisane automatycznie, na " podążaj na wprost "', " skręć w prawo lub lewo ". Dodatkowo w informacjach dotyczących waypointu
można określić odległość, przy której ma zadziałać informacja.

W Base Camp informacja o odległości zbliżania się do punktu jest nazwana "Przybliżenie". Waypointy i ślad można wysłać do odbiornika w jednym pliku lub osobno.

Obrazek z waypointem zaopatrzonym w informację o zbliżaniu się do punktu:
Punkt.jpg
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez _PrEzY_ » Wt, 15 lis 2022 21:58

soko napisał(a):Więc, na logikę, to należy nawigować po trasie. I dobrze się zastanowić nad ustawieniem parametru "route transition" dla danego typu aktywności.


No właśnie w sumie to są dwie różne sprawy w gruncie rzeczy (nawigacja po drogach, kiedy chcemy dotrzeć z punktu A do B a podążanie śladem, do tego gęstym, gdzie trudno wskazać, kiedy będzie w prawo a kiedy w lewo czy strasznie pokręconym i zawiłym śladzie gdzieś w terenie) i ma to sens dla mnie co piszesz, dzięki za info !
_PrEzY_
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt, 11 wrz 2018 19:55

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez _PrEzY_ » Wt, 15 lis 2022 22:00

roro napisał(a):Takiej formy nawigacji według śladu jak nawigacja według trasy wyznaczanej autoroutingiem nie uzyskamy w odbiorniku,
niektóre odbiorniki między innymi Colorado ma możliwość wyznaczenie trasy na podstawie danych śladu ( rysowanego )
zapisanego w pliku gpx. Uruchomienie nawigacji według śladu przy ustawieniu kryteriów wyznaczania trasy po "Bezdrożach"
skutkuje wyświetleniem toru wędrówki jako ślad, a uruchomienie tego samego śladu przy ustawieniach kryterium wyznaczania
tras "Po drogach" powoduje wyznaczenie trasy według autoroutingu mapy.


Ooo, czyli jest cień szansy na update śladu w taki sposób, aby informował trochę - w sumie nie pomyślałem prędzej, że można to waypointami obejść :) Dobry pomysł i świetna wskazówka dla mnie, chyba tego szukałem - dzięki za podpowiedź !
_PrEzY_
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt, 11 wrz 2018 19:55

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez soko » Wt, 15 lis 2022 22:04

roro napisał(a): Przy nawigacji według śladu można uzyskać informacje o punktach zwrotu, stawiają w tych miejscach waypointy, można zmienić
nazwy przypisane automatycznie, na " podążaj na wprost "', " skręć w prawo lub lewo ". Dodatkowo w informacjach dotyczących waypointu
można określić odległość, przy której ma zadziałać informacja.

Jeśli stawiasz waypointy na planowanej trasie, to nie jest to już nawigacja po śladzie, tylko nawigacja do danego waypointa.

Jeśli odbiornik do nawigacji po zapisanym śladzie nie upraszcza śladu, zmniejszając ilość punktów śladu, i w efekcie doprowadzając do nazwijmy to nawigacji po gęsto rozstawionych waypointach, to naprawdę konia z rzędem temu , kto się łapie w sytuacji.
Dlatego od lat nawiguję do waypointów, lub do trasy. I mam na ekranach w GPSie informację o mojej pozycji względem danego waypointa. Tak na mapie, jak i na kompasie i komputerze podróży.
A tworząc trasę w GPSie dobieram miejsca na punkty trasy (czyli de facto waypointy) tak, by były to miejsca istotne dla zmiany kierunku trasy, istotne dla uniknięcia (obejścia) np. mielizny itp.
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez soko » Wt, 15 lis 2022 22:24

Obrazek
Zrzut ekranu z Colorado sprzed chyba 10 lat...
Gruba fioletowa linia - to trasa. Cienka fioletowa kreska - to namiar. Czarna cienka kreska to mój ślad.
Tutaj masz trasę z waypointów wyklikaną doraźnie gdzieś w Puszczy Noteckiej ( konkretnie w punkcie "Sciezka/Droga") i widzisz moment, gdzie Colorado przerzuciło się z nawigacji na waypoint "Droga&droga" na nawigację na waypoint "Droga/ścieżka" koło punktu 197.
Zrobił tak , ponieważ, jak widać, nie jechałem rowerem dokładnie po wytyczonej przez siebie trasie a od pewnego momentu ścieżkami obok tej trasy. Co widać . Jechałem sobie rowerkiem a wschód od wytyczonej trasy. Czarna cienka kreska - to w tym odbiorniku mój ślad.
I w pewnym momencie GPS przestał się upierać by zaliczyć opuszczony ( nie zaliczony ) punkt trasy.
Masz na ekranie punkty trasy, swój ślad i linię namiaru (bearing) pokazującą, do którego konkretnie punktu trasy jest prowadzona nawigacja.
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez soko » Wt, 15 lis 2022 22:53

Kolejny przykład, w nawigacji do wybranego punktu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Płyniemy sobie po Niegocinie z zamiarem opłynięcia wschodniego brzegu jeziora. Screenshoty z GPS 86S. Jasna niebieska linia - to nasz ślad. Czerwiec 2022.
Wybieram sobie z mapy wschodni znak kardynalny płycizny przy wyspie (11:48). Tak, by bezpiecznie przejść pomiędzy wysepką a wschodnim brzegiem. Pokazuje się linia kursu (podwójna fioletowa), a w miarę schodzenia z linii kursu (czyli linii łączącej punkt wybory waypointa i zainicjowania nawigacji z punktem (pozycją) kardynałki), pokazuje się linia namiaru (łącząca moją aktualną, stale zmieniającą się pozycję z kardynałką).(11:48, 11:50) W efekcie wyraźnie widzę sytuację.
Przerzucając ekrany widać też te dane na kompasie i na komputerze podróży. Są to zrzuty ekranowe zrobione w ciągu 3 minut.
Na ekranie kompasu widzę, że jestem 44metry w lewo od linii przedłużenia linii kursu, namiar do waypointa 336 stopni, płynę na południe (194 stopnie), a linia kursu jest stale 188 stopni i taka będzie do zakończenia tej nawigacji.
Te same dane można częściowo wywnioskować patrząc na sam kompas.
Na komputerze podróży (11:50) widzę, że jestem 43 metry w lewo od linii kursu ( wykręcamy bowiem lekko na zachód), w efekcie namiar jest 338 ( o ząbek bardziej północny) i jestem 88 metrów od waypointa.
Mijamy wysepkę z płycizną więc przerzucam się na kolejny waypoint, czyli kolejną boję kardynalną na płyciźnie (11:51). By w porę odbić w prawo. I wiedzieć , gdzie mielizna, niezależnie, czy widać bojki, czy deszcz zasłonił.
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez roro » Wt, 15 lis 2022 23:30

soko napisał(a):
roro napisał(a): Jeśli stawiasz waypointy na planowanej trasie, to nie jest to już nawigacja po śladzie, tylko nawigacja do danego waypointa.

"Jak zwał, tak zwał",  użytkownik ma na ekranie wyświetlony ślad do kontroli wizualnej
toru zaplanowanej wędrówki i informację o punktach zwrotu.

O nazewnictwo nie będę się spierał, każdy może nazwać jak mu pasuje,
istotny jest końcowy efekt.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: etrex Touch 35t i nawigacja do wybranego punktu

Postprzez roro » Śr, 16 lis 2022 0:56

Chyba piszemy o różnych zagadnieniach, w odbiorniku wybieram Dokąd > wybieram ślad > Jedź,
jeżeli podczas wędrówki zbliżę się do punktu włączy się informacja ( alarm ).
Nie mam włączonych opcji Ustawień Morskich zawiązanych z alarmami.

Obrazki: Nawigacja według śladu.
183.jpg
183.jpg (57.25 KiB) Przeglądane 2736 razy




Żółty okrąg wskazuje strefę zbliżenia.
369.jpg
369.jpg (50.32 KiB) Przeglądane 2736 razy

Edycja: Dodanie obrazka.
350.jpg
350.jpg (16.13 KiB) Przeglądane 2736 razy

Komunikat pojawiający się na ekranie podczas zbliżania się do punktu.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości