'Tabele pływów' - a co to?

O serii 76, morskich GPSMAP, echosondach i radarach. Także o oprogramowaniu HomePort i mapach Bluechart oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na morzu, rzece czy jeziorze, na statku, jachcie czy kajaku.

'Tabele pływów' - a co to?

Postprzez wodzirej » So, 18 cze 2011 17:44

Jak dzieciak nic nie wiem i jak dzieciak pytam. Bo przenoszę się nad morze i... no właśnie, nawet nie wiem, jakie pytanie postawić 8) Do czego może mi się przydać? To fjuczer dla rybaków, żeglarzy, kajakarzy, marynarzy, szczurów lądowych? Co to robi, co daje, co pokazuje, jak używać, w jakich okolicznościach, działa 'samo' czy coś trzeba majstrować (co)? O co w ogóle chodzi? Gdzie mogę się dokształcić (na jakiej www)?
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: 'Tabele pływów' - a co to?

Postprzez Mariusz65 » So, 18 cze 2011 18:46

Na Bałtyku (bo chyba tam się przeprowadzasz ;-)) to sprawa pomijalna. Podczas przypływu poziom wody podnosi się o około 1 cm.
Pływy w obszarze mórz śródlądowych np. Bałtyku są prawie niewidoczne. Jest to spowodowane brakiem szerokiego połączenia z oceanem światowym i mniejszą masą wody w znacznie płytszych od oceanów basenach. W obszarze południowego Bałtyku, gdzie głębokość nie przekracza 100 metrów, poziom wody podczas przypływu podnosi się zaledwie o centymetr. Wielkość amplitudy pływów jest natomiast znacznie większa w obszarze cieśnin duńskich, gdzie może sięgać nawet 14 cm. Nieznaczne zwiększenie amplitudy pływów, do ponad 6 cm, stwierdzono także w części Zatoki Fińskiej, na szerokości której morze jest co najmniej dwukrotnie głębsze, ale i znacznie węższe.

:arrow: http://zagle.pogodynka.pl/index.php/zeg ... y-infprakt
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°


Powrót do Na wodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości