Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez GPS Maniak » N, 21 kwi 2013 11:02

epkchmiele napisał(a):Tak się teraz zastanawiam kiedy ostatnio miałeś KMZ-ta w swoim odbiorniku? Patrząc na Twoje zdjęcie jnx-a i Twój komentarz, raczej chyba dawno. Prawda?

(EDIT: Odpowiadając na Twoje pytanie. Spójrz tu: viewtopic.php?f=2&t=6899&start=675#p161093
Widzisz? 16 kwietnia 2013r godz 22. To chyba niedawno? :wink: )


Wrzucając wszystkie Garminy do jednego worka, wyciągając wnioski ogólne na bazie jednego tylko modelu odbiornika, czy też bazując na jednej nie koniecznie obrazującej rzeczywistość fotce pozostajesz w świecie złudzeń i iluzji kolego.

Podkreślam ponownie: Nie jest moim zamiarem przekonywanie Ciebie, że białe jest czarne tzn. że w Oregonie 550 nie ma różnicy między KMZami, a JNXami. Nie mam obecnie Oregona, a JNXa w życiu w nim nie widziałem, więc nie mogę w tej materii zabierać głosu. Nie rozumiem jednak, dlaczego Ty, człowiek który deklaruje, że chce uchodzić za obiektywnego, a który zapewne nigdy w życiu nie widział nawet eTrexa budujesz jakieś teorie na jego temat i próbujesz mi wmówić, że czarne jest białe?

Oczywiście że fotografując sam ekran odbiornika, a na dodatek publikując fotkę samego tylko ekranu można udowodnić co się chce. Dlatego staram się zawsze publikować fotki z ręką trzymającą odbiornik. Wówczas czytelnik może ocenić - choćby w sposób szacunkowy - czy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu fotka została podrasowana. Tak też było w przypadku mojej pierwszej ilustracji - dałem fotkę z ręką. Problem był taki, że wczoraj pogoda w Poznaniu była do bani, w efekcie fotka też wyszła jakaś taka nijaka, chociaż moim zdaniem w sposób wystarczający udowodniała że w eTrexie rozróżnienie drogi od strumienia na mapie JNX nie stanowi żadnego problemu.

Jeżeli kogoś ta fotka z niewiadomych przyczyn nie przekonała, to sądzę że dzisiejsze fotki pozwalają już w sposób jednoznaczny stwierdzić że ten problem
epkchmiele napisał(a): patrząc na mapę mamy drogę czarną i rzeka również taka jest. :(

w eTrexie po prostu nie występuje. Tak trudno to zrozumieć? :shock:

Pisałem o tym w poprzednim poście, ale podkreślę to jeszcze raz. Mapy JNX oglądane w pomieszczeniu na eTrexie z włączonym (ok. 75%) podświetleniem prezentują się pod względem kolorystyki i kontrastu tak samo dobrze jak mapy na androidowym smartphonie w aplikacji Locus. Prawdę powiedziawszy nie sądzę by można tak powiedzieć o jakimkolwiek innym Garminie. Dodać jednak należy że:
* ze względu na mniejszą rozdzielczość liniową ekranu eTrexa oraz niezbyt duży ekran, ogólny odbiór "jakości" map oglądanych w smartphonie jest wyraźnie lepszy,
* kolorystyka mapy w eTrexie z włączonym podświetleniem w dużym stopniu zależy od kąta nachylenia płaszczyzny ekranu do osi wzroku

Wracając jeszcze do porównywania fotek. Odrębnym zagadnieniem jest sposób podejścia do przygotowania samej mapy. Z grubsza rzecz biorąc użytkownicy GPSów dzielą się na tych, którzy lubią mapy mocno nasycone barwami i są tacy którzy wolą mapy delikatne, pastelowe. Jak widać po Walkerze, czy azymutowej PL_Topo, w której mam poważny udział w przygotowaniu grafiki, ja zaliczam się do tej drugiej grupy. Jestem zdecydowanym zwolennikiem map pastelowych, stąd też porównywanie mojej kompilacji JNX z inną kompilacją w ogóle nie ma sensu. Zrozum to człowieku i przestań w końcu trollować ...

epkchmiele napisał(a): przyjrzyj się jaki kolor ma droga, u mnie jest żółta , u Ciebie :?:

A jak sądzisz?

Obrazek

Ale i na tej fotce w dolnej części ejranu światło się odbija niezbyt szczęśliwie i droga też przechodzi w nijaką.
Tak to jest z fotkami. Dlatego obiektywny komentator nie powinien wyciągać wniosków na podstawie jednej, wykonanej zresztą w niezbyt sprzyjających warunkach fotce. Dlatego też apeluję byś po prosu mi uwierzył, a jeżeli to przerasta Twoje siły, to podaj mi może adres korespondencyjny. Podeślę Tobie eTrexa na 2-3 tygodnie sam się przekonasz że Garmin Garminowi nierówny. Zobacz też jak na tej fotce wyglądają strumienie. Są czarne, czy niebieskie? No i jeszcze w uzupełnieniu prezentowany przeze mnie wczoraj obszar, tyle że przeskalowałem mapę do 500m i ustawiłem odbiornik nieco inaczej na światło:

Obrazek

No i ... ? Nadal uważasz, że w eTrexie na JNXie:
epkchmiele napisał(a): patrząc na mapę mamy drogę czarną i rzeka również taka jest. :(

Naprawdę, te rzeczki czy strumienie są Twoim zdaniem czarne? :shock: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

epkchmiele napisał(a):gubienie barwy przez jnx-a według mnie znacząco wpływa na czytelność mapy w terenie

Wierzę Tobie. Tzn wierzę że w Oregonie 550 tak jest. Zawsze wierzyłem, więc nie wiem po co ta cała dyskusja? :shock:

Inna sprawa, że jak wielokrotnie pisałem ja w terenie korzystam w 99% czasu z wektora, a raster to mapa, na której co najwyżej chcę coś sprawdzić, więc zależy mi przede wszystkim na szybkim i sprawnym zarządzaniu mapami, zatem podejrzewam, że nawet gdybym miał Oregona 550 w którym JNXy wyglądają tak fatalnie, to i tak korzystałbym z tego właśnie formatu. Inna sprawa, że moje wektory też nie powalają nasyceniem barw, bo ja po prostu lubię pastelowe mapy na których widać głównie właśnie drogi i strumienie:

Obrazek

EDIT: Dla porządku dodam, że ilustrując ostatnie posty wyjątkowo nie korzystałem z map Compassu.
Raster to Powiat Poznański wydawnictwa TopMapa
Wektor to oczywiście PL_Topo_2013.10 plus Ścieżki_PL_PRO
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez GPS Maniak » N, 21 kwi 2013 16:04

W uzupelnieniu - jeszcze JNX w eTrexie w pomieszczeniu: http://gpsmaniak.com/2010/Garniak_1/etrex_jnx.wmv
Film niezbyt ostry ale niestety nie mam dobrego sprzętu do filnowania :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez epkchmiele » N, 21 kwi 2013 18:42

O joj ale czerwono się zrobiło, GPSManiak tusz Ci się skończył :)
Fotka fotce nie równa a już nie zawsze oddaje rzeczywistość. Zamieszczam zdjęcie na którym jeden jest kmz drugi jest jnx. Albo odwrotnie już sam nie wiem :wink: Widać że różnica jest znikoma, można by powiedzieć co ten epkchmiele wydziwia . Niestety zdjęcie przekłamuje, w rzeczywistości nie jest tak ciekawie jeśli chodzi o jnx. Kiedyś robiłem zdjęcia Dakocie i dziwiło mnie że na nich nie widać pikselozy. Na zdjęciach jej w ogóle nie było , na Twoich też nie ma. Tak że sam widzisz jak zdjęcia oddają to co widać.
Jak dla mnie Twoje jnx-y są niebieskie, może to się sprawdza, ale nie dla mnie .
Załączniki
aaa.jpg
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez gavia » N, 21 kwi 2013 19:13

Co to za mapka jeśli można spytać. ( moje rejony)?
Widoczne znaczki --,, stromy podjazd'' od polskiej strony Przełęczy Karkonoskiej- dla mnie nowość jeśli chodzi o mapy turystyczne.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez GPS Maniak » N, 21 kwi 2013 19:43

epkchmiele napisał(a): Niestety zdjęcie przekłamuje, w rzeczywistości nie jest tak ciekawie jeśli chodzi o jnx.

No nie. Różnice widać. Zarówno jeżeli chodzi o ostrość jak też o nasycenie barw, chociaż tak po prawdzie obie fotki są jakieś takie ... brunatno szare :(
Owszem oceniając róznice na podstawie fotek, powiem że to dość subtelne różnice, zauważalne raczej dla koneserów, ale jeżeli dla Ciebie to jest ważne nie widzę powodów byś nie stawiał na KMZy. W eTrexie różnic nie widzę, kolorki nasycone, strumyczki niebieskie, więc wybór formatu mapy dla mnie jest oczywisty. :D Zresztą jak wspomniałem wcześniej, nawet w przypadku Oregona postawiłbym na JNXy, bo dla mnie priorytetem jest swobodne zarządzanie mapami - bez udziału laptopa.
epkchmiele napisał(a): Kiedyś robiłem zdjęcia Dakocie i dziwiło mnie że na nich nie widać pikselozy. Na zdjęciach jej w ogóle nie było , na Twoich też nie ma.

A niby dlaczego miałaby być? :shock:
Miałeś kiedyś w ręku eTrexa z rastrem? (głupie pytanie - nawet eTerxa bez rastrów zapewne nie miałeś w ręku) :?
Inaczej - masz świadomość, że rozdzielczość liniowa eTrexa jest wyższa niż rozdzielczość Dakoty i 62? A przecież w Dakocie czy w 62-ce też nie zawsze widać pikselozę.
epkchmiele napisał(a):Tak że sam widzisz jak zdjęcia oddają to co widać.

Szkoda że doszedłeś do tak "odkrywczego" wniosku dopiero teraz kiedy opublikowałem fotki co prawda nadal dalekie od realiów ale zdecydowanie im bliższe, lecz wyraźnie nie pasujące do Twojej koncepcji. :wink: Przedtem, póki moja fotka Tobie pasiła, budowałeś na jej podstawie kosmiczne wręcz teorie na temat JNXów w eTrexie, zapominając o tym że zdjęcia nie oddają tego co widać w realu :twisted:
epkchmiele napisał(a):Jak dla mnie Twoje jnx-y są niebieskie, może to się sprawdza, ale nie dla mnie .

Komentarze związane z gustami pominę milczeniem :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez GPS Maniak » Pn, 22 kwi 2013 11:20

Podsumowując już wątek (podwątek?) poświęcony różnicom między KMZ i JNX, chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów.

* Po pierwsze mapa mapie nierówna. Widać to np. po ostatniej fotce zamieszczonej przez epkchmiele, o której napisałem że jest jakaś taka brunatno szara. Niestety spora część map turystycznych, zwłaszcza map z cieniowaniem tak właśnie wygląda - także w oryginale. Trudno więc wymagać by czy to JNX czy KMZ był lepszy od oryginału.
* Po drugie nie od dzisiaj wiadomo, że większość wyświetlaczy RGB nie jest w stanie oddać pełnej kolorystyki. Stąd np. w niektórych panelach TV dodawany jest czwarty piksel - Y.
* Po trzecie w moim przypadku niewielki tylko odsetek map został kupiony jako "plik graficzny" wysokiej rozdzielczości. Zdecydowana większość map to konwersje z innych formatów np. TrekBuddy. W dużym stopniu to także mapy pochodzące z serwisów internetowych typu e-Góry czy CykloAtlas. W jednym i w drugim przypadku jakość mapy wynikowej niezależnie od tego czy będzie to KMZ, JNX czy też będzie to mapa dla Locusa na smartphonie, zawsze będzie, a przynajmniej wydaje się że powinna być gorsza niż byłoby w sytuacji gdybym na KMZ/JNXa przerabiał oryginalny plik graficzny. Dodam też, że traktując rastry wyłącznie jako dodatek do wektora, co do zasady ja nie "podrasowuję" rastrów. Nie przykładam zbyt wielkiej wagi do tego czy raster w odbiorniku prezentuje się bardzo dobrze, czy tylko dobrze (lepiej niż przeciętnie). Czasami zdarza mi się zwiększyć nieco kontrast czy zmniejszyć jasność, ale to sporadyczne przypadki.

Przypomnę też, że cała ta dyskusja z epkchmiele ma swój początek w zupełnie innym wątku. Wątku poświęconemu Oregonowi 600, w którym rola KMZów, ze względu na zwiększony limit kafelków oraz możliwość swobodnego zarządzania (włączanie i wyłączanie pojedynczych map) zapewne wyraźnie wzrośnie. Z drugiej strony nie wykluczone że nowy rodzaj wyświetlacza i zapewne zupełnie nowy soft renderujący grafikę na ekranie spowoduje, że różnica między KMZami, a JNXami w Oregonie 6x0 nie będzie aż tak wyraźna i tak zauważalna jak to przedstawia epkchmiele w kontekście Oregona 550. Mam nadzieję, że bedzie to raczej coś zbliżone do eTrexa, gdzie - jeżeli nawet różnice występują - to są tak minimalne, że ja po prostu ich nie dostrzegam.

No cóż pożywiom uwidim. Dodam, że przygotowując test Oregona 6x0 w zakresie KMZ i JNX na pewno skorzystam z oryginalnych plików graficznych Compassu wysokiej rozdzielczości. Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem, ale zapewne będę chciał sprawdzić zarówno mapę w skali 1:50.000 jak też w większej skali zatem zapewne będą to te mapy:
* http://compass.krakow.pl/katalog-produk ... ieszczady/
* http://compass.krakow.pl/katalog-produk ... y-Polskie/
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez grzybpodeszczu » Wt, 30 kwi 2013 19:47

Cześć.

Nie wiem, czy dobrze wpisuję się w temat ze swoim zapytaniem. Mam taką nadzieję.

Chciałbym wysłać do swojego odbiornika (62s) dwie mapy JNX. Przygotowuję je na dwa sposoby:
1) OK Map, gdzie mogę zdefiniować "ID/Map title", dzięki czemu każda z map ma swój jakiś unikatowy kod, który pozwala memu odbiornikowi "widzieć" dwa produkty; czyli mogę załączać je osobno.
2)Global Mapper, gdzie definiuję "Product Name" / "Map Name", niestety:
po wgraniu do odbiornika (na kartę) pojedynczej mapy, każda pojawia się z własnym unikatowym tytułem
po wgraniu obu map, odbiornik kataloguje mi je pod jednym - załącza mi obie mapy jednocześnie.

Moje pytanie jest takie: czy istnieje sposób aby w Global Mapperze stworzyć pliki JNX, unikatowe pod względem swojego ID, czy jestem skazany na OK map, który to znacznie mocniej kaleczy raster, powodując, że mapy są mniej czytelne?

Dzięki.
grzybpodeszczu
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt, 03 cze 2011 9:20

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Junga » Wt, 30 kwi 2013 20:20

Musisz w GM zdefiniować różne ID w tej opcji:
ID.jpg

Możesz później zmieniać ID np. programem jnxCustomizer.
Edward
GPS12, Oregon 450T, Mio P350, Modecom MX3, Evolveo Q7(Android)
PL Topo, Vmapa,
Avatar użytkownika
Junga
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 13:05
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Alcedo » So, 11 maja 2013 23:23

Dobry wieczór wszystkim użytkownikom tego Forum.

Ze dwa miesiące temu na moim 62s utworzenie kmz i wrzucenie go do CustomMaps z pomocą tego banalnego opisu ( http://www.garmin.com/us/products/onthe ... fragment-2 ) nie było problemem.
Aktualnie jednak posiadam 62st i próbuje taką samą metodą, krok po kroku zrobić kolejną 'mapę' i wyeksportować ją do pliku kmz. Po wysłaniu gotowego KMZ na odbiornik napotykam komunikat "Do tworzenia własnych map Garmin nie można używać progresywnych obrazów JPEG". Nowa mapa oczywiście nie wyświetla się na ekranie, ALE jednocześnie poprzednie tworzone tym samym sposobem (kiedy miałem jeszcze 62s) pracują skopiowane na 62st wciąż bez zarzutu.

Działające 4 pliki kmz ważą po 400-500kb oraz wymiarami zbliżone są do kwadratu 1000x1000px (największy plik 1042x1051).
Ten kmz którego chce wrzucić na 62st ma mieć podobne parametry.

Zastanawiam się w czym problem oraz w jaki sposób mam teraz tworzyć kmz'ty z własnymi mapami na bazie jpg.

pozdrawiam
Alcedo
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): So, 11 maja 2013 23:10

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez GPS Maniak » N, 12 maja 2013 10:12

Jak rozumiem komunikat, problem leży w formacie JPG. Proponuję wczytać plik JPG z mapą do jakiegoś programu graficznego i zapisać go ponownie w "zwykłym" formacie JPG.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Jml » N, 12 maja 2013 10:14

https://support.garmin.com/support/sear ... 0000000%7D

Otwórz swoją mapę w programie graficznym i zapisz ją jeszcze raz jako jpeg, ale bez opcji 'progessive jpeg'.

GpsManiak był szybszy :)
Jml
Początkujący
 
Posty: 51
Dołączył(a): Wt, 21 lut 2012 21:52

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Alcedo » N, 12 maja 2013 16:10

Dzięki za szybką pomoc. Udało się :)

Aktualnie bawię sie kmz'tami, ale w wątku doczytałem, że ma ten system ograniczenia w postaci 100 kafelków. Z wczorajszej lektury wiem, że jnx obchodzi ten problem i można wgrywać na GPSa piękne mapy gór czy miast (vide wasze załączniki do postów). Pytanie moje jest następujące: czy każdy sobie musi taki jnx zrobić sam, czy są gdzieś dostępne za darmo lub odpłatnie gotowe mapy polskich gór do pobrania?
Alcedo
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): So, 11 maja 2013 23:10

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Kryspin » Cz, 18 lip 2013 21:45

Witam.
Mam pytanie. Co zrobić w przypadku kiedy urządzenie (eTrex Vista HCx) nie jest kompatybilne z Garmin Custom Maps a chciałbym jednak skalibrować mapę w formacie jpg i nanieść na nią punkty i trasy zapisane w GPS np tylko do wydruku do pdf ? Czy istnieje inne w miarę proste rozwiązanie w innym programie ? Przeszukiwałem forum i internet, ale nie znalazłem rozwiązania.
Garmin Vista HCx
Kryspin
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz, 28 maja 2009 7:01
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Mariusz65 » Cz, 18 lip 2013 22:18

Po utworzeniu pliku *KMZ możesz go przeglądać w programie BaseCamp i z niego wykonać wydruk PDF.
Jeśli dobrze zrozumiałem Twój problem…
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Custom Maps (oraz JNX) czyli własne rastry

Postprzez Kryspin » Cz, 18 lip 2013 22:26

Tak też do tej pory robiłem, ale jako podkład można wykorzystać jedynie zainstalowanie mapy i dla terenu który mnie interesuje nie są dość dokładne.
Ja chciałbym teraz podłożyć własną mapę, którą mam w tylko w formacie jpg.
Garmin Vista HCx
Kryspin
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz, 28 maja 2009 7:01
Lokalizacja: Płock

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość