Waypointowanie mielizn

O serii 76, morskich GPSMAP, echosondach i radarach. Także o oprogramowaniu HomePort i mapach Bluechart oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na morzu, rzece czy jeziorze, na statku, jachcie czy kajaku.

Waypointowanie mielizn

Postprzez soko » Śr, 11 kwi 2007 20:40

Jeśli się pływa częściej po jakimś akwenie, warto mieć powaypointowane np. wieże koscioła, kominy , stacje telefonii komórkowej do zabaw w morskiego nawigatora.
Praktyczne może być też "waypointowanie" mielizn, co ma znaczenie w planowaniu zwrotów, a takze umozliwia przejścia "przez mieliznę" w miejscach głębszych.

Poniżej zrzut z mielizny tzw."Rynek" na jez. Powidzkim. Pośrodku - pomiedzy mieliznami jest przejście, do pokonania nawet z opuszczonym mieczem.
Waypointy opisują granicę mielizny na głębokości 1,7 do 2.0 mtr. A więc bezpieczną dla łodzi z opuszczonym mieczem.

1. pierwszy zrzut na tle Map sourcea
2. Drugi zrzut na tle obrazka z googla.

Niestety szare, bo image shack pozwala tylko na pliki poniżej 1,5Mb.

Obrazek


Obrazek

Widać też owaypointowany obrys mielizn (nie linii brzegowej) , szczególnie dobrze widać to na wschodnim brzegu jeziora.

Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Waypointowanie mielizn

Postprzez Ciutnik » Śr, 11 kwi 2007 21:29

soko napisał(a):Praktyczne może być też "waypointowanie" mielizn

Witam. Nie znam się na nawigacji wodnej ale czy nie wygodniej byłoby oznaczać takie obszary chociażby "trackiem"? Bo chyba najwygodniej to zrobić w MapEdicie przezroczystą mapkę z obszarem (widzę, że korzystasz z odbiorników mapowych) ale rozumiem, że w warunkach polowych może to być trudnowykonalne ;)

PS. W jaki sposób udało Ci się, przy tak małych obrazkach, osiągnąć półtoramegowy limit ImageShack-a? :)
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Postprzez soko » Śr, 11 kwi 2007 22:36

Ciutnik napisał:
Witam. Nie znam się na nawigacji wodnej ale czy nie wygodniej byłoby oznaczać takie obszary chociażby "trackiem"? Bo chyba najwygodniej to zrobić w MapEdicie przezroczystą mapkę z obszarem (widzę, że korzystasz z odbiorników mapowych) ale rozumiem, że w warunkach polowych może to być trudnowykonalne


Track jaknajbardziej, ale :
1. Do zrobienia łódką nieżaglową ( szalupa itd.) , bo wtedy możnaby spokojnie opłynąć wszystko i pomapować. Żaglówką np. ten wschodni brzeg robiłem sobie mając wyjątkową okazję wschodniego wiatru i mozliwość bezpiecznego przejścia. a często przy takim "znakowaniu" szura sie po dnie.
2. W używanym przezemnie GPSMap60CS naciskam po prostu waypointa co ileś metrów zależnie od krzywizny i wagi danej mielizny. Na pewno jest ich za dużo. Na razie za często jeszcze nie "czyściłem waypointów' , czyli nie usuwałem np. co drugiego.
Jednak, przy dużym powiekszeniu na GPSie, np. idąc między mieliznami, jeśli te waypointy są za rzadko, gubię je. A chodzi o to by były przynajmniej trzy na linii.
3. Tracki są zapisywane i zrzucane na komputer. a waypointy zostają. W tym sensie jest to praktyczniejsze.
4. Oczywiście można mieć "set" na dany akwen , czy typ aktywności. I wtedy track z obrysami mielizn by starczał.
5. Prawda jest jednak taka, że - w każdym razie ja - nie mam czasu na inną gospodarkę trackami niż archiwizacja do PC.
6. Z rzadka wyjmuję jakieś dwa trzy sprzed roku jako "szkielet" do aktywnosci w następnym sezonie. zazwyczaj waypointy starczają.

PS. W jaki sposób udało Ci się, przy tak małych obrazkach, osiągnąć półtoramegowy limit ImageShack-a?

Nie osiagnąłem go dzięki pozbyciu sie kolorów. Bez tego ryciny miały po 2,5Mb. Ale już pokombinowałem i przy drugim wątku o kącie martwym spróbowałem kompresji do tif. Tak, że tam są juz kolorowe.

Po prostu chciałem pokazać część swoich zabaw z GPSem i ich przydatność w żeglarstwie "szuwarowym". Może ktoś robi coś podobnego.

Dzięki za pomysł z przezroczystą mapką. Rzeczywiście - byłoby to najlepsze. Moze się kiedyś za to wezmę. Na razie jeszcze trochę mielizn zostało na ten sezon. Może zdążę, zanim to piekne jezioro całkiem wyschnie...
Pozdrawiam Krzysztof.
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Ciutnik » Śr, 11 kwi 2007 23:04

soko napisał(a):Dzięki za pomysł z przezroczystą mapką. Rzeczywiście - byłoby to najlepsze. Moze się kiedyś za to wezmę.

Spróbuj - a zobaczysz, że wykorzystując swoją bazę Waypointów zajmie Ci to 10 minut, łącznie z podłączeniem do MapSource. Serio :)

soko napisał(a):Bez tego ryciny miały po 2,5Mb

Tak na moje oko nie dałbym im więcej niż 200 kB ;)
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)


Powrót do Na wodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron