Routing po drogach w TOPO_100_PL

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Routing po drogach w TOPO_100_PL

Postprzez woockash » Cz, 23 sie 2007 11:20

Witam,
Kilka dni temu zostałem posiadaczem Visty Cx. Ponieważ nie znoszę chodzenia (bolą mnie nogi, męczę się i pocę), więc jeżdżę na rowerze. Za dwa dni wybieram sie na Transcarpatię i stanąłem przed problemem przygotowania tras, które mógłbym załadowac do Visty. Próbowałem to zrobić w Map Source na mapach Topo_100_pl ale jak wiadomo routing działa tam tylko po szlakach. Przez co zdaża się, że trasa między miejscowościami oddalonymi od siebie o 2 km drogą wyznaczanaj jest szlakami o długości 13 km. I tu moje pytanie. W jaki sposób można wyznaczyć routowalne trasy łącząc przejazdy szlakami i drogami? Przyszła mi do głowy możliwość zaznaczania śladu biegnącego drogami i łączenia go z fragmentami tras wyznaczonymi automatycznie. Jednak nie udało mi się jeszcze tego dokonać. Bardzo proszę o wszelkie sugestie. Ponieważ jestem nowym urzytkownikiem Garmina, proszę również o opis procedury przygotowania takich tras.
woockash
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 23 sie 2007 11:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Routing po drogach w TOPO_100_PL

Postprzez GPS Maniak » Cz, 23 sie 2007 12:26

woockash napisał(a):Przyszła mi do głowy możliwość zaznaczania śladu biegnącego drogami i łączenia go z fragmentami tras wyznaczonymi automatycznie. Jednak nie udało mi się jeszcze tego dokonać.

No i się nie uda. Przynajmniej nie da się tego zrobić jako jednolita "trasa".

Można natomiast zaprojektować sobie taki ślad od "A" do "Z", tzn zaprojektować odcinkami z wykorzystaniem routingu + odcinki ręczne i to połączyć, ale niesetety chyba nie na poziomie MapSource.

Wiem jak to zrobić np. z wykorzystaniem MemoryMapa, ale nie umiem tego opisać w kilku prostych zdaniach. Może to Ciebie natchnie: http://gpsmaniak.com/new/porady-memory-konwersja.htm Dodam, że MemoryMap ma funkcję łączenia śladów.

Inną metodą - już "terenową" jest wyłączenie automatycznej rekalkulacji, wyłączenie Topo_100 i zaprojektowanie trasy na UMPie, czy GPMapie lub CNE9, a potem wyłączenie tej mapy z routingiem i ponowne przełączenie się na Topo_PL_100. Będziesz widział trasę z CNE9 czy GPMapy na tle Topo_100. Inna rzecz, że metoda się nie sprawdzi gdy szlak biegnie ścieżką, której nie ma mapach, które wymieniłem, no i te mapy trzeba mieć :cry: Spróbować bez CNE - z UMPem. Miejscami baaardzo szczególowy no i free.
Dodam jeszcze, że docelowo - przynajmniej Polska południowo wschodnia (Bieszczady, Pogórze Przemyskie, Część Beskidu Niskiego) będzie miała routing na wybranych szutrówkach i drogach - właśnie w celu "połączenia" szlaków. W Bieszczadach już są spore odcinki zrobione w ten sposób.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez woockash » Cz, 23 sie 2007 12:45

Dzięki za odpowiedź. Przynajmniej nie będę tracił czasu na próby w MapSource. Twój artykuł dotyczący konwersji tras na ślady czytałem już wcześniej. Ale mam jeszcze kilka wątpliwości. Pomyślałem o takim scenariuszu:
1. W MapSource wyznaczam automatycznie trasy prowadzące szlakami. Będzie to prawdopodobnie kilka fragmentów wchodzących w skład trasy całodniowej.
2. Trasy te konwertuje w sposób opisany przez Ciebie do śladów za pomocą MemoryMapNavigator.
3. Ładuję ślady do MapSource i uzupełniam brakujące fragmenty drogowe rysując ślad ręcznie.
4. Wszystkie fragmenty łączę w całość (wydaje mi się, że jest do tego narzędzie w MapSource) i eksportuje do Visty.

Czy powyższy scenariusz jest wykonalny?
Czy możliwe jest włączenie nawigacji po takim śladzie w Viscie Cx?
woockash
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 23 sie 2007 11:07
Lokalizacja: Kraków

Postprzez GPS Maniak » Cz, 23 sie 2007 13:15

woockash napisał(a):Czy powyższy scenariusz jest wykonalny?
Czy możliwe jest włączenie nawigacji po takim śladzie w Viscie Cx?

Scenariusz wygląda dobrze, ale szczerze mówiąc nigdy nie bawiłem się w takie rzeczy.

Nawigacja po śladzie (jako opcja track back) jest możliwa i tutaj też powinna się udać, chociaż - przyznaję - też dawno się tą opcją nie bawiłem. Jako tuptuś raczej nie korzystam z routingu i trackbacku. Co najwyżej raz puszczę kalkulację żeby zobaczyć jaka jest odległość do celu "wg dróg", a potem przełączam się na nawigację "bezdroże". Takie przyzwyczajenia z dawnych lat :lol:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez realBiker » Cz, 23 sie 2007 13:22

wydaje mi się że przerabianie rutowalnych odcinków na tracka to tak trochę odwala nie roboty za gpsa ;) Kiedyś robiłem trasę z podobnych kawałków i wyglądało to tak, że tam gdzie moja trasa jechała poza rutowalnymi szlakami (tez jechałem po TOPO_PL) to jechałem po narysowanym tracku. Natomiast kiedy dojechałem do odcinka biegnącego po szlaku to przechodziłem na nawigację wg. dróg i gps sam wyznaczał drogę. Z tym że wcześniej w MapSource stawiałem sobie waypointa w miejscu gdzie miałem wjechać na szlak i w miejscu gdzie ze szlaku zjeżdżałem - taka dwupunktowa trasa kalkulowana po drogach (tutaj szlakach). Szło to całkiem zgrabnie z tym że w miejscach gdzie trzeba było się przesiąść z trackback na routing trzeba było poklikać guziczkami gpsa :) Nie była to spójna całość z A do Z tylko właśnie takie odcinki tracków i routing między dwoma waypointami na odcinkach biegnących szlakami.

W sumie to moje późniejsze wojaże po górach w całości rysowałem tracka na rastrowej mapie nie przejmując się rutowalnymi odcinkami szlaków. Całą trasę ładowałem w gpa i wio.
Avatar użytkownika
realBiker
Bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz, 12 lip 2007 9:02
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez woockash » Cz, 23 sie 2007 14:02

Dzięki za Wasze odpowiedzi i sugestie.

Rozwiązanie z przełączaniem się z track na rout w terenie jest na pewno dobrym pomysłem. Można na bieżąco korygować trasę. Pewnie będę korzystał z tego sposobu.
Jednak ze względu na to, że TransCarpatia jest wyścigiem, wolałbym minimalizować czas obsułgi gps'a. Tym bardziej, że mam go od niedawna i brakuje mi wprawy. Dlatego chciałbym przed każdym etapem dokładnie (na ile to możliwe) opracować trasę.

Jeszcze raz dzięki za pomoc!
woockash
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 23 sie 2007 11:07
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości