Jeden z trzech odbiorników do pięciu różnych zastosowań....

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Jeden z trzech odbiorników do pięciu różnych zastosowań....

Postprzez TomS » Wt, 11 wrz 2007 20:39

Witam wszystkich po raz pierwszy :)

Przymierzam się do mojego pierwszego odbiornika.
Spędziłem kilka dni na czytaniu Garniak i GPSManiak a także różnych "opinii użytkowników". Mimo to ciężko mi wybrać optymalnie.
Chciałbym poprosić o pomoc, bardziej w formie rankingu Waszych "typów" niż wyjaśnianiu oczywistych różnic (mam ściągnięte także instrukcje obsługi moich faworytów i powoli je trawię (angielskie); może znacie źródło na ściągnięcie polskich??).

Moje typy to: Vista HCx, 60CSx i 76CSx.

Zastosowania:

Najważniejsze - rower (szosa, góry, przeprawy) i kajak (głównie spływy zarośniętymi rzekami, trochę jezior ale możliwe też morze) - turystyka i sport (uwaga: pulsometr mam oddzielnie i uważam to za lepsze rozwiązanie niż integra z gps)

Drugorzędne - wędrówki po górach (często bezścieżkowe) i pomoc w samochodzie (lubię boczne drogi, pomoc zagranicą na drogach głównych, rozjazdach); z reguły we dwoje czyli jest pilot do obsługi mapy i gps.

Trzeciorzędne - oznaczanie miejsc nurkowych na morzu (i jeziorach)

***
Pytania dodatkowe:
1. Czy wyświetlacz Visty jest czytelny z 50-60 cm? (samochód, podłoga kajaka...)
2. Czy trzymanie odbiornika w kokpicie kajaka (polietylen) bardzo osłabi sygnał i może być potrzebne dodanie anteny zewnętrznej (myślę nawet o małym maszciku ok. 100cm) (wolę unikać mocowania odbiornika na pokładzie).
3. Czy, podobnie, jest kłopot z sygnałem docierającym do wnętrza plecaka (myślę, że nie będę potrzebował mocowania na kierownicę do nawigacji ciągłej a raczej na zasadzie "co dalej?") To także rozwiązuje "pływalność" 76ki na morzu - jeśli jej nie muszę wyjmować to nie wpadnie do wody.
4. Czy waga przypiętej do szelki plecaka 60-ki czy 76-ki nie przeszkadza w bieganiu? Nie dynda za mocno?
5. Jakie macie doświadczenia z gubieniem sygnału jeśli gps jest w kieszeni na udzie?
6. Czy ktoś z Was obsługiwał jedną ręką którykolwiek z "moich typów" jadąc jednocześnie rowerem? (nie chodzi o uchwyt rowerowy a o trzymanie i obsługę jedną ręką a prowadzenie roweru drugą). No i jakie wnioski?
7. Czy są jakieś ciekawe różnice w menu albo zestawie funkcji pomiędzy "moimi typami"? Coś o czym się nie pisze a jest warte mojej uwagi?

No, na początek to tyle... :D
TomS
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2007 21:58

Re: Jeden z trzech odbiorników do pięciu różnych zastosowań.

Postprzez Guzik » Wt, 11 wrz 2007 21:20

Odpowiadam na te pytania na które potrafię:

ad. 1. To zależy od wzroku i okularów (w moim przypadku). Sprawdź to organoleptycznie w sklepie.

ad. 2. Osłabi widoczność satelitów nisko nad horyzontem (boki kajaka i brzegi rzeki), a te dają najlepszą dokładność.

ad. 3. Lekka kurtka przeciwdeszczowa nie osłabia.

ad. 4. Nie wyobrażam sobie biegania z plecakiem. Podczas biegania nie mam przy sobie ani komórki, ani nawet kluczy od domu. Jeśli biegasz z plecakiem to pewnie odbiornik nie będzie Ci przeszkadzał, ale w tym przypadku wybrałbym Vistę - jest najlżejsza.

ad. 6. Jeśli droga pozwala prowadzić rower jedną ręką to obsłużysz drugą GPS-a, w tym przypadku jednak wygodniejsza będzie 60-tka.

76-stki bym nie wybierał (i nigdy nie miałem). Używałem dotychczas pieszo (ale nie biegiem), na rowerze (w uchwycie) i w samochodzie Vistę Cx i 60 CSx.

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,

Przemysław (Guzik) Guzinski
GPSmap 62s, UMP PCPl, Góry_PL, PL Topo, GPSWielkopolska
Avatar użytkownika
Guzik
Bywalec
 
Posty: 425
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:01
Lokalizacja: Poznań

Postprzez TomS » Wt, 11 wrz 2007 22:10

1. Na tym dystansie nie noszę. Mam -0,5 czyli tylko do większych odległości.
3. Czyli antenka... czyli nie Vista...
4. W Tatrach często zbiegam zamiast grzecznie schodzić. Mniej się męczę i oszczędzam czas. Plecak mam raczej "wyścigowy" - 20L

***
Odklejała Ci się słynna gumka?
TomS
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2007 21:58

Postprzez Azzie » Śr, 12 wrz 2007 16:10

76CSX jako jedyny pływa (super na kajak i łódkę), ale też jest największy (będzie przeszkadzać na rowerze i w turystyce). Vista HCx jest najmniejsza (super w turystyce), ale klawisze z boku mogą być niewygodne gdy nie trzymasz odbiornika w ręku (na rowerze, w kajaku, w samochodzie). 60CSx jest średnio duży i nie pływa, ale jest solidniejszy od Visty i ma klawisze z przodu. Ciężko na któryś z odbiorników jednoznacznie wskazać, najlepiej porównaj je wszystkie w sklepie i weź ten, który Ci najbardziej przypasuje - żaden nie będzie idealny, żaden nie będzie złym wyborem (choć przy tak ogólnym outdoorze to wodnej 76-tki bym chyba nie brał).
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Postprzez popej » Śr, 12 wrz 2007 16:33

Azzie napisał(a):60CSx jest średnio duży i nie pływa

Zdaje się, że pływa, jeżeli ma baterie litowe ;-)
Jeżeli ta pływalność jest potrzebna sporadycznie, to pewnie wystarczy przyczepić korkowy breloczek.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez TomS » Śr, 12 wrz 2007 17:10

popej napisał(a):korkowy breloczek.
:idea:
To załatwia sprawę :D , banalne...
Czyli 76 mogę odrzucić.
Pozostają dwa.
Ostatnio edytowano Śr, 12 wrz 2007 20:45 przez TomS, łącznie edytowano 1 raz
TomS
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2007 21:58

Postprzez maku » Śr, 12 wrz 2007 20:17

„Zarośnięte rzeki...wędrówki po górach...”
Myślę że raczej wychodzi na 60csx.
maku
Początkujący
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pn, 02 kwi 2007 15:10
Lokalizacja: Poznań

Postprzez vit » Pn, 17 wrz 2007 13:06

Po pół roku użytkowania visty cx (w sumie ze 14.000 km rożnymi środkami lokomocji) kupiłem sobie 60(csx) z pełnym przekonaniem, ze dobrze czynie (obecnie 1.300 km) - jojstik w viscie są dla mnie tak kapryśnym ustrojstwem (potrafi nie działać w ekstremalnych warunkach - bardzo ciepło i zimno), ze mam go serdecznie dość - w związku tym teraz poużywam 60,
zaniki sygnału w lesie (szczególnie podczas jazdy rowerem) nie nastrajają zbyt optymistycznie, choć z kolei 60 lubi spacery :?

dodatkowo na korzyść visty przemawia teoretyczna energożerność 60 - u siebie nie zauważyłem większych różnic - oba równie szybko/wolno zużywają aku 2700 mAh sanyo
jazda rowerem
uchwyt rowerowy - w viściaku bardzo wygodny (sama vista jest poręczna), a sam wyświetlacz jest wystarczająco czytelny, nie mam porównania z 60 bo nie korzystałem z zestawu rowerowego
po ostatnim otb nie bawię się gpsem tylko mocno trzymam kierownik, ale jak sobie o tym już zapomnę :) to sprawdzę
kajak krzysztof
Czy trzymanie odbiornika w kokpicie kajaka (polietylen) bardzo osłabi sygnał - nie powinien, przecież oryginalne kondomy są z jakiegośtam materiału, a one nie powinny mieć wielkiego wpływu na działanie odbiornika
w samochodzie - vista ma trochu mniejszy ekran od 60, a wydawane przez nią odgłosy (nazywają to szumnie dźwiękami) są dla mnie tak ciche, że porażka, z 60 jeszcze nie jeździłem samochodem, ale podejrzewam, że będzie podobnie
Pozdrawiam vit
60
Avatar użytkownika
vit
Bywalec
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:17
Lokalizacja: kwa sity

Postprzez popej » Pn, 17 wrz 2007 17:14

vit napisał(a):w samochodzie - vista ma trochu mniejszy ekran od 60, a wydawane przez nią odgłosy (nazywają to szumnie dźwiękami) są dla mnie tak ciche, że porażka, z 60 jeszcze nie jeździłem samochodem, ale podejrzewam, że będzie podobnie

Nie miałem żadnych problemów z percepcją dźwięków 60CSx w samochodzie.
Ale samochody też bywają różne :-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez sebol » Śr, 19 wrz 2007 7:22

1. Wyswietlacz visty. GPSManiak napisal tutaj - http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=936

2. Używam 76Csx na spływach kajakowych i sygnał jest osłabiony ale cały czas trzyma pozycję nawet w lesie.

3. W plecaku nie sprawdzałem. Ale cienki materiał plecaka np. oddychalny nie powinien znaczaco ograniczać czułości.

4. Niestety moim zdaniem dynda za mocno. Są specjalne uchwyty na plecak. Ja przerobiłem pokrowiec na granat. Teraz GPS jest przyczepiony do plecaka solidnie i pionowo a poza tym nie dynda.

5. Nie gubi na udzie. Chyba ze jestes w takim miejscu ze zgubi rowniez na ramieniu tzn w wąwozie itp.

6. Wykorzystuje 76Csx głównie na rower. Moim zdaniem nie da się korzystać z odbiornika trzymając w ręku i jechać rowerem w terenie. No chyba ze bedzies sie zatrzymywal i sprawdzal (ale to tak samo jak by mape rozkładać). :D

7. 60Csx i 76Csx praktycznie mają to samo oprogramowanie. I oba nie mają budzika heheh.

Osobiście uważam, że jeżeli nie potrzebujesz modelu z profesionalnym pływaniem oraz jezeli nie potrzebujesz funkcji morskich tzn alarmow kotwicznych, podłączeń do sonara itp. to powinienes wybrac 60Csx.

-------------------------------------------------------------------------------
Dodam jeszcze ze ja nie zamienilbym 76Csx na 60Csx. Jakoś się za bardzo przyzwyczaiłem do układu klawiszy. Leży solidniej w dłoni itp. Ale zapewne jeżeli ktoś używa 60Csx to nie zamieni na 76Csx. Myślę że świadczy to o tym że niezależnie który z tych modelów wibierzesz to i tak będzieś zadowolony. Oby tylko dokładnych map było więcej. :D
Pozdrawiam Seba

Forerunner 305, GPSMap 76CSx, GPMapa 4.0, UMP-pcPL
Avatar użytkownika
sebol
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 8:47

Postprzez TomS » Śr, 19 wrz 2007 9:40

Dzięki.
A jak wygląda i skąd wziąć pokrowiec na granat?
Jakiś link może podrzucisz?
Też się skłaniam do 60...
TomS
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2007 21:58

Postprzez sebol » Śr, 19 wrz 2007 14:49

W sklepach z militariami. Mozna wziasc GPSa pojechac i poprzymierzac. Link np. tutaj:
http://www.miwo-military.com/index.php?go=03_4

oooo to jest fajne:
http://www.miwo-military.com/index.php?go=n_5
Pozdrawiam Seba

Forerunner 305, GPSMap 76CSx, GPMapa 4.0, UMP-pcPL
Avatar użytkownika
sebol
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 8:47

Postprzez TomS » Pn, 01 paź 2007 13:22

Aby formalnie zamknąć wątek: mam już 60CSx :)
Dzięki za pomoc.
TomS
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2007 21:58


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości