Do znawców eTrexa - podawanie współrzędnych podczas marszu

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Do znawców eTrexa - podawanie współrzędnych podczas marszu

Postprzez terenowiec » N, 18 mar 2007 20:13

Witam wszystkich i zwracam się do Was z zapytaniem. Czy "żółtki" mają opcję stałego podawania zmieniających się współrzednych podczas marszu? GPS-y jakie znałem na jachtach na bieżąco podawały lokalizację (wspołrzedne). Czytając ogólne informacje o eTrexie nie znalazłem potwierdzenia tej - moim zdaniem - podstawowej funkcji jaką powinien GPS mieć. Jeżeli coś takiego jest, to czy podaje współrzedne takie jak obowiązują u nas w Polsce, czy jakieś amerykańskie albo "libijsko - urugwajsie"?
terenowiec
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 20:03

Postprzez GPS Maniak » N, 18 mar 2007 20:47

Co prawda nigdy nie miałem żółtka w czystej postaci, ale miałem Summita - to prawie to samo. Oczywiście, że wraz z przemieszczaniem zmienia się wyświetlana pozycja.

Jestem tekże pewien, że odbiornik można skonfigurować dopasowując do układu współrzędnych mapy papierowej tak jak to pokazałem np. tutaj: http://gpsmaniak.com/new/mapy-papier.htm

Ale to sprawdzę jeszcze w instrukcji i dam znać.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez GPS Maniak » N, 18 mar 2007 21:17

Sprawdziłem. Oczywiście jest możliwość konfigurowania dowolnego układu współrzędnych:

Obrazek

W uzupełnieniu mojej poprzedniej wypowiedzi dodam, że bieżące wyświetlanie pozycji w żółtku realizujesz tak jak w każdym ręczniaku Garmina. Poprzez konfigurację tzw. pól danych. Niestety z powodu niewielkiej rozdzielczości ekranu - o ile zrozumiałem instrukcję - w danym momencie możesz np. na "ekranie nawigacji" zwanego też "ekranem kompasu" zobaczyć tylko 1 pole. Zatem albo sobie ustawisz tam pozycję, albo wysokosć, albo coś innego.
------------------------
A tak trochę OT. Masz świadomość że "żółtek" to już prawie muzeum ?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez terenowiec » Wt, 20 mar 2007 16:17

Dzięki za informacje. Wiem, że zółtek to muzeum, ale kosztuje 450zł (nowy) i jak ma współrzedne, to mi już powinno wystaqrczyć. Aby się znaleźć na turystycznej mapie, których mam dużo. Reszta to dodatki, z które musiałbym kolejne setki złotych płacić.
terenowiec
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 20:03

Postprzez Schabik1 » N, 25 mar 2007 11:57

Święte słowa. Współrzędne + mapa topograficzna za 10 zł wystarczą.
Schabik1
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 25 mar 2007 11:51

Postprzez GPS Maniak » N, 25 mar 2007 12:47

Schabik1 napisał(a):Święte słowa. Współrzędne + mapa topograficzna za 10 zł wystarczą.

Idąc tą linią myślenia poszedłbym dalej. Wystarczy sama papierowa + kompas + parę szarych komórek (uważna obserwacja terenu). GPS tak naprawdę ma sens tylko na morzu, :wink: zwłaszcza że Żółtek w najtrudniejszym terenie (gęsty las, zalesione dolinki) może nie dać Tobie tego co potrzebujesz: współrzędnych. W takim układzie nie wiem czy nie lepiej kupić Holuxa 101 z SiRF II. Nie dość że to SiRF (II, bo II ale SiRF), to na dodatek to odbiornik mapowy i w cenie żółtka (430,-)

Wracając do bezmapowca - warto czasem kliknąć sobie kilka waypointów i jakiś ślad. To podnosi komfort obsługi odbiornika. Przede wszystkim masz wówczas bez sięgania po mapę papierową odpowiedź na podstawowe pytania typu: Jak daleko i jak długo jeszcze do celu/zaplanowanego odpoczynku ? A jeżeli docenisz komfort posiadania mapy waypointowej i trackmapy stąd już krok .... do docenienia odbiornika prawdziwie mapowego :wink: :D

Poważnie - nie jestem wrogiem odbiorników bezmapowych. Sam się na takim wychowywałem. Tym bardziej mogę - z ręką na sercu - powiedzieć, że skok jakościowy jaki mamy pomiędzy użytkowaniem Żółtka czy Summita (z takim biegałem przez 2 lata), a 60CSX z mapą np. Topo_PL_100 jest znacznie większy niż się wydaje komuś kto tego "nie pomacał". Oczywiście odrębną sprawą jest ekonomia. Na pewno 60CSX nie jest zabawką tanią, zatem jeżeli kogoś na to nie stać, żadne jego zalety nie są wystarczające aby przekonać do zakupu, ale już np. Vista_CX za cenę poniżej 1000,- zł (można trafić) to rzecz, nad którą naprawdę warto pomyśleć ......
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Do znawców eTrexa - podawanie współrzędnych podczas mars

Postprzez Magnoom » N, 25 mar 2007 17:31

Zgadzam się z tym co napisał wyżej Leszek. Sam zaczynałem od Garmina 12, a teraz biegam z 60CS. Jeśli nie muszę to nie zamienię mapowca na starszy model. Czasami jednak muszę.
terenowiec napisał(a):...czy podaje współrzedne takie jak obowiązują u nas w Polsce, czy jakieś amerykańskie albo "libijsko - urugwajsie"?
Jeśli ktoś jednak potrzebuje w odbiorniku GPS otrzymywać współrzędne zgodne z tymi prezentowanymi na mapach papierowych to może zainteresuje go moja ściąga: Mapy papierowe a odbiornik GPS. Wypisałem jedynie mapy z siatkami i układami współrzędnych najczęściej spotykanymi w Polsce.

Bodajże na serwerze grupowym znalazłem kiedyś dokument NATO_DT.pdf zawierający parametry innych, egzotycznych układów na świecie. Na stronie Garmin.com można również znaleźć listę układów już zdefiniowanych w nowszych modelach odbiorników GPS.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości