Wysokościomierz barometryczny

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Wysokościomierz barometryczny

Postprzez yaro » So, 17 mar 2007 9:26

Podczas pobytu w Niskich Tatrach chodzilem po gorach i jezdzilem na nartach. Podczas chodzenia wysokościomierz zachowywal sie prawidlowo. Kalibrowalem go codziennie przed wyjsciem w gory (przy stacji kolejki byla podana wysokosc) i podawal wysokosc dosc dokladnie (roznica do 2 metrow).
Klopoty zaczynaly sie podczas jazdy na nartach, gdyz jechalem dosc szybko (gps pokazal 80km/h) i dojechalem do punktu gdzie kalibrowalem wysokosciomierz, odbiornikowi zajmowalo okolo minuty moze nawet wiecej zanim sie ustabilizowal (zazwyczaj pokazwyal za wysokoa i po metrze lub 2 ja obnizal, albo obnizal, obnizal zatrzymal sie na chwile lub nawet podwyzszyl wysokosc i dalej obnizal zanim pokazal prawidlowa wysokosc).
Myslalem na poczatku ze to wina duzej predkosci, ale podczas jazdy samochodem dzialal poprawnie, tyle ze w samochodzie skladowa pionowa predkosci bedzie znacznie mniejsze ze wzgleu na mniejsze nachylenie drogi. Ktos ma pomysla czego to mogla byc wina.

Jeszcze jedno pytanie pamietam ze na forum garmin cos o tym bylo ale nie moge znalezc. Otoz bylo tam ktore z odbiornikow z wysokosciomierzem cisnieniowym moga pokazac wyokosc z gpsu, i mogl chyba tylko 76s jesli dobrze pamietam, po co w takim razie jest dostepna opcja (w viscie) "pokaz wysokosc GPS", ktora na dodatek i tak nie dziala??
Pozdrawiam Yaro
Avatar użytkownika
yaro
Początkujący
 
Posty: 74
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 13:42
Lokalizacja: Józefów

Re: Wysokościomierz barometryczny

Postprzez GPS Maniak » So, 17 mar 2007 10:40

yaro napisał(a):Otoz bylo tam ktore z odbiornikow z wysokosciomierzem cisnieniowym moga pokazac wyokosc z gpsu, i mogl chyba tylko 76s jesli dobrze pamietam, po co w takim razie jest dostepna opcja (w viscie) "pokaz wysokosc GPS", ktora na dodatek i tak nie dziala??

Funkcja "pokaż wysokość GPS" jako funkcja działa. Ale to jest jednorazowe wyświetlenie na ekranie odbiornika (tylko na ekranie - nie ma to wpływu na informacje w śladzie) wysokości wyliczonej na podstawie sygnałów z satelitów, a nie stałe wyłączenie baramometru.
Co do 76S masz 100% racji jako jedyny ma taką funkcję. Reszty nie znaju.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez yaro » So, 17 mar 2007 11:57

Ze jest to jednorazowe sie domyslilem ale u mnie ta funkcja nie dziala, biore pokaz wysokosc gps i otwiera sie okienku ale nie ma wysokosci tylko jest miejsce (kreski) gdzie powinna sie ona wyswietlic. Wiem ze musi byc widocznosc przynajmniej 4 satelitow i to w odpowiednim rozmieszczeniu, ale ja 3-4 razy probowalem i nic, przed chwila wyszedlem na dwor mialem 5-6 widocznych satelitow dokladnosc 9 metrow i nic. Czy ktos wie co moze byc grane?
Pozdrawiam Yaro
Avatar użytkownika
yaro
Początkujący
 
Posty: 74
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 13:42
Lokalizacja: Józefów

Re: Wysokościomierz barometryczny

Postprzez Azzie » So, 17 mar 2007 12:28

yaro napisał(a):Klopoty zaczynaly sie podczas jazdy na nartach, gdyz jechalem dosc szybko (gps pokazal 80km/h) i dojechalem do punktu gdzie kalibrowalem wysokosciomierz, odbiornikowi zajmowalo okolo minuty moze nawet wiecej zanim sie ustabilizowal (zazwyczaj pokazwyal za wysokoa i po metrze lub 2 ja obnizal, albo obnizal, obnizal zatrzymal sie na chwile lub nawet podwyzszyl wysokosc i dalej obnizal zanim pokazal prawidlowa wysokosc).


Mam 60CS (wysokościomierz barometryczny, bez SiRF III), a do tego Haicoma 305III (brak wysokościomierz barometrycznego, SiRF III) oraz nie-GPSowy wysokościomierz w HRMie HAC4 Pro Plus. Porównywałem też uzyskiwane pomiary z danymi DEM. Moje doświadczenia są następujące:

1. Porównując GPSy z wysokościomierzem barometrycznym a bez, to jest to niebo a ziemia, w góry należy zabierać tylko barometryczne, dalej zajmuję się tylko takimi (i DEMem) :-)

2. Wykonując rundkę czy to pieszo, czy to rowerem, czy to na nartach, wysokość w tym samym punkcie w momencie wyruszenia w każdym przypadku (za wyjątkiem DEM) różni się od wysokości w tym samym punkcie w momencie powrotu - zwykle o kilkanaście metrów - trzeba z tym żyć, albo korygować odpowiednim oprogramowaniem

3. Powtarzalność pomiaru wysokości pomiędzy kolejnymi zjazdami tą samą trasą jest lepsza i mieści się w granicy kilku metrów

4. Automatyczna kalibracja wysokościomierza pomiarami GPS daje dużą wygodę, choć wbrew pozorom pomiary z raz skalibrowanego wysokościomierza bez późniejszej płynnej kalibracji nie rozjeżdżają się w czasie aż tak bardzo. Większym problemem wydaje się być raczej zmienność przestrzenna temperatury i ciśnienia barometrycznego, co w górach nie jest rzeczą niespotykaną ;-)

5. Porównując wyniki pomiaru barometrycznego a pozycja->DEM, to drugi sposób jest oczywiście bardziej powtarzalny, ale nieuniknione błędy w pomiarze pozycji paskudnie przekładają się na błędy w profilu

Co z tego wszystkiego wynika? Otóż to, że odradzałbym ręczną kalibrację w trakcie rejestracji profilu. Kalibracja musi być płynna, żeby miała sens, gdyż czynniki wprowadzające błąd który ma ona eliminować są wolnozmienne. Tabliczki podające wysokość na stacjach narciarskich są zwyle zaokrąglone (w mojej okolicy do 50 metrów), a nawet jak masz dokładny DEM i superdokładnie wyznaczoną pozycję, to nigdy nie wiadomo czy odbiornik i model przyjmują ten sam poziom morza (czasem musiałem przesuwać DEM o kilka metrów żeby się zgrał z mapą).

Poniżej przykład porównania pomiarów z GPSa, HRMa i danych z DEMu o 75-metrowej rozdzielczości (kliknij aby powiększyć).

Obrazek

yaro napisał(a):Jeszcze jedno pytanie pamietam ze na forum garmin cos o tym bylo ale nie moge znalezc. Otoz bylo tam ktore z odbiornikow z wysokosciomierzem cisnieniowym moga pokazac wyokosc z gpsu, i mogl chyba tylko 76s jesli dobrze pamietam, po co w takim razie jest dostepna opcja (w viscie) "pokaz wysokosc GPS", ktora na dodatek i tak nie dziala??


Co rozumiesz przez to że nie działa? W samolocie mój 60CS zawsze rejestruje głupoty (hermetyczna kabina z podwyższonym ciśnieniem), ale po wybraniu na ekranie satelitów "pokaż wysokość GPS" - mogę zobaczyć prawdziwą wysokość. Ktoś też sugerował, że przestawienie GPSa w tryb barometryczny "Stała wysokość" powoduje, że log zaczyna przedstawiać coś sensownego w takiej sytuacji. Ktoś może potwierdzić? Ja lecę dopiero za miesiąc.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Postprzez yaro » So, 17 mar 2007 12:39

To ze wysokosc miejsca gdzie kalibrowalem odbiornik, bedzie inna po jakims czasie (np po wjechaniu wyciagiem i zjechaniu na nartach) rozumiem. Bardziej martwilem sie o to ze jak dojezdzam do tego punktu i stoje to odbiornik pokazuje za duza wysokosc o jakies 50-60m i zaczyna ja obnizac, lub obniza na chwile przystopuje i dalej obniza zanim pokaze wysoksc ta prawdziwa (wiadomo ze roznica paru-nawet parunastu metrow moze byc no ale 60?), zajmuje mu to na oko do 2 minut. Zaznaczam ze dzialo sie tak przy predkosci pokzywanej przez gps okolo 80km/h, i przy duzych roznicach wysokosci, przy mniejszych predkosciach bylo dobrze.
Pozdrawiam Yaro
Avatar użytkownika
yaro
Początkujący
 
Posty: 74
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 13:42
Lokalizacja: Józefów

Postprzez Azzie » So, 17 mar 2007 13:04

yaro napisał(a):To ze wysokosc miejsca gdzie kalibrowalem odbiornik, bedzie inna po jakims czasie (np po wjechaniu wyciagiem i zjechaniu na nartach) rozumiem. Bardziej martwilem sie o to ze jak dojezdzam do tego punktu i stoje to odbiornik pokazuje za duza wysokosc o jakies 50-60m i zaczyna ja obnizac, lub obniza na chwile przystopuje i dalej obniza zanim pokaze wysoksc ta prawdziwa (wiadomo ze roznica paru-nawet parunastu metrow moze byc no ale 60?), zajmuje mu to na oko do 2 minut. Zaznaczam ze dzialo sie tak przy predkosci pokzywanej przez gps okolo 80km/h, i przy duzych roznicach wysokosci, przy mniejszych predkosciach bylo dobrze.


Tak jak napisałem w powyższym poście, kalibrując odbiornik na podstawie tabliczki na stacji narciarskiej ryzykujesz znaczny błąd kalibracji. Podawana na takiej tabliczce wysokość najprawdopodobniej nie ma wiele wspólnego z tym, co GPS powinien pokazać na podstawie swojego bezbłędnego pomiaru. Po pierwsze taka wysokość jest często zaokrąglona nawet do 100 metrów (w mojej okolicy wysokość stacji służy przede wszystkim do jej identyfikacji typu "spotkajmy się na 2700", a nie jako osnowa dla pomiarów geodezyjnych), a po drugie nie wiadomo, czy Twój odbiornik i tabliczka mają wspólny poziom morza. Stąd spodziewałbym się, iż po tego typu kalibracji odbiornikowi zajmuje kilka zjazdów zanim dojdzie do stanu "równowagi".

Ja zwykle w ogóle nie kalibruje odbiornika, licząc iż skalibruje się w wystarczającym stopniu w czasie dojazdu na stację (45 minut dla najbliższych mi stacji). Moje doświadczenie mówi, że to wystarcza.

A wracając do opcji "pokaż wysokość GPS", to czasem ma ona drobnego laga i pokazuje kreski zaraz po złapaniu kompletu satelitów, ale przy dobrej widoczności, ponawiając próbę po kilkunastu sekundach, powinieneś otrzymać wysokość. Jeśli jest inaczej, to wygląda to na jakiś problem techniczny.
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Postprzez yaro » So, 17 mar 2007 13:11

Wysokosc byla tam podawan co do metra kalibrowalem na 1028m bodajze, ale mniejsza o to. Wazne ze takie zachowanie wystepuje tez u innych bo balem sie ze cos nie jest ni tak z moim wysokosciomierzem.
Co do pokaz wysokosc GPS to wlaczylem ta funkcje tylko z ciekawosci bo do szczescia nie jest mi to potrzebne, a z racji tego ze to odbiornik jest z USA nie bede sie bawil nawet w proby naprawy tego.
Dzieki za pomoc.
Pozdrawiam Yaro
Avatar użytkownika
yaro
Początkujący
 
Posty: 74
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 13:42
Lokalizacja: Józefów

Re: Wysokościomierz barometryczny

Postprzez Herhor » N, 01 kwi 2007 11:45

Azzie napisał(a): Ktoś też sugerował, że przestawienie GPSa w tryb barometryczny "Stała wysokość" powoduje, że log zaczyna przedstawiać coś sensownego w takiej sytuacji. Ktoś może potwierdzić? Ja lecę dopiero za miesiąc.

Pozdrawiam


Gdzie to można ustawić? Mam 60CSx, szukam i nie mogę znaleźć... :cry: Lecę za 3 miesiące, a lotnictwo to moja pasja, więc chciełbym mieć jak najdokładniejsze pomiary... :D


Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wysokościomierz barometryczny

Postprzez Azzie » N, 01 kwi 2007 11:53

Herhor napisał(a):
Azzie napisał(a): Ktoś też sugerował, że przestawienie GPSa w tryb barometryczny "Stała wysokość" powoduje, że log zaczyna przedstawiać coś sensownego w takiej sytuacji. Ktoś może potwierdzić? Ja lecę dopiero za miesiąc.


Gdzie to można ustawić? Mam 60CSx, szukam i nie mogę znaleźć... :cry: Lecę za 3 miesiące, a lotnictwo to moja pasja, więc chciełbym mieć jak najdokładniejsze pomiary... :D


U mnie jest w Menu -> Ustawienia -> Wysokościomierz -> Tryb barometryczny
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Postprzez Herhor » N, 01 kwi 2007 11:56

Dzięki! :D Już mam - GPS mam od kilku dni i nie zauważyłem, że można w Menu Głównym przesunąć się "za horyzont"... :lol:
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez t8mi » Pn, 02 kwi 2007 15:50

To ja dodam tylko cytat z instrukcji obsługi VistaCx:
Zmienna wysokość - używane gdy się poruszasz
Stała wysokość - używane gdy pozostajesz w miejscu, pozwalając wysokościomierzowi funkcjonować jak standardowy barometr.
Pozdrowionka Tomek.

(Rower: było min 55 km/h jest max 15 km/h po lesie
& GPS: był eTrex VistaCx już jest GPSMap 76CSx ; )
Avatar użytkownika
t8mi
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:26
Lokalizacja: Grudziądz

Postprzez moli516 » N, 28 paź 2007 20:32

Mam pytanie i temat wydaje mi sie odpowiedni.

Co wskazuje opcja Total Ascent w wysokosciomierzu ?

Obrazek
Avatar użytkownika
moli516
Początkujący
 
Posty: 82
Dołączył(a): Wt, 28 sie 2007 22:12
Lokalizacja: NZ

Postprzez soko » N, 28 paź 2007 21:09

Total ascent = łączna suma wszystkich podejść.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez moli516 » N, 28 paź 2007 21:39

Pieknie dziekuje Krzysztof. To mi rozjasnia sytuacje ;)
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
moli516
Początkujący
 
Posty: 82
Dołączył(a): Wt, 28 sie 2007 22:12
Lokalizacja: NZ

Re:

Postprzez w.p. » N, 26 lip 2009 15:03

soko napisał(a):Total ascent = łączna suma wszystkich podejść.

Przy okazji: czy takie wartości, jak total ascent i total descent można odczytać z trasy lub ze śladu na komputerze PC?
Wojtek Pysz
Maniak nieustannie początkujący, wierny użytkownik urządzenia OREGON-400 i eTrex-20
w.p.
Początkujący
 
Posty: 63
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2009 14:17
Lokalizacja: Jarosław

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości