Oregon 550

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Oregon 550

Postprzez phalops » Wt, 11 maja 2010 14:13

Kupiłem go jako pierwszy mój GPS, stąd brak orientacji w oferowanych zwykle funkcjonalnościach. Napiszę więc, czy dostałem to, co chciałem.
Jak za te pieniądze to.... raczej katastrofa. Potrzebowałem urządzenia do odnotowywania stanowisk i ich dokumentacji fotograficznej. Co dostałem?
- zdjęcia są katastroficznej jakości !!! nie wiem czy wina aparatu czy oprogramowania, efekt nie nadaje się do prezentacji ! zamiast zdjęć marne imitacje obrazów impresjonistów
- ciemny wyświetlacz, przy robieniu zdjęć nie widać, co się fotografuje!
- nie wyświetla się przy zdjęciach wysokość, przy tworzeniu z nich waypointów też wysokość się nie przenosi, choć jest w exifie, CZEMU? Przydałaby się funkcja robienia zdjęcia i waypointa równocześnie
- brak możliwości tytułowania zdjęć, opisywania, porządkowania, grupowania w podkatalogach, dane zdjęcia oglądać można tylko po przejściu przez mapę

Generalnie oprogramowanie, jego jakość i funkcjonalność oceniłbym bardzo nisko. Albo producent podyktował takie wymagania ze sobie znanego powodu, albo projektant w życiu miał pod górkę i pod wiatr i nie widział niczego dobrze zrobionego. Urządzenie ma wiele cech, po których można by sądzić, że jest na rynek zmotoryzowanych turystów. Tymczasem obsługa waypointów jest dla mnie nieporozumieniem.

- waypointy zawsze są pokazywane w kolejności odległości od miejsca stania
- zmiana nazwy powoduje usunięcie (nadpisanie) numeru kolejnego
- nie można wyświetlić waypointów w żadnym innym porządku (wg. nazw, wg.daty)
- nie można zapisywać odczytywać) ich na karcie
- nie można nimi w żaden sposób manipulować (porządkować, grupować, przenosić pomiędzy podkatalogami), nie można wyświetlać grup waypointów na mapie
- oglądanie danych waypointa tylko po przejściu przez mapę

Za śladami podobnie (rejestrowałem automatycznie):
- brak możliwości operowania porządkowaniem, grupowaniem i wyświetlaniem
- nie można zapisywać (odczytywać) na karcie

Dodatkowo ekran dotykowy działa z dużą bezwładnością, co utrudnia opisywanie zarejestrowanych danych.

Teraz będę próbował powalczyć ze zaczytaniem danych na kompa i ich uporządkowaniem. Czy jakieś oprogramowanie mnie w tym wesprze obsługując geotagowanie zgromadzonych danych?

Generalnie: dużo za drogo, fatalne zdjęcia, bardzo słabe oprogramowanie, niemożliwe operowanie zgromadzonymi danymi, brak obsługi karty!!! brak możliwość podgrywania przygotowanych danych!!! Czyli nie narzekam na funkcje zbierania danych GPS, a na zarządzanie nimi i zdjęcia, czyli to, co miało być dodane do podstawowego modelu za grube pieniądze. Oprogramowanie i zdjęcia to wydaje się dzisiaj banalna sprawa. Ale nie dla GARMINA :((( Nie dla Oregona 550.
Czy są w stanie poprawić te funkcjonalności i spie…. kompresowanie zdjęć (jeżeli to nie wina aparatu)? A czy chcą to poprawić?
phalops
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt, 06 kwi 2010 22:10

Re: Oregon 550

Postprzez wodzirej » Wt, 11 maja 2010 14:24

Gdybym zamierzał kupić urządzenie do dokumentacji fotograficznej, to przejrzałbym ofertę firm fotograficznych. Szukałbym aparatu z opcją geotagowania.
Głównym zadaniem Garmina jest nawigacja i w tym jest dobry, a od dołączonego aparaciku lepiej nie spodziewać się za wiele.
OR 550 to ciągle jeden z najnowszych odbiorników, zatem nie powinno być problemu ze znalezieniem na niego kupca.
A ostatnie dwa pytania to już nie do Garniaka, ale do producenta.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Oregon 550

Postprzez RyszardS » Wt, 11 maja 2010 14:38

No... jeśli chodzi o soft do Garmin faktycznie ma mocno pod górkę.
Te urządzenia są tak jakby nie z tej epoki. Byle PDA (czy cokolwiek innego z jakimś mobilnym systemem) a nawet telefon (już nawet tylko ten obsługujący jave nie wspominając o symbianie) ma większą potencjalną funkcjonalność.
I na dodatek użytkownik nie może sobie nic sam do tego GPSa dorobić.
Ale za wiele na to się nie poradzi - GPS dla turystyki to chyba po prostu jakiś niszowy rynek na którym aż tak nikomu nie zależy?!
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Oregon 550

Postprzez phalops » Wt, 11 maja 2010 14:49

Żeby nie było nieporozumień: to, co robi Oregon 550 trudno nazwać zdjęciem!!! To jest wytwór zdjęciopodobny :) Nigdy nie miałem zamiaru wykonywać odbitek z tych zdjęć, czy nawet się nimi chwalić. Miały być czysto dokumentacyjne. Są katastrofalne! Zwykłe zdjęcie terenu jest słabo czytelne, zdjęcia nie oddają szczegółów, nie zrobisz nim zdjęcia kwiatka, motylka, itp.
Co do nawigacji, to pisałem o tym niewiele. Jeżeli jednak uznamy, że operowanie zgromadzonymi danymi to część obsługi nawigacji, to Oregon 550 jest fatalnie oprogramowany. A to już nie czasy pierwszych mobilnych urządzeń, kiedy byle programik na takie urządzenie to był powód do chluby.

>> Gdybym zamierzał kupić urządzenie do dokumentacji fotograficznej, to przejrzałbym ofertę firm fotograficznych.
Oczywiście miałem z sobą aparat fotograficzny. Ale powiedzmy jasno, aparat fotograficzny służy do robienia zdjęć do publikacji. Oregon miał dokumentować konkretne miejsca lub obiekty, a skoro tego nie robi, to po co to coś jest?
>> OR 550 to ciągle jeden z najnowszych odbiorników, zatem nie powinno być problemu ze znalezieniem na niego kupca.
Najnowszych i najbardziej nieudanych? Ile jesteś gotów za niego zapłacić?

Rozumiem, że to forum miłośników Garmina. Jednak jedną z jego funkcji jest przekazywanie opinii o produktach. Moim zdaniem Oregon 550 dużo oferuje, ale znaczna tego część to tylko niespełniona obietnica.
phalops
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt, 06 kwi 2010 22:10

Re: Oregon 550

Postprzez Marko » Wt, 11 maja 2010 14:54

RyszardS napisał(a):Byle PDA (czy cokolwiek innego z jakimś mobilnym systemem) a nawet telefon (już nawet tylko ten obsługujący jave nie wspominając o symbianie) ma większą potencjalną funkcjonalność.

Za to Garmin może się "chlubić" bodaj największą liczbą poprawek oprogramowania :) Z tym, że te znacząco podnoszące funkcjonalność można wymienić na palcach jednej ręki.

@phalops
Ważny post, bo podnoszący istotne, nieznane dotąd szerszemu gronu, kwestie użytkowe OR550.

phalops napisał(a):Ze śladami podobnie (rejestrowałem automatycznie):
...
- nie można zapisywać (odczytywać) na karcie.

Poważnie?! Oregon nie ma funkcji "dataloggera", czy też zapisuje ślady automatycznie w pamięci wewnętrznej odbiornika? Jeśli tak, to korzystniej niż zapis na karcie, bo wszystkie ślady leżą w 1 miejscu-w odbiorniku, nie są rozproszone na kilku kartach.
phalops napisał(a):Dodatkowo ekran dotykowy działa z dużą bezwładnością, co utrudnia opisywanie zarejestrowanych danych.

Wow, to jeszcze jeden minus do ogródka ekranów non-plexi.

Czy w ekran dotykowy w Dakocie również działa z dużą bezwładnością (pytam, bo, być może pochopnie, poleciłem znajomemu, jako 1-szy GPS na rower)?

phalops napisał(a):Teraz będę próbował powalczyć ze zaczytaniem danych na kompa i ich uporządkowaniem. Czy jakieś oprogramowanie mnie w tym wesprze obsługując geotagowanie zgromadzonych danych?

Tak, GeoSetter.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550

Postprzez soko » Wt, 11 maja 2010 15:42

Marko napisał(a): Za to Garmin może się "chlubić" bodaj największą liczbą poprawek oprogramowania :) Z tym, że te znacząco podnoszące funkcjonalność można wymienić na palcach jednej ręki.


Niemniej te do wymienienia na "palcach jednej ręki" - to w ostatnim roku przynajmniej 3 ważne nowości.
3.00 - pliki mapowe "dowolna nazwa".img - luz w gospodarce mapami
3.10 - Custom Maps - rastry
3.20 - BirdsEye osadzone na BaseCampie - rastry
( wersje firmware numeracja dla Colorado - ale te same zmiany były wprowadzone dla Oregona)
Mało? Jak dla mnie nieźle - jak na jeden rok. Że - tak naprawdę, z uwagi na piękny ekran - z rastrów to korzystają w pełni właściciele Colorado, to osobny temat. :D
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Oregon 550

Postprzez Marko » Wt, 11 maja 2010 15:58

soko napisał(a):Mało? Jak dla mnie nieźle - jak na jeden rok. Że - tak naprawdę, z uwagi na piękny ekran - z rastrów to korzystają w pełni właściciele Colorado, to osobny temat. :D
Krzysztof

Niestety, aż tak kolorowo nie jest z tymi aktualizacjami.
Wielu użytkowników Forum downgraduje swoje oprogramowanie, z powodu nowopowstających bugów.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550

Postprzez GPS Maniak » Wt, 11 maja 2010 17:09

RyszardS napisał(a):Te urządzenia są tak jakby nie z tej epoki.

W końcu zasady tradycyjnej nawigacji i kartografii nie zmieniły się od lat. Pomimo istnienia satelitów GPS.
RyszardS napisał(a):Te urządzenia są tak jakby nie z tej epoki. Byle PDA (czy cokolwiek innego z jakimś mobilnym systemem)

Zależy w jakim kontekście. Zarządzania plikami oczywiście lepiej jest rozwiązane w "otwartym systemie". Natomiast porównanie funkcjonalności nawigacyjno-mapowej przez pryzmat pieszego górskiego łazika - wybranych, najbardziej popularnych aplikacji na "otwarte systemy" z firmwarami Garmina daje obraz zgoła odmienny. Garmin ma zazwyczaj większe możliwości.
RyszardS napisał(a): a nawet telefon (już nawet tylko ten obsługujący jave nie wspominając o symbianie) ma większą potencjalną funkcjonalność.

"Potecjalną" to Garmin zapewne też ma większą, ale praktyka wygląda jak wygląda i część ludzi na FW Garmina, a zwłaszcza na zarządzanie plikami narzeka. Identyczną historię mamy z "otwartymi systemami". Cóż mi po potencjale Javy skoro TrekBuddy nie oferuje nawet połowy potrzebnych mi funkcji, podczas gdy mój Rino ma wszystko czego oczekuję? Podobnie rzecz się ma z bardzo popularnym w USA i używanym przeze mnie MemoryMap na WindowsMobile. W porównaniu z możliwościami Garmina, MemoryMap jest naprawdę cieniutki.

Owszem są programy do nawigacji turystycznej bardziej zaawansowane, niż te, które wymieniłem. OK. Nie mówię też, że Garmin pod względem softu jest the best, ale póki co, z tą większą funkcjonalością rozwiązań komórkowych zdecydowanie się nie zgadzam* :D

------------------
*) jak zwykle decydującym o ocenie może być rodzaj uprawianej turystyki
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 550

Postprzez lukson » Wt, 11 maja 2010 17:21

Phalops
Może coś takiego Cię zainteresuje:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=10751

Co do zdjęć z 550-ki, to parę przykładowych obrazków już było na forum, w linku podanym przez beetle-m:

lukson napisał(a):
beetle-m napisał(a):Pierwsze wrażenia z Oregonem 550 (opis w wersji angielskiej) na gpsinformation.net


Co do aparatu.
O zdjęciach z aparatu foto autor pisze że są znacznie lepsze niż się spodziewał, po czy sample zdjęć pokazują, że obrazy są z jakimś żółtozielonym zafarbem, jedynie jakość piątego zdjęcia jest podobna do jakości zdjęć współczesnych komórek z aparatem...
Oregon 400t, Oregon 550t, Fenix 6X pro
Avatar użytkownika
lukson
Początkujący
 
Posty: 69
Dołączył(a): Śr, 29 paź 2008 18:37

Re: Oregon 550

Postprzez soko » Wt, 11 maja 2010 17:58

Marko napisał(a): Niestety, aż tak kolorowo nie jest z tymi aktualizacjami. Wielu użytkowników Forum downgraduje swoje oprogramowanie, z powodu nowopowstających bugów.


W zasadzie problemów po fw3.00 nie bardzo pamiętam. W każdym razie dla Colorado. Natomiast znany z bugów Oregon miewał kolejne fw polegajace głównie na "fixed bug" - i tak w kółko.
Jeśli ktoś downgraduje fw np. dla Colorado do 2.90 to bym się wcale nie zdziwił, bo było to świetne, stabilne, przewidywalne firmware. Nie kazdy ma czas na zabawę z rastrami.
Tyle , że wtedy stanie kwestia typu "po co mi Colorado/OR/DA ?". I na logikę, moze się skończyć downgradem hardware na 60CSx, czy Vista. Osobne pytanie, czy to będzie "downgrade" , w tym kontekście?? Szczególnie, że przy wędrówkach pieszych "Dylemat Szerpy" dotkliwie ogranicza skład ekwipunku.
Także wycieczki rowerowe nie są od tego wolne, zabierany bagaż się rozrasta. Już przy zabraniu porządniejszego aparatu+ teleobiektyw, dochodzi extra plecaczek coby tego wszystkiego nie rozwalić przy pierwszej okazji i wygląda to tak:

Obrazek

A do powyższego zestawu potrzebny tez samochodzik z bagażnikiem, coby to wszystko dowiózł do najbliższych lasków itd. itp. Dylemat Szerpy.
Często więc kończy się na zabraniu nie lustrzanki, a po prostu kompakciku, z którego robiono powyższe zdjęcie. Downgrade.
Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Oregon 550

Postprzez phalops » Wt, 11 maja 2010 18:57

soko takie zdjęcie kompakcikiem to dla Oregona 550 marzenie marzeń :twisted: Nie pisałem też o funkcjach czysto nawigacyjnych, nie mam doświadczenia i nie mógłbym się odwołać do innych doświadczeń.

Marko, nie potrafię zinterpretować hasła "datalogger", więc odpowiem tylko na drugą część zdania. Byłem na trzytygodniowej wyprawie przyrodoznawczej przez Węgry, Bułgarię, Rumunię do Grecji. Będę na kilku następnych, będą moi koledzy. Wymienimy się waypointami, śladami, zdjęciami. Za dwa trzy lata bez obsługi katalogów na karcie nie da się z tego Oregona korzystać!!! A czasu na bawienie się laptopem nie ma. Potrzebuj sprawnej obsługi wyszukiwania, wczytywania i usuwania śladów i waypointów (i zdjęć !!!) oraz (lub) zniesienia ograniczeń ilościowych (2000, a lepiej karta z katalogami i wyborem zestawu danych do prezentacji).
Czytając opisy spodziewałem się sprawnej obsługi karty, możliwości wyboru danych do prezentacji na mapach, sprawnego oprogramowania do wyszukiwania i organizacji danych. Spodziewałem się przyzwoitych zdjęć. Nie rozważałem sprawy sprawnej obsługi wyznaczania mojego położenia i odwzorowywania tego na mapie. I jedynie to ostatnie działa dobrze, jak pewnie w innych modelach Garmina. Ale ten model miał oferować więcej!

Jak będę miał czas to zrobię kilka testowych zdjęć swoją komórką ( nie robiłem :oops: ) i Oregonem. Sam jestem ciekaw wyniku! Natomiast nie mam wątpliwości, że oprogramowanie Oregona (kompresja zdjęć, organizacja danych) jest żenująco słabe!
phalops
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt, 06 kwi 2010 22:10

Re: Oregon 550

Postprzez Ranger » Wt, 11 maja 2010 19:04

@Lechu
Za to Trek ma też połowę niepotrzebnych Ci funkcji, jak np. możliwość dopasowania dość szerokiego spektrum informacji do potrzeb użytkownika - różnorodne mapy, różne dane nawigacyjne, informacje krajoznawcze itd. No i właściwie stale jest pod ręką :-)
Funkcjonalność potencjalna jednak nikogo nie podnieca, to raczej braki uwierają. Coś co jeden uznaje za brak, dla drugiego może być zupełnie nieistotne.
Natomiast warto pamietać, że klasycznie patrzy się na relację funkcjonalność/cena, łatwość obsługi, przystawanie funkcji do potrzeb i możliwości użytkownika itp. Zbyt złożony sprzęt dla początkującego to też może być horror ...
Dlatego dobrze jest jakiś wybór mieć, zamiast wyboru jedynie słusznego.
Ja tam jestem zadowolony z tego co mam ... :-) Na problem Szerpy zazwyczaj nie cierpię ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Oregon 550

Postprzez asandrzej » Wt, 11 maja 2010 19:17

Witam.

@ phalops „…nie potrafię zinterpretować hasła "datalogger"…”
Sprawdź na karcie zawartość pliku w katalogu Garmin/GPX/Current.gpx.
Plik ten można odczytać w MapSource.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Wt, 11 maja 2010 19:24 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550

Postprzez slimak » Wt, 11 maja 2010 19:24

phalops napisał(a):Czyli nie narzekam na funkcje zbierania danych GPS, a na zarządzanie nimi i zdjęcia, czyli to, co miało być dodane do podstawowego modelu za grube pieniądze.


Oregon 550 1266zł http://www.ceneo.pl/3338297
Oregon 450 1098zł http://www.ceneo.pl/5399497
Przepraszam, jakie grube pieniądze? Cego można oczekiwać od aparatu fotograficznego za 168zł?
Zdjęcia rób normalnym kompaktem, geotagowanie dowolnym programem w oparciu o ślad z oregona , a aparacik w nim traktuj jako zapasowy do robienia zdjęć w deszczu i podwodą.
Pozdrawiam
Ślimak

Oregon 450t
Motorola MB526
Samsung Galaxy Spica I5700
Nokia 6630 http://slimak.republika.pl/6630.htm
Dawno dawno temu Garmin 38, II+, V. http://slimak.republika.pl/index2.html :-)
slimak
Bywalec
 
Posty: 179
Dołączył(a): Cz, 06 maja 2010 9:05

Re: Oregon 550

Postprzez Marko » Wt, 11 maja 2010 20:12

phalops napisał(a):Wymienimy się waypointami, śladami, zdjęciami. Za dwa trzy lata bez obsługi katalogów na karcie nie da się z tego Oregona korzystać!!! A czasu na bawienie się laptopem nie ma. Potrzebuj sprawnej obsługi wyszukiwania, wczytywania i usuwania śladów i waypointów (i zdjęć !!!) oraz (lub) zniesienia ograniczeń ilościowych (2000, a lepiej karta z katalogami i wyborem zestawu danych do prezentacji).

Po co Ci tyle śladów, waypointów i geotagowanych zdjęć? Możesz przecież wgrać do Oregona dobre mapy (wektorowe!) i, w dobrych mapach wektorowych mieć bogatą bazę punktów map (to taki odpowiednik Waypointów, ale już zapisanych w mapie, na karcie - w pliku img, co nie obciąża pamięci wewnętrznej). W oparciu o te punkty doskonale można planować trasę, również nie mając dostępu do laptopa (choć oczywiście na ekranie komputera jest znacznie wygodniej).
W PDA i komórkach, przy dobrym i ważne-darmowym Trek Buddy, mamy problemy sprzętowe:
1) zaledwie 4-5 godzin ciągłej pracy GPS (unikając syndromu Szerpy) :(
2) brak uchwytów rowerowych a'la Garmin pozwalających skutecznie przymocować komórkę i PDA do kierownicy roweru (bez dodatkowych pokrowców etc.) :(
3) słaba widoczność w słońcu i nikła na kierownicy roweru :(

Skoro czytasz nas, to wiesz, że Garmin nie jest taki zły, choć jego użytkowanie jest "specyficzne":)
Ta specyfika czyni z nas ciekawą, jak sądzę, komórkę społeczną :)
Jeśli wykażesz trochę więcej cierpliwości w poznawaniu tego sprzętu, to mam nadzieję - witaj w Klubie! :)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość