Obliczanie areału (powierzchni)

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Obliczanie areału (powierzchni)

Postprzez Primax » Cz, 28 cze 2007 11:58

Witam wszystkich forumowiczów !!!

Jestem tu nowy i to mój pierwszy post :D

Zamierzam zakupić 60CSx i mam w związku z tym pytanie.
W jaki sposób za pomocą 60csx dokonuje się pomiaru powierzchni (areału) ? Wiem, że trzeba obejść cały areał dookoła, ale co dalej?
Czy jest w menu jakaś konkretna funkcja, która to realizuje?
Jaka jest dokładność takiego pomiaru?

To będzie mój pierwszy gps i nie mam w tej kwestii żadnego doświadczenia.

Ojciec posiada gospodarstwo rolne i w związku z tym ma to dla mnie duże znaczenie.

Jeżeli ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w tej materii bardzo proszę o informacje. Każde info mile widziane.
____________
Pozdrawiam
Mariusz
Primax
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 28 cze 2007 11:19
Lokalizacja: W-wa

Re: Obliczanie areału (powierzchni)

Postprzez wodnik7 » Cz, 28 cze 2007 12:27

Primax napisał(a):Witam wszystkich forumowiczów !!!

Jestem tu nowy i to mój pierwszy post :D

Zamierzam zakupić 60CSx i mam w związku z tym pytanie.
W jaki sposób za pomocą 60csx dokonuje się pomiaru powierzchni (areału) ? Wiem, że trzeba obejść cały areał dookoła, ale co dalej?
Czy jest w menu jakaś konkretna funkcja, która to realizuje?
Jaka jest dokładność takiego pomiaru?

To będzie mój pierwszy gps i nie mam w tej kwestii żadnego doświadczenia.

Ojciec posiada gospodarstwo rolne i w związku z tym ma to dla mnie duże znaczenie.

Jeżeli ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w tej materii bardzo proszę o informacje. Każde info mile widziane.


prosze, poczytaj instrukcje twojego odbiornika. poza tym, na forum.garmin.pl jest znajdziesz odpowiedz w wielu watkach.

michal
(ps. po prostu wkurza mnie, ze wszyscy chca wszystko miec podane na zlotym talerzyku. zero inwencji, zero googlowania, zero checi. dlatego taka odpowiedz)
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Postprzez Magnoom » Cz, 28 cze 2007 12:40

Faktycznie najlepiej wejść na stronę producenta i poszukać. A ciekawe rzeczy można znaleźć w dziale "Zostań dobrym nawigatorem" (w menu po lewej).
Pierwsze wymienione tam linki prowadzą do:
Pomiar powierzchni - instrukcje do pobrania
Konfiguracja odbiornika GPS dla potrzeb pomiarów powierzchni oraz kilka innych przydatnych informacji.

Z doświadczenia powiem, że przy pomiarach działek powyżej 1ha nie powinno być problemu ze zmieszczeniem się w dopuszczonym przez ARiMR 3% błędzie.
Dodatkowo... kiedyś była dyskusja o tym jak wygląda pomiar powierzchni pola na zboczu górskim. Nasze odbiorniki traktują w tym wypadku cały teren jako płaski.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

areał

Postprzez walklim » Cz, 12 lip 2007 7:45

z treści postu domyślam się że jesteś geodetą i planujesz pomiar powierzchni użytków lub podobną pracę. radzę się zastanowic nad przydatnością odbiornika turystycznego do takich zajęc - przy dokładności wyznaczenia pozycji 5m można zdrowo sie rąbnąc i zrobic komuś krzywdę zamiast przysługi.

wracajac do tematu: program "powierzchnia" w garminach jest prosty ale ma ograniczenie - traeba zasuwac po odwodnicy działki i oznaczac kolejne punkty, lepiej rejestrowac poszczególne punkty tak jak nam wygodniej i zgrac je na PC gdzie spokojnie mozna obliczyc powierzchnie

pozdrawiam walklim
N = 50°17'
E = 19°10'
Avatar użytkownika
walklim
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 03 cze 2007 15:18


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości