TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Pn, 16 maja 2011 10:59

@wodzirej oznaczenie możesz zmienić w edycji - zamiast "pieszy" wybierz "ścieżka przyrodnicza / dydaktyczna" i dalej odpowiedni kolor. Uważacie, że warto dodać ikony oznaczeń już na etapie wyboru?
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez wodzirej » Pn, 16 maja 2011 11:09

Zrobione :)
Czy na trail.pl planujecie uruchomienie forum?
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Bogna » Pn, 16 maja 2011 11:31

zwolin napisał(a):Uważacie, że warto...

Zwolin, uważam, że warto zmienić nieco górę strony tytułowej. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to piękny "żółtek" na pierwszym planie. Wiemy wszyscy, że "żółtek" w gęstwinie leśnej gubi fixa i nie zapisuje śladu. Po co więc pokazywać sprzęt "niepełnosprawny" :lol:, który nie spisuje się należycie w trudnym terenie. Przecież zależy nam wszystkim (Maniakom Garmina także) na dokładności, jakiejś precyzji, a tego "żółtek" nie oddaje. Co innego np. Vista HCx ("każda sroczka swój ogonek..." - Lechu to od Ciebie zapożyczone :wink:). Ta, nie dość, że klasyk, to spisuje się znakomicie, jak sam zapewne dobrze wiesz, bo z niej korzystasz :D.
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Pn, 16 maja 2011 12:02

@wodzirej dzięki, jeszcze tylko koloru zabrakło. Co do forum, to nie ma na razie takiej potrzeby (chyba). Ale jak ten wątek już za pomoc techniczną nie wystarczy, to pewnie trzeba będzie coś zrobić

@bogna ten baner jest w trakcie zmiany, faktycznie za dużo tego "żółtka". Ale przy okazji - czy nowy "żółtek" H nie ma takiego samego modułu jak Vista Hcx (zwiększona czułość)?
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Bogna » Pn, 16 maja 2011 15:38

Masz rację, Zwolin, wszystkie eTrexy z literką H mają wysoką czułość :D, ale ten, który widnieje w podanym przez Ciebie banerze jak byk jest bez H, czyli "nieczuły" w gęstwinie :wink:. A poznałam po tym, że ma stare logo Garmina :D.
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez bazanos » Pn, 20 maja 2019 9:29

Może się komuś przyda. Zebrałem i dopracowałem szlaki piesze PTTK z południowo-wschodniej Polski (woj. lubelskie, woj. podkarpackie, woj. małopolskie, woj. świętokrzyskie). W sumie 228 szlaków. Oczywiście, w rzeczywistości mogą się zdarzyć rozbieżności w terenie, ale to raczej sprawy marginalne, przynajmniej mam taką nadzieję. Ślady w kolorach, w formacie .gpx. Do nawigacji w urządzeniach, bądź aplikacjach w telefonach. Osobiście korzystam z Basecamp Garmina.

https://drive.google.com/file/d/1OO1DUv ... sp=sharing

Wszystko wrzucone na trail.pl
Załączniki
FB_IMG_1558341147344.jpg
Schemat szlaków
Ostatnio edytowano Cz, 30 maja 2019 5:09 przez bazanos, łącznie edytowano 3 razy
bazanos
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 20 maja 2019 7:49

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez wodzirej » Wt, 21 maja 2019 1:40

bazanos napisał(a):Może się komuś przydać.

Przyda się oj przyda :)
W skrypcie obsługującym Garniaka nie ma lajków, zatem niniejszym dziękuję za Twój pomysł, pracę i publikację.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez polskup » N, 05 sty 2020 12:45

Bardzo wartościowa praca. Dziękuję. Tym bardziej dopinguje mnie to do zajęcia się innym obszarem.
Już przy pobieżnym przeglądaniu zauważyłem ewidentny błąd: w Tatrach czerwony szlak od Świnicy do Zawratu leci diretą, jakiej nie powstydziliby się wytrawni taternicy :)

Każda baza ze szlakami obarczona jest jakąś przypadłością. I nie mówię tu o przypadku wspomnianym powyżej, bo przy takich zbiorach błędy są nieuniknione, ale mam na myśli błędy systemowe: Szlaki z UMP biegną wielowątkowo, z czego jeden wątek jest chyba dla lotniarzy :). Na Trail.pl dobór szlaków, mimo wielu lat istnienia serwisu, jest dość przypadkowy, a baza mocno niekompletna - powiem tyle, że w Puszczy Kampinoskiej/Warszawa wyszukiwarka znajduje jeden szlak, w związku z czym trudno w oparciu o taka bazę cokolwiek planować, zwłaszcza w plenerze. Wiem, mogę przesłać swoje :) I pewnie tak zrobię, ale najpierw wykonuję zwiad, co już jest.
Strony PTTK są w ogóle nieużyteczne, bo znajdziemy tam co najwyżej słowne opisy typu "za przystankiem PKS skręcamy w wąską ścieżkę", gdzie pekaesów nie ma od lat, a ścieżka zarosła. Pojedyncze gpx-y można znaleźć na rozmaitych stronach. Ale żeby tak 90%, no dobra, 70% stanu było w jednym miejscu to nie ma.

EDIT 2020.01.06
Często człowiek sfrustrowany po tygodniach poszukiwań wypowie się publicznie na jakiś temat, a w ciągu kilkunastu godzin znajdzie rozwiązanie. Tak było i tym razem. Otóż wszystkie szlaki turystyczne, przynajmniej będące w gestii PTTK, znajdują się pod adresem szlaki.pttk.pl . Problemy z tą stronką są jednak dwa zasadnicze: 1. Przez stronę główną jest dość trudno dobrać się do szlaków, które zostały podzielone na województwa. Stąd znając publikację myślałem, że oferuje ona jedynie aplikację i mapę on-line 2. Szlaki trzeba zrzucać pojedynczo, a nazwy plików nie zawierają koloru ani przeznaczenia szlaku, a jedynie punkty skrajne (np. kroczewo-zareby.gpx), a więc odpadają zautomatyzowane metody pobierania. Trzeba siedzieć i dziubać. A w samej Małopolsce jest 1112 pozycji (112 podstron po 10, na ostatniej 2).
Natomiast petetekowskie strony lokalne mają opisy jak wspomniałem wcześniej.
polskup
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 03 lut 2014 10:19

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez wasyl » Pn, 06 sty 2020 23:20

Podobno Urząd Marszałkowski ma wszystkie szlaki z Dolnego Sląska w GPX ale coś nie chce się nimi podzielić podobnie jak Karkonowski Park Narodowy
wasyl
Początkujący
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pt, 28 wrz 2012 8:07

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez polskup » Wt, 07 sty 2020 8:56

Wydzielają tę wiedzę jak, nie przymierzając, Komunię Świętą - po jednym i nie za często. Jednocześnie PN wymagają, by "nie zbaczać ze znakowanego szlaku". Czegoś tu nie rozumiem.
Aha, i moja egzaltacja stroną wymienioną w poprzednim poście spaliła na panewce - tylko mazowieckie i małopolskie udostępniły "wszystkie" szlaki (też już wiem, że to nie wszystkie-wszystkie, tylko te, które mają). Cała reszta funkcjonuje tak, jak to napisałem - opisowo, na schematycznych mapkach 1:250k itp. Udało mi się jeszcze coś wyłuskać z War-Maz i Kuj-Pom, bo częściowo mają GPX-y. Pojedyncze z pomorskiego.
Reasumując: czy nie można czegoś zrobić raz i dobrze? Robienie zbiorów danych amatorskich, w znaczeniu jakości, a nie zamiłowania, jest pozbawione sensu. Skoro jest PTTK, to zamiast babrać się we własnym sosie (sprawozdania z obrad zarządu, nakreślanie biografii barwnych sylwetek z historii PTTK, medale, odznaki itp.), można by zrobić to, co jest istotą turystyki, czyli rozpowszechnienie istniejących tras w uniwersalnym formacie, który potencjalny turysta może wgrać do garniaka, smartfona czy innego tabletu, z pożytkiem dla siebie, idei i poszanowaniem przyrody. Poza tym PTTK ma dziwną strategię lokalności. Szlaki na wspomnianych stronach są dociągnięte tylko do granicy województwa. To amerykańska policja, że mogą gonić tylko do granicy stanu? Czy koledzy zza miedzy nie przekazali danych? Nie rozumiem tego, a mam świadomość, że życia mi nie starczy, żeby te wszystkie szlaki przetuptać z GPS-em. Stąd rozżalenie. Dlaczego koło PTTK w mieście powiatowym X ma w swojej gestii szlaki, o którym w wojewódzkim oddziale nikt nic nie wie? Albo, co gorsza wie, ale w swoim wykazie nie uwzględnia.
I dlaczego w Pułtusku zielony szlak rowerowy jest znaczony na fioletowo? :)
polskup
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 03 lut 2014 10:19

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości