Nawigacja do żeglarstwa

O serii 76, morskich GPSMAP, echosondach i radarach. Także o oprogramowaniu HomePort i mapach Bluechart oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na morzu, rzece czy jeziorze, na statku, jachcie czy kajaku.

Nawigacja do żeglarstwa

Postprzez ozyrys12 » Cz, 18 paź 2007 23:36

Witam !

Zacząłem się interesować tematyką nawigacji. Nie jestem orłem w tym temacie. Dlatego piszę z prośbą o wyjaśnienie i doradzenie.

Szukam nawigacji głównie do żeglarstwa. Czasami do wycieczek górskich.
Jakie urządzenia do tego się nadają.
Czy w żeglarstwie można zastosować palmtopa z nawigacją? Czy to musi być dedykowane urządzenie, np. z serii garmina na wodę (tylko w tych urządzeniach przeraża mnie cena i mała pamięć). Jeżeli to może być palmtop z windowsem np.5.0 to jakie oprogramowanie do map żeglarskich?
Chciałbym,żeby to urządzenie / czy ten program zapamiętywał trasę i mógł po niej wrócić.Żeby można było zaznaczać,opisywać różne punkty.
Proszę o doradzenie i pomoc w wyborze urządzenia do nawigacji wodnej.
ozyrys12
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 9:55

Postprzez PouchX » Cz, 18 paź 2007 23:46

Po jakich wodach chcesz żeglować?
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez ozyrys12 » Pt, 19 paź 2007 8:58

Chodzi mi o Wielkie Jeziora Mazurskie - Mazury póki co.
A jakie to ma znaczenie?

I znalazłem jeszcze takie urządzenie: Gps Garmin etrex Vista Cx,
czy to by się sprawdziło?
ozyrys12
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 9:55

Postprzez Lech L. » Pt, 19 paź 2007 11:07

Ma to ogromne znaczenie (odpowiadam za Kubę), bo:
1. z tego, co wiem - nie ma map dokładnych (z dokładną linia brzegową i głębokościami) na Garmina. Podobno ma je C-Map, ale to inna bajka i inne urządzenia, napewno nie na Mazury.
2. inne są warunki użytkowania urządzeń na morzu (zasolenie) i na wodach słodkich.
W tej sytuacji dla twoich obecnych potrzeb wystarczy jakikolwiek odbiornik turystyczny mapowy rejestrujący ślad z mapami CNE lub GPMapą. Wydaje mi się, że Mio jest jednak za delikatne (wilgoć), ale nie mam doświadczeń.
LL
Stopy wody... 76CS + GP5 + CNE 8 + BCh 8,5
Lech L.
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 19:03
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Drogowiec » Pt, 19 paź 2007 18:12

ozyrys12 napisał(a):Chodzi mi o Wielkie Jeziora Mazurskie -(...) Gps Garmin etrex Vista Cx,
czy to by się sprawdziło?


Jak najbardziej. Wszelkie PDA nie nadają się. Nie dość, że delikatne, jak płatek róży, to jescze na wbudowanej baterii pracują chwilkę. Nie wspomnę o wyświetlaczu, który cienki jest w plenerze (porównując do Garmina). Gorzej z mapami, choć na mapcenter2 widziałem jakieś Mazurskie.


Pozdrówka
Kuba
Avatar użytkownika
Drogowiec
Bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 22:12
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez ZYR » Pt, 19 paź 2007 19:05

Ja również polecam jakiegoś turystycznego Garmina. Nie koniecznie nowa Vista HCx, bo na jeziorze problemu z sygnałem nie powinieneś mieć.
Palmtop odpada.

Ja na pojezierzu pomorskim tego lata pływałem z 60 CSx. Zupełnie nowe wrażenia. Sporo zabawy z badaniem prędkości z wiatrem i pod wiatr ;) Niby wiadomo, że fordewind jest szybszy od bajdewindu ale co twardy dowód to twardy dowód ;)

Podobnie analizowanie tracków.
Widziałem bodajże na Mapcenter mapy Mazur z zaznaczonymi mieliznami. Powinno wystarczyć. Nie znam Mazur więc lini brzegowej nie mogę zweryfikować.

Za to na bezpłatnych mapach super odwzorowane są jeziora pojezierza pomorskiego, je znam więc mogę potwierdzić. np. Karsińskie czy Charzykowskie. Zresztą jeśli nie znasz, to polecam te regiony do żeglowania i nie tylko. Znacznie ciszej i spokojniej niż na Mazurach.
Pozdrawiam
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez DŻEJU » Pt, 19 paź 2007 20:23

Lech L. napisał(a):... Podobno ma je C-Map, ale to inna bajka i inne urządzenia ...


Są szczegółowe mapy Mazur standardu: C-Map NT/MAX, no ale to niestety nie na Garmina.
pozdrawiam
DŻEJU
Avatar użytkownika
DŻEJU
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 03 wrz 2007 21:17
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez ozyrys12 » Pt, 19 paź 2007 23:12

mi chodzi o to by gps śledził trasę jaką płynę, żebym mógł ją później obejrzeć, zaznaczyć na niej punkty jakieś. żebym mógł po niej wrócić, i wgrać jakąś mapę jak się znajdzie.
I dalej jednego nie rozumiem co z pamięcią urządzeń?? ile tak naprawdę potrzeba mb żeby swobodnie korzystać? takie 8 czy 24 mb wystarcza??
podajcie jakieś konkretne urządzenia, które by się sprawdziły.
ozyrys12
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 9:55

Postprzez ozyrys12 » Pt, 19 paź 2007 23:14

DŻEJU napisał(a):
Lech L. napisał(a):... Podobno ma je C-Map, ale to inna bajka i inne urządzenia ...


Są szczegółowe mapy Mazur standardu: C-Map NT/MAX, no ale to niestety nie na Garmina.



a o co z tym chodzi ? z tymi standardami? I na jakie to urządzenia??
ozyrys12
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 9:55

Postprzez SP2BZW » Pt, 19 paź 2007 23:57

ozyrys12 napisał(a):a o co z tym chodzi ? z tymi standardami? I na jakie to urządzenia??

profesor Google Twój przyjacielem jest...
SP2BZW
 

Postprzez frasun » So, 20 paź 2007 8:39

ozyrys12 napisał(a):I dalej jednego nie rozumiem co z pamięcią urządzeń?? ile tak naprawdę potrzeba mb żeby swobodnie korzystać? takie 8 czy 24 mb wystarcza??

:? Ja naprawdę nie wiem jak Ci pomóc.
Pamięć, to pamięć.
Zobacz jakie mapy Ciebie interesują i podejmij decyzję.
GPMapa 5a2 = 89.8 MB
UMP pcPL = 44.0 MB
Topo PL 100 = 82.6 MB
CNE9NT = 1280.4 MB
ozyrys12 napisał(a):podajcie jakieś konkretne urządzenia, które by się sprawdziły.

Ale w jakiej sytuacji? Opisałeś to tak mało precyzyjnie, że wiele urządzeń spełnia Twoje wymagania.
Zajrzyj na http://www.garmin.com.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez richters » So, 20 paź 2007 19:07

Lech L. napisał(a):Ma to ogromne znaczenie (odpowiadam za Kubę), bo:
1. z tego, co wiem - nie ma map dokładnych (z dokładną linia brzegową i głębokościami) na Garmina. Podobno ma je C-Map, ale to inna bajka i inne urządzenia, napewno nie na Mazury.


Witam,

Jesli chodzi o plywanie to zadne palmtopy i inne tego typu wynalazki. To musi byc wodoszczelne. Wiekszosc Garminow turystycznych ma IPX7 czyli wytrzymuje na glebokosci 1 m 30 minut.

Nie rozumiem natomiast stwierdzenia dlaczego nie ma dokladnych map. Jak najbardziej sa. Garmin Bluechart. "Cala" Chorwacja na tym jezdzi po wodzie. Chodzi o jachty czarterowe. Grecja tak samo. Kilku znajomych ma na Baltyku i chwali sobie.

CMap to klasa sama w sobie. Ale to nie do Garmina.

Po srodladziu nie plywam, a jak juz to bez gps'a :)

Pozdrawiam
Sebastian Richter
http://www.high-quality-sailing.com

GPS38 '98 -> GPS12 '01 -> GPSMAP60 '04 -> SP510c '08 ->VISTA HCx 'obecnie
Avatar użytkownika
richters
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): So, 20 paź 2007 18:58
Lokalizacja: Tychy

Postprzez nicram » So, 20 paź 2007 22:23

Cóż mogę napisać. Mając (kiedyś) Vistę b/w z wgranymi darmowymi mapkami jezior z mapcenter, żeglowałem po jeziorach mazurskich. Powrót po śladzie najbardziej się przydał, kiedy po zmroku, na żaglach, wracaliśmy z Dobskiego i chcieliśmy się dostać do Sztynortu.
Nie zaliczyliśmy żadnej mielizny/bojki/wysepki i bez problemu trafiliśmy (po opuszczeniu Dobskiego już na silniku) na kanałek przed Sztynortem.

Jedynie co mogę doradzić, to jakiś turystyczny z serii z „x”em, żeby można zapamiętać sobie np. 2 tyg. żeglowania.
Pozdrawiam, Marcin
VistaC+TOPO100, Autem tomtom i inne na androida
nicram
Bywalec
 
Posty: 138
Dołączył(a): Wt, 17 lip 2007 20:43
Lokalizacja: Otwock

Postprzez soko » So, 20 paź 2007 23:12

ozyrys12
Szukam nawigacji głównie do żeglarstwa. Czasami do wycieczek górskich.
Jakie urządzenia do tego się nadają.
Czy w żeglarstwie można zastosować palmtopa z nawigacją? Czy to musi być dedykowane urządzenie, np. z serii garmina na wodę (tylko w tych urządzeniach przeraża mnie cena i mała pamięć). Jeżeli to może być palmtop z windowsem np.5.0 to jakie oprogramowanie do map żeglarskich?


Tylko turystyczny GPS, tak jak napisali poprzednicy !!!Jeśli jednocześnie wycieczki górskie to GPSMap60CSx, lub VistaHCx. Odpada bowiem 76CS, jako trochę zbyt "cegłowaty".
Palmtop nie jest w praktyce do użycia "on line" - zbyt delikatny.
=============
Ale do zabawy z GPS-em przy kawce w kabinie, po dobiciu do pomostu lub na kotwicy - jak najbardziej !!!
Oczywiście po wyjęciu z wodoszczelnego pudełka, zaparzeniu kawki ( czy też przyrządzeniu innego trunku) mozna sobie :
1. Zobaczyć, gdzie jesteśmy na własnej mapce ( taki sam plus/minus wygląd był w GPSMap6CS, bo to GarminQUE):
Obrazek

2. Zobaczyć jak to prezentuje się na GPSTunerze i na Ozim-
(na Ozim cz/b 50.000 i kol. 100.000, na GPS Tunerze mapki ze zdjęć z Geoportalu):
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Z rozpędu odpalam blootootha i przez komórkę otwieram GoogleMaps :ukazuje się dość skromna mapka przeglądowa, no nie powala szczegółami:
Obrazek

Nadal z rozpędu klikam na wersję foto , a tu niespodzianka, okazuje się, że już jest w googlu dokładne zdjęcie naszej okolicy:
Obrazek Obrazek Obrazek
można sobie znależć przecinkę w lesie do kampingu obok. Trochę co prawda google posadowił jachcik w lesie, ale bywa. Pokazałem duże screenshoty także z zrzutu w formacie VGA 640x320, ale (po założeniu okularów +2D) tak to rzeczywiście widać na FS N560.

Na pewno PDA to dużo gadżeciarstwa, ale tylko dzięki temu zorientowałem się, że jest już niezłe pokrycie zdjęciami googla całej tej okolicy. Rok temu jeszcze nie było, dlatego na GPSTunera dałem mapy (zdjęcia) z Geoportalu.

Tak, że moim zdaniem tylko turystyczny Garmin, a PDA do różnych etiudek - jak pokazałem wyżej. Zabawa przednia.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Na wodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość