GPSMap 182 a komputer

O serii 76, morskich GPSMAP, echosondach i radarach. Także o oprogramowaniu HomePort i mapach Bluechart oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na morzu, rzece czy jeziorze, na statku, jachcie czy kajaku.

GPSMap 182 a komputer

Postprzez Calineczka » Śr, 25 lis 2009 0:16

Witam Wszystkich serdecznie :D
Mam prośbę, dostałem do naprawy od znajomego Garmina 182 z prośbą o uratowanie z nie włączającego się urządzenia waypointów. Sprzęt już się włącza, ale...jak wyciągnąć dodane przez Własciciela punkty? Widzę, że można je zapisac na karcie (dziwnej, nic standardowego), a potem specjalnym programatorem zczytać do PC-ta. Można inaczej, nie bawiąc się w ręczne spisywanie z ekranu interesujących punktów? W manualu, na str. 98 (lub 104 w dokumencie pdf) jest schemat, pokazane sa kabelki służące do komunikacji z "nmea autopilot", sonarem i jakimś GSD 20...ale tymi kabelkami chyba z PC-tem nie da się skomunikować i wydobyć interesujących danych?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi :D
Avatar użytkownika
Calineczka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 25 lis 2009 0:05
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez SP2BZW » Śr, 25 lis 2009 2:53

karty są typowe, standartu Garmina :D a waypointy ściągniesz bez problemu kabelkiem, masz NMEA IN/OUT w standarcie RS-232
SP2BZW
 

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez Calineczka » Śr, 25 lis 2009 7:08

dzięki bardzo za zainteresowanie :D
Czy wystarczy w takim razie podpiąć pod port COM w komputerze (Tx i Rx) i ściągnąć WP za pomocą Map Source? Nie musi być po drodze żadnego zaczarowanego kabelka/przejściówki?
Avatar użytkownika
Calineczka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 25 lis 2009 0:05
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez SP2BZW » Śr, 25 lis 2009 10:07

dokładnie tak :D pamiętając że masz w tym modelu dwa IN/OUT i że musisz uaktywnić konkretny (do którego się podłączysz) w setupie...
SP2BZW
 

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez Calineczka » Śr, 25 lis 2009 10:26

tak też pomyślałem po zobaczeniu takiego menu w urządzeniu i doczytaniu w manualu. Dzięki bardzo za pomoc :D
Avatar użytkownika
Calineczka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 25 lis 2009 0:05
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez Calineczka » Cz, 26 lis 2009 22:47

Hmm....własnie jestem po próbach skomunikowania z owym Garminkiem PC-ta, poprzez port RS232-nic z tego.
Nie wiem czy, i jesli tak to gdzie, robie błąd.W menu Garmina ustawiam port 1 na Garmin Data Transfer, łączę kabelkiem z PC-tem, uruchamiam Map Source, próbuję odebrac dane i...program w PC nic nie wykrywa-żadnego urzadzenia. W garminie mam tez opcję pracy "send waypoints" , pojawia się okienko "sending", 0% 9tak, jak by czekał na potencjalnego odbiorcę) i nic. Zastanawia mnie, czy aby na pewno do odbioru danych powinienem uzyc Map Source? W zakładce software na witrynie producenta nie ma żadnej aplikacji do PC-ta oprócz czytnika kart przez USB.
Avatar użytkownika
Calineczka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 25 lis 2009 0:05
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez SP2BZW » Cz, 26 lis 2009 23:23

mam wrażenie że jesteś w opcji klonowania gps'ów... ustaw w setup NMEA IN/OUT i wtedy połącz się poprzez MapSource :D

jeżeli nie będzie reakcji zamień kabelki IN/OUT, błędne podłączenie jest bez konsekwencji...
SP2BZW
 

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez PouchX » Pt, 27 lis 2009 8:03

Jakie kabelki (kolory) podłączasz do PC i do jakich pinów w porcie RS?

Bo to jest tak:

PC
Obrazek

Garmin
Obrazek

I podłączasz tak:

PIN 3 (niebieski TX) w Garminie >>> PIN 2 RX w PC
PIN 4 (brązowy RX) w Garminie >>> PIN 3 TX w PC
PIN 2 (czarny GND) w Garminie >>> PIN 5 GND w PC

i musi działać.
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez Calineczka » Pt, 27 lis 2009 23:58

PouchX, dzięki Ci za jakże łopatologiczne wyłożenie sprawy :D
Jestem elektronikiem od ponad 20 lat, niejeden interfejs komunikacyjny zbudowałem, a tych na RS-ach chyba najwięcej. Już próbowałem, z takim oczywiście podłączeniem, jak też zamieniając TX i RX, równiez w menu ustawiałem NMEA jak i Garmin transfer protocol. Czego i jak bym nie podłaczał to w map Source "odbierz z urządzenia" nie działa. Istnieje mozliwość, że interfejs do komunikacji jest uszkodzony, bo właściciel przerabiając okablowanie podłączał + zasilania do linii komunikacyjnych. Kable ciął w samym urządzeniu, dolutowywał inne...narobił się bałagan skutkiem czego pewnych jestem jedynie linii zasilających, to jest plusa zasilania i masy. Cos mi się wydaje, że z tą komunikacją to będe musiał próbować po kolei wszystkich kombinacji. Chyba, ze ktoś z Was potrafi mi powiedzieć jaki PIN na złączu, na płycie głownej za co odpowiada...
Chciał bym się tylko upewnić, bo SP2BZW trochę zbił mnie z tropu-na pewno do ściagnięcia waypointów mam ustawić NMEA na porcie?Bo:
Obrazek
Avatar użytkownika
Calineczka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 25 lis 2009 0:05
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez SP2BZW » So, 28 lis 2009 0:39

sorry za zamieszanie... to jest tak jak się "pisze z pamięci" :oops: pamiętałem że "Garmin" powoduje problemy, tzn teraz
sprawdziłem/przypomniałem sobie że w 276/278 ustawia się go właśnie do pracy z MapSourcem a ja główni8e używałem NMEA IN/OUT
do połączenia z urządzeniem nadawczo-odbiorczym... kombinuj z kabelkami :D

jak przekładanie kabelków nie da efektów to chyba będzie uwalony port, Kuba już kiedyś naprawiał taki przypadek w GPSMAP 76
gdzie kolega zwarł któryś z sygnałów IN/OUT z zasilaniem :lol:
SP2BZW
 

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez PouchX » So, 28 lis 2009 0:48

Calineczka napisał(a):Istnieje mozliwość, że interfejs do komunikacji jest uszkodzony, bo właściciel przerabiając okablowanie podłączał + zasilania do linii komunikacyjnych.


Najłatwiej to sprawdzić podłączając Garmina pod PC i odpalić HyperTerminal.
Jesli HT nie odbierze żadnych danych tzn.,ze RS w Garminie jest uwalony/spalony.
Oczywiście wiadomo, że HiperTerminal nie szuka odpowiedniej prędkości komunikacji RS. (HandShaking nie działa)
Nie pamiętam w tej chwili jaką prędkość domyślnie ustawia sobie Garmin.
Ale można ręcznie w HP sprawdzić każdą.
W Garminie ustaw NMEA (nie Garmin Transfer)

Sumując: Jeśli RS232 w Garminie nie jest spalony...to na jakiejś prędkości w HiperTerminalu zobaczysz dane ( ja bym próbował na początek 9600 i 115k)
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: GPSMap 182 a komputer

Postprzez Calineczka » Cz, 03 gru 2009 0:23

ojj, długo czekałem żeby odpisać, ciągle jakies kłopoty z otworzeniem forum...
No ale jest sukces Panowie :D
W Garminie ustawiamy DATA TRANSFER :!:
A piny na PCB w Garminie według mojej dedukcji wygladaja tak:
Obrazek

od lewej:
1-ALARM LOW
2-com 2 TX
3-com 2 RX
4-com 1 RX
5-com 1 TX
6-GND
7-Vcc (+ zasilanie)

i nawiązałem komunikację po COM1 wg. tej rozpiski, z mapSource, pokazywało komunikację 9600bps.Za pomoc Wszystkim bardzo pięknie dziękuję :D
Mam nadzieję, że moje wypociny komuś się kiedys przydadzą... jeśli juz będzie taka potrzeba.... :D
Avatar użytkownika
Calineczka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 25 lis 2009 0:05
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Na wodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości