Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Mariusz65 » Cz, 18 lip 2013 22:38

JPG musisz najpierw skalibrować i przetworzyć na KMZ.
:arrow: viewtopic.php?f=2&t=9019
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez meridian » Cz, 18 lip 2013 22:47

Kryspin napisał(a):którą mam w tylko w formacie jpg.

Mapa posiada dane georeferencyjne lub siatkę,
to ułatwia „kalibrację”, jeżeli nie ma żadnych danych, to skalibruj na podstawie innej mapy.

Ps.
Pobierz program Ozi , wersja demo powinna wystarczyć.

http://www.oziexplorer.com/

Tu do przeczytania, jest poradnik obsługi programu w pliku pdf.

http://www.numerus.net.pl/ozi_wstep.html
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez kagb » Wt, 23 lip 2013 6:55

Witam, witam,
czy ma ktoś wiedzę jak stworzyć zoom (levele) do jnx, tworzonego w Global Mapperze. Mapa pokazuję mi się dopiero przy zoom od 300m. No chyba że to tak ma być ;)
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez PiK » Wt, 23 lip 2013 7:32

Nie znam GlobalMappera ale można użyć programów JNXMERGE i JNX SCALE do ściągnięcia ze strony http://gpsunderground.com/forum/garmin- ... cking.html
W szufladzie - Vista, Colorado. Vista HCx poszła do ludzi. W użyciu - Nuvi 250W, Virb, Oregon 600, eTrex 30. Wycieczki rowerowe.
Avatar użytkownika
PiK
Bywalec
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt, 01 lip 2008 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez kagb » Wt, 23 lip 2013 7:41

W JNXScale czy Customizer widzi tylko jedną warstwę. Mogę jedynie zmienić zoom dla jednego poziomu.
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez GPS Maniak » Wt, 23 lip 2013 9:32

kagb napisał(a): Mapa pokazuję mi się dopiero przy zoom od 300m. No chyba że to tak ma być ;)

Wydaje się, że to zależy od skali mapy (rozdzielczości pliku m/px).
kagb napisał(a):W JNXScale czy Customizer widzi tylko jedną warstwę. Mogę jedynie zmienić zoom dla jednego poziomu.

Mapę masz jednowarstwową, więc trudno oczekiwać by narzędzia pokazywały coś innego. Dla mapy w skali 1:50.000 ustaw zoom na 800m, bądź 1.2 km. Tak obecnie robię to dla map Compassu. Mapę przygotowuję GlobalMapperem i potem narzędziami ustawiam zoom w granicach 1,2 km - 500 m (dla map w skali 1:30000/25000). Natomiast jeżeli o to chodzi:
kagb napisał(a):czy ma ktoś wiedzę jak stworzyć zoom (levele) do jnx,

i chciałbyś rozwiązać to w sposób zbliżony do tego co mam w JNXie Tatry_10k, bądź WIG_PL_SE, to niestety wymaga to trochę zabawy. Otóż każdy kolejny level mapy jest pochodną innego, specjalnie przeskalowanego rastra. Tzn. Pierwszą warstwę (jako samodzielny plik JNX) przygotowujemy z oryginału i ustawiamy powiedzmy zoom na 500m. Po czym obrazek przeskalowujemy np na 50% (oczywiście jeżeli to format Ozi stosownie trzeba skorygować kalibrację), generujemy kolejny plk JNX i nadajemy mu powiedzmy zoom=2 km. Ten obrazek znów przeskalowujemy o 50%, generujemy kolejny plik JNX, po czym zmieniamy zoom powiedzmy na 8km.

W efekcie mamy 3 różne pliki JNX dla tego samego regionu, tej samej mapy. Takie pliki można pozostawić w postaci oryginalnej jako pojedyncze pliki nadając im to samo ID, bądź można je połączyć w jeden plik JNX programem "JNX merge" czy jakoś tak.

Przy okazji - niektóre wersje mapc2mapc generują 2 warstwy w jednym pliku JNX - podstawową i "poglądówkę".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez kagb » Wt, 23 lip 2013 9:52

Tak obecnie robię to dla map Compassu. Mapę przygotowuję GlobalMapperem i potem narzędziami ustawiam zoom w granicach 1,2 km - 500 m (dla map w skali 1:30000/25000).


Właśnie dla skali 25k ustawiłem taki zoom, jak piszesz, metodą prób, od 800-1200. Mapa jest dość czytelna, nawet bardzo, ale ciut brakuję mi jednego levela jako "poglądówki". W każdym razie dziękuję za cenne uwagi. Przećwiczę sprawę w wolnej chwili, zwłaszcza ten wariant:

W efekcie mamy 3 różne pliki JNX dla tego samego regionu, tej samej mapy. Takie pliki można pozostawić w postaci oryginalnej jako pojedyncze pliki nadając im to samo ID


:)
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Szogun » N, 11 sie 2013 13:58

Witam Wszystkich

Nabyłem swojego pierwszego GPSa. Jest nim Colorado 300.
Przejdę od razu do rzeczy. Wybieram się za tydzień do Kirgistanu na mały trekking. Nigdy wcześniej nie korzystałem z GPS a tym bardziej nie przygotowywałem rastrów do takiego urządzenia.
Im więcej czytam tym mniej wiem, tak to już jest. Oczywiście jak najbardziej chciałbym się nauczyć robić takie rzeczy jednak nie mam zbytnio czasu na testy. Chciałbym parę takich map wgrać do swojego GPSa i móc z nich skorzystać podczas pobytu. Jednak obawiam się, że jak mi nie wyjdzie i mapy przesunął się z moim szczęściem o 10 km to mogę wrócić do domu przez Australią bo nie będę wiedział gdzie jestem. Oczywiście zamierzam wydrukować te mapy i mieć ze sobą w wersji papierowej.
Czy jakaś dobra dusza byłaby w stanie pomóc mi to zrobić po za forum, na mailach, przez telefon bądź po prostu przygotować taką mapę tak aby sprawnie to poszło. Domyślam się, że dla osób znających temat przygotowanie takiej mapy to tak naprawdę zajmuje chwilę.
Jeżeli Ktoś jeszcze mieszka w Warszawie i miałby ochotę na takie "korepetycję" to z chęcią się umówię i wpadnę z dobrą flaszeczką chociaż obecnie nie piję :)
Colorado 300
Szogun
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 11 sie 2013 13:20

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Kryspin » Pn, 12 sie 2013 8:14

Mariusz65, meridian dziękuję za podpowiedzi, korzystając z nich skalibrowałem mapę w programie Oziexplorer, ale popełniam gdzieś jakiś błąd, bo docelowo mapa w BaseCamp jest lekko rozciągnięta, przekoszona. Napiszę jakie kroki wykonuję i proszę o uwagi, co robię nie tak.
Po wczytaniu mapy jpg do Ozie, wstawiam 4 punkty kalibracyjne (nie tworzą one prostokąta, ale umieszczam je w okolicach 4 rogów jak najdalej można). Współrzędne sprawdzam na stronie geoportal, jako punkty charakterystyczne przyjąłem przecięcia, granic działek i są one w formacie N:52°30’42.84” E: 19°25’24.32” ustawiam format Degrees&Mins&Secs i wpisuje je w okienkach Ozie odpowiednio: 52 30 42,8400 N, 19 25 24,3200 E.
Sprawdzam inny punkt na mapie i jest ok, nie ma żadnych przesunięć, mapa wygląda dobrze.
Korzystając z programu OziMapToKmz ustawiam 8x8 = 64, Total Size: 1180x884 i generuję kmz.
Po wrzuceniu jej do BaseCamp niestety jest rozciągnięta.
Pytanie dodatkowe: czy jest możliwość przerobienia takiej mapy do MapSource i tym samym wrzucenie jej do GPS ?
Garmin Vista HCx
Kryspin
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz, 28 maja 2009 7:01
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez meridian » Pn, 12 sie 2013 9:04

Kryspin napisał(a):ale popełniam gdzieś jakiś błąd, bo docelowo mapa w BaseCamp jest lekko rozciągnięta, przekoszona.

Mapa wyświetlana z pliku kmz będzie „rozciągnięta” wizualnie ze względu na to, że podczas przetwarzania została zastosowana projekcja Lat/Lon,
ale pomimo „rozciągnięcia” mapa musi być zgodna z mapą wektorową. Trudno jest ocenić nie widząc mapy czy jest błąd, czy tak powinno być,
jednak błędne wyświetlanie w Ozi sugeruje błąd.
Użyj tych danych.
viewtopic.php?p=100569#p100569

Kryspin napisał(a):Korzystając z programu OziMapToKmz ustawiam 8x8 = 64, Total Size: 1180x884 i generuję kmz

Zastosowałeś wstępną obróbkę w MapEdit, spróbuj przetworzyć programem Okimap
viewtopic.php?p=117341#p117341 lub MAPC2MAPCNET
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Kryspin » Pn, 12 sie 2013 9:17

meridian napisał(a):jednak błędne wyświetlanie w Ozi sugeruje błąd.

W Ozi jest wszystko dobrze, w poprzednim poście to napisałem, problem pojawia się po przetworzeniu do KMZ.
Garmin Vista HCx
Kryspin
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz, 28 maja 2009 7:01
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez meridian » Pn, 12 sie 2013 9:23

Kryspin napisał(a): problem pojawia się po przetworzeniu do KMZ.

Jeżeli w Ozi jest OK. to jest to tylko kwestia związana z przetwarzaniem, spróbuj innym programem.

Sprawdź zgodność charakterystycznych punktów mapy z pliku kmz z mapą wektorową w Base Camp ( ustaw przeźroczystość mapy kmz).
"Przekoszenie" i "rozciągnięcie" nie świadczy o błędzie.

Przykład.JPG
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez meridian » Pn, 12 sie 2013 17:26

Twoja mapka tak powinna wyglądać w Base Camp.

Załącznik1.JPG
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez PiK » Śr, 09 lip 2014 17:20

A tymczasem borem - lasem pojawiła się nowa wersja JNX Patchera.
JNX Loader Patcher v3.20, Version 3.20, 2014-06-29:
[+] Support of Monterra libgarminos.so files added (only version 1.18 and higher).
[+] Recognition of Edge 510 firmwares added.
W szufladzie - Vista, Colorado. Vista HCx poszła do ludzi. W użyciu - Nuvi 250W, Virb, Oregon 600, eTrex 30. Wycieczki rowerowe.
Avatar użytkownika
PiK
Bywalec
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt, 01 lip 2008 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez PiK » So, 23 sie 2014 15:49

Nowy firmware patcher v3.21 dodaje obsługę Edge 1000.
[+] Support of Edge 1000 firmwares added.
[+] Improved version adjustment in GCD files.
W szufladzie - Vista, Colorado. Vista HCx poszła do ludzi. W użyciu - Nuvi 250W, Virb, Oregon 600, eTrex 30. Wycieczki rowerowe.
Avatar użytkownika
PiK
Bywalec
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt, 01 lip 2008 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości