Jaka echosonda dla wędkarza ??

O serii 76, morskich GPSMAP, echosondach i radarach. Także o oprogramowaniu HomePort i mapach Bluechart oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na morzu, rzece czy jeziorze, na statku, jachcie czy kajaku.

Jaka echosonda dla wędkarza ??

Postprzez świadziu » Śr, 19 gru 2007 18:58

Witam, zastanawiam się nad kupnem echosondy garmina tylko szczerze mówiąc nie wiem czym się róznią - czy istnieje możliwość ściągnięcia instrukcji w języku polskim aby poczytać czym tak naprawdę różnią się poszczególne modele ?
W obecnym momencie posiadam 60scx i wiem że istnieje możliwośc podłączenia go do niektórych echosond aby działały jako jedno urządzenie.
Jeśli chodzi o zakup echosondy to chciałbym aby była możliwość odczytu następujacych parametrów:

- jak jest głąbokość łowiska ?

- czy na dnie są rośliny ?

- miała dwa stożki - podobno tak jest lepiej

- identyfikoacja wielkości ryb - 3 wielkości ryb ( czy istnieje możliwość ustawienia że rozmiar 1 to ryby do 20 cm , rozmiar 2 to do 60 cm, a 3 powyżej 60cm ?

- podobno czym pomiar dna jest mniejszy to echosonda jest dokładniejsza ( chodzi mi o to że podobno lepiej kupić echosonde która ma pomiar do 50 metrów niż do 250 ) - czy to prawda ??

- wyczyytałem również że istnieje fucnkcja śledzenia ryb nie wie co ona oznacze i będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Na dzień dzisiejszy nie wiem jaką wchosonde kupić, oczywiście biorę pod uwagę zakupić w wersji za oceanu tylko czy istnieją w Polsce spolszczenia menu ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc w wyborze.
Pozdrawiam Świadziu
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Re: Jaka echosonda dla wędkarza ??

Postprzez newrom » Cz, 17 sty 2008 14:22

świadziu napisał(a):
Jeśli chodzi o zakup echosondy to chciałbym aby była możliwość odczytu następujacych parametrów:

[qute]
1- jak jest głąbokość łowiska ?

2- czy na dnie są rośliny ?

3- miała dwa stożki - podobno tak jest lepiej

4- identyfikoacja wielkości ryb - 3 wielkości ryb ( czy istnieje możliwość ustawienia że rozmiar 1 to ryby do 20 cm , rozmiar 2 to do 60 cm, a 3 powyżej 60cm ?

5- podobno czym pomiar dna jest mniejszy to echosonda jest dokładniejsza ( chodzi mi o to że podobno lepiej kupić echosonde która ma pomiar do 50 metrów niż do 250 ) - czy to prawda ??

6- wyczyytałem również że istnieje fucnkcja śledzenia ryb nie wie co ona oznacze i będę wdzięczny za wyjaśnienie.



ad 1 - dowolne urządzenie
ad 2 - Wprost chyba żadna, ale jeśli dostajesz informacje o gęstości dna to można łatwo zinterpretować czy to rośliny czy dno
ad 3 - dwa stożki są przydatne przy szukaniu ryb na różnych głębokościach (np 50 i 200m), u nas w kraju raczej gadżet chyba że łowisz w Bałtyku.
ad 4 - Większość jeśli nie wszystkie, ale szukaj takiej która jest w stanie wyświetlić też łuki/odbicia bo to się bardziej przydaje niż oglądanie rybek (bywa że się sonda myli, a jak się nauczysz czytać co masz na wyświetlaczu to łuk jest dużo dokładniejszy).
ad 5 - Kwestia przenikania fal w wodzie, żeby dotrzeć głębiej musi mieć mniejszą częstotliwości i najczęściej również stożek. W efekcie echo 'do 50m' będzie robić częstsze pomiary szerszego pasa wody (możesz sobie policzyć ile dna omiata echo ze stożkiem 60st, a ile ze stożkiem 30st przy takiej samej glebokosci).
ad 6 - jeśli to tłumaczenie 'fish track' oznacza że echo wyświetla głębokość na której jest ryba.

Na dzień dzisiejszy nie wiem jaką wchosonde kupić, oczywiście biorę pod uwagę zakupić w wersji za oceanu tylko czy istnieją w Polsce spolszczenia menu ?


Ja kupiłem humminbirda 717 i nie ma spolszczenia menu, glebokosc tylko w stopach (no problem z przeliczeniem), a temperatura w fahrenheitach (nie przeliczam). Podejrzewam że podobnie u Garmina. Ale ma wszystko o co pytałeś plus funkcje natychmiastowego podglądu sygnału na części ekranu (bez filtrowania i obróbki przez odbiornik).
Na twoim miejscu nie sugerowałbym się marką tylko funkcjonalnością dostępną za jakąś kwotę. Aha, nie wszystkie fishfindery mają możliwość podpięcia echosondy, z tych które oglądałem i miały sensownej wielkości ekran (chyba najważniejsza sprawa, a często ludzie nie biorą jej pod uwagę!) humminbird był najtańszy (717 wycofują z rynku usa, bo zastępuje ją model 727).

Zerknij też na stronę Jacka Jóźwiaka, jest tam ciekawy artykuł ukazujący blaski i cienie wpatrywania się w ekran.
http://wedkowanie.org/index.php?option=content&task=category&sectionid=1&id=91&Itemid=68

Pozdrawiam
newrom
PS. Dżemdobry wszystkim, to mój pierwszy post na tym forum =)
newrom
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 13:43

Postprzez SP2BZW » Cz, 17 sty 2008 18:51

ja kupiłem GSD21 (do połączenia z 278) ale nadal nie mam transducer'a :cry:

mam nadzieję że "dojdzie" przed spotkaniem na V zlocie i będzie można poszukać jakiejś beczki z wodą :D
SP2BZW
 

Postprzez świadziu » Pt, 18 sty 2008 18:37

Witam, mogę kupić Humminbird Fishing System 717 z menu w języku angielskim, czy ktoś wie czy można w jakiś sposób wprowadzić język polski ??
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Postprzez newrom » N, 20 sty 2008 11:45

świadziu napisał(a):Witam, mogę kupić Humminbird Fishing System 717 z menu w języku angielskim, czy ktoś wie czy można w jakiś sposób wprowadzić język polski ??


Z tego co wiem niema możliwości zmiany języka w wersji US (a taką zapewne masz możliwość kupić). Producent chce żebyś kupił droższa wersje :x

Pozdrawiam
newrom
newrom
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 13:43

Postprzez PouchX » N, 20 sty 2008 11:48

newrom napisał(a):Z tego co wiem niema możliwości zmiany języka w wersji US


Jest. Ale ja sie tego nie podejmę bo nie mam na to czasu.
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez newrom » N, 20 sty 2008 11:49

SP2BZW napisał(a):ja kupiłem GSD21 (do połączenia z 278) ale nadal nie mam transducer'a :cry:


Jasny gwint! Trawler już masz ? ;)
A poważniej zapytam, planujesz załadować to na jakąś jednostkę morską, czy po prostu kupiłeś taką żeby zmniejszyć ilość wyświetlaczy na łodzi ? :)

Pozdrawiam
newrom
newrom
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 13:43

Postprzez SP2BZW » N, 20 sty 2008 15:37

kupiłem żeby sobie popatrzeć, obecnie nie posiadam jednostki pływającej :twisted:

tak czy inaczej w maju na Piławie będę testował :lol:
SP2BZW
 

Postprzez świadziu » N, 03 lut 2008 18:54

Przeczytałem na necie informacje dotyczące programu DrDepth, fajnie by było zrobić sobie mapkę 3 wymiarowa na podstawie zapisów z echosondy - jak zauważyłem to tamten program obsługuje echosondy tylko lowrance i eagle.
Co radzicie:
- kupić echosondę 3 wymiarową HUMMINBIRD Matrix 47 3D + podłączyć gps 60csx
- czy też kupić echosondę zwykłą - na dzień dzisiejszy biorę pod uwagę echosondę czterostożkową HUMMINBIRD 737
- a może jakiś model Lowrance z rozdzielczościią 640 w pionie ( tylko nie wiem jaki model ), podłączyć do niej gpsa 60 csx + kupić program DrDepth.

Cięgle od pewnego czasu czytam na temat echosond i według wielu eagle nie odbiega jakością od lowrenca, niestety nie mogę znaleźć modelu który miał 640pixeli w pionie i możliwośc podłączenia gps-u.

Czym dłużej szukam tym bardziej nie wiem jaki model kupić, biorę pod uwagę zakup echosondy za oceanu, ceny takiego sprzętu są niższe nawet o 50 % !!

Biorąc bod uwagę ceny sprzętu w polskich sklepach jaką echosondę radzicie do 3,5 tysiąca ?

Co Waszym zdaniem jest priorytetem przy zakupie echosondy:

- kolorowy wyświetlacz
- pixele ( chciałbym 640 w pionie )
- wyświetlanie 3 wymiarowe
- gps
- ilość stożków – jakie powinny być ?
- podział ekranu na dwa
- rozróżnianie dna twardego od miękkiego
- pokazywanie łuków ryb true arch ( ponoć lepiej aby echosonda pokazywała ryby w postaci łuków a nie ikonek rybek )
- jaki inne funkcje będą mi przedatne ??

Najczęściej będę pływał na płytkich zbiornikach i rzekach, w 90 % będzie to zbiornik Rożnowski -fajnie by było mieć mapę tego zbiornika :)

Pozdrawiam i będę każdemu wdzięczny za pomoc grzegorz@grzegorzswiadek.pl :)
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Postprzez PouchX » N, 03 lut 2008 19:08

EAGLE i LOWRANCE to ta sama firma tak naprawdę.
Powiedzmy coś na zadadzie VW - SKODA - SEAT
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez świadziu » Wt, 05 lut 2008 20:13

Czy ktoś posiada lub jest wstanie zrobić softa spolszczającego do echosondy Lowrance LMS-522C iGPS ?

Soft orginalny : http://www.lowrance.com/Downloads/Produ ... e-Updates/


Z góry dzięki za pomoc - chce ściagnąć ta echosondę ze stanów i mieć możliość menu w jezyku polskim i kożystać z: http://www.drdepth.pl

Fajnie by było tworzyć własne plany batymetryczne :)

Z góry dzięki za pomoc !!
Pozdrawiam
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Postprzez SP2BZW » Wt, 05 lut 2008 21:07

ciekawy program... jak już będziesz miał pełną wersję to daj znać czy można importować ślady garmina...
SP2BZW
 

Postprzez świadziu » Śr, 06 lut 2008 19:13

SP2BZW najpierw musze sobie załatwić możliwość spolszczenia menu w Lowrance LMS 522 igps lub LMS 527igps - jak to gdzieś wykombinuje to kupuje ten programik :)
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29

Postprzez SP2BZW » Śr, 06 lut 2008 20:24

to chyba szybciej będzie jak napiszę do producenta :D
SP2BZW
 

Postprzez świadziu » Pn, 11 lut 2008 20:32

Programik już mam tylko w wersji angielskiej.
grzegorzswiadek.pl - wędkarstwo i grzyby
świadziu
Początkujący
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 18:29


Powrót do Na wodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości