Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez grzes » So, 20 kwi 2024 16:50

Cześć.
Byłem dzisiaj na wycieczce w górach. Zabrałem ze sobą GPSmap 66i.
Trasę przygotowałem w serwisie mapy.cz - zrobiłem eksport do GPX i poprzez aplikację Garmin Explore wrzuciłem do katalogu który (powinien) synchronizuje się z 66i.
I tu się zaczęło.

W aplikacji na urządzeniach mobilnych plik gpx widać, ale już nie byłem w stanie zmusić w ręczny sposób do synchronizacji 66i z moim kontem na Garmin Explore. No i schodu, bo jak zmusić ręcznie 66i zeby sie zsynchronizował z kontem na apk Explore ?

Moje całe środowisko garminowe wygląda następująco:
Garmin 66i - piesze wycieczki do nawigacji
Garmin Overlander - do offroadu
Garmin Fenix 6x - aktywnosći (bieganie, rower, wędrówki, monitorowanie i zapis aktywności w Garmin Connect)
Garmin Index S2 - połączony z Connectem
Garmin Oregon 550 - tu jest prosto bo go na MTB na kierownicę biorę czasem, ale on nie sprawia żadnych problemów gdyż tu wszystko czy do czy od odbiornika idzie po kablu i Basecampa.
Do tego aplikacji Garmin Explore używam na IPhonie i IPadzie,
Moim „marzeniem” jest żebym mial wszystkie ślady i tarczki z BaseCampa dostępne na Garmin Explore. Pracuje nad tym kopiuje je pomalutku, ale nie jest to takie proste. Z racji różnych aktywności poszczególne katalogi mam ustawione do synchronizacji tylko z wybranymi urządzeniami, żeby trasę offrodową nie synchronizować z reczniakiem bo niepotrzebne to i tylko się bałagan robi.
Dzisiaj jednak był problem z synchronizacją, zajęło mi godzinę ponad zeby jeden ślad w końcu mieć w odbiorniku i móc nawigować po nim w górach, pomimo tego że był połączony z telefonem i teoretycznie był online - tzn mógł/powinien się zsynchronizować z kontem.

Czy jest jakiś sposób żeby weryfikować te synchronizacje ? Żebym nie został jak dzisiaj ze na koncie Explore mam wszystko w katalogu a na urządzeniach nie, i w dodatku dostaje komunikat ze ostatnia synchronizacja była 3 tyg temu ?

Jakieś podpowiedzi czy można jakoś usprawnić zarządzanie całą stertą urządzeń i śladów ?
grzes
Początkujący
 
Posty: 43
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 15:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez Marko » N, 21 kwi 2024 4:03

Cześć!
grzes napisał(a):W aplikacji na urządzeniach mobilnych plik gpx widać, ale już nie byłem w stanie zmusić w ręczny sposób do synchronizacji 66i z moim kontem na Garmin Explore.

Nie znam zasad synchronizacji danych w tej chmurze, która prawdopodobnie jest w fazie rozwoju.
Po pierwszej próbie instalacji w smartfonie (pod Androidem) zauważyłem jedynie, że Garmin Explore najprawdopodobniej nie ściąga śladów zapisanych w Garmin Connect. Za to, co dziwne, loguje się na poświadczenia z konta Garmin Connect.
Najprawdopodobniej (bo rzadko korzystam) chyba nie ma równie możliwości synchronizacji danych z programu Basecamp do chmury.
Dodatkowo przypominam, że Garmin ma już za sobą dwie nieudane aplikacje pod nazwami: "Garmin Basecamp Mobile" i "Garmin Adventures".
Za to, śledząc rozwój Garmin Connect, trzymam kciuki za Garmin Explore!

P.S. Do planowania i archiwizacji śladów wykorzystuję Garmin Connect, TwoNav Go Cloud, Komoot i mapy.cz, gdzie jak do tej pory synchronizacja działa dobrze. Zaletą w/w platform jest możliwość kontroli i publicznego udostępniania tylko wybranych tras zaplanowanych/zarchiwizowanych.
Gorzej z "waypointami użytkownika" (nie mylić z "punktami kursu"), bo te zapisuje w chmurze chyba tylko Garmin Explore.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez epkchmiele » N, 21 kwi 2024 6:41

A jak się wejdzie w opcję informację o urządzeniu i kliknie na okrągłe strzałki to synchronizuje? Mi z instinct za każdym razem jak kliknę.
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 833
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez grzes » N, 21 kwi 2024 9:17

Wczoraj ręcznie sie nie dawało.
Dzisiaj podpiąłem wszystko do kompa i aktualizuje urządzenia po kablu.
Jednak i tak jak patrzę na Garmin Explore i różnorodność śladów to widzę, że ciężko będzie to poukładać.
grzes
Początkujący
 
Posty: 43
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 15:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez epkchmiele » N, 21 kwi 2024 13:18

Widać że Garmin to utrudnia, pytanie dlaczego. Oregon 700 też nie może to myślałem że nowsze ręczniaki będą miały tą funkcję na poziomie zegarków. Z drugiej strony czy to jest komuś potrzebne? Fajny bajer tylko czy w przypadku ręczniaka?
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 833
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez sdsyc » N, 21 kwi 2024 17:21

epkchmiele napisał(a):Z drugiej strony czy to jest komuś potrzebne?

++ Explore:
1. (jak już wspomniał marko) synchronizuje punkty w dwie strony między telefonem a zegarkiem (dla przypomnienia: w jedną stronę z telefonu do zegarka można wysłać przez IQ Map Receiver)
2. synchronizacja pomiędzy telefonem a zegarkiem nie potrzebuje usług chmurowych Garmina; działa bez Internetu (nie pamiętam, jak w takich okolicznościach radził sobie IQ Map Receiver i nie wiem, jak radzi sobie gimporter)
Podsumowując - bardzo przydatny, ale używam dość prosto: 1 telefon, 1 zegarek :-) i nie interesuje mnie chmurowa zawartość Garmin Explore. Najważniejsze dla mnie jest możliwość zaplanowania (punkty, trasy) wygodnie w terenie (tj. w telefonie; niekoniecznie w Explore, ale np. w OsmAnd, mapy.cz, Locus itp) i wysłania (poprzez Explore) do zegarka niezależnie od zasięgu GSM.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3372
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez Marko » N, 21 kwi 2024 18:54

sdsyc napisał(a):działa bez Internetu (nie pamiętam, jak w takich okolicznościach radził sobie IQ Map Receiver i nie wiem, jak radzi sobie gimporter)

Gexporter/Gimporter działa bez internetu.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez grzes » Pn, 22 kwi 2024 11:10

sdsyc napisał(a):
epkchmiele napisał(a):Z drugiej strony czy to jest komuś potrzebne?

++ Explore:
1. (jak już wspomniał marko) synchronizuje punkty w dwie strony między telefonem a zegarkiem (dla przypomnienia: w jedną stronę z telefonu do zegarka można wysłać przez IQ Map Receiver)
2. synchronizacja pomiędzy telefonem a zegarkiem nie potrzebuje usług chmurowych Garmina; działa bez Internetu (nie pamiętam, jak w takich okolicznościach radził sobie IQ Map Receiver i nie wiem, jak radzi sobie gimporter)
Podsumowując - bardzo przydatny, ale używam dość prosto: 1 telefon, 1 zegarek :-) i nie interesuje mnie chmurowa zawartość Garmin Explore. Najważniejsze dla mnie jest możliwość zaplanowania (punkty, trasy) wygodnie w terenie (tj. w telefonie; niekoniecznie w Explore, ale np. w OsmAnd, mapy.cz, Locus itp) i wysłania (poprzez Explore) do zegarka niezależnie od zasięgu GSM.


Wychodzę z założenia, że skoro jest taka aplikacja to powinno działać, a nie robić pod górę.
Garmina używam z powodu jego niezawodności jeśli chodzi o hardware i skuteczność działania GPS. Miałem już kilka sytuacji w terenie gdzie telefon, tablet miały problem z lokalizacją, o mapach online nie wspomnę a Garmin cały czas działał.
Jednakże software do obsługi map czy śladów zaczyna się „rozjeżdżać”.
Może to tylko moje subiektywne zdanie ale odnoszę wrażenie, że to efekt sukcesu/popularności Garmina na outdoorowym rynku.
Ogarniają „urządzeniowo” całe spektrum dziedzin, ale nie są w stanie jakoś ujednolicić aplikacji/programu do obsługi tych urządzeń.

Był MapSource, potem BaseCamp ale idea była ta sama - a teraz ? Connect, Explore etc, wszystko niby pod jednym kontem ale dla mnie to nie współpracuje.
grzes
Początkujący
 
Posty: 43
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 15:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez epkchmiele » Pn, 22 kwi 2024 12:37

Oczywiście też by mnie wkurzało że nie działa, może chodzi o tą niezawodność, żeby nie uwalić urządzenia w terenie. Z drugiej strony jeśli o to chodzi to nie powinni nic robić, tylko wkurzają. Może aktualizacja coś wniesie. Ja zawsze zabieram garmina ze sobą bo jak wyciągam telefon to mam ochotę go wyrzucić. Rok temu w Gruzji na off road jeździliśmy na pinezki i działało to świetnie na telefonie do momentu wjazdu w teren. Drogi jedna obok drugiej wyżłobione i niektóre ślepe. Jak się wjechało w taką to ciężko było wycofać, telefon poległ, ja mówiłem którą jechać. Pytali się co to za urządzenie :shock: A co do potrzeby to pobawiłem się trochę connect i explore, ślady przesłałem do zegarka ale czy będę z tego korzystał to nie wiem. Dobre to jest w terenie bo nie wszystko można zaplanować. Ciekawe ile razy jest to potrzebne w terenie dla kogoś kto planuje, podłącza urządzenie żeby przejrzeć mapy, zaznaczyć punkty strategiczne itd.?
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 833
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez Marko » Pn, 22 kwi 2024 22:28

epkchmiele napisał(a):Ja zawsze zabieram garmina ze sobą bo jak wyciągam telefon to mam ochotę go wyrzucić.

edytowałem: Tego trochę nie rozumiem, bo nawet w przeciętnym w smartfonie znacznie szybciej i pewniej zaplanować trasę oraz nawigować niż w Garminie, i jakimkolwiek innym znanym mi, dedykowanym odbiorniku GPS. Są nawet tożsame aplikacje pod smartfony, "toczka-w-toczkę" takie same jak oprogramowanie odbiornika, obsługujące te same mapy...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez epkchmiele » Wt, 23 kwi 2024 7:32

Ja też tego nie rozumiem. :) Dwa tygodnie temu pojechałem na zawody do Zamościa. Przed wyjazdem garmin podpięty pod kompa, analiza map okazuje się że najlepsza jest osmapa. Wrzuciłem do oregona punkty typu brama szczebrzeska, parkin zawody, rzeźba dziewczyna, zalew itd. Po zawodach spacer po pięknym mieście. Nie wyobrażam sobie zatrzymywanie i grzebanie w telefonie i wyznaczanie tras. Bardziej by mi zależało na przesłaniu z telefonu punktów o których się dowiedziałem w czasie spaceru ale np. google( a to najszybsza możliwość odnalezienia interesującego punktu) nie ułatwia bo gpx z pozycji telefonu nie prześlesz do garmina. Z pozycji komputera już tak, chyba że ja czegoś nie wiem. A więc zero wyznaczania tras po prostu lupka punkty i jedź. To też wygodne bo jak się pójdzie inaczej to urządzenie samo przestawi trasę. No i te odwieczne pytanie żony "a teraz którędy" :roll: Wyjąłem telefon żeby jej pokazać i zbaraniałem bo nie wiedziałem którędy, skacząca mapa, jeszcze z parę razy zrobiła obrót, odwracam sie a ona albo za późno zareaguje albo za mocno i ponownie wraca, masakra jakaś. Wyjąłem garmina i ja się od razu odnalazłem, może to po zapisie śladu innej skali czy stabilności przesuwu mapy, nie mam pojęcia.
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 833
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez Marko » Śr, 24 kwi 2024 11:49

Odniosę się tylko do rozwiązania jednego problemu. Inne kwestie są chyba związane ze smartfonem i oprogramowaniem.
epkchmiele napisał(a): zależało na przesłaniu z telefonu punktów o których się dowiedziałem w czasie spaceru ale np. google( a to najszybsza możliwość odnalezienia interesującego punktu) nie ułatwia bo gpx z pozycji telefonu nie prześlesz do garmina.

1. Przesłanie punktów z telefonu. Nie umiem przesłać punktów z Google Maps, ale potrafię skomunikować aplikację Mapy.cz z Oregonem 700.
Screenshot_20240424-122536.png


Ten sam plik tak otwiera się w Garminie. Cała operacja zajmuje kilkadziesiąt sekund.
140.png
140.png (46.2 KiB) Przeglądane 905 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez sdsyc » Śr, 24 kwi 2024 21:56

epkchmiele napisał(a):Bardziej by mi zależało na przesłaniu z telefonu punktów o których się dowiedziałem w czasie spaceru ale np. google( a to najszybsza możliwość odnalezienia interesującego punktu) nie ułatwia bo gpx z pozycji telefonu nie prześlesz do garmina.

Inny pomysł (jeśli odbiornik współpracuje z Explore i masz już plik gpx): w menedżerze plików dłużej przytrzymujesz paluch na pliku, z listy poleceń wybierasz "Otwórz za pomocą", z listy aplikacji wybierasz np Explore; potem synchronizacja z odbiornikiem (u mnie jest ustawiona na synchronizowanie valej zawartości Explore) i po chwili punkty lub trasy (czy kursy) mam w odbiorniku.
Z samych Google Maps można współrzędne Plus Code wyszukać w mapy.cz, zapisać do folderu, a ten wyeksportować do gpx i otworzyć w Explore

[edit]
Także OsmAnd pozwala na wyszukanie wg Plus Code. Nawet bez zapisywanie punktu w OsmAnd można skopiować współrzędne, wkleić w Explore i utworzyć punkt, który po synchronizacji pojawi się w odbiorniku.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3372
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez epkchmiele » Cz, 25 kwi 2024 8:43

Jednak można z google na telefonie za pomocą plus code, dzięki. Do zegarka będę wrzucał, żeby jeszcze z zegarka można było po ant+ :)
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 833
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Aplikacja Garmin Explore a urządzenia - przemyślenia

Postprzez Władek » Cz, 25 kwi 2024 12:40

sdsyc napisał(a):Inny pomysł (jeśli odbiornik współpracuje z Explore i masz już plik gpx): w menedżerze plików dłużej przytrzymujesz paluch na pliku, z listy poleceń wybierasz "Otwórz za pomocą", z listy aplikacji wybierasz np Explore; potem synchronizacja z odbiornikiem (u mnie jest ustawiona na synchronizowanie valej zawartości Explore) i po chwili punkty lub trasy (czy kursy) mam w odbiorniku.
Z samych Google Maps można współrzędne Plus Code wyszukać w mapy.cz, zapisać do folderu, a ten wyeksportować do gpx i otworzyć w Explore

[edit]
Także OsmAnd pozwala na wyszukanie wg Plus Code. Nawet bez zapisywanie punktu w OsmAnd można skopiować współrzędne, wkleić w Explore i utworzyć punkt, który po synchronizacji pojawi się w odbiorniku.

W tej sytuacji można pominąć transfer za pomocą Explore, po eksporcie pliku do gpx korzystasz z opcji użytej przez Marko. Gexporter ma przewagę, gdyż w odbiorniku wyświetlają nam się pliki, które są we wskazanym katalogu smartfona i sami możemy wybrać z pozycji odbiornika. Do tego katalogu można transferować pliki gpx/fit ze wszystkich mapowych aplikacji. Ja przestałem używać Explore, kiedy po wyczyszczeniu odbiornika ze wszystkich śmieci, Explore wysłał mi je z powrotem do odbiornika. Czytałem też na forum Gpsrchive, że Explore był przyczyną wielu problemów.
Tutaj wspomniany problem
https://www.gpsrchive.com/Discussion/viewtopic.php?p=13021&hilit=Explore#p13021
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości